Buitenland. Marktberichten, PREDIKBEURTEN. Bij het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Ned6ilandseh- Indië ontvangen het navolgende telegram: Bij arrestatie van een san trie in de afdeeling Sampang op Madoera op 9 December gewapend verzet. Wedono gewond, politie onmachtig om het verzet te onderdrukken. Resident den volgenden dag met een com pagnie Barissen uitgetrokken. Bende van 150 gewapenden trok den troep tegemoet. Herhaalde aanmaning vruchteloos. Na een 4e salvo ging de bende uiteen met achterlating van 29 dooden en 12 gewonden. De santrie en 8 voornaamste aanhangers bij Langar gegrepen. Rust hersteld. De oudste inwoner van Maassluis, de heer P. Smeele, hoopt Zondag zijn honderdsten verjaardig te beleven. De oude man heeft zijn herinneringsvermogen nagenoeg geheel verloren, maar overigens h6eft hij nog een goed besef van hetgeen er om hem heen gebeurt. Het verkeer tusschen Monnikendam en het eiland Marken was Donderdag door het buitengewoon lage water gestremd. St. Nicolaas kon dus zijn intocht op het eiland niet doen. Op het eiland Marken zelf was het water zoo hoog geworden, dat weidra het geheele eiland blank stond. Een bijzondere verrassing viel Donderdag aan drie pachters in den Haarlemmermeer polder ten deel. Per brief ontvingen zij n.l. de m6dedeeling dat hun landheer hun voor dit jaar eene ontheffing verleende van f 5 per Hectare! Aan de „Amst. Cd." werd uit Rotterdam geseind „Uit het onderzoek der justitie is gebleken, dat Hoogsteden en diens zwager Van Berkel de daders zijn van den bekenden diefstal bij den heer Wotki. Samen zouden zij f 9000 deelen, maar Hoogsteden behield dat geld voor zich alleen. Van Berkel heeft daarop uit wraak het kind van Hoogsteden vermoord. Van Berkei's vrouw, Catharina Maria Hoog steden. is volgens getuigenis van den wagen verhuurder met wiens rijtuig het lijkje ver voerd is, medeplichtig gebleken, maar heeft nog niet bekend." Aan het „Leidsche Dbl." werd gemeld dat in het huis van Van Berkel huiszoeking was gedaan en dat Catharina Maria Hoogsteden, de vrouw van Van Berkel, gearresteerd is. De „Tel." spreekt het laatste tegen. Eene curiositeit uit de jongste over- stroomingsperiode Een Zwollenaar, wonende op de Thorbecke- gracht, ving in zijn huiskamer een baars. Als een bijzonderheid deelt de „Asser Ct." mede, dat voor den militieraad aldaar een loteling verscheen, uit de gemeente Beilen, die een lengte had van 1,19 M. Nog al meer ontvoeringen. Aan de „Asser Ct." wordt uit Winschoten d.d. 10 Dec. het volgende geschrevenToen gisteravond een drietal knaapjes naar een apotheker alhier giDgen om daar een boodschap te doen, werd een der jongens een knaapje van 10 jaren eenklaps door een man opge pakt en meegenomen naar het Omsnijdings- kanaal. Eene menigte menschen achtervolgden hem en hadden het geluk het kind, dat reeds proppen in den mond waren geduwd, te bevrijden; de dader evenwel wist zich uit de voeten te maken. Hedenmorgen echter mocht het de politie gelukken den woesteling te Blijham te vatten. De Indische marine zal wellicht over eenigen tijd een krachtig weermiddel tot hare beschikking brijgon. Uit goede bron verneemt de „Telegraaf" uit Indië, dat plannen zijn ont worpen tot het verbouwen van het pantser schip „Koningin der Nederlanden", hetgeen men wil veranderen in een zware drijvende batterij, toegerust met de nieuwste snelvurende kanonnen. De kosten dezer verbouwing en bewapening worden op twee millioen gulden geschat. Iets nieuws. Een ingezetene van Oosterland (Schouwen), die bij advertentie werd aanbevolen als lid van den gemeenteraad, schijnt daarmede zóó vereerd te zijn, dat hij dengene, die voor hem deze aanbeveling had geplaatst heeft uitgenoodigd zich bij hem aan te melden, ten einde een goede belooning" te ontvangen. Men meldt aan het „U. D." dat door meer dan 1000 Duitsche firma's een bezwaar schrift bij de Duitsche Regeering ingediend is. Adressanten zien in de toepassing der nieuwe wet op de invoerrechten eeD inbreuk op het handelsverdrag tusschen Duitscbland en Neder land en verlangen directe represaille-maatre gelen. Het behoeft niet gezegd te worden, voegt het „U. D." bier?.an toe, dat adressanten zich vergissen, en dat het onze Regeering wel niet moeielijk zal vallen, de Duitsche van hunne dwaling te overtuigen. Zondagavond word da aandacht van een ingezetene van Loosdrecht, die baiswaarts koerde getrokken door een verdacht troepje menacnon waarvan er een 'n ladder droeg. Op dien dag en dat uur iemand met een ladder, 't kon niet anders of die menschen moesten iets kwaads in zin hebben. Daarom stilletjes zich verscholen en eens af gekeken, wat zij zouden uitvoeren, 't Konden wel inbrekers zjjn. En ja de ladder werd voor zichtig tegen een bovenraam gezet, dit werd opengeschoven en achtereenvolgens klommen er één, twee, dri6 personen naar binnen, terwijl een vierde zich met deladder verwijderde. Even gewacht en toen naar de woning. Heel zachtjes tot vóór de deur genaderd en wat bleek toen? Dat in het slot een ijzer zat. Vermoedelijk had men dus eerst beproefd het slot open te steken, doch had dit aan de pogingen weerstand geboden. Weer onhoorbaar weg, om aanstonds de politie te waarschvwen. De in brekers zaten nu toch tijdelijk in de val. Daar komt e6n tweede burger aan die aan den eerste vraagt„Waar moet jij nog zoo laat met zulk een haast naar toe „Stik ga de politie halen. Er is bjj S. ingebroken." - „Zoo, denk je dat? Nu, spaar dan de moeite maar, want wat jfj voor inbrekers hadt aange zien, was de familie zelve. De sleutel was in het slot gebroken en daarom moesten die menschen met een geleende ladder op zulk een ongewone wijze hun huis binnengaan. "Tableau i De groote waarde van eierschalen wordt door velen in 't geheel niet geacht. Gewoonlijk worden de eierschalen weggeworpen, zonder te vermoeden, dat ze nog met voordeel gebruikt kunnen worden. Wijl ze rijk zijn aan kalk- en phosphor- zouten, vormen ze, onder het voeder gemengd, een uitstekend voedingsmiddel voor het jonge vee. Te dien einde klopt men schalen fija en mengt ze onder 't gewone voeder. De resul taten die men met zulk gemengd voeder ver krijgt bij 't fokken van kalveren, veulens enz. zijn van dien aard, dat het aankoopen van eierschalen door fokkers, bij bakkers, banket bakkers enz., die dezen afval gewoonlijk in den vuilnisbak werpen, niet genoeg kan worden aanbevolen. (Veldpost). Een droevig ongeluk is te Barcelona gebeurd. Twee kinderen, knapen van 6 en 7 jaar, waren alleen thuis gelaten. Al spelende kropen zjj in een grooten koffer, maar ongelukkig viel het deksel in het slot en de arme kleinen waren niet bjj machte den koffer open te kragen. Toen de moeder een paar uur later thuis kwam, zocht ztj overal tevergeefs naar de kinderen; eindelijk kwam zy op het denkbeeld in den koffer te kjjken en vond de beide knapen gestikt. De Berljjnsche kleermakers beginnen gelden in te zamelen voor een fonds, om in het aanstaande voorjaar een groote staking op touw te zetten. De werklieden in de electro-techniek vragen loons verhooging en de timmerlieden zullen in het volgende voorjaar vermindering van werktijd vragen. Als men de te Johannesburg verschonende „The Press" gelooven mag, deed zich te Lorence Marques onlangs een niet onvermakelijk geval voor. Daar stonden negen knappe jonge Hollanders met kloppende harten de komst eener stoomboot af te wachten, dia negen jongedochters uit het moederland zou aanbrengen, van wie zy de be lofte hadden gekregen, dat zjj over hart en hand mochten beschikken. De Hollanders hadden ir een Amsterdamsch blad geadverteerd om eet levensgezellin en voor alle negen had zich eer geschikte candidaat opgedaan. Eindelijk kwam de boot aan en weldra zag men negen juffertjes op den wal stappen, schroom vallig om zich heen ziende. De heeren gingei naar haar toe en na een telkens herhaald „Pardon, is u juffrouw zoo en zoo" kwam iedei tot zfin bestemming. 's Avonds bracht de trein een vroolijk gezelschaj naar Pretoria, waar den ambtenaar van dei 1 burgerlijken stand kort daarna een druk dagji werd bezorgd. Volgens een Duitsch blad, dat nogal ver trouwen verdient, zijn er in Japan geen tammD1 dieren. De Japanneezon drinken geen melk et eten geen vleesch. Er zijn maar zeer weinig paarden en deze worden hoofdzakelijk ingevoerd voor vreemdelingen, dis ze gebruiken. De vracht wagens in de straten dor steden, de wagentjes, wanneor men reizen doet door het land, worden door koelies getrokken. De weinige honden, öi6 er zijn worden noch als wachthonden, noch als lastdieren, noch als jachthonden gebezigdbehalve alweer voor vreemdelingen. Schapen zijn er ook11 niet in Japanwol wordt voor kleeding niet5 gebruikt, alleen zijde en katoen. Varkens zjjt er al evenmin, ook geen geiten, geen muilezels, geen ezels. Daarentegen z(jn er wel wilde dieren! vooral groote beren. a Zooals men ziet is Japan een uitstekend land g voor vegetariërs. Een zeer moeielijke reis heeft de Deensche veeboot van Ebsjerg gehad, die na vier daget rondzwalkens op de Noordzee te Hamburg is e aangekomen. Spoedig na het vertrek werd de boot overvallen door een zwaren storm, die haai den koers deed verliezen en naar de Engelsche - kust dreef. De kapitein liet de luiken sluiten, zoodat het ruim van de lucht was afgesloten, Er bevonden zich daarin 255 runderen, die vooi een deel stikten, voor een deel zwaar werdet gewond. Het loeien der verschrikte dieren klonk e zelfs boven het gehuil van den storm uit. Toet '6 de storm bedaarde, kon men het schip weder in den gewenschten koers brengen. Bij hot openen der luiken zag men een verschrikkelijk schouwspel, 1 Slechts 124 stuks vee konden levend naar het 0 quaTantainestation worden gebracht, een honderd- >t tal dieren lag dood op den grond, en de overige, 01 die zwaar gekwetst waren, werden op bevel vat n den veearts afgemaakt. Is Zondag 15 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Da. vanSchaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink, Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. - DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 18 Dec. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick, Donderdag 19 December. Herv. Gemeente. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden, (Bijbellezing.) Schagen, 12 Dec. Aangevoerd10 paarden f 80 a 150, Stieren f af 20 Gelde I koeien f 110 a f 210,— 6 Kalfkoeien f 130 a f160; Vaarzen f af 12 Nuchtere Kalveren f 6, a 19; 220 Schapen f 18 a f 28, Lammeren f f Bokken en Geiten f af gld.24 Varkens f 6.50, af 8.50 32 Vette Varkens 30 4 36 cent per kilo 84 Biggen f 3, a f 4.50 Kippen a Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,40 a 0.45 4 Kaas per kilogram a ct. Kipeiren per 0 100 f5. af 5.50. Eendeieren per 100 f af ct, Leiden, 13 Dec. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 120 a f 246 26 Stieren f58 a f 212Veulens stuks; 8 f af 194 kalfkoeien f 110 a f 224; e Melkkoeien f 110 a f 224; 74 Varekoeien f 85 a f 182; 86 Vette koeien f 120 a t 246; 4i

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2