Buitenland. Men schrijft uit Groningen: Hedennamiddag te half vier uur werd door den Raad eene buitengewone zitting gehouden. Zooals den lezer bekend is, brachten bij de onlangs gehoudene verhuring der landerijen in den Reinderwolderpolder mede een gevolg van den achteruitgang van den landbouw een 50-tal perceelen een miniemen huurprijs op. De Raad besloot deze perceelen thans in eigen beheer te exploiteeren, zoodat de gemeente zelf het landbouwbedrijf zal uitoefenen. Naar men meldt, worden te Amsterdam pogingen aangewend om een anti-Reens ver- eeniging op te richten, d. i. eene Vereeniging van huiseigenaren, die ageeren zullen tegen het optreden van Reens c. s., di9 de arme lui helpen hun huishuur schuldig te blijven en van de betaling van belasting vrij te komen. By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der artt. 748 en 755 van het Wetb, v. Kooph. vooral strekkende in het belang van de kleine schipperij. Volgens de thans vigeerende bepalingen is voor schepen die de binnenlandsche wateren bevaren, maar somtijds ook buitengaats komen, de tijd voor laden en lossen, indien bij overeenkomst niet anders is bepaald, vijftien werkdagen, het geen tot velerlei belemmeringen aanleiding gaf en wetswijziging dringend noodig maakte. By de thans voorgestelde wijziging wordt op den voorgrond gesteld dat van beperking van contractvrijheid geen sprake behoort te zijn. Be oogd wordt eene regeling vast te stellen die voor geen der partijen onbillijk is te achten. Het tarief van overliggeld wordt daarom bij algemeene maatregel van bestuur vastgesteld, waaraan partijen, by gemis van contractueels bepaling, zich zullen hebben te houden. Door de commissie voor de handelspolitiek, wier advies de Minister grootendeels gevolgd heeft, is een schaal voor de berekening van laad- en losdagen voorgesteld. Daaruit blijkt dat de genoemde commissie voor de berekening der laad- en losdagen aan eene schaal naar den inhoud van het vaartuig de voorkeur geeft boven een schaal naar den aard der lading. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij deelt mede, dat de passage- prijs voor de derde klasse met ingang van heden opnieuw met f 6 wordt verhoogd en voor alle stoomschepen voorloopig is vastge steld op f 72 per volwassene. Slechts die aanmeldingen worden nog tot den vorigen prijs aangenomen, die bij ontvangst der circulaire reeds op de post waren bezorgd en voor een bepaalde afvaart luiden. Voor pleizier uit. In de Hoofdsteeg te Rotterdam reed d.d. een boerenkar. Op den bok zaten drie personen. Een hunner, als heer gekleed, was voor zijn pleizier een eindje medegereden. Het paard struikelde plotseling en alle drie tuimelden hals over kop over het paard. Het paard rees door den schrik terstond op en trok verder. Twee personen kwamen er goed af, maar de pleizierreiziger kreeg een wiel dwars over het lichaam. Oogenschijnlijk zonder letsel stond hij echter op. „Ik heb er genoeg van, rijden jullie nu maar alleen verder" was zijn eerste woord, waarover de eerst hevig verschrikte omstanders het moesten uitschateren van het lachen. De overreden man ging daarop terstond een kroeg binnen om voor den schrik een borrel te koopen. Toen M. Leiker te Heerenveen op een der laatste morgens wakker werd, vermiste hij zijn vrouw. Dadelijk verliet hij het bed, en zag dat hare bovenkleederen en schoenen nog aanwezig waren. Onverwijld begaf hij zich naar de nachtwacht, om te vernemen of deze haar ook gezien had, maar te vergeefs. Den geheelen dag ging men zoeken, tot iemand uit Bovenknijpe mededeelde dat hij 's ochtends, vijf uur ongeveer, een vrouw daar had gezien in nachtgewaad. Dadelijk begaf M. L. zich op reis en het gelukte hem haar op te sporen bij hare zuster te Oudehorne, ruim twee uur van Heerenveen, waar zij 's morgens om 7 uur, bijna verkleumd van koude, was aange komen. Nadat zij van hare noodige boven kleederen en ook van schoeisel wasvoorzien, begaf zij zich weer met haar man naar de echtelijke woning. Opmerkelijk is het, dat zg zich er bijna niets van herinnert, dat zij de woning in hare onder kleederen heeft verlaten en naar Oudehorne is gegaan. Als men nu weet, dat ze over wel twintig gevaarlijke draaien, die over de wgken liggen, is gegaan, dan is het zeker een groot wonder, dat baar geen ongeluk is overkomen. Men beweert, dat zij slaapwandelaarster was. Dinsdagmorgen te half negen werden de bewoners van een huis aan de Oude Gracht bij deSmeebrug te U trechtplotselingopgeschrikt, doordat de dienstbode geheel in vlammen ge huld de huiskamer binnenvloog. Bij het aan maken der kachel in een naburig vertrek had haar boezelaar vlam gevat en toen zij dit niet spoedig genoeg kon losrukken, stond zij weldra in lichtelaaie. Bevreesd voor erger, drong men haar ijlings naar buiten en doofde daar de vlammen door haar in een deken te wikkelen. De arme meid is vreeselijk gewond. Hare armen zijn verbrandhaar rug is be dekt met wonden en hour haren zijn geheel verzengd. Te Arendonk heeft voor een week ge leden weder eene ontploffing in de dynamiet- fabriek plaats .gehad. De schok is ook ditmaal zeer hevig geweest. Op meer dan een half uur afstands werden vele ruiten verbrijzeld en deuren en vensters opengeworpen. Geen persoonlijke ongelukken zijn te be treuren, doch was de ontploffing een minuut vroeger voorgevallen, dan hadden waarschijn lijk drie mannen er het leven bij verloren. Het terrein gelijkt een ruïne. Drie werk plaatsen liggen in puin, de glasruiten van de woning van den directeur zijn verbrijzeld en overal liggen steenen en dakpannen van be lendende gebouwen afgeslingerd. 's Werelds loon. De politie te Rotterdam maakte dinsdagmorgen proces-verbaal op tegen een paardenkoopman, die op de Nieuwe Vee markt paard en wagen onbeheerd had laten staan, waardoor het dier gelegenheid vond op hol te slaan. Een man, die op den Goudschen Rijweg zijn leven waagde en het dier greep, kreeg een belooning van één dubbeltje en een standje van den eigenaar, die beweerde, „dat bij 'm maar had moeten laten loopen." Het Rijkscollege voor de zeevisscherijen heeft in de verschillende visschersdorpen de navolgende bekendmaking gedaan „Gezien eene door het hoofdbestuur der „Schippersvereeniging„ Schuttevaei" bij Zijne „Excellentie den minister van waterstaat, handel „en ngverheid ingebrachte klacht, dat de haak „waarmede sommige ansjovis-visschers hunne „drijfnetten aan elkaar verbinden, nu en dan „schade veroorzaakt aan daaroverheen varende „schepen; Geeft te kennen „Dat den ansjovis-visschers, zoowel in het „belang van passeerende schippers als in hun „eigen belang, wordt aangeraden de drijfnetten „voortaan niet meer te verbinden door middel „van een haak, maar daartoe gebruik te maken „van een knittel of stik." Is de assuradeur aansprakelijk voor schade, geleden op een andere dan de verzekerde reis, indien het ongeval heeft plaats gehad terwijl het schip zich bevond op eene route die ook by de verzekerde reis zoude zyn bevaren? Het schip „Onderneming", by jaarpolis verze kerd voor reizen op alle binnenwateren in Nederland, met uitzondering der Zuiderzee, doch met bevoegdheid om te varen van en naar Marken, heeft op die Zuiderzee een reis ondernomen naar de Lemmer, en is op die reis gezonken. De verzekerde reedery meende desniettemin vergoeding te kunnen vragen, op grond dat de plaats, waar het schip gezonken was (zynde naby Pampus), ook by een reis naar Marken tot de route van het schip zoude hebben behoord. Namens de verzekenngmaatschappy werd deze stelling betwist en de gevorderde vergoeding geweigerd, ook op grond dat geen buitengewone evenementen hadden plaats gehad. By haar vonnis van Vrydag jl. heeft de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam de tegen laatstbedoelde ingestelde vordering ontzegd, op grond dat de ramp niet op een by de polis gedekte reis heeft plaats gehad. Veiling van kinderen. Een advertentie in een Amersfoortsch blad, luidende: .Legerdes heils. Openbare verkooping op Vrijdag 21 Pebr. van drie kinderen, 1 jongen en 2 meisjes. Aanvang 8 uur, deuren open 7 uur. Toegang 10 cents," had ten gevolge, dat het lokaal van het leger te Amersfoort Vrydagavond met ruim 200 nieuws gierigen was gevuld. Na gebed en gezang nam de verkooping een aanvang. De leider der vergadering deelde de conditiën mede, en daaronder was deze, dat niet in de eerste plaats zou worden gelet op de hoe grootheid van de geboden som, maar op de omgeving, waarin de kiDderen zouden komen en op den aard der opvoeding, die zy zouden erlangen. De kinderen werden daarna „ter tafel gebracht." Eenige oogenblikken na de mededeeling der veilconditiën, stond iemand uit het publiek op, en bood voor de drie kinderen f 25, welk bod hy later tot f 30 verhoogde. Daarna kwam een tweede bod en wel de bereidverklaring om de kinderen tot zich te nemen, den jongen naar de H. B. S. te doen gaan en de meisjes naar eene kostschool, en eerstgenoemde daarna op een plantage, waar hy schatrijk zou worden. Een derde bod kwam van iemand die den kinderen eene burgeriyke opleiding wilde geven en ter school, ter kerk en naar het leger zou doen gaan, terwyi ten slotte een vierde bod gedaan werd door een vrouwelgke kapitein van het Leger, die de kinderen tot zich wilde nemen om ze op te leiden in het geloof aan haren Heer en Heiland, en ze brengen zou aan den voet van het kruis op Golgotha. Dit bod werd het meest aanneembare geacht en de kinderen werden haar toegewezen. Toen de zaak zoo'n verloop kreeg, begreep de menigte, dat men haar by den neus had gehad, maar toch amuseerde men zich kostelijk, en de by eenkomst liep ordelijk af, zegt het U. D. Of deze wyze van propaganda maken, nu wel de juiste is, betwyfelen wy zeer. Een groot aantal belanghebbenden by land bouw en veeteelt zijn dezer dagen te Kempen (Pruisen) vergaderd geweest, om maatregelen te beramen tegen het gesloten biyven der grenzen voor het Hollandsch vee, waaronder op den duur de Duitsche veestapel zeer te ïyden heeft. Besloten is aan de regeering een adres te zenden, waarin men zou betoogen dat de grens alleen dan voor het Hollandsch vee gesloten kon biyven, indien ook de invoer van vleesch, melk, boter enz. verboden werd en men tegenover andere landen, Denemarken b. v. evenzoo handelde. Maar zoo de regeering dit laatste niet wenscheiyk achtte, moet ook de invoer van vee uit Holland, onder zekere voorwaarden in het belang der gezondheid, toegestaan worden. Eene Parysche dame, zoo wordt verhaald, had een allerliefst klein hondje gekocht, met byzonder fijngevormde pootjes. Zy nam het diertje mee naar huis; maar nauweiyks had zy het dier in haar salon op den grond gezet of het liep tot haar grooten schrik, tegen de gordynen op. Het hondje bleek een rat te zyn, die in de huid van een klein hondje was genaaid. In Engeland is een Jozef opgestaan in de gedaante van een zekeren heer MarstoD. In de Nineteenth Century" dringt hy er op aan, dat een nationaal graanpakhuis zal gebouwd worden om den graanoogst van één iaar opgestapeld te houden. Terwyi Gibraltar genoeg voorraad heeft om een beleg van twee jaren te doorstaan, heeft Engeland thans niet genoeg rantsoen voor meer dan één week. Het pakhuis, dat hiervoor moet worden aangelegd, zou, met het graan 30,000,000 pd. st. ff 360,000,000,) kosten. Uit Preszburg in Oostenryk wordt onder dateering van 17 dezer gemeld; Een vreeseiyk schoon schouwspel werd gisteravond in de naby heid van Karlburg waargenomen. De te 9 uur 8 minuten aldaar uit Steinamanger binnengekomen personentrein had ook een met petroleum geladen waggon aangekoppeld. Niet ver van Karlburg geraakte deze waggon door een onbekende oorzaak in brand, terwyi de trein in volle vaart voort- snorde. Toen reeds reusachtige vlammen achter den trein aanfladderden en de geheele omgeving schitterend verlicht was, bemerkte de machinist het gevaar. De trein stopte onmiddeiyk en de passagiers sprongen verschrikt uit hun coupé's. Na een inspannenden arbeid gelukte het, den brandenden waggon los te koppelen en hem aan zyn lot over te laten. Aan blusschen viel niet te denken, daar de geweldige vlammen een onverdraagiyke hitte verspreidden. De petroleum vaten ontploften met ontzettend geweld en de

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2