OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 877. Zondag 16 Februari, A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Alxmnem enispryt per 3 waanden Vour dsn Bubo BO Cti. Francper ptti door ge heel Nsdsbland 45 Cti. - Naar Amerika an andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Priót der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Ots. - Iedere regel meer 6 Ots. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewflsnnmrners S Ots. per nummer. ABONNEMENTEN es ADVERTENTIÈN worden aangenomen by de Uitgeven LANGEVELD tt DE ROOÜ, Parkstraat, Busö op Tsxai GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een paar tricot handschoenen, gevonden in het lokaal „de Ver gulde Kikkert" te den Burg. TEXEL, 15 Februari 1896. De avond van „Utile Duld." Het thans ingetreden jaar doet zich bijzonder gunstig kennen voor de beminnaars van too- neel, zang en muziek. Na de goede opvoering van een tooneelspel door de Rederijkerskamer van De Coeksdorp, volgde eene niet minder goed geslaagde op voering van eene operette, op den feestavond van de Tex. IJsclub, en nog geheel onder den indruk daarvan, togen velen weder naar de zaal van „de Vergulde Kikkert", om de uitvoering bij te wonen van de Zangvereeni- ging „Utile Dulci" van Oudeschild, aangekon digd tegen Woensdagavond jl. De opkomst was niet onbevredigend, en zulks, na den nog kortelings gehouden feest avond van de IJsclub, getuigde wel dat er iets goeds werd verwacht; „Utile Dulci" verwierf dan ook alreeds een goeden naam. Ook dezen avond bevestigde weder dien goeden dunk; met lust en opgewektheid werd het nog al uitgebreid programma afgewerkt, en voldeed wellicht soms eenig nummer beter dan een ander, het geheel getuigde toch dat „Utile Dulci", door een goede hand wordt geleid, dat met ijver en ernst wordt gestreefd naar hooger. Eene aangename aanvulling van het pro gramma, op dezen avond, was bovendien de zang door den Heer Hegener van Amsterdam, (baritonzangerJ ten gehoore gebracht. Evenzoo het muzikaal gedeelte, dat de de Heer van Veen, van Delft, en het Muziek gezelschap „Trinitas" alhier, voor hunne reke ning hadden genomen. De aanwezigen smaakten een genotvollen avond, en vrij zeker werd het sluitingswoord van den Pres. der Vereeniging: „dat Utile Dulci en de bezoekers elkander hier nog meer malen zullen mogen ontmoeten", door velen beaamd. Bleek op dezen avond weder, dat bemin naars van zang hier nog al in goeden getale worden aangetroffen, te meer verwondering moet het wekkeD, dat aan eene degelijke be oefening daarvan hier zoo weinig wordt gedaan. Wat goede leiding en goeden wil vermogen, leerde ons ook weder dezen avondstemme dit velen tot nadenken. Bij Kon. besluit is aan den heer H. Maas Cz. opziener der domeinen op Texel, tevens belast met het toezicht op de domeinen op Vlieland en Terschelling, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Oosterend, 15 Febr. Zelden zag men zulke groote vluchten van de zilvermeeuw (Larus Argentatus) in den polder het Noorden als tegenwoordig. Op grooten afstand gelijken stukken land somtijds met sneeuw bedekt te zpn. Deze sierlijke, langvleugelige vogels staan onder de bescherming van de wet en verdienen dit zeer zeker, ofschoon dit van de andere meeuwensoorten niet gezegd kan worden. De zilvermeeuwen voeden zich met veld- uizen en doen zich ook dikwijls te goed aan de emelten, die groote verwoestingen kunnen ichten in de zomertarwe, Bij gebrek aan dit voedsel verorberen zij kleine visschen, wormen en weekdieren. Een groote brand heeft Zaterdagnacht te Ureterp gewoed. Zooals later bleek, woedde de brand in de kapitale boerenhofstede van den heer O. W. Reindersma, gelegen aan de vaart te Uterterp. De heer Reindersma, zoo wèl en zoo gunstig bekend in landbouwkringen, en vrouw en doch ters waren 's nachts de eenige bewoners van de boerderij. Het drietal had juist den tijd zich van enkele onmisbare kleedingstukken te voorzien. In minder dan geen tijd was het drietal buiten en moesten zij hun have en goed in vlammen zien opgaan. Van de schoone verzameling landbouwwerktuigen, hier aanwezig, (de heer Reindersma is een man van zijn tijd) is alleen een zaaimachine bewaard; van de levende have wist alleen een kat te vluchten. Negen-en-veertig stuks hoornvee, vier paarden, varkens, schapen, pluimgedierte alles is een prooi der vlammen geworden. Door dr. H. J. A. M. Schaepman is, als adviseur van den Bond der R. K. Werk lieden vereenigingen in het aartsbisdom Utrecht, een adresbeweging op touw gezet. Het adres, gericht tot H. M. de Koningin- Regentes, betoogt de noodzakelijkheid, dat de werkmanswoningen zooveel mogelijk eigen woningen moeten zijn, om redenen van zedelijk heid en hygiène, verder om bij den werkman arbeidzaamheid, spaarzaamheid, matigheid en orde aan te kweeken, en eindelijk tot bevor dering der algemeene welvaart, met dien ver stande, dat door het vastzetten van eigen verdiend geld de werkman het groot kapitaal eenigszins verdeelt, zoodat de tegenstelling tusschen rijkdom en armoede minder scherp zal worden, maar overwegende, dat zonder hulp van overheidswege de werkman zijne eigen woningen niet zal krijgen, dat die hulp van overheidswege het best kan worden ver leend door de overschotten der postspaarbank, verzoeken adressanten aan H. M. dringend aan Hare regeering te willen opdragen, de daartoe noodige voorstellen bij de Staten-Generaal in te dienen. Onder de manschappen, die te Haarlem eerstdaags bij de nationale militie zullen worden ingelijfd, is een loteling met een houten been. Hij heeft zich de moeite niet willen geven om te worden gekeurd, en zal nu, na inlijving, vermoedelijk in het militair hospitaal worden opgenomen. De oudste ingezetene van Amsterdam, de heer J. H. Horstmanshoff, wonende in de Daniöl Stalpertstraat 35, vierde Donderdag zijn 102en verjaardag. Hij is nog zeer gezond van harte, doch nagenoeg blind en erg hard- hoorend. Een edele daad. Voor een der pakhuizen van een bekend veem te Amsterdam, stond een ploeg sjouwerlieden. Een der bazen werd door hen in het oog gehouden, omdat z(j wisten dat er „volk" noodig zou zijn. In dien tusschentyd werd door de naar werk hunkerende mannen het gesprek gevoerd over de minder prettige tijden die men doorleefde, slapte van werk enz. Een vooral was er die zeer gebukt ging onder het leed en zoo maar zonder overdrijving gewag maakte, dat thuis zjjn vrouw ziek lag met drie van zijn negen kinderen. Eindelijk daar kwam de baas. „Zes man noodig", klonk het onder de op dringende luidjes. Zes man waren spoedig gevonden maar hij die zoo geklaagd had moest bemerken, dat hij er niet bjj kon zjjn en dus weer niets kon verdienen. Daar liep er een met den baas mede, bekend om zjjn reusachtige lichaamskracht. Toevallig keek h(J om en sag het van spijt ver wrongen gelaat van hem, die z(Jn vrouw en negen kinderen zooeven had besproken. „Baas", klonk het met een beweging aan z(jn pet, „baas vindt uwee het goed dat Piet de Snuivert voor mjj invalt, strak komt er mogelijk voor my nog wel een pennetje (werk) hy heit het noodiger as ik." Daar de baas er niets tegen had ging Piet mede naar het werk en bleef de arme, maar edeldenkende sjouwerman, aan den walkant staan, om maar weer zooals hy het uitdrukte „op een houtje te biyven byten." Soms zou men zeggen, dat ontberingen armoede adelt, want zeker had de edeldenkende het ook zeer noodig. De minister van w., h. en n. maakt bekend dat in den loop van dit jaar kunnen worden benoemd zes adjunct-inspecteurs van den arbeid. Aan die betrekking is verbonden eene jaar wedde van f 1500, welke by gebleken ge schiktheid kan opklimmen tot f 2500. Voor hen, die in aanmerking wenschen te komen, zal in de maand Juli gelegenheid worden gegeven om ten overstaan van eene commissie bewijzen te geven van geschikt heid en van bekwaamheid in: a. wetgeving, b. gezondheidsleer, c. kennis van werktuigen, d. leer der bedrijven. Zij, die van hunne bekwaamheid wenschen te doen blijken, moeten zich vóór 1 Juni a. s. bij gezegeld adres aanmelden bij den voor noemden minister, met opgave van naam, woonplaats, casu quo vroegere en tegenwoor dige betrekking en onder overlegging hunner geboorte-akte. Voor hen, die de doodstraf willen invoeren, geeft „de Tel." het volgend bericht. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd door H. M. de Koningin-Regentes aan zekeren M. D. die wegens het plegen van een moord te Oudega tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, gratie geschonken. Na dien tijd heeft hy in Duitschland ver toefd. Hy is nu van plan zich te vestigen te Surhuisterveensterheide. Van zyn in de gevangenis oververdiende penningen heeft hy aldaar een stuk land aangekocht, waarop hy een huis wil laten zetten. In den laatsten tjjd is de aandacht geveBtigd op de enorme hoeveelheden bedorven vleesch welke te Rotterdam worden ingevoerd uit om liggende gemeenten en waartegen, zonder mede werking van de bestuuren dier gemeenten moeiiyk maatregelen schynen te worden genomen. Ten bewyze dat men de Rotterdammers niet alleen met vleesch, doch ook met andere artikelen gelukkig maakt, schijjft men van daar het volgende: „Eergisteren werd hier een party krenten ge- veid, die naar het oordeel van deskundigen noch te slecht waren om op den mesthoop te worden geworpen, „Deze krenten, afkomstig van Cepalonia, werden van daar verscheept met het stoomschip „Nellie" welk schip evenwel op de Theems zoodanig werd aangevaren, dat zyn lading met een ander stoom schip naar hier moest worden gebracht. „Na dus meerendeels door het vieze Theems- water te zyn verontreinigd men zag er massa's die tot kleine knikkers waren opgezwollen kwamen de krenten hier op een regenachtigen dag aan, tengevolge waarvan de kade, waaraan het Btoomschip kwam te liggen de Boompjes, dik bemodderd was. Zonder eenigen voorzorgs maatregel werden de vaten, die en passant half leeg liepen, daarin neergelegd, terwyi men later alles by elkaar schepte met de modder op den koop toe. „Daar de krenten in entrepot verkocht zyn, was de gezondheidscommissie machteloos, daar deze alleen kan optreden zoodra er van het in consumptie brengen sprake is nog afgescheiden van de vraag of zy tusschen beiden komen wil. „Men weet intusschen thans de oorzaak, wan neer men zich in den eereten tyd onpasseiyk mocht gevoelen na het gebruik van krentenbroodje*. IA «4 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1