N?. 869. Zondag 19 Januari. A0. 1896. Nieuy/s- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voui* dsn Bubo 80 Ctg. Franco per post door ge heel Nedhrlanb 45 Ct«. Naar Ambbika en andere landen met verhooging der porto's. AdvertentiSn vóór 10 oor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regelt 80 Ctt. Iedere regel meer 6 Cta. Qroote lettera en Vignetten worden naar plaatarnimta berekend. BawQanammera 3 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGKEVELD DE ROOU, Parkstraat, Boe® op Txxu TEXEL, 18 Januari 1896. Voor de verkiezing vau een lid in de Provinciale Staten voor het Kiesdistrict Helder, welke Dinsdag werd gehouden waren 1216 briefjes ingeleverd. Van deze waren 10 stemmen van onwaarde, zoodat 1206 geldige stemmen waren uitge bracht. Hiervan bekwamen de Heeren Dr. P. P. C. Hoek 699 stemmen. A. P. Staalman 480 Jb. Graaf 4, Jhr. Strick van Linschoten 8, C. Stammes, H. Bitter Jr., J. P. van R9ijn en C. D. Zurmuhlen elk 2 stemmen en 16 verschillende personen elk 1 stem. Zoodat verkozen is de Heer Dr. P. P. C. HOEK. Het minder gunstige weder, Woensdag jl., was niet onmogelijk oorzaak dat de buiten gewone vergadering van het Nutsdepartement Texel, aan den avond van dien dag, een matig bezoek ten deel viel. Toch, men kon tevreden zijn, ofschoon de lezing van dien avond een dubbel bezoek dan gewoon, waardig was geweest. 't Was een zeer eenvoudig onderwerp dat de spreker voor dezen avond, de heer Sinringhe Damsté, behandelde: „Uit en thuis, de waarde van het huiselijk leven." Even eenvoudig als de titel van het opstel, even eenvoudig was het opstel zelve, doch juist dat eenvoudige, dat voor iedereen zoo gemakkelijk was te verstaan, vermeerderde niet onmogelijk de belangstelling, de aandacht. 't Was eene oude waarheid die de spreker f verkondigde, in zijn pleidooi voor het huiselijk leven, het gezinsleven, het familieleven, van waar in de eerste plaats de opvoeding moet uitgaan, doch 't was eene waarheid die vooral in onze dagen, bij de vele gelegenheden tot uithuizigheid, wel eens mag worden verfrischt. Velen gevoelden zeker de waarheid van des sprekers woorden, waar hij in keurige trekken schetste de zegeningen van het huiselijk leven, de zaligheid van het „tehuis", wanneer zulk een tehuis beantwoord aan de eischen welke men er aan mag stellen. Terecht betoogde spr. dat onzen tijd, met zijne vele gelegen heden tot vergaderingen en wat dies meer zij, de uithuizigheid bevordert en menigeen vreemd maakt aan zijne eigene omgeving; de ijver voor de oplossing der sociale nooden door het oprichten van leeszalen, volkskoffie huizen en dergelijken, kon spr. goedkeuring niet wegdragen, daar juist dat alles den mensch aanleiding geeft tot het vervreemden van eigen gezin, van het gezin, hetwelk in de allereerste plaats moet zijn de plaats der opvoeding. Te veel om weer te geven, werd door den spr. aangestipt, het huiselijk leven betreffende, doch de ademlooze stilte gedurende de voor dracht bewees ten duidelijkste de ingenomen heid der aanwezigen met des sprekers rede. Des Voorzitters woorden, toen hij den spr. aan het einde der lezing dank bracht, ver wierven dan ook groote instemming. Terecht mochten wij op prijs stellen de komst van den Heer Sinninghe Damsté op dezen avond, een voorrecht des te grooter, naar de Voorz. opmerkte, daar zij mogelijk was in de eerste maand van het jaar, een tijdperk, waarin wy gewoonlijk van het verkeer met den vasten wal zijn verstoken. De avond van Woensdag, was voor de aan wezigen bij deze derde volksvoorlezing, een avond van genot en ten zeerste leerzaam. Door velen werd Donderdagavond gehoor gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoning der Jaarvergadering van de Maatschappij tot uitkeering bij overlijden „Vooruitgang is ons doel", aan den Burg. De resultaten door deze Vereeniging, welke pas 2 jaren bestaat, behaald, mogen inderdaad verrassend genoemd worden. Uit de rekeniDg door den Penningmeester gedaan, bleek toch dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar hebben bedragen f 1112.51, de uitgaven f 476.56, zoodat een goed saldo van f 705.95 kon worden geconstateerd. Het saldo van het jaar 1894 bedroeg f 376.90'; dit gevoegd bij het saldo der rekening over 1895, maakt te samen eene som van f 1082.85' welke op uit. Dec. IJ. in kas was. Het ledental dat aan het einde van 1894 488 bedroeg, wijst thans een cijfer aan van 887. Gedurende het vorig jaar werden voor 5 sterfgevallen uitkeeringen gedaan. De gunstige toestand der Vereeniging had het bestuur vrijheid doen vinden, om voor Januari en Februari van dit jaar, de leden vrijstelling van het betalen van contributie te verleeneD. Had het bestuur deze beschikking genomen zonder raadpleging van de alg. vergadering, het stelde alSDU voor dat de vergadering het bestuur machtige om, wanneer het dat raad zaam acht, voor 2 i 3 wintermaanden vrij stelling van het betalen van contributie toe te staan, aan die leden, welke vóór 1 Juli bevorens als leden waren ingeschreven. Dit voorstel werd met applaus begroet en aangenomen. De vergadering die zich kenmerkte door een uitstekende geest, was na de vermelding van het bovenstaande afgeloopen. Ook wij zouden ons verslag hiermede kunnen eindigen, ware het niet dat wij meenden een woord van hulde te moeten brengen aan de mannen, van wien het initiatief tot het oprichten van deze VereenigiDg is uitgegaan en aan wier onvermoeid streven en geheel belanglooze moeite het zeker is te danken dat in korten tijd zulk een gunstigen uitslag weid verkregen. Wanneer men daar ziet die mannen uit het volk, die zonder eenig voordeel voor zichzelve (sommigen zijn te oud om als leden te kunnen worden ingeschrever) zich wijden aan de belangen van hunne medemenschen, dan heeft men eerbied voor zulk eene levensopvatting, die menigeen ten voorbeeld moge strekken. Men zij voorzichtig. In verschillende bladen werden in den laatsten tijd in tal van annonces agenten gevraagd, die genegen zouden zijn met weinig moeite veel geld te verdienen. Ook wij hadden het voorrecht dat ons zulk eene annonce ter plaatsing werd aange boden doch aangezien de kosten voor plaatsing er niet bij werden overgemaakt en wij te Londen (vandaar kwam de bewuste advertentie) geen kassier hebben tot inning der kosten, plaatsten wij de annonce niet. Het weekblad Mutua Conjxdentia" stelde echter een onderzoek in naar de te verrichten werkzaamheden, welke blijken te bestaan in het verkoopen van horloges op afbetaling, waarvoor eene vaste maandelijksche toelage in uitzicht wordt gesteld. Gaat men op de zaak in dan wordt men verzocht om toezending van een voorschot van f 120, waarna eene monsterzending zal volgen ten bedrage van ongeveer het dubbele van het bedrag. Royaal genoeg, zou men zeggen. De redactie van Mutua Confidentia" die evenwel de zaak onderzocht, geeft den raad om met bedoelde Company niet in zee te gaan, naar aanleiding van hetgeen zij er van zag ea hoorde te Londen. Oosterend, 17 Jan. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier, Ds. van Schaick te Den Burg. Oudeschild, 17 Jan. Heden kwam hier de goederenboot „Jeannette Debora" in de haven, om het lijnzaad, afkomstig van de „Kensington" af te halen en naar Delfshaven te vervoeren. Tegen den avond was het ingeladen en kon de stoomboot vertrekken. Zij had ruim 60.800 K.G. lynzaad aan boord. Omtrent de tentoonstellingsloterij wordt bericht dat van 25 Januari tot 25 Februari a. s. de getrokken prijzen kunnen worden afgehaald aan het Paleis voor Volksvlijt, terwijl de in dien tijd niet afgehaalde prijzen tot twee maanden na den laatsten trekkingsdag op nader bekend te maken plaats zullen worden beschikbaar gesteld. Indertijd weigerde de Minister Kappeyne van de Coppello eene wet voor te stellen tegen het misbruik van den sterken drank, omdat men, gelijk hij zeide, volkszonden niet door wetten kan tegengaan. Over die uitspraak is bij vaak hard gevallen, vooral nadat de thans bestaande wet in werking was getreden. Dat die meening van Kappeyne toch ook by anderen instemming vond od, wat meer zegt, door de ervaring bevestigd wordt, blijkt uit hetgeen het „Weekblad van het Recht" dezer dagen schreef: „Het wil ons voorkomen, dat, indien nu 14 15 jaren na de invoering van de drankwet met alle hare lang niet malsche strafbepalingen, het drankmisbruik nog steeds als een kanker aan de welvaart knaagt, ofschoon jaarlijks duizenden bij duizenden wegens over treding van die bepalingen worden gestraft, hierin een nieuw bewijs is gelegen, dat men volksondeugden niet uitroeit, laakbare tekort komingen op zedelijk gebied niet op eenigs- zins afdoende w(jze bedwingt door middel der strafwet." TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1