N°. 872, Donderdag 30 Januari. A0. 1896. Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voui din Buaa SO Cts. France per pest door ge- heol Nkdbbland 45 Cts. Kaar AvnrRntt sn andere landen met verhooging der porto's. Ad verten tiSn vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BswQinummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELö DE ROOIJ, Parkstraat, Bona op Tixxl TEXEL, 29 Januari 1896. Bevolking. De bevolking der gemeente Texel beatond op 1 Januari 1895 uit: Mann. 2975, Vrouw. 2949, totaal 5924 Vermeerdering gedurende het jaar, door Geboorte: M. 74, Vr. 70, totaal 144 Vestiging: M. 50, Vr. 57, totaal 107 124, !l2T~, 251 Vermindering gedurende het jaar, door Sterfte: M. 40, Vr. 46, totaal 86 Vertrek: M. 70. Vr. 78, totaal 148 110, 124, 234 De bevolking vermeerderde alzoo met 17 Bevolking op 31 Dec. 1895 Mann. 2989, Vrouw. 2952, totaal 5941 Opmerkingen omtrent den loop der bevolking gedurende het jaar. Getal geborenen in de Gemeente: levend M. 73, Vr. 70, totaal 143 levenl. aangeg. M.9, Vr. totaal9 Te zamen 82, 70, 152 Sterfte in de Gemeente zonder levenloos aan gegeven M. 36, Vr. 46, totaal 82. Getal huwel ken 47. (Tusschen Jongmans en Jongedochters 44) Weduwen 1 Weduwnaars en Jongedochters 2 De aa besteding van schoolboeken enz. voor de scheen in deze gemeente, had ten uitslag dat d levering werd gegund als volgt Schoolboeken W. C. Meilink te Zutphen f 519.99 Schoolbehoeften dezelfde - 385 97 Boeken schoolbiblioth. dezelfde - 35.94 Leermiddelen nuttige handwerken J. P. Noordijk -109.65 Zondagavond brachten wij een bezoek aan de geannonceerde Tooneelvoorstelling van de Rederijkerskamer „Door Inspanning Uit spanning" van de Cocksdorp, welke dien avond in het lokaal „de Vergulde Kikkert" alhier zou worden gegeven. Tot ons genoegen mochten wij bij het binnen treden der zaal ontdekkeD, dat velen voor dat zelfde doel daar reeds aanwezig waren, en was de zaal al niet, zooals men dan zegt, eivol, ze was toch vrij goed bezet; velen waren opgegaan om 6f van de tooneelvoorstelling te proflteeren, öf ter wille van het goede doel, mogelijk ook om beideD. De president der Kamer, de heer DeuzemaD, opende de bijeenkomst met een welkom aan alleD, zette kortelijk het doel met deze voor stelling beoogd, uiteen, (n.l. om te trachten iets bij te dragen voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Zwartewaal), en eindigde met een zacht oordeel te verzoeken indien de Voorstelling zelve niet mocht voldoen. Daarna werden ten tooneele gevoerd „Het was maar een Loods" en „De Roode Ridder" Het eerste stuk, hetwelk reeds voor geruimen tijd het licht zag, blijft niettemin een aangenaam tooneelspel, en mocht het aan velen niet onbekend zijn, 't wordt steeds met genoegen weder gehoord. Veel draagt daartoe echter bij de opvoering, en werkelijk was de opvoering er van, bij deze gelegenheid, niet onverdienstelijk; er kwamen cogenblikken, dat men zich ontroerd gevoelde door de juiste weergeving van hetgeen slechts spel was, en wij vergissen ons zeker niet als wij beweren dat menigeen der aan wezigen zichzelve er later op betrapte, dat hij zich somwijlen door zijn gevoel had laten medeslepen; leent de inhoud van het stuk zelve zich daartoe alreeds, eene juiste vertol king er van evenwel is noodig om het gevoel der hoorders te treffen, en dit succes werd hier behaald. Het tweede stukje was een levendig blijspel en werd zoo los, zoo ongedwongen, zoo echt natuurlijk afgespeeld, dat we ons zeiven de vraag deden of we werkelijk met dilettanten te doen haddeD, en nog wel met dilettanten van een plaatsje, waar volgens den president, de hulpmiddelen zeer gebrekkig zijn. Of het nu alles in de puntjes was? Dat verwachtte niemand, dat verwachtten zeker zelfs de medespelers niet, doch het geheel maakte zoo'n aangenamen indruk, dat men gaarne over 't hoofd zag, de tekortkomingen, welke bij iedere dilettantenclub zich voordoen. Het „bravo" en het luide applaus der aan wezigen, getuigde dat men dezen avond in werkelijkheid genot had gesmaakt. De president sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan allen voor de aandacht waarmede het spel gevolgd was, met een dank aan de leden van het muziekgezelschap „Trinitas" voor hunne belanglooze medewer king, met een dank aan de leden der Kamer, waardoor het doel was bereikt om iets te kunnen bijdragen tot leniging van anderer nood. Wij voegen hieraan toe een woord van dank namens het publiek aan de leden der Rede rijkerskamer, die ons zulk een aangenamen avond bezorgden, doch niet het minst een woord van hulde aan den ijverigen President, den heer Deuzeman, die, niettegenstaande de „gebrekkige hulpmiddelen", de verschillende krachten der Kamer tot zulk een schoon geheel wist te vereenigen, eene vereeniging slechts mogelijk door goede leiding en door de eens gezindheid van allen. Het succes van dezen avond, moge Pres. en leden, voor hunne moeite en eensgezind heid loonen. Den Hoorn. Donderdagavond 23 Jan. hield „LeeriDg en Genoegen" hare vierde ver gadering. Als spreker trad dien avond op de heer G. Duinker met „Zout" van Dr. Liurillard. Dit leerzame stuk viel blijkbaar in den smaak van het aandachtig luisterende publiek. Daarna trad de heer A. Bruin op met een Zweedsche Novelle, van ernstigen aard. Nadat nog de heeren P. Lap en S. Dogger luimige bijdragen en eenige jongelieden een paar kamerstukjes hadden ten beste gegeven, werd de vergadering op de gewone wijze door den Voorzitter gesloten. Besloten werd nog, dat de laatste vergadering een eenigszins feeste lijk karakter zal dragen. Oosterend, 29 Jan. „Nut en Genoegen" hield gisteren hare vierde vergadering in dezen winter. De heer J. de Jongh trad als spreker voor de vergadering op met eene novelle van Laurrillard, getiteld „Tijm." De voordracht toonde wederom in den spreker den meester. Ook was dit zoo bij het debiteeren van nog drie stukken van denzelfden schrijver: „In den Omnibus", „Drie tooneeltjos bij eene trouw partij" en „Gebaren." Ter afwisseling werd door den Voorzitter der Vereeniging voorgedragen „Arme Visschers" van P. A. de Genestet. Zaterdagmorgen werden met twee extra- treinen langs het grensstation Roozendaal naar Esschen (België) uitgevoerd, 76 waggons vee, ter waarde van f 112,000. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw is voornemens haar 50-jarig bestaan op zeer luisterrijke wijze te vieren, en wel door het houden van een groote nationale en internationale landbouwtentoonstelling van 18 26 Sept. 1897 te 's Gravenhage. Om aan den wensch en de behoefte van paarden- en veefokkers te voldoen heeft het hoofdbestuur thans reeds aan het „Landbouw weekblad" 1896 no. 4, verzonden het pro gramma dier tentoonstelling. Als een gevolg van den zeldzaam zachten winter deelt men mede, dat in verschillende tuinen te Amsterdam de sierboomen reeds zijn uitgebot. Op de Prinsengracht bij de Wester- markt kan men een hoogen eschboom zien, die reeds is uitgebot als 't ware in begin Mei. Wij lezen in de „Zijper Courant": Een ziekenfonds, dat ook voor gezonden zorgt. Het bestuur van het ziekenfonds te Schagen, dat evena's zoovele andere klaagde over de slechte komst der leden ter algemeene ver gaderingen, heeft een origineel middel gevonden om aan dit euvel, blijk van weinig belang- stdliDg of van onbeperkt vertrouwen in het bestuur, een einde te maken. Het zal namelfjk op de eerstvolgende algemeene vergadering onder de aanwezigen 25 pond spek verloten. „Als dat niet trekt, trekt niemendal." Alleen een Israëliet zou er om thuisblijven. Doch als er zulken onder de leden zijn, dan zal een paar poDd koek een uitnemend trekmiddel blijken. Zooals gezegd is, we vinden het een bij uitstek praktisch middel, maar men houde de verloting aan het einde der vergadering; de voorzitter heeft dan een uitstekend middel om de orde te handhaven door met inhouding der loten te dreigeD. Een rechter failliet. Uit Rotterdam wordt aan het „Handelsblad" gemeld, dat zich daar ter stede het zeldzame geval voordoet, dat een rechter, tevens koopman, failliet is verklaard. Bij vonnis van de rechtbank aldaar zou nl. mr. Lindaal Jacobs, rechter te Rotterdam en beheerend hoofdelijk aansprakelijk vennoot van de handelsvennootschap onder de firma „West-Indische Compagnie," te Amsterdam, failliet zijn verklaard. TEXELSCHE COÜRAMT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1