Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Na de opening van de Belgische grens voor het Noderlandsche vee eu de daarop gevolgde sterke stijging der veeprijzen hebben— zoo schrijft men aan het „N. v. d. D." ver scheidene kooplieden in den Achterhoek van Overijsel den boer afgeloopen, om vee op te koopen tegen hoogere, doch lang niet de hoogste prijzen. Menig landbouwer, die niet geregeld de courant leest en dus niet op de hoogte van den werkelijken stand van zaken was, is er ingeloopen en heeft een of meer stuks vee voor f 25 of meer beneden den marktprijs van de hand gedaan. Voor twaalf jongelieden, die op 1 April e.b. den vollen ouderdom van 16 jaren hebben bereikt, doch op 15 Mei daaraanvolgende het negentiende levensjaar niet zullen ingetreden zijn, bestaat de gelegenheid om bij het corps genietroepen te Utrecht te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genie troepen en wel onder de volgende voorwaarden de jongeling behoort zich met toestemming van ouders of voogd ta verbinden voor den tijd van 10 jaren, waarvan drie in dienst bij het corps genietroepen in Nederland te vol brengen. Bij hat aangaan van da verbintenis geniet hij eene gratificatie van f 50. Als hij na drie jaren naar Indië vertrekt, ontvangt hij eene gratificatie van f 300. Alleen jongelingen die behoorlijk kunnen lezen en schrijven en bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofdregels der reken kunde komen in aanmerking. Sprekende over het steeds toenemend aantal werkloozen in de groote steden, tenge volge waarvan de behoefte aan werkverschaf- fiog daar steeds toeneemt, meent het „Friesch- Volksblad" dit vooral te moeten toeschrijven aan de toestanden op het platteland. Als wij zien, dat er jaar op jaar tal van arbeiders, door den nood gedrongen, het platte land verlaten en naar de groote steden trekken, waar zij de loonen drukken en het aantal werkloozen vermeerderen, dan, zegt het blad, ligt het voor de hand, dat alles moet beproefd worden, om de welvaart van het platteland te verhoogen. Tracht men daar de arbeidende bevolking aan een goede woning en een stuk grondste helpen, dat grootendeels zoo niet geheel in hunne behoeften kan voorzien en onbewerkte en slecht bewerkte grond is er in overvloed, dan zal de behoefte aan werkverschaffings- eommissiën spoedig afnemen. Aangezien het weder zoo zacht is, laat de veehouder J. Gerritsma, te 'tMeer (Fr.) dagelijks zijn jong rundvee van den stal in de weide. De dieren houden hiervan veel, al is het ook Januari. Gewoonlijk worden de dieren te 11 uren in het land gelaten en te drie uur weer gestald. Zorgvuldig wordt er op gelet, dat geen dier op den grond gaat liggen. Men deelt aan de „N. R. Ct" mede: Dezer dagen werd te Vechel een docter ontboden bij eene zieke. De dokter begaf zich onmiddellijk derwaarts, doch daar hij buiten gewoon corpulent is, bleek de deuropening van het huis van den patiënt te nauw te zijn om hem binnen te lateD. Hoe de dokter zijn lichaam ook wrong, hij kon er niet door. Er bleef nu niets anders over dan den zieke uit bed naar de deur te dragen, terwijl de dokter buiten bleef. Omtrent den veehandel in Friesland wordt het volgende gemeld Het vette rundvee is, met gelijken handel, sinds de vorige opgaaf niet in prijs gestegen, evenmin gedaald, de prijzen zijn vast en loopen van 26 tot 30 cents. In melk- en kalfvee is de handel wat druk ker; van heel veel invloed op de prijzen is dit echter niet. In gemeste kalveren is meer vraag; de prij zen daarvan zijn flink gestegen. De prijs der schapen en weidlammeren is vrij stationnair gebleven. In melkeschapen is de handel vrij vlug wegens aankoop voor den aanfok. In vette Varkens en biggen blijft de handel traag met lage prijzen. Een eigenaardige eigendomsquaestie heeft zich te Zaandam voorgedaan, een quaestie om liefhebbers van oude paperassen te doen water tanden- Op den Hoogendam namelijk, een bekende buurt van Zaandam, staan eenige hnizen van zeer oude datum. De eigenaars van deze huizen betalen, betaalden en hebben sedert menschen- heugenis betaald zekere recognitie van erfpacht aan de gemeente Zaandam. Eenigen tijd geleden kwam een scepticus onder de huiseigenaren van den Hoogendam er toe, zichzelven de vraag te stellen, waarom hij eigen lijk betaalde. Kan de gemeente wel haar recht doen gelden op die erfpacht? Hjj zou het eens probeeren, niet te betalen. Dit goede voorbeeld vond natuurlijk navolging, toen bleek, dat de gemeente indei daad geen stuk ken kon toonen, waaruit haar rechten zonneklaar te bewijzen waren. Men liet dus de nietbetalende eigenaars met iust in de overtuiging, dat een eventueele rechterlijke uitspraak onder de gegeven omstandigheden ten nadeele van de gemeente moest uitvallen. Thans echter is het aan een bekwaam oud heidkundige, den heer G. Murray Bakker, gelukt, na eenig snuffelen en pluizen in het stoffige, voor leeken onbegrijpelijk archief eigendomsbe wijzen op te diepen, die wel ongeveer 250 jaren oud zijn, maar desniettemin hun volle rechtskracht behouden hebben. Zegevierend, maar beleefd vraagt de gemeente nu om betaling van de achterstallige recognitiën. Dat kasteleins in termen van boete ver vallen, wanneer zij te laat hunne koffiehuizen sluiten dat is bekend. Maar dat het ook kan voorkomen dat tegen hen procesverbaal wordt opgemaakt omdat zij te vroeg sluiten dat zal wel minder bekend zijn. Toch is een dergelijk geval voorgekomen en wel te Los- heim. De kantonrechter grondde zijn vonnis op deze uitlegging van het politevoorschrift, dat een kastelein tot aan het sluitingsuur een licht moet hebben branden voor den ingang van zijn lokaal en dat het hem dus niet vrij staat reeds om elf uren dat licht uit te doen en zijne inrichting te sluiten, wat de beklaagde gedaan had bij gebrek aan bezoekers. De rechtbank, waarbij de veroordeelde kas telein appèl aanteekende, stelde den kanton rechter evenwel in het ongelijk en sprak den beklaagde vrij. Twee candidatan in de theologie dongen naar een vacante plaats ten plattelande. Zij zouden beiden op één Zondag hun proef preek houden, en wel de een 's morgens, de ander des middags. De beide candidaten waren in het eenige logement van het dorp inge kwartierd in twee, door een dun schot van elkander gescheiden kamers. Hij die 's morgens zijn preek zou houden, was bezig nog eens angstig zijn geestesproduct te bestudeeren, toen hij in de kamer daarnaast den ander zijn preek hardop hoorde opzeggen. Hij luisterde, vond de preek van zijn buurman oneindig veel beter dan de zijne en door zijn goed geheugen geholpen, droeg hij haar dan ook 's morgens de gemeente met een onbe schaamd gezicht voor. Men kan zich de onbeschrijfelijke angst van nummer twee voorstellen, toen hij dit hoorde. De tijd was toch te kort om een nieuwe preek samen te stellen. Snel besloten echter betrad hij 's middags den kansel en sprak „Mijne toehoordersGe hebt hedenmorgen zulk „een voortreffelijke preek gehoord, dat ik niet „in staat zou zijn, iets beters te leveren. Ik „wil u dus de preek van mijn collega nog „eenmaal herhalen." De boeren stonden verstomd over dit schijn baar sterk geheugen en zeiden: „Dien moeten we hebben 1" Zij kozen hem ook werkelijk en hebben het zich later nooit beklaagd. Zaterdagmorgen heeft in het arsenaal te Brest eene groote dynamietontplofiing plaats gehad, waarbij drie werklieden doodelyk zyn gekwest. Men werkt daar aan de verlenging van een dok, en daar de grond uit harde rots bestaat, doet men dien springen met dynamiet. Wijl de kardoezen bevroren waren, moest men ze in warm water dompelen om te ontdooien. Zaterdag had een werkman een twintigtal kardoezen ontdooid en de pot daarna op het vuur gezet. Terwijl hjj nu stond te praten had eensklaps de ontploffing plaats. Hoogstwaar schijnlijk had hjj een kardoes in den pot laten liggen. In een restauratie aan de Boulevard des Italiens zaten twee jonge heeren heel genoeglijk voor een dozijn oesters, toen de een plotseling, by den laatsten oester, een parel tusschen de schelpen vond. Terwijl de vinder aanspraak maakte op de kostbare vondst, beweerde de ander, dat zij hem eigenlijk toekwam, aangezien hij van de twaalf oesters er eerst vijf had opgegeten, terwijl de ander er zeven gehad had; de laatste oester en dus ook de parel, kwam hem alzoo van rechtswege toe. Daaruit ontstond een twist, die ten laatste zoo luide werd gevoerd, dat de waard er op toekwam. Deze beslechtte den twist, door den parel over te nemen en te verrekenen met de 55 francs die de heeren hadden verteerd. Dezen verwijderden zich daarop. Maar de restau rateur kwam op het idee zijn vrouw een verras sing te bereiden. Hij ging met het kostbare dingetje naar een goudsmid, om de parel, die van een bijzondere grootte was, in goud te laten vatten. Hoe groot was echter zijne teleurstelling, toen de goudsmid mededeelde, dat de parel geen twee sous waard was. Het was een parel van glas. De beide heeren hadden zich er een gratis diner voor willen verschaffen en hun boevenstukje was gelukt. De kampioen der duikers. Dat zal wel een Engelschman zijn, de heer Finney, die er niet bang voor is, zich professor Finney te laten noemen. De nieuwe kampioen der duikers trekt tegenwoordig te Londen een ontzaggelijk aantal kijkers, en zelfs geleerden, rondom het uitgestrekte bassin, dat 1400 liter water kan bevatten en waarin hjj zijn oefeningen doet. Die oefeningen bestaan in bet onder water blijven van 3 tot 4 minuten. Onlangs bleef Finney 5 en een halve minuut onder water, zonder adem te halen natuur lijk, maar ook zonder zich te bewegen, de oogen gesloten; sommige toeschouwers meenden dan ook, dat hy op het punt stond te stikken en reeds verdoofd was, men schreeuwde, dames vielen flauwmaar hy sprong ineens op. Hy verdient echter m9t zyn proeven een f 10.000 's jaars. Een avontuur, dat nogal goed afliep, wordt uit Duinkerken gemeld. De wynhandelaar Catrice keerde dezer dagen huiswaarts met groote sommen gelds, die hy geïacasseerd had. Zooals gewooniyk, maakte bij gebruik van een rytuigje en paard. By een kruisweg gekomen, treedt er plotseling eene oud», door den last der jaren gebogene vrouw op hem toe, gekleed in een wyden mantel, die hem met bevende stem verzocht mede te mogen ryden. Catrice stond haar dit verzoek toe. Zy reikte hem eerst een zware mand aan, die hij in het rytuig plaatste, en daarna hielp hy de vrouw, die voortdurend steunde en kreunde, instygen. Wie stelt zich echter zyne verbazing voor, toen de hand, die hij greep, hem bleek een groote, ruwe mannenhand te zyn Met een ruk sloeg hy de mantelkap op, die het hoofd der vrouw bedekte eneen ruig gebaard gelaat benam hem allen twyfel aan de sekte en tevens aan de bedoelingen van zyn passagier. Hy gaf den roover een krachtigen vuistslag in het gelaat, waardoor deze ter aarde werd geveld. Daarop legde de wynhandelaar de zweep over zyn paard en reed in galop heen. Nadat hy een voldoenden afstand had afgelegd, onderzocht hy den inhoud der mand, dien de roover hem had aangegeven, en deze bleek te bestaan uit een geladen revolver, een dolk, een byl en een zwaren hamer. De aard dezer voorwerpen deed den wynkooper tot de overtuiging komen, dat het waarschyeiyk slecht met hem was afgeloopen, indien de roover met hem was medegereden. Schagen, 23 Jan. Aangevoerd4 paarden f 30 a 100, Stieren f af 11 Gelde- koeien f150 a f 210,- Kalfkoeienf a f Vaarzen f af 8 Nuchtere Kalveren f a 40 Schapen f 22 a f 25, Lammeren f A f Bokken en Geiten f af gld.20 Varkens f 7.00 a f 10.00 26 Vette Varkens 30 &34 cent per kilo; 30 Biggen f 4,00 a f 6 Kippen a Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,52 a 0.57 Kaas per kilogram - a - ct. Kipeiren per 100f3.75af4.25. Eendeierenper 100f af ct. Lelden, 24 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 248 24 Stieren f 60 a f 197 Veulens stuks; f af 76 kalfkoeien f 100 a f 240; Melkkoeien f 100 a f 240; 130 Varekoeien f 90 a f 195; 90 Vette koeien f 118 a f 248; 25 Vette kalveren f 43 a f 93, 24 Magere kal veren 4,00 a f 20, Graskalveren f af 664 Vette Schapen f 19 a f 80.00; 64 Schapen weide) f 12, a f 17, Paarden f af 76 Magere Varkens f 14 a f 27 Vette Varkens a. 52 Biggen f 3.00 a f 12. Lammeren f f Londen, 16 Jan. Ter markt zyn aangevoerd 20 Runderen, 980 Schapen en lammeren 10 kalveren, 50 Varkens. Men noteertRunderen 0,35 ft 0,65; Schapen en lammeren 0,50 a 0 85 kalveren 0. d 0. varkens 0.30 a 0 47'/j; Zondag 26 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Sohaick. Waal. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazoee. Den Room. Voorm. halftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. 's Avonds 6V2 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. 's Avonds 6 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds 67» uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 29 Jan. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Donderdag 80 Januari. Herv. Gemeente. Oostermd. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (BybslltsingJ

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2