Buitenland. Marktberichten. contributie betaald was, nog zooveel saldo, dat aan de leden ongeveer 12 weken contributie gerestitueerd kan worden. De verkregen renten, die bij het vaste kapitaal gevoegd worden, deden dit tot ruim f 2000 stijgen. Ten slotte werden de aftredende bestuurs leden allen bij acclamatie herkozen. Oudëschild, 11 Feb. Bij den zwaren mist, die gisterenavond heerschte, geraakten twee blazerschuiten op de hors aan den grond. Zij waren zoo gelukkig heden bij hoog water weer vlot te komen en hadden blijkbaar geen schade beloopen. InfluenzaIn den Zuid-Oosthoek van Friesland heersGht de influenza in hevige mate. In tal van huisgezinnen liggen alle leden te bed en moeten vreemden hulp bieden, zoowel voor de verpleging als bij uitoefening van het vak. In zeker dorp bereddert een schoenmaker de boerderij van zijn buurman, die met zijn gezin door de griep is aangetast. Te Den Helderworden, naar het „Haagsehe Dagbl." meldt, door eenige invloedrijke inge zetenen ernstige pogingen in 'twerk gesteld, om te geraken tot oprichting eener reederij ter uitoefening van de haring- en beugvisscherij in de Noordzee, door middel van loggerschepen. Deze pogingen worden krachtig ondersteund door een der Zuid-Hollandsche reeders, die zich bereid heeft verklaard, bij voldoende me dewerking zijn reederij naar den Helder te verplaatsen. Met ingang van Maandag 3 Februari zijn de broodprijzen te Amsterdam met cent verhoogd. Alleen de „Holland" is niet mede- gegaan. In de Israëlietische bakkerij is de verwarring zeer groot. De Haan en de Leeuw zijn niet, de Maatschappij voor Meel- en Broodfabrieken en eenige kleinere fabrieken benevens de bakkers zijn wel opgeslagen. Inmiddels stijgen de graan-" en meel prijzen, zoodat spoedig de verhooging weer met 7S cent kan tegemoet gezien worden, zegt de Bakk. Ct. Bij den landman Rodenburg te Overscbie is onder het vee ten tweeden male mond- en klauwzeer uitgebroken. Als lijdende daaraan zijn 2 koeien te Overschie afgemaakt, en de andere, ruim 50 koeien en ossen, allen van de fijnste en edelste kwaliteit, werden, als verdacht wellicht besmet te zijn met mond en klauwzeer, per wagens naar het abaioir te Rotterdam vervoerd om aldaar geslacht te worden, en het vleesch, na de gewone keuring, in den handel te brengen. Ditmaal zal het vleesch nietpubliek verkocht worden Het vleesch is volkomen gezond. De maatregel dien het rijk neemt is alleen om het buitenland hierdoor te bewegen den vrijen invoer van ons vee in België en Frankrijk te doen blijven doorgaan, door de ziekte na het uitbreken onmiddellijk te trachten te vernietigen. Hoe bevreesd men te Utrecht is de dupe te worden van de valsche bankbiljetten van f 100, kan uit het volgende blijken. Een juffrouw wilde een bankbiljet van dat bedrag gewisseld hebben, maar stootte zeker in acht of tien winkels haar hoofd. Eindelijk vond zij een winkelier, die geneigd was haar papiert je te verzilveren, doch slechts op voorwaarde, dat zij zich schriftelijk aansprakelijk stelde voor de eventueele schade. Gangbaar geld kan men dus niet zeggen, dat de bankjes van f 100 op het oogenblik zQn. (U. D.) Aan het .N.L.W." ontleenen wij het volgende o Het gaat den Groninger landbouwer ook al evenmin voor den wind als zfin collega's in de andere provinciën, getuige het getal boerenplaatsen die worden te koop aangeboden door landbouwers eigenaars, die den strijd om het bestaan moeten opgeven. Voor dergelijke afgetreden landbouwers is de toestand niet bemoedigend. Hun kapitaal en de beste jaren huns levens zfin in hun bedrijf verloren gegaan, en zfi staan voor de moeielfik op te lossen vraag: wat nu? Anderen die nog kunnen bit] ven zitten spannen alle krachten in om aan hunne financieel© verplichtingen te voldoen, in de verwachting op een keer in de toekomst. Blfiven de pry zen der producten evenwel als heden en komen daar nog by slechte oogsten, dan zullen in de naaste jaren nog velen het moeten afleggen. De vrees dat de landerijen hierdoor in handen zouden geraken van kapitalisten, heeft voor het oogenblik echter geen grond. Integendeel ziet men thans slechts weinig heeren zich afgeven met h6t koopen van boerenplaatsen, wellicht gedachtig aan het feit, dat de lust tot huurboer al zoo gering is dat er voorbeelden zijn dat er zich by verhu ringen geen enkele liefhebber opdoet. De thans aangebodene landerijen komen veelal in handen van gezeten landbouwersfamiliën waar van er in deze provincie nog vele worden gevon den en die in de eerste jaren nog aan het aanbod zullen kunnen voldoen en zich de beste plaatseu, die aan de koop komen, zullen aanschaflen, Tusschen twee heeren te Amsterdam, een advocaat en een ambtenaar van de politie, is een eigenaardige weddenschap aangegaan, die door eerstgenoemde glansrijk gewonnen is. De politieambtenaar had zich beroemd op zijne rechercheurstalenten en met den advocaat om een fijn diner, gewed, dat hij hem vóór 1 dezer zou aanspreken en dat de ander hem niet herkennen zou. De ambtenaar begon zich daarop in allerlei vermommingen te steken. Nu eens sprak hij den advocaat als schipper gekleed, dan weer als bedelaar, maar hoe uit gebreid zijn garderobe ook was, de advocaat herkende hem onder elke verkleeding, zoodat de politie-ambtenaar zich overwonnen moest verklaren en het diner kwijt was. De Commissaris van Politie te Delft, waarschuwt dat men op zijn hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met "Wilhelmus Cornelis Brouwer, 15 jaar wonende in de Zuiderstraat aldaar, die op alle aanbiedingen schrijft en na ontvangst niets betaalt. Volgens eene annonce, voorkomende in een der laatste nommers van 't Delftsch advertentieblad, waarschuwt zijn vader geen credietteverleenen of zaken te drijven met zijn minderjarigen zoon Willem. Schulden door hem gemaakt, zullen niet worden betaald Men schrijft aan de „N. R. Ct.:" In een Noordhollandsehe gemeente overleed dezer dagen een hoogbejaard man, lid van het College van Zetters, lid van den Raad, oud lid van Waterschapsbesturen, en die een zeer mooie maatschappelijke betrekking bekleed had. De man gaf zich steeds in de vermogens belasting aan op pl. m. 50 mille. Na inven tarisatie bleek de man vrijwat meer dan 180 mille na te latent De heer Van Tienhoven zou dezen man gerust onder de opzettelijke smokkelaars kunnen rangschikken. Als een bewijs, welke middelen al aange wend worden, om het medelijden der menschen op te wekken, wordt uit Keppel aan de „Doesb Crt." het volgende gemeld: In het naburige dorpje Eldrik woont een gezin, waarbij de oud- Hollandsche zindelijkheid weinig in tel is. Een dochter des huizes hield zich sedert geruimen tfid ziek, doch een geneesheer werd niet ge raadpleegd en met reden. De langdurige kwaal trok de opmerkzaamheid van vele menschenvrienden, die zich dan ook niet onbetuigd lieten, om de patiënte van al het noodige te voorzien. De vreemde ver schijnselen, die zich allengs bij deze ziekte openbaarden de zieke n.l. kreeg een zwarte huidskleur waren oorzaak, dat een der wel doeners eens een geneesheer raadpleegde. Deze verklaarde, dat dergelijke verschijnselen zich wel eens openbaarden, doch uiterst zeld zaam en beloofde de zieke te bezoeken. Bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat de gewaande zieke goed gezond was en zich ter wille van eene goede bedeeling, stelselmatig met een mengsel van zwartsel en olie had ingewreven, 't Beste recept was dus zeker wel1 pond groene zeep en 3 4 liter water. Tegenwoordig worden in Engeland hoe langer hoe meer de zg. schokbrekers gebruikt, werktuigen, die voor aangespannen paarden zoowel bij lichte als bij zware vrachten elk pijnlijk gevoel of drukking bij het aanzetten voorkomen en dus de krachten der dieren zeer sparen. De schokbrekers zijn solide en netjes afge werkt en kunnen voor en bij alle voer- en rijtuigen gebruikt worden; als ze net als het rijtuig geschilderd zijn, ziet men het bijna niet. Langs de Atlantische kust der Vereenigde Staten heeft een hevige storm aanzienlijke schade aangericht. Vele kuststreken zfin overstroomd en tal van ongelukken worden bericht. Te Nieuw- york en te Brooklyn zijn eenige huizen ingestort. De stad Boundbrook, in Nieuw-Yersey, staat voor een deel onder water; de verbindingen met de stad zfin verbroken. Er moeten vele inwoners der stad zfin omgekomen. Te Morristown in den zelfden staat is een dfik doorgebroken. Vijf en twintig personen worden vermist. Een spoortrein heeft in een nauwe pas bfi Vazsek, op de lijn Csorba naar Szent Miklós (komitaat Lidtau) vijftig werklui van zaagmolens overreden. Vele zfin gedood verscheidene zwaar gewond. Hoe zoo'n verschrikkelijke ramp heeft kunnen gebeuren, is noch niet opgehelderd. Uit Mexico komt het bericht van een zonder ling verschijnsel, dat in het begin van Januari heeft plaats gegrepen op het westelijk gedeelte van het Chapalameer. De bewoners van den oever zagen op zekeren dag het meer plotseling in hevige beroering geraken: de geheele watermassa uit alle richtingen stroomde naar een middelpunt en vormde er een ontzettenden draaikolk. Op hetzelfde oogenblik hoorde men een don derend geraas dat uit het binnenste der aarde scheen te komen en wel twintig minuten duurde. Uit latere onderzoeking is gebleken dat een aan zienlijk gedeelte van den zeebodem is weggezakt en het water met vreeselfik geweld den weg naar de diepte gevolgd is. Er worden tot nu toe vele pleizierbooten ver mist en het vermoeden ligt voor de hand dat zjj door den draaikolk in den afgrond zfin mee gesleept. Frankrfik schfint meer dan eenig ander land door hondsdolheid bezocht te worden. In de maand December toch zfin aldaar wegens dolheid met minder dan 146 honden, 7 runderen 7 schapen, 3 katten, 1 paard en 1 varken door die ziekte aangetast en deswege gestorven of afgemaakt. Het aantal personen door dolle honden en katten gebeten bedroeg 48, daaronder enkele uit Algiers. Het meerendeel dezer menschen werd aan het instituut Pasteur tegen de gevolgen der ziekte ingeënt. Alkmaar 7 Febr. Aangevoerd werden totaal 758 Hectoliters. 215 H.L. Tarwe f 6.50 a 7.25 20 Rogge - 4.50 dbb id. Chev. - 4.25 5.00 858 Haver - 2.30 3.00 Paardenboonen. - 4.00 4.75 Bruineboonen. 10. 10.25 454 Citroenboonen - Witteboonen. - 11.— 12.00 2 Rood Mosterdzaad - 10.50 8 Kanariezaad - 6.50 Witte Erwten Groene Erwten - 14. 43 Grauwe Erwten 13 00 16.00 Vale Erwten - 8.50 9.00 Amsterdam, 10 Febr. Aangevoerd 303 Run deren, le kwal. 67 a ct., 2de kwal. 60 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 140 Melk- en kalfkoeien f 100 a 230Graskalveren fa; 71 nucht. kalv. f 9 a 14; 2 Schapen f f Lammeren f A f572 vette Varkens 28 a 33 ct. per K.G, Purmerend, 11 Febr. Aangevoerd 113 vette kalveren 70 a 100 ct. per kg.; 231 nucht. kalv. f 7 a 26 306 vette Varkens 28 a 37 ct. per kg. 51 magere Varkens f 10 a 16. 277 Biggen f 4 a 7,50; 964 Schapen en Lammeren; 170 Runde ren en 2 Stieren. Kip-Eieren f 3,25 a f 3,75 p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handei vlug f 0.52 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f80 a f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f 120 a f 190. Vette kalveren, lager inprfis handel stug. Nuchtere kalveren, lager in prfis handel stug. Vette varkens, hooger in prfis handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel vlug. Vette schapen, prijshoudend, handel stug f 18 a f 27. per stuk. Overhouders prijshoudend handel vlug f 14 19 per stuk. i om g Gerst - -

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2