Uitslag van gehouden Verkoopingei uiten! &&rktberiehten« P BEDIK BEURTEN. Zuiderzee, 8de Distriet, het zwarte drijfbaken met dwarslat als topteeken op het wrak van een vaartuig, gezonken op de peiling: Eakhuizen N.; lichttoren op Marken Z. 7* W. niet aan wezig. Het voornemen bestaat dit wrak op te ruimen. Ligging ongeveer 52° 31' 46" N. en 0° 29' 10" O. Te Purmerend zal van gemeentewege tegen matige betaling gelegenheid gegeven worden om, in verband met de weldra te ver wachten openstelling der Belgische grenzen voor fok vee uit Nederland, dat vee te doen inenten tegen tuberculose. De heer Geerlings, rijksveoarts te Purmerend, heeft zich daarvoor beschikbaar gesteld. In de Schermer is op de boerderij van den heer K. Oly Dz. do eerste proef genomen om het gas uit den Nortonput dienstbaar te maken voor kamer en keukeu en wel met gunstigen uitslag. Volgens den heer Erkamp uit Alkmaar, die den ketel en de leiding plaatste, is er genoegzaam gas aanwezig om de kamer en de gaBg van licht en de keuken van kookgas voldoende te voorzien. Een handelaar in wijnen en gedistilleerd te Breda kreeg in de laatste maanden telkens vraag naar eenzelfde, vrij duur artikel, waar van de verschillende, hem onbekende personen een bepaald merk vroegen. Enkele weken geleden kwam een reiziger in zijn winkel, die toevallig het artikel van dit merk aanbood. Hot kon echter slechts geleverd worden in origineels bisten, op monster en tegen rembours. De handelaar bestelt een kist, de waar blijkt goed al is zij duur en nu denkt hij aan ver- koopen. Maar er is heel geen vraag meer naar het artikel. Toen onze handelaar echter vernam, dat het een zijner collega's evenzoo was gegaan, dacht hij aan de wèloverlegde list van een reiziger, die, met zijn vrouwelijke familie in de voorhoede, het land afreist. Nu weder de gebruikelijke kerstboompjes van chocolade, behangen met suiker werk en versierd met mos, allerwege te koop zijn, meent zegt het „Hbl." een onzer lezers te moeten waarschuwen tegen het gevaar dat hot mos voor de gezondheid kan opleveren. Een paar jaar geleden, zoo schrijft hij, is een zevenjarig meisje, dat de chocolade van een kerstboompje had opgepeuzeld, ernstig onge steld geworden, met verschijnselen die er op wezen dat de oorzaak gelegen was in het mos waarvan ook een deel was opgegeten. Het is dus raadzaam nauwkeurig toe te zien dat de kinderen zulk mos niet als lekkernij ge bruiken. De Utrechtsche correspondent van de „Tel." schrift aan dat blad Te Utrecht zijn in omloop namaak-bankbiljetten groot f 100, waartegen reeds in de bladen is gewaarschuwd. Heden kwam ik toevallig in het bezit van een dier papieren schrikaanjagers, doch 't moet gezegd worden: de kans dat men er mee bedrogen zal worden, is uiterst gering. Het biljet is op zwaar Hollandsch papier ge drukt en de achterzijde wordt geheel in beslag genomen door een prijsopgave van verschillende artikelen. De voorzyde heeft iets weg van de gewone biljettenlinks bovenaan staat Utrecht', rechts G. B. 1895, in het midden een adres van een handelaar, enz. Het geheel heeft veel overeenkomst met de biljetten, indertijd in omloop met het opschrift „goed voor honderd sigaren" doch is heel gemak kelijk van de echte te onderscheiden. Toch, hoe gering het gevaar voor schade moge lijken, moest een dergelijke namaak verboden zijn. De lust der Duitsche Regeering om haren landbouwers te beschermen was steeds oorzaak, dat ons vee het kind van de rekening werd. Uit vrees voor mond- en klauwzeer, welke bijna in ons land niet voorkomt, werd de invoer van vee, melk, varkors en misschien nu nog van vleesch uit Holland naar Duitsch- land verboden en werd de stal-contröle in Duitsche grensplaatsen ingevoerd. Men ziet nu zelf in dat het mond- en klauwzeer niet aan hot Hollandsche vee lag, daar het reeds lang in Duitschland r iet meer wordende inge voerd, deze ziekte op verschillende plaatsen in Duitschland uitbreekt. In het district Dusseldorp is nu weer een bepaling vastgesteld, waarbij het vervoer van zwijnen alleen per as mag geschieden 9n mag voorloopig tot 2 Januari 1896 alleen hét slacht vee op de markten worden aangevoerd. Bij al deze maatregelen zou het 't verstandig ste zijn meent de „Arn. Cf.", het Duitsche vee in doeken te wikkelen! Door zekeren Jean Reusse is een sigaren- machine uitgevonden, die in de toekomst een gevaarlijke concurrent van den besten sigaren maker dreigt te worden. De „Tabaksplant" geeft van dozo uitvinding eene uitvoerige beschrijving, waaraan het volgende is ontleend. Het productievermogen der machine is b(j benadering aan le geven, wanneer wjj slechts vermelden dat bjj een geregelde wijze van werken zooals wfj zagen, in één minuut drie sigaren kunnen worden gemaakt, waarop uiterlijk niets te zeggen valt. Om echter eens te laten zien wat da machine by eene vlugge bediening in den tyd van vijf minuten kan leveren, liet de heer B. de machine werken „full speed." De jeugdige sigarenmachinist trapte als een Jaap Eden en werkte met de behendigheid van een goochelaar het dekblad om de pop welke zijn helper tusschen de tangen legde, enin dien tijd van vijf minuten draaide by 35 sigaren! Hierby moeten wy echter opmerken dat onder dit aantal eenige sigaren waren, waaraan wel een weinig de haast te zien was, waarmede zy waren vervaardigd. Bovendien is het begrypeiyk dat deze buitengewone haast voor de meeste werklieden geen half uur vol te houden is. Doch het geeft o. i. toch biyk wat de machine in het uiterst geval leveren kan. Hoe de sigaar er uitziet In één woord on. verbeteriyk. De opperbevelhebber der troepen in Zuid- Rusland, generaal graaf Moesin Poesjkine, is van Odessa naar Sebastopol vertrokken, wer- waarts de bevelhebber van de vloot van de havens in de Zwarte Zee hem gevolgd is. Men is voorts begonnen met het overbrengen van 12000 wel uitgeruste manschappen van Odessa en Sebastopol naar Bamtoe in kruisers van de „vrijwillige vloot" Uit dit alles en uit meer militaire maatregelen, in den laasten tyd genomen biykt, dat Rusland zich naar de Turksche grenzen toe versterkt, biykbaar met het doel om gereed te zyn, als zyn optreden of tusschenkomst in die streken noodig mocht worden. In de visschery kringen te Hamburg bestaat het plan een fabriek te doen bouwen, alwaar afval van visch tot mestspecie zal verwerkt worden. Volgens de adviezen der landbouw proefstations te Halle en Kiel is het te Hamburg vervaardigde vischmeel een zeer goede mestspecie, bevattende biykens analyse 8.80 percent stikstof en 4.50 percent phosphorzuur, benevens kali en kalk, teiwyi het voor bemesting der winterzaden beter wordt geacht dan chili-salpeter. De tyd der Christenmartelingen is nog niet voorby denkt men onwillekeurig by de gruwel- verhalen welke uit Klein-Azië worden gemeld. Ia dat ongelukkige land sterven vele Armenische Christenen door het zwaard der Turken, liever dan over te gaan tot den Islam. Maar zeer volen geven, voor de beslissende keuze gesteld, hun geloof op, om hun leven te redden. Zoo komen dageiyks te Constantinopel berichten van hon derden en duizenden, die „met het zwaard" tot den Islam zyn bekeerd. Het is of voor het oogenbiik alle staat kundige vraagstukken op den achtergrond worden gedrongen, door de allesbeheerschende oneenig- heid tusschen Engeland en Amerika over het grensgeschil met Venezuela. Te midden der vry volkomen windstilte in de staatkundige wereld is dan ook een conflict tusschen Engeland belangryk genoeg om inden breede te worden uitgewerkt. 416 1843 15 14 6 Gerst - id. Chev. - 4.15 4 Haver 2.40 2 Paardenboonen. 4.60 4 Bruineboonen. - 10. 10 Citroenboonen - 10.50 12 Duivenboonen - 5.45 5. Witteboonen. - 12.— Kanariezaad 9.50 Rood Mosterdzaad Geel Mosterdzaad. Koolzaad - Kar weizaad Blauw Maanz. - 7. 7.i Groene Erwten - 14. 16 Grauwe Erwten 9 50 16, Vale Erwten 7.50 18, Witte Erwten - Amsterdam, 23 Dec. Aangevoerd 264 Ru deren, le kwal. 66 h ct., 2de kwal. 60 ct. kwal. 50 ct. per KG. 180 Melk en kaltkoeien f 1( a 2302 Graskalveren fa; 49 nucht. kal f 9 A11; 3 Schapen f f Lammere f f; 644 vette Varkens 30 A 34 ct. per KJ Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Zaterdag 21 Dec. te Oosterend. 0 04 60 Huis en Erf. 103 10 Huiskoog. 0 28 50 Hoogje. 0 37 70 Het Bosch. Kooper S. G. Outhuys voor f 2845 0 01 39 Zuiderschuur. Kooper W. Koppen c.s. voor - 0 92 50 De Ruime. Kooper A. Brans voor - 1395 1 28 60 Over den Weg. 125 90 Hooge a/d weg en Koeienweidje. 0 87 70 Lage a/d hooge weg. 1 56 90 Lage en Hooge van Goukes. 0 58 70 Koeienweidje Boon. 1 87 70 de Bosschen. Kooper S. J. Keyser qq voor 6080, 2 46 70 de Bollen, paalstukje b/d lange brug en achterste Dfjkstal. Kooper C. Rab voor 1826, 0 86 20 Bollen op Trentgeest. 1 83 40 Jan Dekker. Kooper Jb. B. Vlaming voor 1990, 0 74 00 Het Waardke. Kooper Diac. Herv. Kerk O.End voor 406, Maandag 23 December a/d Burg. Twee perceelen Weiland, groot 2.56.10 Heet. Kooper H. Flens qq. voor f 840, Een perceel Weiland, groot 1.79.70 Heet. Kooper P. M. Stiggelbout voor - Alkmaar 20 Dec. 3328 Hectoliters. 346 H.L. Tarwe 193 Rogge Aangevoerd werden totaal f 5.25 ft 6.90 4.60 4.75 Woensdag 25 December. Eers te Kerstda g) HERVORMDE GEMEENTE Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazüre. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur do Hr. Niéssink Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden' 's Avonds 6 uur de Hr. van Zweden' Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends' DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds, Heep. Donderdag 26 December. Tweede Kerstdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uui Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazüre. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. 's Avonds 5 uur Kerst feestviering met de kinderen der Zondagschool. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. 388 2 82 70

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2