Buitenland, Gemeenteraad te Texel. Oüdeschild, 6 Dec. De viering van het Sirt Nicolaasfeest nad hier vr ij kalmpjes plaats, 't Aantal gemaskerden was maar matigjes. Dank de krachtige hulp van elders, kon Sint Nicolaas heden morgen in de bewaarschool verschijnen, om van den zolder door middel van een hijschtoestellelje voor alle kindertjes een mandje met geschenkjes neer te laten. JubeleDd werd alles aanvaard wat de goede bisschop aan 't jonge volkje had toebedacht. De Sint had den ouderen, vooral den haven bewoners, een waterzootje beschikt. Gedurende drie vloedgetijen toch, steeg de zee tot aan en om enkele woningen op het haventerrein. De schipperij en de visschers waren door den hoogon waterstand wel genoopt om een deel van den nacht op de haven door te brengen. Onheilen werden er gelukkig niet aangericht. Oosterend, 6 Dec. Een gedeelte van ons dorp is gisteren aan een dreigend gevaar ont komen. Bij den heer J. P. P. toch ontstond een begin van brand, dat zich vrij ernstig liet aanzien; doch evenwel door vroegtijdige ont dekking gesmoord kon worden, alvorensgrootere afmetingen aan te nemen. Indien de vlammen naar buiten waren ge slagen, zou zeker de schade bij den vliegenden wind van gisteren niet te overzien geweest zijn. Door een onzer ingezetenen zijn bij het wegbreken van het dak boven een' ouden schoorsteen eenige schellingen voor den dag gekomen, die het jaartal 1690 dragen. De eene zijde vertoont een geharnast ruiter, waaromheen zichtbaar „Crescvnt concordiare," de andere zijde een' adelaar, waarbij 6 S en waaromheen „Daventua monoargo" en waarop 1690. De politie te Rotterdam heeft aan ver" schillende kassiers- en wisselkantoren aldaar meegedeeld, dat er wederom valsche bankbil jetten van 100 gulden in omloop zijd gebracht en wel tot een bedrag van twintig duizend gulden. Te Amsterdam zouden er n.l. reeds zijn aangeboden. De groote kantoren te Amsterdam hebben, voor zoover wij konden nagaan zegt het „Hbl." nog geen mededeeling van de politie omtrent deze zaak ontvangen. Op welke grond men de juiste opgaaf kan doen van het in omloep gebrachte bedrag der biljetten, vonden wij niet vermeld. Sedert Viijdag jl. wordt te Veendam een meisje, Sieka Flik geheeten, vermist. De mogelijkheid bestaat zooiezen wij dat het meisje verdronken, vermoord, ontvoerd of stil weggeloopen is. Het laatste is, zegt de „N. Winschoter Ct." niet aan te nemen, daar de ouders verzekerden, dat haar gedrag nooit iets te wonschen overliet. Ook is het water in de nabijheid van het huis, waar het meisje woonde, afgevischt, doch zonder eenig gevolg. Zoodat men vreest aan moord of ontvoering te moeten denkeD. Men schrijft uit Volendam Door de havenpolitie te Amsterdam zijn ten vorigen jare circa 200 processen-vei baal opge maakt tegen visschers van hier, die weigerden het havengeld te betalen. Een nieuwe belasting- verordening der hoofdstad legde den visschers die verplichting op, waar zij vroeger vrij waren deze retributie te voldoen. De rechtbank heeft de overtreders gevonnist, en thans komt de executie. Naar men verneemt, zijn door den burge meester van Edam reeds p. m. 60 personen opgeroepen, om de volgende week in hechtenis te gaan (tenzij vooraf de verschuldigde boete wordt betaald), en zeer zeker zullen spoedig nog meer dan 100 visschers moeten volgen. In de treurige zaak van den scholier Hoogsteden, te Rotterdam, komt nog geen licht. Wel wordt van daar thans vermeld de raadselachtige verdwijning van een knaapje van 6 jaren. Ook wordt meldiDg gemaakt van een knaapje van 11 jaren, welke vermist wordt; over deze laatste maakt men zich.echter niet zoo erg ongerust, daar deze meermalen van huis stil weg liep. In eene dezer dagen gehouden najaars vergadering dor Vereenigirg tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier is o. a. besloten de invoer te bevorderen van Zwitsersche geiten, om hunne melkrijkheid zoo algemeen geroemd. Een drietal bekende veehouders in deze provincie heelt zooveel mogelijk inlichtingen iDgewonnen en zich bereid verklaard de reis naar Zwitserland te ondornemen om do noodige inkoopen te doen. De prijs zal ongeveer f 36 bedragen. Zij, die ia het bezit van een geit of bokken wenschen te komen, kunnen hiervan aangitle doen bij den secretaris der vereeniging, den heer W. Teengs te Wieringerwaard. Eenige dagen geledon gebeurde iets in de dierenwereld, dat waard is aan de vergetel heid ontrukt te worden. Donderdag ji. verkochten op de Schager week- maikt diie boeren wonende nabij Schagen, aan iemand in de Anna Paulownapolder 4 gras kalveren. Vrijdag daarop vonden de 2 vroegere eigenaren op Grootewal (Schagen), hun kalf voor het hek, terwijl de 3e verkooper wonende op Tjallowal (een kwartier verder) riet minder verwonderd was, zijne verkochte 2 kalveren terug te zier. Verwonderlijk, dat de 4 beestjes in weerwil van eeu afstand van 2'A uur elk hun vroegeren stal weer terugvonden. Waarom de heer Tbooft niet bij de stem ming in de Tweede Kamer over het haardsteden- amendement was? Omdat hij zijn bril vergeten had en dien was gaan halen, zegt de schr. van de brieven uit de Hofstad in de „Midd. Cc." Wat zoo'n bril al niet kan uitwerken, want 't kwam op één stem aan. Aan het Dap. van Binnenlandsche Zaken wordt een wetsontwerp gereed gemaakt om nog in dit zittingsjaar eene definitieve beslissing uit te lokken omtrent het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Onder Boiger begint men weer last te krijgen van de veldmuizeD. In vele spurrie- akkers, waar dit jaar de spurrie vroeg rijp was en aan welker zaadknoppen het ongedierte t09n knaagde, z:et men thans nog honderde gaten. Ook in de herfstknollen vertoonen de muizen zich menigvuldig. Een en ander is oorzaak dat op een strengen winter wordt gehoopt, die het aantal zal doen verminderen daar er anders voor de zoo gunstig te velde slaande winterrogge wordt gevreesd. Als bewijs van de enorme hoogte, waarop in de Fransche provincie Normaudië de paar denfokkerij staat, kan dienen, dat in de hoofd plaats Caen eenige weken geleden door den Staat 156 hergsten, alle driejarig, werden aangekocht voor meer dan 1 millioen francs. De huurwaarde van het land in die provincie loopt tot f 3—400 per H.A., en dit is bijna uitsluitend te danken aan de paardenfokkerij. Een sprekend bewijs voor onze landeigenaren, dat het bevorderen van deze nijverheid ook hun ten goede kon komen in die streken van Holland, waar de bodem geschikt is voor paardenfokken en waar de boeren niet dan met moeite hun pacht kunnen betalen. Dinsdagnacht om half twee werd te Ant werpen brand ontdekt in een gebouw naast de AnthoDiekerk, waar beneden kazuifels, banieren, vaandels, heiligenbeelden en andere voorwerpen voor den dienst werden bewaard, en op de ver dieping zalen ter beschikking stonden van geeste lijke broederschappen, om te vergaderen. De broederschappen, die daar bijeenkwamen, bewaar den er sieradiën, banieren, zilver en archieven. De brandweer slaagde er met moeite in. den brand te beperken tot het eene gebouw, dat echter geheel afbrandde. Om vier uren was ze hem geheel meester, De schade is heel groot: men zegt van fr. 300.000, alles verzekerd. De archieven z(jn natuurlijk niet te vergoeden, De omliggende gebouwen, onder anderen een be waarschool en een klooster, hebben veel water, schade. Voor het besproeien der straten bezigt men in de Amerikaansche stad Newark in den Staat New-Jersey, de electrische tramwagens. Hiervoor heeft men reservoir wagens vervaard'gd, die, geheel als de andere rijtuigen, voorzien zijn van een trolley, die zich over de lucntgeleidiDgen beweegt. Daar de rails langs de trottoirs gelegd zijn, zijn deze speciale wagens voorzien van een enkelen sproeier, die naar het midden van de straat een stroom water werpt, voldoende om de helft der breedte er van te bedekken. Op deze wijze wordt na een reis vice versa van zulk een wagen, de straat over de volle breedte besproeid. Een tweede sproeier, van kleinere afmeting, is geplaatst onder het rijtuig en dient alzoo tot besproeiing van den weg zelf. Het gewicht van deze voertuigen is 15 ton en het volume water, dat z(j kunnen bevatten be draagt 110 M3. Een Amerikaansche advertentie. De volgende advertentie is to lezen in een der NewYorksche bladen: Museum .Hubert, 14de Avenue," wedstrijden op tweewielers voor vette vrouwen, zeven onvergelijkelijk dikke maagden; .vertegenwoordigend twee duizend kilogram menschenvleesch in tricot Omtrent de verschrikkelijke ramp te Palma op Majorka worden thans eenige nadere bijzon derheden bekend. Een inwoner van de stad had een groote hoeveelheid oude patronen gekocht en liet deze ledigen door een honderdtal vrouwen, met het doel het metaal te gebruiken. Op den 25en November klonk over de stad een zware slag; de huizen schudden op hun grondvesten. Uit alle hoeken liep de bevolking te hoop naar de plaats, waar vroeger de werk plaatsen der patroonledigsters hadden gestaan Daar zag men nu een brandende puinhoop, waar uit wanhoopskreten opstegen. Daarnaast omringd door een muur van vlammen liepen eenige vrouwen rond, die niet onder het puin bedolven waren. Naar het schijnt waren er geen bluseh- middelen. Naar luid van de berichten kon het ontstelde volk eerst hulp bieden, nadat de puin- hoopen uitgebrand waren. Er werden 75 lijken gevonden, 24 personen werden zwaar verminkt of deerlijk gebrand naar het hospitaal gebracht; men vreest dat ook zij er het leven bij zullen laten. Vergadering Vrijdag 6 Dec., voorm. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester- Tegenwoordig 7 leden, de heeren Westenberg, F. KeiJser, C. Kejjser Pz Dros, Roeper, Koning en Bakker. Secretaris: J. A. Wesstra. Afwezig de heeren Koorn, Mets, Lap en Z(jm; de beide eerstgenoemden met kennisgeving. De Voorz. zegt bfi de opening der vergadering dat, aangezien deze vergadering spoedeischend moest worden belegd, (ten tweedenmale in den loop van dit jaar), de notulen van de vorige ver gadering nog niet in het daarvoor bestemde register zijn bijgeschreven en de voorlezing daar van mitsdien moet achterwege blijven. Daarna deelt de Voorz. mede dat deze verga dering is belegd om aan den Raad med deeling te doen dat Mej. A. J. Guesen, onderwijzeres te Oüdeschild, door B. en W. voor den t(jdvanééne maand in hare betrekking is geschorst, op grond dat deze, daartoe uitgenoodigd, geweigerd heeft aan den burgemeester (tevens districts-schoolop- ziener) inlichtingen te geven, betreffende zaken, met het onderwijs in betrekking staande. Uit de toelichting door den Voorz. gegeven, bleek ons, dat door den heer Ups, onderwijzer te Oüdeschild, eene klacht was ingediend over beleedigende uitdrukkingen, hem door Mej. Guesen in bijzijn van vele leerlingen, toegevoegd. De heer Lips, zoomede het H. d. S., de heer Muller, alsmede mej. Guesen, waren daarop door den Burgemeester ontboden, tot een nader onder zoek der zaak. Door de beide eerstgenoemden was aan de uitnoodiging gevolg gegeven, de onderwijzeres had daaraan niet voldaan. De heer Bakker zegt dat hem blijkt dat er eene verkeerde verhouding bestaat tussehen het onderwijzend personeel te Oüdeschild; het be vreemd spr. dat met de klacht van den heer Lips, het H. d. S. is gepasseerd. De heer C. KeiJser Pz. zal niet mej. Guesen in bescherming nemen, doch meent dat de Raad geen feiten kent om in deze een oordeel te vellen. Nadat zoowel door den heer F. KeiJser als door den Voorz. nog nader was toegelichtdat de

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2