Buitenland. Marktberichten, F REDIK BEURTEN. Verscheurende dieren. Onder Nieuwer Amstel hebben do veehouders veel last van hondeD. Zoo hebben deze vreeslijk huis ge houden onder de schapen van den heer Bon, aan den Amstelveenschenweg. Van do 16 schapen zijn 13 gedood. Vier waren totaal verscheurd en voor een goed deel verslonden. Do beesten liepen aan de Boerenwetering in de weide. De vorige week werden van een ander veehouder drie schapen door honden te water gejaagd. Van den heer P. v. d. Vaart zijn 4 schapen door honden gedood en 3 in de sloot gedreven, die verdronken zijn. Geteekenö door den burgemeester, de geestelijken der hervormde en katholieke ge meenten, de leden van den kerkeraad der hervormde gemeente en andere notabele iu- gezetenen te SchageD, is een adres aan H.M. de Koningin-Regentes verzonden, waarin voor L. Spiering, den man, die door onvoorzichtig heid den kerkbrand veroorzaakte, gratie wordt verzocht of verandering der gevangenisstraf in eene geldboete. Men herinnert zich de geschiedenis van den kerktoren te Purmerland, die het vorige jaar wegens verzakking moest worden afge broken. Iets dergelijks doet zich voor te Etersheim, gemeente Oosthuizen, waar het zeer onde kerkgebouw bouwvallig en gevaarlijk begint te worden. Men tracht thans voldoende financieelen steun daarvoor te verkrijgen. Reeds tweemaal werd de kerk Etersheim door de Zuiderzee verzwolgen en bij zeer laag getij is de fundeering der tweede kerk zelfs zichtbaar. HaarlCt.) Zooals men zich herinnert ging onlangs de mare, dat in de gemeente HoeveD, nabij Rozendaal (N B.) in een zoogenaamde ven een houten schip onder het zand bedolven was gevonden, een schip, wie weet misschien wel uit den Keltischen tijdNaar gemeld wordt is op last der regeering een onderzoek naar het gevondene ingesteld, o. a. door den waarn. directeur van het Ned. Museum, jhr. van Riemsdijk, en is door dezen geconstateerd, dat het gevonden hout afkomstig is van een sluisje of waterkeering, in een vaart, die aldaar vroeger bestaan moet hebben, maar thans grootendeels verzand is. Te Nijmegen is een zeer menschkundig denkbeeld in toepassing gebracht. Daar is eene vereeniging opgericht, waarvan de leden zich verbinden tijdelijk geen sterken drank fan slechts matig bier enz.) te drinken. Wanneer iemand veertien dagen, een maand, zes we ken wij weten niet of en hoelang de ter mijnen gesteld zijn zich onthoudt van je never, dan zal het aan de meesten zoo goed bevallen, dat zij ook in hot vervolg ze niet drinken. Misschien gaan sommigen toch weer tot hunne vroegere levenswijze over, maar het is in elk geval te probeerer; en men zal eer iemand bewegen, voor eenige weken geen drank te gebruiken, dan om zich te verbinden het voor altijd na te laten. Dit besluit kan hij na de proef uit eigen bewegiüg nemen, en waarschijnlijk zullen velen het nemen. Wie de stichter van het „Kruisverbond" is, weten wij niet; maar het is, gelooven we, een goed en menschkundig idee, zegt de Arn- hemsche Courant. Ook een geneeswijze. Uit het gehucht Reutum, gemeente Tubbergen, wordt het vol gende aan de „Zwolsche Ct." gemeld: „De koe van J. EL alhier viel, terwijl zij haar hooi nuttigde, plotseling neer, blijkbaar doodsbenauwd. Daar men meer dan een uur van een veearts verwijderd was, bleek goede raad duur en werden dus de buren, allen land bouwers, te hulp geroepen. Na eenige beraad slaging werd als het beste middel aangeraden „men moest de koe de tong uit den bek halen en dan een stuk van de tong afbijten." Zoo gezegd zoo gedaan. Men haalde de tong uit haar bek en een der aanwezigen steeds gaarne bereid hulp te verleenen en van een goed gebit voorzien, verklaarde zich voor deze chirurgicale hulp bereid en beet het dier een flink stuk uit de tong. Het gevolg was, dat de koe van bare benaauwdheid bekwam en genezen was, maar thans door de pijn der wond haar gewoon voedsel, althans geen hard voer, kan gebruiken." In het „Ned. Lb.-Wbl. lazen wjj Herhaaldelijk is er in de laatste jaren op gewezen zoowel in de vergadering van het Nederl. Land- bouw-Comité als in verschillende periodieke ge schriften, dat de bezittingen van den Staat, voor zoo verre het betreft eeDe behoorlijke exploitatie uit het oogpunt van landbouwbelangen, by het Bestuur der Domeinen niet in de rechte handen z0n. Aan de bloot fiscale ambtenaren ontbreekt niet zelden het juist inzicht, om deze eigendommen op doelmatige wyze tot de hoogsto productie op te voeren en onderwyi de gronden niet in waarde te doen achteruitgaan. Het blijkt, dat deze opvatting thans ook is doorgedrongen tot kringen, waarvan pogingen tot verbetering kunnen uitgaan. By het onderzoek toch in de afdeelingen der Tweede Kamer der begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1896 kwam dit punt ernstig ter sprake. In het verslag lezen wij dienaangaande Algemeen werd er op aangedrongen, dat, in „afwachting eener omtrent den verkoop te nemen „beslissiDg, voor een deugdeiyk, door deskundigen tgevoerd beheer worde zorg gedragen. „De wyzo waarop het beheer thans, door ten „deele niet deskundige rentmeesters wordt ge- „voerd, laat veel te wenschen over." De kans om daartoe te geraken is door deze officieele uitspraak zeker aanzieniyk vermeerderd- De bekende Beriynsche deskundige voor scheikundige onderzoekingen dr. Bischof, heeft een eenvoudig toestel bedacht, waarmede ook leeken binnen 15 minuten kunnen nagaan, of margarine in boter aanwezig is en dat slechts f 2 f 3 kost- Volgens bevel der politie te Beriyn moeten met dat toestel de volgende week al de verkochte botersooiten in de winkels worden onderzocht en in geval van twijfel een nader chemisch onderzoek worden ingesteld. Kunstmatige zonneschyn. Uit Amerika komt het bericht van een wonderlijke ontdekking. Na regen komt zonneschijn en dus na fabricage van kunstmatigen regen, fabrics van kunstmatigen zonneschyn, heeft men daar misschien gerede neerd. Hoe het zij, zekere heer Tesla, zoo wordt gemeld, is tot de slotsom gekomen, dat „zonlicht wordt voortgebracht door vyfhonderd trillioen transversale trillingen van de admosfeer" wordt wellicht de hypothetische aethor bedoeld? „in de seconde, en daarom is alles wat men te doen heeftwerktuigeiyk een gelyk aantal trillingen te weeg te brengen. De heer Tesia was al een goed eind op weg, om zyn ideeën tot werkelijkheid te brengen, toen zijn labaritorium, helaas, verbrandde. Het is inderdaad jammer 1 Laat ons hopen, dat de man den moed niet laat zinken. Dure vrouwtjes. De kassier van een modemagazyn in de 32ste avenue te New-York verzekert dat een zyner klanten hem jaariyks voor haar en haar dochter meer dan vyitig duizend dollars betaalt, en dat veertig anderen per jaar tien duizend dollars, of vyf en twintig duizend guldeD, aan japonnetjes besteden! Een nieuw geweer. Onder dezen titel schrijft de „Moniteur Industrie": Twee officieren van het 135e regiment, tegenwoordig op non activiteit te Angers, hebben een nieuw geweer uitgevonden, waarvan de uitwerking, naar men zegt, wonderbaariyk is. De uitvindiDg, die reeds eenige maanden oud is, werd aan het oordeel van het ministerie van oorlog onderworpen, doch wegens de weinig aan moedigende ontvangst, aldaar ondervonden, zyn de uitvinders, naar men verneemt, in Engeland een maatschappij gaan oprichten, tot verspreiding van hun wapen. Het nieuwe geweer is onlangs beproefd en de verwachtingen zyn niet beschaamd gemaakt. Het weegt hoogstens 37- KG., met een kaliber van 6 millimeter terwyi de voortstuwende kracht zoo groot is, dat een man op een afstand van 6000 meter gedood wordt. Aan het ministerie van oorlog is dit resultaat bekend geworden, en de uitvinders zyn onlangs uitgenoodigd, om te Parys de onderhandelingen te komen hervatten. De behandeling van het geweer in kwestie, is naar het schynt buitengewoon eenvoudig, en het geheele mechanisme berust op een kleine schroef, die men slechts weg behoeft te nemen om het wapen geheel onbruikbaar te maken. Alkmaar 13 Dec. 3579 Hectoliters. 264 H.L. Tarwe Rogge Gerst Aangevoerd werden totaal 121 670 1800 f id. Chev. Haver Paardenboonen. Bruineboonen. 532 Citroenboonen Duivenboonen Witteboonen. 25 Kanariezaad Rood Mosterdzaad 6 Geel Mosterdzaad. Koolzaad 9 Karweizaad Blauw Maanz. Groene Erwten Grauwe Erwten Vale Erwten Witte Erwten Amsterdam, 16 Dec. deren, le kwal. 65 A 152 6.50 a 4.50 3.75 4.50 2.50 4.50 10. 5130 11.- 6.25 6.75 4.75 4170 2.90 5.- 10.62s b'.m 13. 12. 7. 14 - 14- 16.- 8.50 9- Aangevoerd 313 Run- ct., 2de kwal. 60 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 180 Melk- en kalfkoeien f 100 a 225; Graskalveren fa; 33 nucht. kalv. f 9 <5,11; A Schapen f Af Lammeren f A f; 710 vette Varkens 28 A 32 ct. per K.G. Purmerend, 17 Dec. Aangevoerd 96 vette kalveren 65 a 85 ct. per kg.; 137 nucht. kalv. f8 a 20; 471 vette Varkens 27 A 38 ct. per kg. 55 magere Varkens f8 A 12.-; 275 Biggen f 3 a 6,; 3534 Schapen en Lammeren; 389 Runde ren en 8 Stieren. Kip-Eieren f 5,50 a f 6,50 p. 100 Vette koeien, pryshoudend, handel levendig, f 0.50 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien pryshoudend, handel matig f80 A f 150 per stuk. Melkkoeien, pryshoudend, handel matig, f a f Vette kalveren, prijshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, pryshoudend handel matig. Vette varkens, pryshoudend handel stug. Magere varkens en biggen, pryshoudend, handel stug. Vette schapen, lager in prys, handel stug f 18 A f 28. per stuk. Overhouders lager inprys, handel stug f 13 A 18 per stuk. Door groote aanvoer van schapen was de handel stug en de pryzen lager. Londen, 16 Dec. Ter markt zjjn aangevoerd; 3200 Runderen, 17000 Schapen en lammeren 5 kalveren, 80 Varkens. Men noteertRunderen 0,377s 0,80; Schapen en lammeren 0,55 a 0,90 kalveren 0. A0.; varkens 0.35 a 0.52s. Zondag 22 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. vanSchaick. Ben Hoorn. Voorm half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uurdeHr van Zweden. 's Avonds 6 uur de Hr van Zweden. Gocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. Koog. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 18 Dec. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Donderdag 19 December. Herv. Gemeente. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (BtJbellezing.) Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 11 Dec. tot 17 Dec. ONDERTROUWDI - GETROUWD1 tieel10- GEBOREN: Jannetta Catharina en Johannes Oerardus, dochter en zoon van Johan Kikkert en Anna Maria Helm. Willem, zoon van Willem van der Wal en Cornelisje Bruin. Willem, zoon van Jacob Dyker en Tryntje Bakker. Jan, zoon van Pieter Bakker en Jannetje Bruin. OVERLEDEN: Antje Plaatsman, 31 jaren, on gehuwd. Een levenloos aangegeven kind van Johan Kikkert en Anna Maria Helm. 11 6.- 11

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2