OFFICIEEL CEDEELTE. N°. 886. Donderdag 19 Maart. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond, Abonnementtpriji per 3 maanden Vooi' din Bubo SO Ct». Franc* per pui door ge heel Nsdmbland 46 Cts. Naar Ajubika en andere landen met verhooging der porto's. AdvertentiSn vóór 10 nor op den dag; der nltgave, Prij* der Advertentiin Van 1 tot 6 regels 80 Cte. Iedere regel meer 0 Gta. Groots lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg or Timl GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize twee wollen kinderdasjes, gevonden op de Steenenplaats te den Burg. Vaststelling; der Kiezerslijsten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de lijsten der personen, bevoegd tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, zijn vastgesteld en aangeplakt en gedurende veertien dagen, van den 18 Maart tot en met den 1 April a.s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Bezwaren tegen de kiezerslijsten kunnen binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bekend making, 6n alzoo voor den 1 April aanstaande, b|j verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad worden ingediend, door elk inwoner van het kiesdistrict, of, zoo het de kiezerslijst voor leden van den Gemeenteraad betreft, door elk ingezeten der Gemeente, hiertoe de vereischte bezittende, wanneer daarop lo. zijn naam of die van een ander, in stryd met de wet, niet of niet behoorlijk voorkomt; 2o. de naam van iemand die, hetzjj een ol meer der in de kiezers gevorderde vereischten mist of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere Gemeente staat, is gebracht. Betreft het bezwaarschrift de schatting der jaariyksche huurwaarde van gedeelten van woon huizen (ongestoffeerd), dan zorgt de Voorzitter van den Raad onverwijld voor herschat ting door drie beëedigde herschatters. De kosten der her schatting, die vier gulden en vijftig cents bedragen zijn voor rekening van dengene, die het bezwaar schrift tegen de schatting indient; deze is verplicht dit bedrag tegelijk met de indiening van het bezwaarschrift, bij het Gemeentebestuur te storten. Verzuimt hy deze storting, dan wordt op het bezwaarschrift betreffende de schatting geene beschikking genomen. De namen van hen, die by de herziening van de lysten zyn geschrapt, worden bekend gemaakt. Texel, den 18 Maart 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick: van Lenschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BEKENDMAKING van de geschrapte namen der kiezers voor leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Alderlieste, Leendert. Bakker. Leendert Pz. Bakker, Willem Hz. Bas, Johannes. Beumkes, Hendrik. Beumkes, Jurrien. Biersteker, Willem. Boer, de Dirk. Boon, Gerrit. Boon, Willem Jbz. Breman, Jacob. Brouwer, Dirk. Duinker, Jan Schouten. Euinker, Paulus, Kaan, Lammert Jakob. Kikkert, Jan Az, Kuiper Pieter Pz. Langeveld, Willem Jan Mz. Mentz, Pieter Reinier. Molenaar, Reinier Martyn Monté, Hendrik Iza&c. Plaatsman, JacobPaulusz Rikkenberg, Hendrik Jan. Roeper, Hermanus. Ryn, V3n Wynandus. Salm, Klaas. Stutvoet, Hendrik. Vlaming, Cornells Pz. Eeiman, Aris Jzl Vlaming, Jacob Sz. Plens, Pieter Cz. Weurdinge, JohannesH.E. Graaf, Maarten. Witte, Frans Mz. Huisman, Jacob. Zegel, Kasse Hz. Zoetelief, Cornelis Gz. Texel, den 18 Maart 1896. Burgemeester en Wethouders van Texel, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 18 Maart 1896. De nieuwe regeling van den dienst aan den aanjager werd Zaterdagavond voor het eerst in toepassing gebracht. iTe 10 uren 's avonds werden de manschappen door het klokgelui gealarmeerd om hulp te verleenen bij een brand welke was ontstaan aan de Waal. Minus 2, waren, naar men ons mededeelde, alle manschappen present. De nieuwe regeling scheen beter in den smaak te vallen dan de vroegere. Omtrent den brand zelve, doet onze correspondent eenige mededeelingen. De eerste onzer gewone weekmarkten voor dit jaar, deed zich, wat de weersgesteld heid betreft, niet zeer gunstig kennen; niet onmogelijk was zulks op den aanvoer ook van invloed. Aangevoerd werden 3 Koeien, 32 Schapen, 13 Nucht. Kalveren, 2 korven Kippen. - De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield j.l. Zaterdag eene, door bijna alle leden bezochte, vergadering in het hotel „De Linde boom". Door den afgetreden Secretaris-Penningmeester werd na voorlezing der notulen rekening gedaan over het jaar 1895. Sloot de kas in het vorige jaar met een tekort, thans kou een batig saldo van enkele guldens geconstateerd worden. Door den heer C. Schaap werd op zeer bevattelijke en aangename wijze ingeleid het onderwerp: „Het teekenen naar de natuur." Dit lokte eenig debat uit, terwijl de vragen, die gesteld werden, door den inleider werden beantwoord. Hierna volgde: Bespreking „Voorstel Oost huizen" (tot opheffing der Gewestelijke Ver- eenigingen van het N. O. G.); waartoe als inleider optrad de heer H. de Vries. Na breed voerige besprekingen werd besloten in deze zaak geene conclusie te nemen, doch haar voorloopig te laten rusten. De heer J. de Jongh gaf als bijdrage: „Een afgeluisterd gesprek" door Ds. Laurillard, waarmede hij de vergadering eenige oogenblik- ken liet schateren van lachen. De afdeeling telt thans 23 leden, waaronder 4 onderwijzeressen. De volgende vergadering is bepaald op 9 Mei a. s., wederom in „De Lindeboom." Oudeschtld, 16 Maart. De leden van den schippers- en visschersbond met hunne vrouwen en dochters, hielden gisteren eene goed bezochte bijeenkomst in de „Zeven Provinciën." De Heer Niessink hield eene keurige lezing over iet ware levensgeluk> Deze voordracht werd met groote belangstelling aangehoord. Ditzelfde geschiedde met de luimige voordracht van den Heer Muller, waarbij nog al eens een vroolijke lach werd gehoord. De Heer G. Klazinga, directeur van het mannenkoor „Amicitia", zorgde met zijn zang koor voor eene aangename afwisseling. Onder de uitmuntende leiding van den directeur, zong het mannenkoor op werkelijk verdienstelijke wijze verschillende schoone nummers. Door een en ander werd den aanwezigen een avond van nut en genoegen geboden. Waal, 16 Maart. In den avond van den 14 Maart jl. brak een begin van brand uit in het huis, bewoond door den bakker en winke lier P. Door één der voorbijgangers werd een sterke brandlucht waargenomen, waarop hij onmidde- lijk de bewoners wekte, die zich juist ter ruste zouden begeven. Met behulp van emmers water en eene kleine brandspuit gelukte het aan de inmiddels ter hulp gekomen dorpelingen om den brand, die weldra naar buiten sloeg, te blusschen, zoodat de aangerukte aaDjager van den Burg geen water meer behoefde te geven. Vooralsnog is de oorzaak van het onheil onbekend; de schade, vooral waterschade aan den inboedel toegebracht, is nog al aanzienlijk. In eene vergadering der kleermakers- vereeniging „Door eendracht verbetering" te Haarlem werd medegedeeld, ten bewijze hoe slecht het tegenwoordig met het kleermakers vak gesteld is, dat in de strafgevangenis te Hoorn door een confectiehandelaar werd be taald 9 cent voor het maken van een broek, 12cent voor een jas en 3 cent voor een vest. Eu dit was volstrekt geen knoeiwerk. Terecht werd dan ook de opmerking gemaakt, dat iemand die niet in de gevangenis zit, daar niet tegen concurreeren kan. Duurt deze toestand voort, zeide de inleider, dan komen alle kleermakers, die nu nog vrij rondloopen, spoedig in de gevangenis terecht. Hongerloon. Men schrijft uit Meerland aan de „N. Pr. Gr. Ct." In tijden van werkloosheid zijn de arbeiders bljj, wanneer zij voor een kleine daghuur maar werk kunnen vinden. Daarom maken velen gretig gebruik van het aanbod van den heer Leverink aldaar, om tegen een daggeld van 35 cent werkzaam te zijn om een groote uitgestrektheid dalgronds voor bouwland in orde te maken. Meer dan 40 arbeiders vinden daarby werk. De werkdag duurt van 's mor gens half acht tot 's middags twee uur. De „Midaelb Ct". meldt het volgende over een kras oud vrouwtje Donderdag 12 Maart werd Kaatje van den Berge, weduwe Corn. Tuin wonende te Dreischor 102 jaar. Zij is nog flink voor hare jaren, lichaamsgebreken heeft zij niet; alleen weigeren de beenen haar nu en dan den dienst. Als de zon schijnt, kan zij de courant noch lezen. Zy is niet hulpbehoevend. Hare buren ver eenen haar steeds bereidwillig hulpals zy die noodig heeft, klopt zy Blechts met de tang tegen de muur, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1