Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Volgens telegram aan de „Tel." is in den afgeloopen nacht een geweloige brand uitgebroken inde Ne lerlandsche kistenfabriek, voorheen Dobbelman en Co. te Rotterdam. De fabriek bestaat uit een dubbel pand, drie verdiepingen hoog. Het vuur vindt in den aanwezigen voorraad houtwol voedsel. De stoomspuiten waren spoedig ter plaatse en gaven onmiddelijk water, maar niettemin nam de brand in hevigheid toe. Hoe het komt, dat hier te lande de boeven zoo gevat zün, dat zf) veelal niet gevat worden? De heer Rethaan Macaré, officier van justitie te Haarlem, leert het ons in zijn advies, over de doodstraf in „De Avondpost" uitgebracht. Hij noemt daarvoor deze vier oorzaken lo. de algemeene vooruitgang in ontwikkeling; ook misdadigers zijn meer ontwikkeld dan vrouger en maken gebruik van de hun dagelijks geboden gelegenheid om te lezen en te hooren, hoe ze het moeten aanleggen, om ontdekking te voor komen en om de sporen onkenbaar te maken, die de politie zou moeten volgen, om hen te achterhalen. 2o. de groote verbetering, die de verkeersmid delen hebben ondergaan; telegraaf, spoorweg en rijwiel staan ook ten dienste van misdadigers, stellen hen in staat, het voor hun oogmerk meest geschikte tijdstip te kiezen en onbemerkt te komen 6n te verdwijnen; So de uiterst gebrekkige, allen samenhang missende inrichting onzer tweeslachtige politie, wier organistie nog steeds voor een goed deel gebouwd is op plaatselijke autonomie, alsof we nog leefden in de dagen, toen het eene zeldzaam heid was, dat de poorter van de eene stad zich naar de andere begaf 4o. last not least onze zeer gebrekkige wijze van nasporing van gepleegde feiten. De oudjes komen uit. Den IBen Mei a. s. hoopt Berendina WiesterinkteTwekkelo (gemeente Lonneker) haar 104den verjaardag te vieren. Het oudje is te Hengelo (0) in 1792 geboren, is nog vrij kras en hare zin tuigen laten, haar hoogen ouderdom in aan merking genomen, niets te wenschen over. Deze vrouw zal dus vermoedelijk wel de oudste van Nederland zijn en niet de 102-jarige Kaatje van den Berg te Dreischor, die in enkele bladen als de oudste wordt genoemd. De „Avondpost bevat het advies van mr. F. A. de Savornin Lohman over den dood straf. Deze beroept zich op hetgeen hij den 26en October 1880 daaromtrent heeft gezegd. Hij resumeert zijne meening in de navolgende woorden „Hoewel het recht der overheid erkennende, kan ik nochtans niet meegaan met de tegen woordige beweging, welke m. i. op onjuiste beweegredenen berust. Dat door de weder invoering van de doodstraf de veiligheid zal bevorderd worden, acht ik geenszins bewezen." Daarna treedt de heer Lohman in eene korte beschouwing van de bijbelteksten, die ter recht vaardiging van de doodstraf worden aange haald en betoogt, dat zij niet den zin kunnen hebben, die daaraan gehecht wordt. Ook de „Standaard" heeft verscheiden grie ven tegen het Rotterdamsch adres tot weder invoering van de doodstraf, die niet bemoe digend zijn voor hen, die de galg weder willen oprichten. Men schrijft aan de Mss. Cf. Voor zoover wy ons herinneren is tot nog toe nimmer een adres-beweging op het getouw gezet als thans door de „Wereld Vrouwen Christen- Onthouders-Vereeniging tot bescherming van eigen huis en haard." De Vereeniging heeft in alle landen hare afdeelingen. In ons land, alwaar het aantal leden steeds vermeerdert, is presidente van de Nederlandsche afdeeling mej. de Ranitz, de bekende directrice van het Doorgangshuis te Groningen. Deze Wereld-Vereeniging nu wenscht aan de Regeeringen aller landen een verzoekschrift te richten. Op dit oogenblik is het verzoekschrift, dat ook aan de Nederlandsche Regeering wordt aangeboden, reeds voorzien van zeven millioen handteekeningen. Het verzoekschrift, dat aan de Regeeringen met zijn millioenen handteekeningen zal worden voorgelegd, is van den volgenden inhoud „Wij, die met dit verzoekschrift tot u naderen, behooren tot de zwakkere sexe, maar gevoelen ons in onze harten sterk in het liefhebben van onzen huisel(jken kring onzen geboortegrond en het wereldgezin van alle natiën. W(j weten, dat een helder hoofd en een rein hart, een onbesproken wandel een gelukkig tehuis helpen vormen, en dat in dit spoor de welvaart der natiën verzekerd is en een wereldvrede als deel der toekomst mag gehoopt worden. W(J weten, dat het zich overgeven aan het gebruik van alcohol, opium en al wat bedwelmt, het maatschappelijk leven tot schande en vloek wordt, en de wereld met eene ellende vervult, waarvan vooral vrouwen en kinderen bijna al den last moeten dragen. Wjj weten, dat deze bedwelmingsmiddelen, ver kocht worden met door de Wet gewaarborgde vergunningen; vergunningen, welke de Regee ringen tot voordoeken trekkende deelgenooten van dezen handel maken. Met een gevoel van diepe schaamte aanschouwen wij, dat bijna nog al de Regeeringen met graagte in de voordeelen deelen zoo zelfs, dat aan verschillende volken in hunne onwetendheid of tegen hun wil het gebruiken dezer bedwelmingsmiddelen is opgedrongen. Wij weten, dat de wet nu veel ongedaan moet laten, dat den toon van het zedelijk leven in de maatschappij zeer zou kunnen verhoogen en het misdaadplegen bemoeieljjken. Wij hebben geene macht, om deze ongerechtig heden, waaronder de wereld gebukt gaat en zucht, te voorkomen, maar het staat in uwe macht om de natiën in hare eer te herstellen door niet langer medeplichtig te zijn aan dit even schandelijk als schadelijk bedrijf. Om al deze redenen komen wij veroenigd tot u als vrouwen, die genoegzaam ieder land ver tegenwoordigen en smeeken u in aller naam den standaard der Landswet naar de zedelijke eischen des Christendoms te verhoogen, voorts dat het u behage aan den drank- en opiumhandel niet lmger uw beschermend schild te willen leenen en daaruit geldelijk voordeel te trekken, meest ten nadeele dergenen, die geen invloed kunnen oefenen op de wettelijke regeling van het maat schappelijk volksleven. Moge de macht u be trouwd en de verantwoordelijkheid, die op u rust, u bewegen om ons huiselijk leven te be schermen door een beslist en geheel tegengaan van deze misbruiken, welke een vloek zijn voor welvaart, zedelijkheid en godsdienst. Mochten daartoe allen binnen de grenzen van eigen gebied besluiten, welk een zegen zou daardoor aller volken deel worden." De gemeente Nieuwvliet (Zeeland) vierde Maandag feest ter eere van den 100-jarigen Francois de Rere. Van vele huizen wapperde de driekleur en aan de beide uiteinden der dorpstraat was een eereboog van groen en bloemen met toepasselijk opschrift geplaatst; voor het gemeentehuis en voor de deur der woning van den 100-jarige prijkte een poortje van groen. Op het gemeentehuis, waar hij met zijn dochter en schoonzoon en zijn zoon de visites der belangstellenden afwachtte, gezeten in een fauteuil, hem door de gemeente vereerd,kwamen velen hem gelukwenschen. Ruim 600 menscheu bezochten den krassen ouden raar, die te vier uren onder geleide van twee muziekgezelschappen weder naar zijn woning werd gebracht, om uit te rusten van de vermoeienissen van den dag. Ia de Gerard Doustraat te Amsterdam is een inrichting, waar door een paar aardige strtjk- stertjes voor eigen rekening een fjjne strjjkln- richting wordt gehouden. De meisjes, 4 in getal, werken sedert eenigc-n t(jd met lust, en hebben werkelijk het zaakje op een goede hoogte gebracht. Natuurlijk hebben zij, bij het oprichten der zaak, eenige overeenkomsten gesloten, en nu doet het geval zich voor dat een der artikelen van die overeenkomst inhoudt dat z(j, zoolang ze in de combinatie z(jn, geen vrijer mogen hebben. Twee jaar ruim, dat zegt wat, was alles zonder „vr(jer" gegaan, maar Marie, een alleraardigste brunette, was zoo dringend aangesproken om „eerlijke verkeering" door een in de buurt wonend drogist, dat ze had toegestemd om eens een tijd hem als haar metgezel op wandelingen, enz. te dulden. Zaterdagochtend was Marie alleen thuis, daar de andere op weg waren om het fijne waschgoed te bezorgen, toen de man van de drogerijen en de rabarber zijn liefste nog even wilde zien, om af te spreken voor den Zondag, en toegelaten werd in een kamer achter de strijkeri). Of het zaakje nu verraden, of wel, of er toeval in het spel was, dit is zeker dat, terwijl Marie met haar schat aan het afspreken was om Zon; dagavond naar de comedie te gaan, plotseling de drie andere deelhebsters in de zaak naderden. Marie sloot vol schrik haar drogist in een vry diepe kast in-de strijkeri), en hierin moest hij een vol uur doorbrengen. Maar dat was nog niet alles. Toen de jongste van de vier haar wijkje had afgeloopen en haar mand in de kast wilde bergen, ontdekte zij den gevangene. Bijna op hetzelfde oogenblik kwamen de twee andere dames binnen en nu moest het hooge woord er uit. Natuurlijk lokte een op luiden toon Ingezette woordenwis seling veel bekijks. Marie heeft te kiezen tusschen haren drogist of haar uitzettting uit de vennootschap. (Volksdagbl.) In de staalfabriek van Mont Saint Martin, nabij Athus-Longwy (Luxemburg) had dezer dagen 's avonds een verschrikkelijke ramp plaats. Het watergebouw, dat veel hooger is dan de eigenlijke fabriek, stortte in; het puin en verscheidene dui- zende hectoliters water kwamen op de fabriek neer, daken en muren verpletterend; de machines sprongen. Talrijke werklieden waren In de fabriek op het oogenblik dat de ramp voorviel en daar de instorting en de ontploffing al de lichten deed uitdooven, moest de redding bij fakkellicht be gonnen worden. Men zegt dat twaalf werklieden zijn omgekomen en verscheidene andere gekwest. Tegenwoordig bezit Hongarije 4,880,000 stuks runderen, die hetzij tot het echt Hongaarsche ras (vale huid met wijdgetakte horens), of tot het roodbonte, of tot het Zwitsersche ras behooren. De regeering looft premies uit voor schoon hoornvee, geeft subsidies aan veefokkers en leent aan de dorpen, zonder eenige vergoeding, stieren. Verder bepaalt zij, in welke deelen des lands exemplaren van de hier vermelde drie sooilen gefokt mogen worden. Voor het ech'e Hongaarsche is de groote vlakte in het midden des lands en Zevenbergen aange wezen in het Westen des lands, aan den rechter oever van den Donau en ten Zuiden der Karpaten moeten de roodbonte rassen gekweekt worden, terwijl het Zuidoosten voor het Zwitsersche vee is aangewezen. Het is den dorpsgemeenten niet geoorloofd stieren te bezigen van een ander dan het daar inheemsche ras. In elke plattelands-gemeente is een stier gestald, die ieder voorjaar door den veearts onderzocht wordt. Ook al concurrentie. Uit New York wordt bericht dat Ballington Booth een nieuw „Leger des Heils" wil stichten onder de middelklassen en de werklieden. In een talrijk bezochte ver gadering heeft h(j verklaard dat er op de aarde nog wel ruimte is voor twintig heilslegers. Hij is echter niet voornemens den Btrjjd tegen de instelling zijns vaders te voeren. In zfjn plaats heeft nu Eva Booth de leiding van het oude leger in Amer.ka op zich genomen. Het nieuwste genotmiddel in Londen is, sigaretten met theebladen gevuld. Naast mor- phine-inspuitingen, het gebruik van acthor en het rooken van sterke sigaren, vormen deze thee-sigaretten een merkwaardig nieuwe schakel in den keten van de zenuwbedervende genot middelen. De Engelsche artsen weten dan ook reeds van vele mannelijke, maar nog meer van vrouwelijke patiënten te vertellen, die aan het nieuwe genot de verwoesting van hunne gezond heid hebben te danken. De Duitsche Vereeniging voor de Zeevis scherijen, welke dit jaar gelijk met de Beriynsche nijverheidsten toonstelling een tentoonstelling van visscherijzaken zal houden, heeft besloten daaraan een praktisch bewijs te geven van de beteekenis der visschen als voedsel. Zy laat een „Fisch- kosthalle" bouwen, waar 500 personen te gefijker tijd zich aan vischmaaltijden kunnen vergasten, ten betooge dat men voor weinig geld van zee- visch een aantal heerlijke schotels kan bereiden. Zy heeft thans allen belangstellenden verzocht, haar goede recepten voor het gereed maken van zulke min kostbare gerechten toe te zenden. Schagen, 20 Maart. Aangevoerd 6 paarden f 40 a 100, Stieren f af 80 Gelde- koeien f 110 a f 230,— 30 Kalfkoeien f 140 a f185; Vaarzen f af 150 Nuchtere Kalveren f6, a 16431 Schapen f 16 a f 24,50; Lammeren f f Bokken en Geiten f af gld.29 Varkens f 9.00 a f 12.50 28 Vette Varkens 30 ë.36 cent per kilo; 30 Biggen f 4,00 a f 7,50; Kippen a EeDden a ct. Boterper half KG. f 0,42 a 0.47 Kaas per kilogram a ct. Kipeiren per 100 f 2.50 a f 2.90. Eendeieren per 100 f 8.25 a f ct. Lelden, 20 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 af 250 23 Stieren f60 af 235; Veulens stuks; f af 267 kalfkoeien f 102 a f 241; Melkkoeien f 102 a f 241; 131 Varekoeien f 80 a f 196; 116 Vette koeien f 117 a f 250; 35 Vette kalveren f 41 a f 83, 258 Magere kal veren 8,— a f 12, 15 Graskalveren f 15 a 146 Vette Schapen f a f .00; 822 Schapen weide) f 11, a f 23, Paarden f af 236 Magere Varkens f 14 a f 36 Vette Varkens a. 280 Biggen f 3.50 a f 12. Londen, 19 Maart. Ter markt z(jn aangevoerd RuDderen, 1000 Schapon en lammeren, 40 kalveren, 60 Varkens. Men noteertRunderen, 0,00 0,00; Schapen en lammeren 0,50 a 0.85 kalveren 0.47' 0.90varkens 0.30 a 0,50 Zondag 22 Haart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazdre. Den Boorn. Oudeschild. Voorm. tien uur Ds. Leffef. (Bev. nieuwe lidm. en Avondm). 's Avonds half aeht de Hr. Niessink. (Dankzegging.) Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Ma zure. (Doopbediening.) Cocksdorp. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. (Bev. nieuwe lidm. en Avondm DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. (Avondmaal.) Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heef.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2