Marktberichten. doorreden van trein 111 enkel, zonder wijziging der stoombootdienst, zouden w|j toch volstrekt niet gebaat zijn. Wij zouden er op hebben willen wijzen dat bij de tegenwoordige regeling, voor eene bestelling welke van hier te Amsterdam, in de Zaanstreek of Alkmaar wordt gedaan, om per post te ont vangen, zoo ongeveer 2 maal 24 uren benoodigd is. B. v.wanneer aan eenig handelaar eene commissie wordt opgegeven (welke hij uit Amster dam moet betrokken, en wie verkeert niet in dat geval des middags Da 2 uren, dan kan zulk eene bestelling per post niet oeider te Amsterdam aankomen dan den volgenden dag met trein 11.18. Ging de trein 1.28, van daar vertrekkende tot Helder door, dan zou het antwoord of bestelde nog des avonds hier kunnen worden ontvangen. Nu echter is zulks geheel onmogelijk en kan het niet eer aankomen dan den derden dag met de post welke zoo ongeveer 11 uur aan den Burg aankomt. Verbeeld u, eene correspondentie tusschen hier en de hoofdstad des lands, vordert pl.m. 2 etmalen, en dat in onzen tijd, nu alles op een zoo mogelijk snel verkeer wordt ingericht, 't Zou waarlijk zijn om te lachen, als 't niet zoo treurig was. Waal, 9 Dec. Door stemgerechtigde Leden in de Herv. Kerk werd heden als Notabel herkozen de Heer P. P. Bremer en gekozen de Heer Jb. Former. Oude schild, 10 Dec. Door eenige schuiten van hier werd gisteren op stroom nog al drijvend wrakhout opgevischt, dat echter zoo klein geslagen was, dat het alleen nog voor brandhout bruikbaar kon zijn. Door een der schuiten werd een stuk mast opgevischt, van ODgeveer 40 voeten latig, benevens de galgstutten van een schip. Dezelfde schuit vond een onderstboven drijvende sloep, licht groen geverfd. Naar een kurken iand aan de binnenzijde te oordeelen, was deze boot vermoe delijk als reddingboot gebruikteen naam was er niet op te vinden. Nabij het voormalige steenen hoofd is nu een drijfbaken gelegd, om de eenigszins gevaarlijke plek aan te wijzen. Oosterend, 10 Dec. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is benoemd de heer F. Daalder ter vervanging van den heer J. J. Bruin. De Cocksdorp, 10 Dec. Boven alle verwach ting is de blazerschuit TX. 55, bevaren door de drie gebroeders Stark, alhier door eenige schuiten, waaronder eene van Oosterend, binnengesleept. Bedoelde schuit zeilde Dinsdag 8 Dec. uit ter kokkelvisscherjj en werd Donderdag door den storm overvallen. Drie bange dagen en nachten werden op den „Driesprong," waar men geankerd lag, doorgebracht. De schuit lag eerst voor twee ankers, doch het eene werd al spoedig recht ge trokken en het andere over eene vrij groote lengte door den grond gesleept. Toen besloot men den mast te kappen, hetgeen tengevolge had, dat het scheepje veel minder werkte en behouden bleef. Waren anker en kabel niet in uitnemenden staat geweest, vrij zeker zou men weer een vreeseljjk ongeluk te betreuren gehad hebben. Ook het tjalkschip van schipper W.Griek lag op dezelfde plaats voor anker; doch al spoedig brak de ketting. Gelukkig wist men V6ilig de haven van HarliDgen te bereiken. Op het Eierlandsche strand is veel wrakhout en ook nieuw hout aangespoeld. Ook vond men er het l|jk van een manspersoon. Het verkeerde in zeer vergevorderden staat van ontbinding. De dijken der polders hebben zich uitstekend gehouden; hier en daar enkele gaten, doch van weinig beteekenis. Vlieland, 9 Dec. Evenals overal elders heeft de jongste storm ook alhier vreeselijk gewoed. Het water bereikte een hoogte bjjna gelijk aan die tijdens den Decemberstorm van het vorige jaar. Gestadig golfde het over den djjk, welke het dorp aan de zuidzijde tegen de zee moet beschermen en niet ongegrond was dan ook de vrees voor een doorbraak, te meer aangezien de bedoelde dijk veel te licht is. Een verheven doch geweldig schouwspel bood de Noordzee. Zoover het oog reikte, zag men niets dan branding. Dat de zeeduinen dan ook nu weder verbazend hebben geleden, is te be grijpen. Ze zijn overal stijl als muren. Ja, vreeseljjk was het weer en men huivert als men er aan denkt, hoe vele schepelingen hun graf weder zullen gevonden hebben in de golven. Zoo werd Zaterdagmiddag door de kustwacht alhier in het N. W. een bark opgemerkt, die in nood verkeerde. Een half uur later was er niets meer van te zien, zoodat dit schip met man en muis moet zijn vergaan. Op het naburige Terschelling zijn twee schepen gestrand. Van beide zijn de opvarenden allen gered. De manschappen van het eene, de Noorsche bark Agatha, bevonden zich allen in de hut op het dek, toen deze met een gedeelte hiervan, over boord sloeg en op het strand geraakte. De wijze, waarop de equipage van het andere schip gered is, herinnert ons den edelen Woltemade. Hier echter mocht het leven van den moedigen redder en dat van zijn ros gespaard blijven. De storm in de vorige week, veroorzaakte vooral tengevolge de hooge waterstand, veel onge rief en schade. Te Botterdam stond tusschon het Hang en de Maas nagenoeg alles onder water. Voor een oogenblik was Rotterdam in klein Venetie her schapen, roeibooten vervingen de tramwagens, alleen een huurkoetsier waagde hier en daar een stoute rid door het water. In verscheidene pak huizen werd schade aangericht. Zelfs een polltie- posthuis werd door het water van de gemeenschap afgesloten en de beambten moesten don val van het water afwachten. Te Scheveningen berokkende het water veel schade aan den straatweg. Te Dordrecht werd de buitenstad onder water gezet. Te Sliedrecht zjjn UI van buitenpolders onder geloopen. Te Hoorn was het water zoo hoog dat het op verscheidene punten over den djjk stroomde en laaggelegen huizen onderliepen. Rondom Kampen stond alles blank. Te Raamsdonk zijn verscheidene polders onder- geloopen. Te Kallantsoog strandde de Duitsche bark „Libertas", 8 van de 10 opvarenden kwamen daarbij om het leven. By Egmond is een schoener gestrand. Te Zandvoort strandde het Noorsche barkschip „Fo sök." Te Terschelling de Noorsche bark „Fensillé." Te Maassluis de Zwe6dsche schoener „Argus." Bij d'-n Hoek van Holland de Noorsche bark „Krion" en de Russische driemastschoener „Reinhold." TeIJmuiden het stoomschip „General" het stoomschip „American", het stoomschip „Pover" en de Noorsche schoener „RiDgdave." By Goeree het Engelsche schip „Waterloo." Deze en nog meer noodberichten worden door de bladen vermeld. Vele schepen kwamen verder met groote averij binnen. Niet slechts de storm, doch ook het onweder veroorzaakte in de vorige week groote schade. Te Berchem nabij Osch (Noord-Brabant) sloeg de bliksem in den toren der R. K. Kerk, welke in betrekkelijk korten tijd in lichtelaaie stond. In den watermolen van den polder Katwoude nabjj Volendam sloeg de bliksem in, bij welk onheil de molenaar en zijn dochtertje ernstige brandwonden bekwamen. Het meisje is aan de gevolgen overleden. Nog treuriger gevolg had het inslaan van den bliksem in de watermolen van den Kastricummer- polder, gebouw en inboedel brande af, terwijl 2 dochtertjes van den molenaar doodelijk werden getroffen en de vrouw en een dochtertje ernstige brandwonden bekwamen. Ook de watermolen van den Dorregeester- polder werd door denzelfden slag getroffen en een 14-jarig meisje door den bliksem gedood. De ramp veroorzaakte nog een vierde slachtoffer doordien een oud man, welke bjj eerstgenoemde molen stond te kijken, door een beroerte werd getroffen en dood ter neder viel. Uit Beesd meld men aan de „Tielsche Courant": Welke ernstige gevolgen het veroorzaken van een schrik kan hebben, is hier dezer dagen op treurige wijze gebleken. Een jong meisje, krachtig en gezond, struikelde voor enkele weken op een donkeren avond over een zwart voorwerp, dat later bleek een jongen te zijn, die zich opzettelijk op den grond had gelegd, om schrik aan te jagen. Nog denzelfden avond moest een geneesmiddel aangewend worden om haar geschokte zenu wen tot rust te brengen. Niets mocht echter baten. Hare zenuwachtigheid giDg in krank zinnigheid over en dezer dagen overleed zij. Naar aanleiding van een verzoekschrift betreffende de definitieve en gestrenge sluiting der grenzen van België voor vreemd vee, kon digde de Minister de Bruyn in de Belgische Kamer een nieuw reglement aan voor de runder-tuberculose, dat met 1 Januari inwer king zal worden gebracht. Zoodra dit van kracht is, zullen de grenzen opengesteld wor den. De Minister uitte den wensch dat de inzenders van het verzoekschrift, met de tegenwoordigen toestand nog eenige dage genoegen zullen nemen; binnen drie weke zal de toestand afdoende zijn geregeld. Volgen het nieuwe regelement, zeide de heer de Bruyn zal al het vee, dat door eenigerlei ziekte aangetast, aan de grenzen worden geweigerd De veiligheid in Nederland. Uit Stiens schrijft men, d.d. 6 Dec. 1.1 aan de „Veend. Crt.": Verschrikkelijke tooneelen vonden in de afgeloopen nacht plaats op een afgelegen boer derij alhier. Vier vermonde personen wiste in 't nachtelijk donker door inbraak binnen d woning te komen. De boer lag te bed, d boeven vielen hem aan en worgden hem bijna De knecht, die in 't achtergedeelte van 't hui sliep, kwam op het angstgeschreeuw van zijn meester toesnellen, om hem bij te springen maar zonk eensklaps bloedend neder ei was hem een kogel in het bovenbeen en een in de zijde geschoten. Na 't plegen dezer feiten verwijderden de nachtelijke bezoekers zicb. De „Maasbode" bevatte dezer dagen naai aanleiding van den vreeseiyken moord te Rotter dam, een pleidooi voor de wederinvoering dei doodstraf. Het blad besluit met den wensch, dat geen jaar voorbij moest gaan, geen staatsbegrooting moest worden behandeld in de Tweede Kamer zonder dat de wederinvoering der doodstraf werd voorgesteld. Het .Centrum", van dezen wensch melding makende, schrjjft .Het kwam ons wel eens voor in de laatste jaren, nu van de meeste groote misdaden in dit genre de bedrijvers onbekend blijven, dat er meer aandacht moest worden geschonken aan een anderen eisch. In plaats dat men roept„Men moet den moor denaar hangenzou het veeleer dienen te klinken „Men moet den moordenaar grypen." Met allen eerbied voor de goedgemeende, door gaans op zichzelf goedgeslaagde pleidooien voor de wederinvoering der doodstraf, maken zjj bij de aanschouwing van de onmacht van politie en justitie in ons klein huiselijk landje, in de meeste gevallen van dien aard wel eenigszins den indruk van de onderhandelingen over de huid van den beer, die nog niet geschoten is." Alkmaar 6 Dec. 4171 Hectoliters. 416 H.L. Tarwe 106 Rogge Aangevoerd werden totaal f 2241 12 180 6. 4.50 A 6.90 4.75 4.25 240 4.90 9. 12.00 6.- 12.50 6. 7. 4.50 18.50 1. 10.- 8. 8.- 4.85 3.- 5.- 10.50 13. 11.- 4.75 15 - 14.50 15. Gerst id. Chev. Haver Paardenboonen. Bruineboonen. Citroenboonen Duivenboonen Witteboonen. Kanariezaad Rood Mosterdzaad Geel Mosterdzaad. Koolzaad Karweizaad Blauw Maanz. Groene Erwten Grauwe Erwten Vale Erwten Witte Erwten Amsterdam, 9 Dec. Aangevoerd 276 Run deren, le kwal. 65 A ct., 2de kwal. 55 ct. 8e kwal. 45 ct. per KG. 165 Melk- en kalfkoeien f 100 a 230Graskalveren fa; 84 nucht. kalv f 9 All; 2 Schapen f Af Lammeren f A f; 540 vette Varkens 32 A 36 ct. per K.G 1*urinerend, 10 Dec. Aangevoerd 92 vette kalveren 65 a 85 ct. per kg.; 122 nucht. kalv f8 a 20; 322 vette Varkens 30 A 38 ct. per kg 37 magere Varkens f7 A 12. -363 Biggen f 3 a 6,; 3124 Schapen en Lammeren; 505 Runde ren en 7 Stieren. Kip-Eieren f5, af 5,75 p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handel matig, f 0.50 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f70 A f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f120 A f 180. Vette kalveren, prijshoudend handel matig. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel matig. Vette varkens, prijshoudend handel vlug. 468 9 43

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2