Buitenland. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat bij eene te Almelo gehouden aanbesteding van het voltooien van den bouw der uitspan ning „de Kroon" te Ambt-Almelo, geen enkel biljet werd ingeleverd, niettegenstaande een groot aantal aannemers aanwezig was. De reden hiervan was, dat de aannemers, evengoed als zij borgen moeten stellen, ook borgen van den aanbesteder verlangen. Op verzoek van het hoofdbestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik heeft zich, naar het „Vad." meldt, een commissie gecon stitueerd, welk rapport zal uitbrengen over de vraag, op welke wijze verwaarloosde kin deren, die aan het toezicht van hun ouders worden onttrokken, het best kunnen worden verpleegd. Dit onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van de ook door den minister van justitie erkende wenschelijkheid,om de gevallen uit te breiden, waarin ouders van de ouderlijke macht kunnen worden ontzet. Noodlottige twist. Aan de broodfabriek van de firma Verkade Comp. te Zaandam, ontstond verleden week een hevige twist, ge boren uit kleine plagerijen die allengs ernstiger werden, tot de hartstochten in beroering wer den gebracht en men elkaar begon te gooien en te slaan, met de gereedschappen, die onder het bereik lagen. Daarbij kreeg een der werk lieden een slag met een deegrol op het hoofd achter het oor, tengevolge waarvan bij is overleden. Te meer droevig is dit ongeval, omdat het twee gebroeders (Hermanides genaamd) zijn en de toeleg tot doodslag of zelfs eenigo ernstige verwondiug in 't geheel niet bestond. De ver slagens is ongehuwd. De bedrijver, die over zijn daad radeloos van smart is en voortdurend moet worden bewaakt, heeft eene vrouw en twee kinderen. Bij den ambtenaar van den burgerleken stand der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude is een paar in ondertrouw op genomen, waarvan de bruidegom 69 en de bruid 62 jaren telt. Beter laat dan in het ge heel niet, denken die luidjes zeker. Toen in de vorige week te Gieterveen, prov. Groningen, de werkzaamheden voorden aanleg van een straatweg welk werk door den aannemer voor f32,000 is aangenomen met 40 arbeiders zouden aanvangen, kwamen daar ongeveer 200 werkloozen uit de omlig gende plaatsen, met verzoek om mede aan het werk te worden gesteld. Nadat de aannemer had te kennen gegeven, dat hij met zijn 40 arbeiders het werk wel af kon, ontving hij ten antwoord: „dan zal er geen een werken," waarop de werkeloozen met steenen en zandkluiten wierpen naar de arbeiders, die niet doorwerken durfden en het werk staakten. Aangezien een nog grooter aantal werkloozen en herhaling der ongeregeldheden werden ver wacht, is tot handhaving der orde de brigade marechausse uit Nieuwe-Pekela aldaar gestati- onneerd. Men schrijft uit Utrecht aan de N.R Ct.- De Rfiks Munt is aan het werk. De op den vorst vanLombok veroverde schatten, voor zoover die uit rijksdaalders bestonden, zijn naar hier gezonden, gaan in den smeltkroes en verlaten de Munt weer in den vorm van Indische kwartjes om daarna hun weg in Nederlandsch Indische te vinden. In de waarde van die plaatjes zilver is, ook wanneer dit de eenige bewerkingen zouden z(jn die de grondstof sedert het vinden in de mijnen ondergaan heeft, dus al heel wat voor arbeidsloon, vracht administratie, enz. begrepen. Zooals gewoonlijk wanneer daar gewerkt wordt, trekt de Munt ook weer veel bezoekers, die in het album dat op de spreekkamer ligt allen hunne namen inschrijven. Daaronder vindt men be trekkelijk weinig Utrechtschen, want zooals het in den regel gaat, wat men in zfine onmiddellijke nabijheid heeft en gemakkelijk kan gaan zien, stelt men uit tot morgen, tot overmorgen, totdat het weer te laat is. Vreemdelingen komen er echter velen en hun wordt het bezoek op voorafgaande aanvraag aan het Muntcollege steeds bereidwillig toegestaan des morgens voor 12 en des middags van twee tot vier. Of die bezoekers na de werkplaatsen te hebben doorloopen onder den indruk zullen geraakt zijn, dat zij waren in de rijksinstelling waar de mil- lioenen en millioenen zijn en worden vervaardigd die hier en in Indië het handelsverkeer verge makkelijken, mag met grond betwijfelt worden. Reeds het uiterlijk van het gebouw of liever gebouwen, maakt een zeer schamelen indruk. Honderden nijvere handen zjjn daar druk bezig- In verschroeiend heete fornuizen staan groote potlood-kroezen met ijzeren deksels (welke deksels tegen hitte niet lang bestand zfi'n) en daarin smelten de Lomboksehe rijksdaalders. Het ge smolten metaal wordt daarna in ijzeren vormen tot wit lange staven van ongeveer een centimeter dikte gegoten. Die staven gaan eenige malen door pietmachines en komen ten slotte op een trektafel waar zij zoodanig worden uitgerekt dat het metaal de vereischte dikte heeft. Dan komen de repen zilver onder de ponsmachine die er de ronde schijfjes ter verlan gde groote uitstoot. Het overschot der repen gaat weer naar de smeltkroes. De uitgestooten schijfjes komen in handen van een aantal arbeiders, die, ieder met een schaaltje vóór zich, ze nauwkeurig wegen en met een enkelen streek van de vijl een mogelijk overge wicht vermijden. Vernuftig is de machine, waarmede dekantel- rand of bjj de grootere muntstukken het God zfi met ons tegen de zijden van het nog ongemunte schijfje worde gebracht. Uit een koker waarin zij opgestapeld liggen worden zfi door de machine een voor een tusschen twee staatjes gebracht die er bjj halve wending op elke helft de rand inpersen. Daarna worden de plaatjes in gloeiovens gebracht die eene groote hitte ontwikkelen en waar zij na een kwartier in witgloeiende staat weer uitkomen om dan in een bad van zwavel zuur te worden geworpen, in hetwelk ze drie kwartier verblijven. Dan zijn de schijven ge reinigd en gereed om onder het muntstempel te worden gebracht, waar zfj op de gewone bekende wijze van het stempel worden voorzien. Het overbrengen van de in de ovens verhitte staven of van de uitgegloeide schijfjes naar het bad geschiedt op roodkoperen handwagentjes of in bakken van hetzelfde metaal. De werklieden, die daarmede belast zjjn, hebben, evenals die bjj het gieten, om zich tegen branden te hoeden, groote dikke handschoenen aan, tegen welke aan de binnenzijde een dikke laag klei is gelegd. Een oppervlakkig bezoek aan de Munt leidt tot de overtuiging dat de maatregelen van con- tróle, die daar genomen zjjn, uitstekend moeten wezen. Goedkoop logies. In het Muiderkwar- tier (Rotterdam) woont een baker. Vele bakers wonen in het Muiderkwartier en allen hebben het druk. Ook juffrouw X, een weduwe, heeft het druk en komt soms van de eene week in de andere niet in haar woning. Zaterdagavond echter moest ze even thuis wezen en ziet, terwijl ze haar deur opent, vindt ze een man in haar keuken rustig een kommetje kolfie zitten drinken. Deze heer was een door zijn vrouw verlaten man, die beslo ten had op deze manier een goedkoop com mensalen leven te gaan leiden. Met de buren van de baker had hij het op een akkoordje weten te gooien. Groot kwaad had hij niet gedaan. Hij gebruikte alleen het herbergzame dak en het keukengereedschap van de afwezige baker. Aanvankelijk zag hij niet in, waarom een onbewoond verblijf niet door een vreem deling in gebruik zou mogen worden genomen, maar ten slotte zwichtte hij toch voor de ouderwetscbe argumenten van de baker en toen pakte de menschelijke koekoek zijn biezen. Met het kwartjesvinden is tegenwoordig een andere kunstgreep, het kwartjeshouden, in concurrentie getreden. Zoo toch het geval zich heeft toegedragen als men verhaalt, dan zijn te 's-Gravenhage eenige personen het slacht offer geworden van de volgende manoeuvre. Een manspersoon met eengeldtaschomhet lijf en die voor een geldophaler wordt aangezien, bevindt zich toevallig voor het huis op het oogenblik, dat melkboer, bakker of kruidenier- heeft aangebeld en h6t geld van de dienstbode in ontvangst moet nemen. De zoogenaamde kassierlooper vraagt, hetzij aan den warenbezorger, hetzij aan de dienst bode, of zjj hem bijv. voor een kwartje met 5 centen, die hij op de platte hand voor hen uitgestrekt houdt, drie dubbeltjes in de plaats kunnen geven. Zoodra hij het gevraagde kleingeld in handen heeft, doet hg alsof hij het in ruil te geven geld in de hand laat glijden van zijne wisselaars, die, nadat de man zich met den stap van iemand die grooten haast heeft uit de voeten heeft gemaakt, tot de ontdekking komen, dat het zilverstukje niet naast het kopergeld in haar hand is terecht gekomen. Een geestelijke te Görlitz leed sedert eenigen tfid aan ondragelijke hoofdpijnen, en nadat hfi te vergeefs een professor te Berlfjn had gecon sulteerd, benam de ongelukkige, ten einde raad, zich het leven. Bfi de lijkopening vond men in den inwendigen gehoorgang een stuk van een griffel, dat de oorzaak was geweest van een chronische hersenvliesontsteking. In de voorsteden van Londen wordt groote bezorgdheid gewekt door het verdwijnen van een aantal jonge meisjes. Voor ongeveer vijf weken verdween uit CaDniDg Town de 16jarige Dolly Cook, zonder dat de politie of de ouders een spoor van haar konden ontdekken. Kort daarop verliet de 15 jarige HenDy Baldock het huis harer ouders om een boodschap te doen, zonder dat zfi er terugkwam. Weliswaar kregen haar ouders een anoniemen brief, dat het meisje goed verzorgd was, maar in spijt van alle pogingen der politie kon men niet gewaar worden, waar ze was. Verder verdween een meisje van denzelfden leeftfid, Ethel Brown, uit Wanstead, en terwijl de overheid druk bezig is naar deze onderzoek te doen, ontvangt zij bericht van het geheim zinnig verdwijnen van een zestienjarig kindermeisje Leyton, Ada Graham. Deze was heengegaan om haar ouders in Walthamstown te bezoeken, maar ze was daar niet aangekomen. In Liberia hebben vele zendelingen eene methode van bekeeren, die de verontwaardiging opwekt van Amerikaansche en Engelsche bladen. Zy koopen n.l. negerslaven voor drie dollar per hoofd om hen dan te dwingen christen te worden. De methode is niet fraai en niet nieuw. Een lieve stiefmoeder. Voor de rechtbank te Weenen heeft zich te verantwoorden gehad Marie Lachnit. De zaak, waarvoor zfi terecht stond, is werkelfik om niet over te lachen, want zfi was beschuldigd van mishandeling van haar dertienjarig stiefdochtertje Leopoline. Zfi had het meisje tegen de vensterbank ge worpen, zoodat het kind een hoofdwonde bekwam. Verder had zfi het met een vork in den arm geprikt, het bjj de haren door de kamer gesleept, het zoo hard aan de ooren getrokken, dat een oor scheurde, het met een fizeren pot naar het hoofd gegooid, met zooveel kracht, dat de pot een deuk bekwam, het kind met een gloeiend strfikfizer gebrand en nog op tal van andere wfizen mishandeld. Eenmaal was zelfs eene vrouw, die van de mishandeling getuige was, in onmacht gevallen. Het arme kind was dan ook overdekt met wonden en sporen der mishandelingen. Te harer verdediging voerde het monster aan, dat het meisje eene bedriegster en diefachtig van aard was, maar de drie andere kinderen, die ook vaak van de wreedheid hunner stiefmoeder te Ifiden hadden gehad, spraken dit tegen, De vrouw als men haar dien naam mag geven werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met ontzetting uit de ouderlfike macht. Te Youngstone (Ohis) is eene zekere juffrouw Bodge er in geslaagd alle mogelfike huwelijks- records te breken. Den 16 December reikte zfi Stefan Bodge haar hand, doch reeds den volgenden dag diende zfi 66n eisch tot echtscheiding in. De rechter willigde dien eisch terstond in en een paar uur later stond de gescheiden vrouw al weer voor het altaar. Den 20 December werd haar bericht, dat zij veel kans had wegens biga mie gearresteerd te zullen worden, daar haar eerste man verzuimd had de kosten van het echtscheidings-proces te betalen zonder de vol doening waarvan de uitspraak als niet geschied zou worden geacht Zfi snelde naar het rechts- gebouw en betaalde de kosten, terwijl haar tweede man een nieuwe hu weifiks-licentie kocht, waarna zfi zich nog eens liet o\er trouwen. In nog geen week tijds is juffrouw Bodge dus driemaal ge trouwd en eenmaal gescheiden en mogeïfikisde zaak hier nog niet mede afgeloopen, want Bodge, haar eerste man, dreigt nu zfin gescheiden vrouw met een proces wegens trigamie.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2