N°. 887. Zondag 22 Maart. AP. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnemenisprijt per 3 maanden Vouï dsn Bubo SO Ot*. France per peet door ge heel Nkdkblanb 45 Gts. Naar Amsbeka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prtjj der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Gte. Iedere regel meer 6 Ots. Gtroete lettere en Vignetten worden naar plaaternimte berekend. BewQennmmers 8 Gte. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de UitgeverLANGEVELD DE ROOXJ, Parkstraat, Burg op Tun GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een ringetje met drie pareltje en een rozenkrans. TEXEL, 21 Maart 1896. De pogingen door het bestuur van de aid. Texel der Holl. M. v. L. aangewend om eene verbetering van het paardenras te bevorderen, zyn tot dusver met goeden uitslag bekroond. Naar men weet werd in eene vergadering van bedoelde afdeeling, het bestuur gemachtigd om met den heer van den Berg, te Haarlem, on derhandelingen aan te knoopen tot het hier doen stationneren van eenen, voor de paarden fokkerij alhier gewenschten, hengst. Als gevolg van die onderhandelingen ver trok Dinsdagmorgen eene commissie van hier naar Schagen, om uit de door bedoelde heer aldaar aangevoerde mannelijke fokdieren (ter keuring en inschrijving in het Ned. paarden stamboek) eeue keuze te doen. Als resultaat van die bemoeiingen arriveerde alhier Dinsdag avond de hengst „Kapitein", welke hier tijdelijk zal zijn gestationnerd. Tot dusver mag de uitslag alzoo bevredigend worden genoemd en verdient het bestuur, niet het minst de Voorzitter, veler dank vcorzijn krachtig optreden. Moge nu maar door de eendrachtige samen werking van belanghebbenden, deze poging krachtig worden gesteund, en het doel„ver betering van het paardenras," er inderdaad mede worden bereikt. Oudeschild, 20 Maart. Ofschoon de vangst van garnalen iets ruimer is, blijven de prijzen aan de buitenlandsche markten evenwel zeer laag. Dat dit in den vastentijd niet verbetert, wekt wel eenige bevreemding. Naar men wil most de enorme aanvoer van zalm uit Amerika in Engeland, daar te lande op de prijzen van andere vischsoorten veel invloed oefenen. Oosterend, 20 Maart. Gisteren werden alhier de eerste kievitseieren aangebracht. Ds. K. Loggers Jr. van Velzen heeft voor het op hem uitgebrachte beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Een feit dat teekent. Te Helder zijn Dinsdag openbaar verpacht 17 perceelen visch- plaatsen in de Zuiderzee, nabij Wieringen. Er werden 10 perceelen verpacht voor een gezamenlijk bedrag van f 89 per jaar; op de overige werd niet geboden. Dezelfde 17 perceelen brachten bij de vorige verpachting niet minder dan f 1408 op. De uitvoer van vee uit Nederland blijft maar steeds belangrijk. Woensdag werden weder twee extra veetreinen, bestaande uit 112 waggons, langs het grensstation Rozendaal naar het buitenland verzonden, met een waarde aan vee van f 1.860.000. Yoor België waren bestemd 81 en voor Frankrijk 31 waggons; de laatste worden te Rozendaal door de dou anen verzegeld. Met het oog op de invoering van het nieuwe infanterie-geweer zal behalve de lichting 1893, die dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapens komt, ook de lichting 1892 worden opgeroepen. In de „Purm, Ct." schrijft „Ericus"het volgende Zooals men weet, zijn fraaie, levendige, zachtzinnige muilezels bijna niet te bekomen. Daarom reisden 1 Maart de heeren Visser te Berkhout en Jb, Zuurbier, te Beemster, impor teurs der Lincolnshire rammen en Zwitsersche geiten, naar de Landes en de Bas-Pyreneën, waar de vurigste, Engelsche volbloedpaarden met de beste en mooiste ezels gekruist wor den, om daarvan de edelste muilezels te verkrijgen. Hoewel ik van hun plan wist, beloofde ik daarvan voorloopig niets te zullen vermelden, omdat zij zei ven niet dachten te zullen slagen. Toch gelukte 'thun acht tweespannen en vier enkele muilezels mede te brengen, van drie tot vijf jaar oud, hoog tusschen 180 en 150 cM., zwart en donkerbruin, onvermoeide, krachtige dieren, die zeer oud kunnen worden Ieder, die ze zien wil, neme een kijkje bij den heer Jb. Zuurbier te Beemster, vlak aan de N.-H. tram, die tevens den prijs opgeeft. Terstond na afloop van de quarantaine worden de dieren verzonden. Ten einde de zoogenaamde kalverziekte te leeren kennen, heeft het dag. bestuur der Fr. M. v. L. den veefokkers uitgenoodigd om, bij het voorkomen van die ziekte, daarvan aan genoemd bestuur terstond kennis te geven. Het is de bedoeling om enkele aan die ziekte gestorven kalveren naar de Veeartsenijschool te Utrecht op te zenden, ten einde ze aan die school te doen onderzoeken om langs we- tenschappelijken weg de oorzaak der ziekte op te sporen. Onze Kamerleden hebben den naam dat zij nog al eens breedvoerig kunnen zijn in hunne parlementaire adviezen. Het „Bijblad" logenstraft die bewering niet. Maar de Neder- landsche Kamer is niet het eenige Parlement, dat zich aan die wijdloopigheid schuldig maakt. Ook het Oostenrijksche is er mede behept. Een der leden, de heer Morre, gaf daarom den weDk om den telegramstijl te behartigen en, dit met een voorbeeld ophelderende, hield hij de volgende rede: „Mijnheer de presidentl Achteruitgang boeren stand duurt steeds voort. Toestand onhoudbaar. Hulp dringend noodzakelijk. Waarom niets gedaan Als die methode cum grano salis werd toe gepast, zouden wij waarschijnlijk een veel dunner „Bijblad" maar een lijviger „Staatsblad" krijgen en heel wat nationale tijd bespaard worden. De Eerste Kamer is voornemens deze week, na afdoening van het aan de orde ge stelde, uiteen te gaan tot 13 April, als wanneer men hoopt met de dan nog aanhangige onder werpen, waaronder de regeling der personeele belasting, ter behandeling gereed te zijn. De Regeering is van plan, bij bekrachtiging der belastingwet door de Eerste Kamer, waar over de beraadslaging op 17 of 18 April kan afloopen, daags daarna de Memorie van het antwoord op de kieswet aan de Tweede Kamer in te zenden. Een tijdruimte van 14 dagen zal dan loopen tusschen de ontvangst van het stuk en de bijeenroeping van de Tweede Kamer. Een oud volksgebruik. Men schrijft uit Drente aan de ,Tel" In de Drentsche dorpen, waar de schapenfok kerij nog van eenige beteekenis is, wordt thans voor den t|jd van 10 12 weken een .ooien scheper" gehuurd, die de moederschapen, waarvan de lammeren eerst over 6 S, 7 weken mede naar het veld gaan, zoolang dagelijks moet hoeden. Daar de ooischapen van al de landbouwers te zamen gehoed worden, is het huren of .winnen" van zoodanigen herder van algemeen belang. Daarom wordt hiervoor een boerenvergadering belegd, die meestal door het boerhooren, doch in enkele plaatsen nog op zeer traditioneele en dus op andere wijze wordt aangekondigd. Men stuurt daar nl. een stok rond, die van een of ander kenteeken voorzien is en door ieder landbouwer naar z(jn buurman wordt gebracht met de bood schap er bjj: .Hier is de stok en er zal heden avond een ooischeper gewonnen worden." Bij de boerenvergaderingen voor dit doel doen zich meestal genoeg sollicitanten voor. De belooning bestaat meestal uit 10 15 cents voor ieder ooischaap, waardoor die belooning van f 20 tot f 25 varieert. Tevens ontvangt de ooischeper op den tweeden Paaschdag van elk schapenhouder 2 tot 5 kip- eieren, en voor elk lam, in het veld geboren en dat hij dus thuisbrengen moet, 3 eieren zoo het een vrouwelijk en 2 eieren indien het een manne lijk jong lam is. In enkele gehuchten, o. a. te Schoonloo, worden bjj de grootste schapenhouders van 40 tot 50 lammeren geboren; De zeilvereeniging „West-Friesland," te Enkhuizen, heeft besloten, dezen zomer een grooten zeilwedstrijd te doen houden op de Zuiderzee, waaraan zullen kunnen deelnemen kielbooten, jachten, boeiers, schuiten en botters. Tot eerelid der Vereeniging is benoemd de heer C. Bosman, te Alkmaar. Woensdagavond ontstond te Oud-Delfts haven een hevige brand in de hooiperserfj van den heer De Graaf. In een oogwenk stond de gansche hooiperserij met bijbehoorende bergplaats, stalling enz., in lichtelaaie. Terwijl de hooiperserij nog in volle vlam stond en de eene houtloods na de andere vlam vatte, werd het gevaar voor de aangrenzende gas fabriek groot. Het gelukte echter door krachts inspanning van de brandweer de fabriek te behouden. Dit was echter niet het geval met de werf van de firma van de Wetering Co., die ook aan de hooiperserij grenst. Een veer tiental loodsen brandde daar af. Drie stoom spuiten, drie stoombootjes van den havendienst, zoomede een elftal handbrandspuiten werkten den ganschen avond en een groot deel van den nacht om het vuur meester te worden. De schade, door den brand veroorzaakt, kan, in ronde cijfers, op honderd duizend gulden geschat worden. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Een walgelijk tooneeltje. Dat Bacchus dikwijls de feesten van Hymen met z(jn tegenwoordigheid vereerd, Is bekend, maar zelden dringt de eerste zich zóö op den voorgrond, dat de lieve godin haar eigen feest moet ontvlieden. Dit geschiedde dezer dagen, toen een jeugdig paar, in de Ridderstraat te Amsterdam woonachtig, zich voor Staat en kerk in den echt zou verbinden. De moeder van de bruid scheen tegen het huwelijk te z|jn, in elk geval z|j had geweigerd b(j de plechtigheid te assisteeren. De bruidegom hierover waarschijnlijk gebelgd, verving het genot dat hij zich van de tegenwoordigheid zijner schoon moeder had voorgesteld, door het genot, dat uit een welgevulde fiesch jenever te halen is. Het gevolg was, dat het jonge paar, dat blijkbaar de toestemming der bruidmoeder voor hethuwelijk niet behoefde, nog slechts even in staat was, de noodige formaliteiten ten stadhuize te vervullen. Thans zou het pas gesloten huwelijk door den zegen der kerk bevestigd worden. De bruidegom echter kon niet meer op eigen beenen loopende het kerkgebouw binnenkomen, waarin de autori teiten aanleiding vonden, hem daaruit te ver wijderen. Gedragen door de getuigen en het hoofd onder steund door de bruid, verliet men de kerk, gevolgd door een luidruchtige menigte. Na vergeefsche pogingen om den zware jong getrouwde op deze wijze naar ztJn woning te vervoeren, werd hij voorzichtig op de straatsteenen neergelegd en haalden eenige hulpvaardigen een rijtuig, waarin de bruid plaats nam en den bruidegom plaats gegeven werd. Op die wijze fran een bruidspaar, dat te voet naar den ambtenaar van den Burgerlijken Stand vertrekt, gedwongen zijn, per rijtuig terug in de echtelijke woning te komen. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1