OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 884. Donderdag 12 Maart. A0. 1896. Nieuwe en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dsn Bubs SO Ct». Franco per post door ge heel Nhdbblakb 46 Ct». - Naar Ambrtka en andere landen met verhooging der porto'». AdvertentiSn vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot S regels 80 Cts. Iedere regel meerSCts. öroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Gts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVEL® DE ROOIJ, Parkstraat, Boeg oi> Tixel Jaarlijksche toelating van nieuwe leerlingen op de o. 1. scholen. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 1 April a. s. nieuwe leerlingen tot de o. 1. scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op 1 Januari 1896 den leeftijd van jaren hebben bereikt, waartoe men zich vóór 20 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen, onder overlegging van het vaccinatie- De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden, moeten 1 April e. k. den leeftijd van 9 jaren bereikt hebben. Texel, den 5 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Eostelooze inenting en herinenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden, op Maandag, 16 Maart 1896, des namiddags 4 uur, in de O. L. School aan den Hoorn; t Woensdag, 18 Maart 1896, des namiddags I uur, in de O. L. School te Oudesckild; Maandag, 23 Maart 1896, des voormiddags II uur, ten huize van W. Koppen te Oosterend; Dinsdag, 24 Maart 1896, des voormiddags li1/» uur, ten huize van Jb. Buijs te De Cocksdorp, en Woensdag, 25 Maart 1896, des namiddags 8 uur, ten huize van den geneesheer H. H, van der Vegt te de Waal. Texel, den 7 Maart 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 11 Maart 1896. In de Zondagmiddag gehouden vergadering van de Onderlinge Maatschappij tot Uitkeering bij Overlijden, „Met een goed doel", gevestigd te den Burg op Texel, werden vastgesteld de Statuten dier Vereeniging en besloten daarop de Kon. goedkeuring te vragen tot het ver krijgen van rechtspersoonlijkheidhet huish. reglement werd in verband hiermede ge wijzigd. De laatste der Volkslezingen voor dezen winter, van wege ons Nutsdepartement, had gisteren avond plaats. De opkomst van belangstellenden was nog al belangrijk, waartoe niet onmogelijk aanlei ding gaf het feit dat dezen avond de heer Henri M. Dekking van Rotterdam zou optreden, waarop wij in ons vorig nummer de aandacht vestigden. „De heer Dekking, schreven wij alstoen op gezag van het L. Dbl. een leerling van Willem van Zuylen, evenaart zijn leeraar nog niet, maar is o. i. wel reeds een goed eind op weg om een van Zuylen te worden." In hoeverre die recensie waarheid bevat kunnen wij moeielijk beoordeelen, aangezien wij nog niet het voorrecht hadden den heer van Zuylen hier te zien optreden, doch naar onze bescheiden meening kunnen wij met de leerling voorloopig wel tevreden zijn. Na een kort woord tot opening door den Voorzitter, ving de heer Dekking zijne voor drachten aan. Het programma bevatte een zevental num mers, waarin zoowel de beminnaars van ernst als die van luim, hunne gading vonden. Tot de eerste behoorden „het Sprookje van de drie ringen" en „het Diakenhuismannetje"; tot de tweede categorie! „In het Cachot," „Een avondje bij juffrouw Pietersen," „Mijn eigen kamer," „Een lastig geval" en „Goeden nacht:" Aan welke der voordrachten de eerepalm toekwam, laten wij over aan de beoordeeling van het publiek, doch alles samenvattende aarzelen wij niet te zeggen dat de heer Dek king toonde wel voor zijnen taak berekend te zijn. Wat wij in den heer Dekking niet het minst toejuichen is zijn hoogst bescheiden optreden, zijne natuurlijke voordacht en zuivere uitspraak. Geen overdrevene geste was in zijne voor dracht optemerken, eer eene groote soberheid, doch juist die soberheid maakte de voordracht des te aantrekkelijker. Dat ook het publiek die meening deelde, bleek wel hieruit, dat, toen de Voorzitter de bijeenkomst wilde sluiteD, het herhaalde ap plaus, den spreker drong nog eene kleine voor dracht als toegift te geven. Zeker was na afloop hiervan, de Voorz. de tolk van allen, toen hij na een resumé van de Volksvoorlezingen in dezen winter, waarbij hij bet Nut in aller belangstelling aanbeval den spreker van dezen avond hartelijk dank zeide voor den genoegelijken avond den aan wezigen verschaft en hij hem een „tot weer zien" toeriep. De laatste buitengewone vergadering voor dezen winter werd hierna gesloten; die laatste bijeenkomst was een waardig slot van de gehouden volksvoorlezingen, een slot dat zeker nog lange in aangename herinnering zal blijven. - Door den uitgever W. Versluys te Amster dam, zal worden uitgegeven een geïllustreerd tijdschrift „De Levende Natuur", onder redactie van de heeren E. Heimans, J. Jaspers Jr. en Jac. P. Thijsse (de laatste hier welbekend). In het verschenen prospectus, waarbij deze uitgave wordt aangekondigd en uitvoerig wordt uiteengezet, zegt de red. o. m. „dat zij zich wil beijveren om de levende natuur tot een bron van algemeen genoegen te maken. Wij richten ons - zegt zij - tot allen, die ver moeden, dat kennismaking met de dieren-en plantenwereld genoegen belooft en willen trachten, hun ontmoediging te besparen. Wij zullen beproeven iets te zijn voor de huismoeders die haar vogeltje en hare kamerplanten wil verzorgen en voor de knapen die voor hun zakgeld wat natuurgenot willen koopen; voor den houder van een tuintje en voor den wan delaar door bosch en veld; voor den vriend der natuur, die hoofdzakelijk voor zijn eigen pleizier er flesschen en bakken op na houdt en voor den vader of onderwijzer, die wil weten, hoe hij zijn jongens genoegen kan doen", enz. bdz. enz. Dit tijdschrift dat eens per maand zal ver schijnen, zal per jaargang f 3.60 kosten. Blijkens een van den Gouverneur-generaal van Ned. Indië bij het departement van kolo niën ontvangen telegram is den 7en dezer eene patrouille van 3 officieren en 70 mindere mili tairen uit onze versterking Anagaloeng op haren terugweg derwaarts door talrijke benden Atjehers aangevallen. De liniecommandant drie officieren en veertig minderen van de nabij gelegen posten Senelop, Lamsoet en Lambarik kwamen tot versterking. Bij dit gevecht sneuvelden onzerzijds 8 Europeesche militairen beneden den rang van officier, terwijl een officier, een Europeesche en twee inlandsche mindere militairen zwaar en 4 officieren en 21 mindere militairen licht werden gewond. Voorts wordt een inlandsche fuselier vermist. Aan de zijde der aanvallers sneuvelden 6 Panglimas, terwijl 87 sneuvelden of zwaar gewond werden. Eenige invloedrijke personen maken er thans ernstig werk van om aan de werken te Hoek-van-Holland uitbreiding te geven. Bij vermogende ingezetenen te Rotterdam is aan geklopt ten einde aan den Hoek een werf te bouwen voor visschersvaartuigen, een visch- afslagplaats, een smederij, visscherswoningen en verdere gebouwen. Uit Stevensweert wordt gemeld, dat in eenige naburige Belgische grensdorpen onder het vee de zoozeer gevreesde ziekte, het mond- en klauwzeer, is uitgebroken. De veehouders meenen, hoewel ten onrechte, dit te moeten toeschrijven aan het uitvoeren van Hollandsch vee. Het behoeft dus geen betoog, dat deze tijding voor de Nederlandsche veehouders alles behalve aangenaam is. Het zou dan ook, volgens een berichtgever in de „N Koerier", niet te verwonderen zijn, als eerstdaags de invoer van Hollandsch vee weder verboden werd. Moge deze vrees geen waarheid worden. Achteruitgang. De eigendommen, groot 88 hectaren, van den heer Joost de Ruiter, in de gemeente Weststellingwerf (Fr.) die voor 26 jaar werden verkocht voor f 125,000, heb ben nu bij publieke finale veiling slechts f27,500 opgebracht. Een doorslaand bewijs van de belangrijke prijsdaling der landerijen in Fries land. In de vorige week is te Schagen weder voor de zooveelste maal gebleken, welke treurige gevolgen eene plotselinge schrikaanjaging kan hebben. Een vierjarig meisje dat wegens ziekte van de moeder bij hare grootmoeder gelogeerd was, speelde met eenige kameraadjes opdedorsch, toen plotseling de knecht van de boer met de kiel over het hoofd en vreemde geluiden makende te voorschijn kwam om de kinderen schertsend te „verschieten." Onze kleine meid schrok daarvan hevig, en werd 's nachts onge steld, kreeg hersenkoortsen en overleed na enkeie dagen. Dit droeve geval zij eene leering voor meer zulke „grappenmakers." (Z. Ct.) In 6ene te Leeuwarden vanwege het „Comité ter behartiging van arbeidersbelangen" gehouden openbare vergadering, is na een voordracht van ds. G. W. Heesen en daarop gevolgde gedachten- wisseling over de pensionneering van werklieden, eene motie aangenomen van den volgenden inhoud: „De vergadering, lettende op het feit, dat dui zenden ijverige, eeriyke, trouwe burgers door de geheele desorganisatie van den arbeid in een maatschappelijke positie verkeeren, waarin zy vandaag niet weten of zij morgen nog een middel van bestaan hebben, acht het een zedelijke plicht en tevens in het belang eener goede volkshuis houding, dat aan dien toestand een einde kome. „Daar iedere poging zal mislukken langs den weg van particulier initiatief, spreekt zy als hare overtuiging uit, dat de arbeid wetteiyk moet worden georganiseerd en de verzekering van arbeiders c. a. b(J invaliditeit, ouderdom en sterven door de wet verplichtend moet worden gesteld. Zy dringt daarom ten zeerste er op aan, dat de Regeering aan dit zoo diep ingrypend volks belang hare volle aandacht wyde." Aan een woning van een der kleine steden in ons vaderland vindt men een zeld zaam basreliëf. Het stelt voor de wonderbare vischvangst. Het eigenaardige van de voor stelling schuilt hierin, dat de beeldhouwer, die het stuk schiep, ongetwijfeld een even vurig patriot als vroom Christen was en niet heeft kunnen gedoogen, dat de Zaligmaker onder een andere vlag zou gevaren hebben dan de Nederlandsche. En zoo wappert nu in deze voorstelling de driekleur van den grooten mast gedekt door een oranje-wimpel, (Maasb.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1