OFFICIEEL GEDEELTE. N0,. 881. Zondag 1 Maart. A0. 1896. Nieuws- en /Advertentieblad. Binnenland» Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. AbonnemenUprpt per 3 maanden Voui din Buna SO Ct*. Franco per poet door ge heel Nbdiblanb 46 Cts. Naar Anannra en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 18 uur op den dag der uitgave. Prijt der Advertenlién Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewttsnnmmers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bobs op Tuil SCHOOLGELD. De BURGEMEESTER der GemeeDte TEXEL Overwegende, dat het tydig betalen der school gelden meermalen veel te wenschen overlaat dat het voor een behoorlijke administratie alleszins noodig is, dat die gelden binnen den bjj de verordening bepaalden termijn zijnde binnen acht dagen na de dagteekeniDg der betrek kelijke kennisgeving worden voldaan; Noodigt een ieder die zulks aangaat, ter voor koming van vervolgingskosten uit, voortaan de schoolgelden intijds te betalen. Texel, den 20 Februari 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat op Donderdag 27 Februari 1896 en zoo noodig op volgende dagen van het fort „Erfprins", den Helder schietoefeningen zullen gehouden worden met zwaar geschut in de richting van den Razenden Bol. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het Fort een r o o d e vlag waaien van minstens één uur voor den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan en zullen waarschuwings borden opgesteld zijn op de batterfj de Vischmarkt en aan den ingang van de haven van Nienwediep. Zeevarenden worden geacht zich en hun mate rieel aan gevaar bloot te stellen, wanneer zjj zich gedurende de oefeningen bevinden in een strook, lang 8000 M. van het Fort af en begrensd ten Noorden door het Molengat en ten Zuiden door het Schnlpengat. Voorts stellen zich aan gevaar bloot, zjj, die zich tijdens het vuren bewegen of ophouden op het gedeelte zeedjjk, gelegen vóór de batterij „Kaaphoofd" tot 500 M. ten Zuiden daarvan, welk gedeelte zal worden begrensd door kleine r o o d e vlaggen. Texel, den 26 Februari 1896. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 29 Februari 1896. De vergadering van de afd. Texel derHoll. M. v. L., Woensdagavond gehouden, werd door 20 leden bijgewoond. Na opening der vergadering, leziDg der notulen en mededeeling van eenige ingekomen stukken, was aan de orde de rekening van het afgeloopen jaar. Eischte het vorige jaar, door de tentoon stelling en den aankleve van dien, groote uitgaven, de thans ter tafel gebrachte rekening wees geen ongunstig cijfer aanwel was het saldo van vorige jaren er bij ingeschoten, doch een klein batig saldo mocht ook nu nog worden geconstateerd; de ontvangsten wezen aan een bedrag van f 715,06', de uitgaven 693,02®, saldo f 22,04. De rekening door eene commissie uit de vergadering nagezien, werd accoord bevonden. Op het verzoek van het Hoofdbestuur, om aan de, bij gelegenheid van het gouden feest der Maatschappij, te houden groote tentoonstelling te 's Gravenhage in 1897, mede werking te verleenen door het toestaan van een of meer medailles, besloot de vergadering daarvoor toe te zeggen een verguld zilveren en een zilveren medaille; met vrije beschik king aan het Hoofdbestuur voor welke rubriek dezelve zullen worden uitgeloofd. Het alsnu volgend voorstel in zake de markt regeling lokte nog al eenige besprekirig uit. De conclusie er van was dat de afd. zich tot den Gemeenteraad zal wenden met verzoek dat van die zijde eene krachtige opwekking tot belanghebbenden zal worden gedaan, om op marktdagen hun vee vroegtijdig ter markt te brengenhet voorstel om de markt om half twee te doen sluiten, bon geen meerder heid vinden, de stemming daarover staakte; het ligt evenwel voor de band dat als aan de opwekking tot vroegere aanvoer ter markt gevolg wordt gegeven, de markt ook wel eerder geëindigd zal zijn. Nog werd besloten om aan den Raad het verzoek te richten, dat tijdens de groote lammermarkten van gemeente wege, tegen billijke vergoeding, zal worden gezorgd voor stroo in de hokken het gevoelen was dat daardoor een groote belemmering voor het vlug ter markt plaatsen van lammeren zal worden weggenomen. Nadat nog de mededeeliüg was gedaan dat het voornemen bestaat om in den loop van dit jaar, het onderwijs in hoefbeslag, tot heden theoretisch gegeven, door praktisch onderwijs aan te vulleD, werd de vergadering gesloten. De vierde buitengewone vergadering van het dep. Texel der Maatsch. „tot N. v. 't Alg." had gisterenavond plaats. Als spreker trad voor de aanwezigen op de Heer Kuperus, die zijne hoorders onderhield met eene lezing over „Spreken." In eene uit voerige rede schetste de spr. niet slechts het spreken zelve, doch herinnerde hij ook aan hetgeen tot ons spreekt van verledene dagen; ziellooze voorwerpen, welke ieder voor zich herinneringen bij ons opwekken aan blijde of treurige dagen of die getuigen zijn van op offering en strijd. Ook de natuur en de kunst werden geschetst als krachtig tot ons sprekende. Wij zullen hierover niet verder uitweiden; eene rede als deze is in een kort bestek niet weer te geveD, daarover dus te zwijgen is voor den spreker geen miskenning, voor ons zeker 't meest verstandig. Dit willen wij er echter nog wel aan toe voegen, dat de slotsom van spr. beschouwin gen aldus was: „laat uw spreken zoo zijn, dat men steeds op goeden toon van u spreekt." Na nog eene korte bijdrage over „de gevol gen van schrikken," werd de bijeenkomst met een woord van dank aan spreker en hoorders, door den Voorz. gesloten. Naar wij vernemen bestaat bij het Reciteer- en Muziekgezelschap „Concordia" van den Hel der het voornemen, om hier binnenkort eene uitvoering te geven in „de Vergulde Kikkert." Waal, 27 Febr. De laatste algemeene ver gadering van „Nut en Genoegen" was flink bezocht. De voordrachten die ten beste wer den gegeven, vielen goed in den smaak, vooral „vrijage van een Groninger kofkapitein," door den heer de Jongh en „miskend genie" door den heer E. Vlessing, mochten luide bijvals betuigingen verwerven. Een vroolijk bal, opgeluisterd door muziek van de heeren Ph. en E. Vlessing, besloot den gezelligen avond. Oostehend, 28 Febr. „Nut en Genoegen" heeft in deze week hare laatste vergadering gehouden in dezen winter. Zjj was beter bezocht, dan de beste der voorafgaande bjjeenkomsten en alle bezoekers zullen zeker eenstemmig zjjn in hun oordeel over hetgeen er te genieten viel. Ieder zal stellig getuigen: Het was ona goed, daar te zjjn. Als redenaar trad voor de vergadering op de heer W. Mets Tz., die het onderwerp „Huisbezoek" behandelde. Aan de hand eens predikants werden de hoorders binnengeleid in de woningen van armen en rjjken, van bedroefden en opgewekten, van ernstigen en van spotters en in ieder der woningen viel veel op te merken. Met aandacht werd deze lezing vol afwisseling gevolgd. Nadat de heer T. de Wjjn van Oudeschild als bjjdrage had ten beste gegeven: „Tonen in den Nieuwjaarsmorgen" van Cremer, werden door de heeren Gebrs. T. en C. de "Wjjn, J. Roeper en K. Zegel, allen van Oudeschild, vele zangstukjes en andere bjjdragen gegeven, die alle, zonder onderscheid, uitmuntend voldeden. Vooral de tooneelmatige scène; „De Oude- en de Nieuwe Tjjd" werden uitstekend gedebiteerd. De luide bjjval na iedere bjjdrage getuigde van welvoldaanheid. De heeren van Oudeschild zullen stellig nog eens weer eene uitnoodiging van „Nut en Genoegen" kunnen verwachten. Voor een zevental weken had een boer te Schagerwaard het geluk, dat eene zeug niet minder dan 22 levende biggen ter wereld bracht. Is dit reeds eene zeldzaamheid, meer zeldzaam is het feit, dat een andere zeug hem dezer dagen hetzelfde aantal schonk. Brongas. De geneesheer-directeur van het Rjjks krankzinnigengesticht te Medemblik heeft in het park van dat gesticht brongas gevonden en dit tot verlichting van de oprij laan dienstbaar gemaakt. Da genomen proef slaagde uitstekend. Ook uit Akkrum wordt gemeld, dat aldaar in de nabijheid van een boterfabriek brongas is ontdekt. Dit is de eerste plaats in Fries land, waar dit gas gevonden is. Men schrijft uit de Friesche gemeente Gaasterland Gingen voor drie jaar niet minder dan ruim 50 personen uit onze gemeente zich in Amerika vestigen, thans gaan weder met enkele weken ongeveer 30 man hun vaderland verlaten. Eenige personen,waaronder enkele die er vroeger geweest waren, zijn reeds vertrokken. Over het geheel gaat het hen aldaar zeer goed; van enkelen luiden de berichten ongunstig. Vela van hen vestigen zich in Chicago. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1