N°. 861. Zondag 22 December A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Vsriatoiti to Eoll. Maatscl van Laaitav Binnenland. OFFICIEEL CEDEELTE. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprpt per 8 maanden Vou/ dsn Bubo SO Ct«. - Franco per poot door ge heel Nhdbblanb 46 Oti. Naar Aurora* «n andere landen met verhooging der porto'*. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijt der Advertentie* Van 1 tot 6 regel* 80 Ct*. Iedere regel meer 6 Ct*. Groot* letters en Vignetten worden mr plaatsruimte berekend. Bewflrownmer* S Ot*. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD SE ROOU, Parkstraat, Burg op Tixii Wij brengen ter kennis van onze lezers, dat, uithoofde de aanstaande Kerstdagen, het volgend nummer van dit blad op Dinsdagavond zal worden uitgegeven. Hen die in dat nummer advertentlën wenschen opgenomen te zien, maken wij bijzonder attent om hunne advertentlën vóór Dinsdagmorgen 10 uur intezenden. De Uitgevers. PERSONF.ELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend dat door hem zyn afgekondigd en aan den Heer Rijks Ontvanger ter invordering zijn uitgereikt het voljaarach kohier No. 4 en het kwartaals kohier No. 5 voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1895/96 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 20 December 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. „UITHALEN" door de bestuurders van ry- en voertuigen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel, vestigen de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde by artikel 31 van het reglement op de wegen in Noord-Holland, houdende regeling van het zoogenaamde uithalen voor ruiters en bestuurders van ry en voertuigen, luidende «Ruiters en bestuurders van ry of voertuigen, «elkander in tegengestelde richting voorbij «rijdende, zyn verplicht rechts (van de hand) «uit te halen. «Wanneer zy in dezelfde richting achter «elkander ryden, is de achterste, zoo die den «voorste wenscht voorby te ryden, verplicht «dezen daarvan te verwittigen, waarna deze «rechts (van de hand), de voorbyrydende links ,(by de hand) moet uithalen." Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste tien gulden. Op de naleving van bovenstaande bepalingen zal stiptelyk worden toegezien. Texel, 20 December 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Stbiok van Linsohoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. afdeeling Texel, gehouden Donderdag 19 December 1895 «Eind goed al goed," dit zou men terecht kunnen zeggen van de vergadering der H. M. v. L., afd. Texel, Donderdagmorgen in «Café Park zicht" gehouden, welke vergadering door 82 leden werd bygewoond, en welker werkzaamheden er van getuigden dat het bestuur krachtiger dan ooit, de belangen van de afdeeling zal voorstaan. Niet onmogeiyk dat de tentoonstelling, in dit jaar gehouden, welke met de daaraan verbonden feesten den naam van onze afdeeling zulk een goe den klank bezorgde, daartoe onwillekeurig heeft medegewerkt. Na een kort woord van opening door den Voorzitter, lezing der notulen door den Secretaris en de mededeeling dat geene stukken waren ingekomen, verkreeg de afgevaardigde naar de alg. vergadering, dit jaar te Edam gehouden, de heer G. Bakker Dz., het woord, om verslag uit te brengen van de hem verstrekte opdracht. De heer Bakker die zich hierop had voorbereid, deed in een duideiyk, niet te uitvoerig, doch zeer zaakryk verslag, der vergadering mededeeling van datgene, wat op de algemeens vergadering was behandeld en besproken, zoomede van den uitslag dier besprekingen. Een luid applaus beloonde den spreker voor de vervulling van zynen taak en terecht bracht de Voorz. hem daarvoor een woord van dank, een dank te meer verdiend, omdat in den regel eenig verslag van een afgevaardigde, tot de onbekende dingen schynt te behooren. Omtrent het onderwerp «Hoefbeslag" deelde de Voorz. alsnu mede, dat het bestuur het wen- scheiyk acht dit onderwys te bestendigen, opdat het theoretisch onderwys door het practische zal kunnen worden aangevuld. Het bestuur is voor nemens zich te wenden tot het Hoofdbestuur, ter verkryging van eene subsidie van f 50, ten einde bedoeld onderwys krachtig te kunnen be vorderen en daarvan de gunstige resultaten deel achtig te worden. Uit de bespreking welke naar aanleiding dezer mededeeling volgde, meenen wy te moeten af leiden dat in het bedoelde onderwys wel eenigs- zins «de klad" was gekomen, en daarom verdient het te meer waardeering dat deze zaak met kracht door het bestuur zal worden behartigd. Met volle instemming werd de uitvoering dezer zaak aan het bestuur opgedragen. «De veredeling van het paardenras," alsnu aan de orde, schynt evenzoo krachtdadig ter hand te zullen worden genomen. Door den Voorz. werd ten deze mededeeling gedaan van de wyze waarop (volgens hem verstrekte inlichtingen) door andere kleine gemeenten of afdeelingen wordt gehandeld om een gunstig succes te verkrygen. In verband hiermede, deed spr. namens het bestuur het voorstel zich te wenden tot de Ver- eeniging «het Ned. Paardenstamboek," ten einde van deze Vereeniging hulp en steun te erlangen tot het hier stationneeren van een gewenscht manneiyk fokdier van het paardenras. Uit de daarop volgende besprekingen moesten wy opmaken dat deze zaak reeds meermalen is ter sprake gebracht, doch, (jammer genoeg), door te veel verdeeldheid onderling, een goed succes steeds is tegengehouden. Met het voorstel van het bestuur kon de ver gadering zich echter wel vereenigen, en by accla matie werd besloten deze zaak ter verdere be handeling aan het bestuur over te laten, ten einde in eene volgende vergadering daaromtrent iets naders mede te deelen. Een daarop volgend voorstel had mede goed succes. De Voorz., gedachtig aan het onlangs gehouden volksfeest, deed het voorstel om in het volgend jaar in de maand September eene Harddravery te doen houden (in dat voorstel schemerde weder zoo iets door van een volksfeest). Dit voorstel werd by stemming uitgemaakt en met groote meerderheid van stemmen aange nomen. De verkiezing van twee leden voor het bestuur, in plaats van de aftredende niet herkiesbare leden, de heeren Joh. S. KeyBer en J. S. Dyt, had ten uitslag dat gekozen werden de heeren Dikkers en Jb, Roeper Sr. Tot Secretaris werd gekozen in plaats van den heer P. K. Bremer, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer J. S. Dyt. De werkzaamheden volgens de agenda waren hiermede afgeloopen, doch het scheen alsof de werkzaamheid van het bestuur tot een wedstryd prikkelde by de leden. Door een der leden werd n.l. voorgesteld lo. dat de afdeeling, (aangezien is gebleken dat het plaatsen van loten nog al mogeiyk schynt te wezen), jaarlyks eene verloting van goede Veulens zal houden, welke Veulens eenigen tyd hier zouden moeten verbiy ven, ten einde op deze wyze de veredeling van het paardenras in de hand te werken 2o. dat door het aanschaffen van eene Vee bascule, aan de veehouders gelegenheid zal wor den gegeven hun vee te doen wegen; So. dat door het uitloven van premiën op het dooden van kraaien (indien de wet zulks niet verbiedt) het vernielen en wegrooven van kuikens door die vogels, zal worden tegengewerkt. Punt 1 en 8 werd aan het bestuur ter verdere verwerking gedemandeerd; omtrent punt 2 ver namen wy van bevoegde zyde, dat zeer waar- schyniyk van wege het gemeentebestuur aan dien wensch tegemoet zal worden gekomen. 'tWas intusschen meer dan tyd geworden om de vergadering te sluiten; de Voorz. deed zulks dan ook, na een woord van dank aan de aftre dende bestuursleden, inzonderheid aan den Secre taris die als zoodanig de afdeeling lange jaren heeft gediend; met een terugblik op het bykans afgeloopen jaar hetwelk voor den veehouder niet ongunstig was, en met den wensch dat de komende vriend (het nieuwe jaar) allen, in bedryf, huiseiyke en maatschappelyke positie, veel zegen zal brengen. Met de overtuiging nuttig byeen te zyn geweest, ging daarop de vergadering uiteen. TEXEL, 21 December 1895. Voor de verkiezing van een Hoofd-lDgeland en van een Heemraad voor den polder Waal en Burg, Donderdag jl. gehoudeD, waren voor elk dier verkiezingen 55 stembriefjes ingeleverd. Als Hoofd-lDgeland bekwamen de Heeren C. Bakker Bz. 85 stemmen Alb. Kooiman 18 terwijl 2 briefjes in blanco waren ingeleverd. Herkozen alzoo de Heer C. Bakker Bz. Voor Heemraad waren uitgebracht op de Heeren A. Dalmeijer 26 stemmen. C. Bakker Bz. 20 A. Kooiman 8 C. A. Keijser 1 stem. Eene herstemming zal alzoo moeten plaats hebben tusschen de Heeren A. Dalmeijer en C. Bakker Bz. Ter bevordering van eene geregelde be zorging der bij de a. s. jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de ge legenheid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarwenschen, welke men op 1 Januari a. s. aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van den 23sten De cember af ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter onderscheiding van die, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1