Buitenland, Uitslag van gehouden Verkoopingen. M arktberiehten. F RËDIKBEUKTEN. Eene nieuwe broodsoort. Dr. L.M(ulder) deelt in „De Nijverheid" het volgende mede over eene nieuwe broodsoort, die een vereeni- ging wil vervaardigen, welke spoedig haar arbeid in Berlijn aanvangt. De voedzaamheid van dit brood, dat, rechtstreeks uit rogge bereid wordt, zou het dubbel van die van meelbrood zijn, en werkelijk goedkooper aan de verbruikers geleverd kunnen worden. Daar ook elke andere graansoort, derhalve ook tarwe, volgens deze methode verwerkt kan worden, heeft men ook plan een tarwe- baksel te bereiden, dat alle bekende brood soorten verre in voedzaamheid en smakelijkheid zou overtreffen. Yan welken ingrijpenden invloed deze onder neming voor onze huishoudkunde is, zal iedereen duidelijk zijn, die verneemt, dat het product aan voedend vermogen en gemakkelijke ver teerbaarheid alle tot heden bekende baksels overtreft, en door de hoogst goedkoope en eenvoudige bereidingswijze inderdaad tegen lager prijs in den handel gebracht kan worden dan het meelbrood. Uit Maastricht wordt aan „de Tijd" ge schreven Een bergstorting op vrij groote schaal heeft Woensdag in het naburige Lanage, op Belgisch grondgebied, vlak bjj de Nederlandsche grens, plaats gehad. Zooals men weet strekt zich de Pietersberg langs het kanaal uit. Een ontzaglik rotsblok, ter lengte en hoogte van ongeveer dertig meter, met een gemiddelde dikte van twee en een halven meter, stortte Woensdagavond te 8 uren met een donderend geraas naar beneden, De geheele weg tot aan het kanaal is versperd door een berg van groote en kleine rotsblokken waar van eenige tot in het kanaal terecht kwamen en een daar liggend schip beschadigde. Geheele boomen zijn medegesleept. Reeds sedert geruimen tjjd was het voor velen geen geheim dat derge lijk onheil, dat ook menschenlevens had kunnen kosten, langs den openbaren weg te vreezen was, Het dreigend rotsgevaarte, dat vlak naast een woning ligt, vertoonde immers reeds lang vrij breede spleten, zoodat in het voorjaar wel gevaar moest ontstaan. De ongewone zachte winter deed evenwel thans minder gevaar duchten. Op verscheiden plaatsen, waar zelfs de weg vrij smal, ja zelfs beneden de tien meter is, vereischte de toestand voorzorgen. Een in te stellen on derzoek zou nog plaatsen aanwijzen, waar inde toekomst gevaar is te vreezen, en dus zou een nieuwe ramp gemakkelijk te voorkomen zijn door daar de rotsen te doen springen. Hierdoor zou tevens de op sommige plaatsen al te smalle weg verbreed worden. Deze is immers reeds de derde groote aardstorting in een tijdruimte van veertien jaren. Men schrijft uit Viissingen Londen zit te verlangen naar kalfsvleesch maar het aantal gemeste kalveren is uiterst gering. De Vlissingsche slachterij, die gewoon lijk van 100 tot 120 stuks per dag levert, kon het in de laatste drie weken zelden verder dan tot 20 stuks brengen. Als een gevolg hiervan werden voor de aanwezige fabelach tige prijzen besteed. Voor eenige weken verdween te Nes (Fr.) een boer, die als bewaarder van zijn in beslag genomen boedel was aangesteld, en met hem een groot gedeelte van den inboedei. Thans is bericht gekomen, dat de man zich in Amerika bevindt. Hij bezoGht daar vrienden, die zijn behouden aankomst aan de familie te Nes overbriefden. 4- De oudste vrouw van Nederland, de weduwe Vuijk te Capelle a. d. IJsel, is op 104-jarigeu leeftijd overleden. Ter gelegenheid van het optreden van den ontzagwekkenden worstelaar Memisch, heeft zich, naar de Haagsche kouter der „Pr. Gr. Ct." mee deelt, een Haagsche sterke man geroerd op wit en zwart. In de arena heeft hij zich niet begeven, maar toen de uitdagende worstelaars van beroep Achilles uit zijn tent beproefden te lokken, heeft hfj in de Haagsche pers kort en bondig geantwoord: wie zich met mij wenscht te meten, kloppe bh mjj aan Van dezen sterken Hagenaar, een athleet bh uitnemendheid, vertelt men wonderen. Als ge zeten bakker, wiens winkel een goeden naam heeft, draagt hh met ongeloofelijke vlugheid en gemakkelijkheid zakken meel naar den zolder, waartoe geen ander sterveling kans ziet. Onlangs ontving hh het bezoek van twee befaamde Her culessen, die, in de residentie voorstellingen ge- veDde, van de wondere lichaamskracht van den Haagschen bakker gehoord hadden en een worstel- strhd met hem wenschten aan te binden. De bakker ontving hen vriendelijk in een zij vertrek, waar een vat krenten stond dat ongeveer 700 kilo woog. Hh verklaarde zich bereid, den worstelstrijd met hen te aanvaarden, maar ver zocht hun, eerst het vat krenten naar een ander vertrek te brengen, omdat hun dit in hunne bewegingen bh de worsteling hinderlijk konzjjn. Te vergeefs beproefde de een na den ander bet vat op te tillen en weg te dragen; toen omklemden de stalen armen van den bakker het vat 6n droeg de sterke man het in een ommezien weg. Vervolgens terugkeerende en de twee circus herculessen bekijkende, zei hh lachend, dat hh den strijd tegen hun beiden aandorst. In een oogwenk gr(jpt hh het tweetal en klotst het zoo heftig tegen elkaar, alsof het een paar kadetjes of brooden uit zijn eigen oven waren. 't Menschelijk vernuft. Een wioliijder waarschuwt en protesteert tegen eene „belsche machine" die door het menschelijk vernuft is uitgedacht, om de honden van het gezichts vermogen te berooven. Dierenbeulen onder de wielrijders kunnen zich een toestel aanschaffen, dat aan het rijwiel wordt bevestigd en waarmede, door een enkelen druk op een stang, naderende honden (zoo staat er in de gebruiksaanwijzing) witte peper in de oogen geblazen wordt. Hoewel het vervaardigen en aanbevelen van dergelijke toestellen op zichzelf niet als een strafbare handeling kan worden beschouwd, meent de waarschuwer toch vrij zeker te mogen aannemen, dat op grond van art. 254 W. v. S. procesverbaal moet worden opgemaakt tegen wielrijders, die zich aan die mishandeling zullen schuldig maken. Ze zijn overigens ook daarom den wieliijdor ontraden, omdat hoogstwaarschijnlijk zulk een dierenbeul, van het publiek een leelijke pijp te rooken zou krijgen. Uit Friesland werd Vrijdagmorgen veel vee verzonden naar de markt te Utrecht. Het was bijna ééa soort vee, n.l. guste, jarige koeien, die door Friesche kooplieden bij de boeren op stal waren opgekocht. Deze koeien worden op de Hollandsche markten verkocht, worden dezen zomer geweid, om wanneer zij in het najaar dragende zijn, naar Frankrijk of Belgiö te worden uitgevoerd als fokvee. De Friesche boeren zetten dit vee af, en koopen melkkoeien in de plaats, die hun beter in de boerderij passen. Het guste vee wordt goed betaaldop den stal brengt bet door elkander f 125 per stuk op. Sommige boeren verkochten in één koop aan één koopman 10 of meer stuks. De handel in dit vee begint dit jaar zeer vroeg, iets wat voor den boer voordeelig is, want hij wint nu hooi ook uit. (U. DJ Een moeielijk voorschrift. Ia „De Noordbrabander" vindt men in het verslag eener lezing over landbouwaangelegenheden, onlangs te Uden gehouden: „Men legge het pas ter wereld gekomen „kalf voor de koe, die het likken zal, zoolang „het droog is, en dit moet ten lo. om te „grooten afvoer der innerlijke warmte te voor- „komen; 2o. voor het bevorderen van den „bloedsomloop; wil de koe het kalf niet bij „zich, dan doe de boer wat anders de koe „deed Dit lezende, zetten wij groote oogen op. Moet nu de boer, doende wat der koe was, het kalf bij zich nemen en likken Men zij gerustuit het vervolg blijkt, dat de taak van den boer zich tot droog wrijven bepaald! (Amst. Ct.) In de Finsche golf werden tweehonderd visschers met hun paarden op een ijsschots naar zee gedreven. Bij Narva zijn echter allen gered. Zeer belangrijk. De Koning van Korea heeft aan zijn volk het volgende bekendgemaakt: „Ik,uw Koning, heb mij heden rnjjn haar naar Euro- peesche mode laten snijden en Europeesche klee deren aangelegd. Ik beveel dat mjjn volk hetzelfde doet." Te Liverpool vond een schoorsteenveger bij het vegen van een schoorsteen een zak met 40 pd, st. in geld. De vrouw des huizes, wien hij den zak bracht, ontstelde hevig, barstte in tranen uit en verloor bijna het bewustzijn. Zij had voor geruimen tijd het geld, hare spaarpenningen, verstopt en de plaats vergeten. Daarop had zij haar zoon, een losbol, verweten het gestolen te hebben. Met verontwaardiging ontkende hij en verliet de woning om nimmer terug te keeren en zonder ooit iets van zich te doen hooren. Zaterdag 14 Maart a/d Burg. Makelaar J. H. MOOJEN. 54 90 Voorste Sluizenweidje. .62.40 Achterste idem. Kooper S. J. Kejjser qq. voor f 1500. 1.46.00 Bovenste Bosch. Formerend, 10 Maart. Aangevoerd 91 vette kalveren 80 a 100 ct. per kg.; 613 nucht. kalv. f 5 a 18 335 vette Varkens 33 £t 39 ct. per kg. 134 magere Varkens f 10 a 18.00; 334 Biggen f 4 a 8,00; 1117 Schapen en Lammeren; 192 Runde ren en 4 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handel matig f 0.52 a f 0,65 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f 80 f 150 per stuk. Melkkoeien, lager in pr(js, handel stug, f 120 a f 180. Vette kalveren, prijshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, lager in prjjs handel matig. Vette varkens, prijshoudend handel vlug. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel stug. Slachtschapen, prijshoudend, handel vlug f 16 a f 25 per stuk. Overhouders prijshoudend handel matig f 14 20 per stuk. Burgerleken stand der Gemeente Texel. van 11 Maart tot 17 Maart. ONDERTROUWD: GETROUWDweene' GEBORENWillem, zoon van Klaas Dop en Deitje Smit. Klaas, zoon van Dirk Bakker en Johanna van Sikkeleras. Frederik, zoon van Willem Djjksen en Anthonia Welmoed Rikkenberg. Margaretha Johanna, dochter van Johannes Anthonius Spigt en Anna Halsema. OVERLEDEN: Jacob Bakker Sz., 81 jaren, weduwnaar van Neeltje Ran. Willem Zoetelief, 41 jaren, ongehuwd. Levenloos aangegeven één. Zondag 22 Klaart, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'a Avonds half zeven Ds. van Schaick. Waal. Yoorm. 10 uur, Ds. de Mazube. Ben Room. Oudeschild. Voorm. tien uur Ds. Leffef. (Bev. nieuwe lidm. en Avonden), 's Avonds half acht de Hr. Nies sink. (Dankzegging Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. (Doopbediening) Cocksdorp. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick- (Bev. nieuwe lidm. en Avondm) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. (Avondmaal) Ben Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Hesp. Kooper J. H. Moojen qq. - 780. -.87.20 Voorste benedenste id. Kooper J. Flens Pz. - 640. -.57.70 Achterste id. Kooper H. W. Keesom qq. - 450. -.95.70 Idem idem. Kooper J. H. Moojen qq. - 330. 2.10.80 Grietje Reijersland. Kooper F. Kejjser 1300. 1.12.20 Laanweg. Kooper S. Kejjser Pz. qq. - 730. -.21.10 Bouwland Waddel. Kooper H, C. Djjt - 170. 2.01.20 de Mars. Kooper F. Kejjser - 860.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2