Buitenland. Marktberichten. beschikking van den Minister van Waterstaat worden met 1 Mei a. s. de op zichters van den Rijkswaterstaat, de heereu A. Maas en J. A. Jelgersma verplaatst, resp. van Helder naar Harderwijk en van Zalt- Bommel naar Helder. Een goede koop. Eenige landbouwers onder de gemeente Steenbergen kochten ver leden jaar voor gezamenlijke rekening een hengst aan in Belgie. Bij de onlangs plaats gehad hebbende keuring te Breda behaalden zy met genoemd paard de Rijkspremie van f 700; de vorige week verwierven zij zich daarmee bovendien den provincialen prijs, groot f 300. Kostbare grond. Te Hillegom is deze week een party duingrond, groot 3.72.17 Heet. verkocht, welke in het vorige jaar eerst was afgezand en na verloop van jaren geschikt te maken is voor hyacintencultuur, voor f 20.100, zonder de kosten. Een boerderij, waarvan het land ongeveer 17 Heet. minder geschikt is voor bloembollencultuur, bracht op f 50.610, mede zonder kosten. Aan de „Ass. Ct". wordt gemeldHet volgende brutale stukje werd Zaterdag uitgehaald btl eene publieke verkooping te St. Anna Parochie. Een huisje aldaar werd verkocht voor f 350, waarop het voor veertien dagen was beschreven, dus zonder eenige verhooging. De kooper echter verklaarde, dat het hem to doen was geweest om het strijkgeld te verdienen en dat hjj geen borgen kon stellen. Daar men van oordeel was toch niets van den man te kunnen halen, kwam de notaris terug op het bod, dat daaraan volgde, van 288 gld. Het pand werd opnieuw afgeroepen en met 1 gld verhooging gekocht door een famielielid van den eersten kooper, die daarop verklaarde als zaakgelastigde van deze te handelen. Algemeene verbazing en hilariteit, toen, nu op nieuw naar borgen werd gevraagd, de koopsom van f 289 door den eersten kooper weid uitgeteld en deze nog korting durfde vragen voor contante betaling. Natuurlijk werd dit niet toegestaan, doch de koop ging door. De kooper die toonde dat hy ook f 350 had kunnen uit tellen en dit ook stellig had gedaan, zoo de list ware mislukt, hield op die wjjze f 60 in den zak. Het oude is weer nieuw geworden. Men wijst er op dat de tegenwoordige kleederdracht der dames geheel overeenkomt met die van 1818. Pofmouwen, groote hoeden met veeren, breede gordels, geheel gladde rok - precies als circa tachtig jaren geleder. Hoewel het niet te ontkennen is, dat wij in de bijenteelt bij onze Belgische buren ver ten achter staan, zoo is die teelt hier te lande toch niet onbelangrijk. 138,000 korven worden er geregeld gehou den. Zeker een aardig aantal. Plaatst men er echter tegenover, dat er jaarlijks nog voor f 400,000 aan hODig en voor f 200,000 aan was uit het buitenland worden iD gevoerd, dan bewijst dit al, dat er toch nog niet genoeg bijen worden gehouden. Dit mag te meer verbazen daar de gelegen heid op verscheidene plaatsen van ons land er bij uitstek gunstig voor is en de bijen door haar eigenaardige werkzaamheid ongetwijfeld weer aan den landbouw ten goede komen. („Sempervirens.") Noord-Holland schijnt het land niet enkel van kaas en boter, maar ook van geologische verrassingen te zijn. In den laatsten tijd werd het brongas bekend, en onlans is weder een nieuwe staalwaterbrou bij Zaandam ontdekt, welke den naam van „Elizabeth Bron" zal dragen. Dit staalwater is, volgens een onderzoek van de hh. dr. Van Hamel Roos en Harmens te Amsterdam, rijker aan minerale zouten dan de tot nu toe in Nederland in exploitatie zijnde bronnen. Er zullen onder leiding van den heer H. P. N. Halbertsma, ingenieur te 's Qravenhage, boringen worden uitgevoerd, ten einde een zoo goed mogelijk overzicht te krijgen van de geologische gesteldheid van den bodem, welke boringen eerdaags door de firma Deseness en Jacobi van Hamburg zullen plaats hebben. Men meldt verder dat deze bron door een Nederlandsch Consortium is aangekocht, Zty is gelegen op Gretha Hoeve in den Ypolder. Het doel is enkel het water te verzenden. Het gebouw daarvoor is gereed; over twee maanden moet alles voor de exploitatie gereed wezen. Ook in de 19a eeuw schijnen er nog heksen en kollen te zijn. Maar die te Loos- drecht kun men voor geld op de vlucht jagen. Hier is namelijk een kind „behekst." Aanvankelijk waren de ouders hiervan on kundig gebleven. Thans is echter uitgekomen, dat dit feit zich zes weken geleden reeds heeft voorgedaan. De vader van het kind is, dadelijk nadat hij dit vernam, naar Hilversum getogen, teneinde een specialiteiL in hekserij, een' schoen maker aldaar, te raadplegen. Tegen betaling van een vast recht van f 2.90 gaat deze tot ontheksing over en daarna loopt het kind gedurende 1 jaar en 17 dagen geen het minste gevaar meer. Daarna moet men echter weer oppassen en is 't weer mis, dadelijk opnieuw naar den heksen meester gaan met f 2.90. Dan gaat ze er weer voor een tijd van door. Het uitroeien van rupsennesten, zegt de „Arnh. Ct." dat wij dezer dagen aanbevalen, is in Duitsehland verplicht. Juist ontvangen wij een Duitsch blad de Bekendmaking bevat tende om tot uiterlijk 15 Maart die nesten te vernielen. Op genoemden dag vangt de conti óle aan en voor de daarmede belaste ambtenaren moeten alie tuinen enz. geopend worden. Dan geschiedt de zuivering op kosten van den eigenaar, wien tevens eene boete wordt opgelegd van 60 Mark. Dr. M. W. Pijnappel te Amsterdam, schrijft over Bruin brood in zfin „Medische Kroniek" in het „Algemeen Handelsblad" het volgende Een Fransch geneesheer schreef voor eenigen t|jd in de „Figaro" een enthousiast artikel over de pain bis, wat wy bruinbrood of kropbrood noemen. Het prachtige wittebrood dat de Fransche bakkeis noaktD, is maar een paarde voedsel, even blank maar niet voedzamer dan de glansatijfael, die onze overhemden doet schitteren, en als men het eet, verbeeldt men zich slechts te eten, maar krijgt men inderdaad niets. Al het voedsel zit in het bruine brood en met 1 a 1V» kilo kan een flinke arbeider voor zijn voeding best volstaan, terwyi hy dan voor zyn drank niet anders dan water noodig heeft. De schryver meent, dat het oogenblik gekomen is om dit brood in de mode te brengen, want alie couranten spreken er van en de Koning van Beigië wil reeds geen ander eten. Ook eischt men het reeds in een der meest elegante restaurants. De zaak heeft hier te lande nog niet zulk een opgang gemaakt, maar ik wil er toch met ren enkel woord op wyzen, omdat die bruinbrood- quaestie een der hoofdpunten is van het programma der vegetariërs en er ook in ons land V9el pro paganda voor gemaakt wordt. De vraag of er niet gedacht kon worden aan eene stoomvaartverbinding tusschen Nederland en Zuid-Afrika, wordt door den heer van de Wall Bake in de „Amst. Ct." besproken. Hy herinnert, dat een jaar of zeven geleden een onderzoek werd ingesteld naar de vermoedeiyke kosten en baten en toen gebleken is, dat, om voor personen- en goederenvervoer te kunnen concurreeren met de bestaande stoomvaartiynen, althans in de eerste jaren een zeer belangryke sudsidie of een rentegarantie noodig zal zjjn. Wie zal die subsidie of garantie geven De Nederlandsche Regeering zeker niet, dus de Zuid Afrikaansche Republiek. Men zou dus ten biyke van de groote sympathie, welke Nederland voor de Republiek koestert aan die Republiek geld gaan vragen om bet oprichten eener voor Nederland zeer ge- wenschte stoombootiyn mogeiyk te maken. Zou men zich zoodoende niet blootstellen aan een welverdiende terechtwyzing De heer Bake is echter van oordeel, dat wanneer de tyd ryp is voor de vermeerdering der stoom vaartiynen tusschen Europa en Zuid-Afrika, en wanneer onze Nederlandsche handel en ny verheid meer dan tot nu toe relatiën met Zuid Afrika zullen hebben aangeknoopt, dat het hier te lande niet zal ontbreken aan kapitalisten, die hun geld zullen willen toevertrouwen aan hun bekende deskundigen op het gebied van scheepvaart. Evenmin als in 1889, acht hy nu het denkbeeld, om met stoonibooten, die niet gebouwd zyn voor de vaart op Zuid-Afrika, een proef te nemen, aanbevelenswaardig. Een bekend Engelsch oificier heeft berekend dat, als het tot een oorlog kwam tusschen Frankryk en Duitsehland, die dageiyks ongeveer 19 milhoen gld. zou kosten.' Het is van algemeene bekendheid, dat de Italiaansche roovers voor geen klein geruchtje vervaard zyn, maar het stukje dat ze nu weer hebben uitgehaald is zoo brutaal, dat het nau- weiyks is te gelooven. Het geeft ons tevens een blik op de onhoudbare toestanden, dio er in Italië heerschen en de machteloosheid der overheden tegen dergeiyke bandieten. In het dorp Pedara, by Catania drong op klaar lichten dag een rooverbende, 15 man sterk het huis van den priester, een lammen grysaard binnen, bond het dienstpersoneel en nam al het aanwezige geld en de geldswaardige zaken mede. Dit alles geschiedde als 't ware onder het oog van de politie, want het Stadhuis bevindt zich vlak naast het huis van den priester. De waarde van het gestolene bedraagt 20.000 lire. Een Amerikaansche krankzinnigen-dokter heeft onlangs verklaard, dat vroeg opstaan de oorzaak kan zyn van krankzinnigheid. Hy is het eerst op dit denkbeeld gekomen door het veel vuldig voorkomen van krankzinnigheid onder den boerenstand. Deze werd wel toegeschreven aan eenzaam leven van de boeren, aan hun hard werk en ook aan het eten van te veel aardap pelen, maar dr. Talcott vindt de reden in het vroeg opstaan. Er zyn menschen, die misschien vroeg opstaan een bewys van krankzinnigheid noemen, maar zonder zoover te gaan, meent de geneesheer dat het vaststaat, dat de gewoonte om vroeg op te staan den menschen het gevoel van superioriteit boven anderen geeft, en hieruit komt de overspannen geestestoestand voort, die tot krankzinnigheid kan leiden. Een eigenaardig geval wordt uit Maagden burg bericht. Voor ongeveer een jaar huwde daar een rentenier een jonge vrouw. De vrouw ver keerde weldra in gezegende omstandigheden. Daar de man ziekelijk was maakte hy zyn testament en bepaalde, dat by de geboorte van een zoon, zijn vermogen groot 60.000 M. in dier voege tusschen moeder en zoon zou worden verdeeld, dat de zoon 40.000 en de moeder 20.000 M. zou krygan. Bracht de vrouw echter een dochter ter wereld, dan kreeg het kind 20.000 en de moeder 40.000 M. De man stierf kort daarop. Voor eenige dagen nu beviel de vrouw van tweelingen. Hoe moet nu het vermogen over de moeder en de tweelingen verdeeld worden? Volgens de „Revue Scientifique" heeft men in Zwitserland de verschyning van eene nieuwe ziekte des aardappels waargenomen, zich ken merkende door de aanwezigheid op de knolletjes van een zwamsoort van het geslacht „rhizoctonia," welke eerst de schil zwart maakt, daarna de kern en ten slotte den knol tot verrotting doet overgaan. Men kent nog geen middel togen deze ziekte. Alkmaar 21 Febr. Aangevoerd werden totaal 1546 Hectoliters. 186 H.L. Tarwe f 6.25 k 6.75 29 Rogge - 4.50 6.20 ocr Gerst - id. Chev. - 4.40 4.90 731 Haver - 2.20 3.10 Paardenboonen. - 4.40 4.70 Bruineboonen. - 9.00 11.00 252 Citroenboonen - 12.00 Witteboonen. - 12.00 Duivenboonen 5.50 12 Kanariezaad 5.25 5.75 Witte Erwten Groene Erwten - 9.00 15 00 71 Grauwe Erwten 14 00 16.00 Vale Erwten - 8.00 12.00 Amsterdam, 24 Febr. Aangevoerd 317 Run deren, le kwal. 65 k ct., 2de kwal. 59 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 170 Melk-en kaltkoeien f 100 a 220Graskalveren fa; 86 nucht. kalv. f 9 A11; 6 Schapen f ki Lammeren f k f; 648 vette Varkens 28 k 33 ct. per K.G Pnrmerend, 25 Febr. Aangevoera 88 vette kalveren 80 a 100 ct. per kg.; 534 nucht. kalv. f 5 a 18 224 vette Varkens 30 k 38 ct. per kg. 65 magere Varkens f 4 288 Biggen f a 540 Schapen en Lammeren; 192 Runde ren en 5 Stieren. Kip-Eieren f 3,00 a f 3,50 p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handel vlug f 0.50 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f80k f 160 per stuk.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2