Buitenland* Uitslag van gehouden Verkoopingen. Marktberichten. ADVERTENTIËN. Deh Hoobn. Aan het strand alhier is aan gedreven, ten oadorstbovea, de vischsehuit U.K. 812 Mede dreef aan een lijk, merkbare kentee- kenen de letters H. D. V: op den linkerarm. Blijkens eene mededeeling in de „Staats Courant" is weder in werking gesteld het Koninklijk besluit van 29 Juli 1878 (Staats blad no 119) zoodat er thans weder gelegenheid is voor ingelijfden bij de militie te land, om, onder behoud hunner positie als milicien, voor den tijd van ten minste twee jaren en onder het genot eener gratificatie van f 200, te worden gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. Voor iederen milicien, die ter detacheering bij het leger in Oost-Indië wordt aangebracht onverschillig of hij zich met onbepaald verlof dan wel onder de wapenen bevindt, wordt eene aanbrengpremie toegekend van f10. In zake den toestand in Atjeh wordt gezegd Het bljjkt meer en meer dat eene omvangrijke campagne door Toekoe Djohan en zijne landge- nooten tegen ons is op touw g6zet. De troepen in Atjeh zitten in elf posten buiten de geconcentreerde Unie, omringd door 21 ver sterkte punten waarin de legioenen van Toekoe Oemar en consorten als onze hulptroepen in bezetting lagen. Hachelijke toestand. De toestand op Atjeh, zoo schrijft men, is hoogst ernstig. De Nederlandsche natie kan er zich op voorbereiden dat haar een zware Blag kan treffen. Zeer donker ziet ook Athos" in de „Arnh. Ct." den toestand in en tegelijkertijd doet h]j krachtig zijn stem hooren om aan dat gesukkel In. Atjeh een einde te maken. „Toekoe Oemar zegt hij die op ce hoogte is van alle toestanden in de versterkte Atjeh-linie, van al de plannen des gouverneurs, van al de zwakke deelen van het leger, die over een goed gewapende, goed geoefende en onvermoeide bende kan beschikken, hjj kan gevaarlijker worden dan indertijd op Java, Diepo Negero en zijn veldheer Sentot! Indien de verstrooide Atjehers zich ver eenigen, kunnen zij onze troepen rondom Kota Radja bezig houden en Toekoe Oemar heeft zjjn bende ter beschikking om een grooten slag te slaan, hetzij bij onze bezittingen aan de oostkust afloopt, hetzij hij onverwacht Kota Radja zelf tracht te vermeesteren 1 God geve dat mijne beschouwingen te pessi mistisch zijn. Het is nu bijna 23 jaar geleden dat Nederland ook uit zijne rust werd wakker geschud, toen het mislukken der eerste expeditie tegen Atjeh bekend werd Ik schreef toen in deze zelfde courant, dat de regeering er op moest rekenen thans eene nieuwe expeditie van pi. m. 10,000 man uit te russen. Velen lachten daarom, maar wat Is het (resultaat der groote 2de expeditie geweest? Dat er nog steeds geen behoorlijk succes verkregen isl Laat er toch een einde komen aan het gesukkel in Noord-Sumatra 1 Er zijn knappe, flinke offi cieren genoeg in het Indische leger, aan wie de taak opgedragen kaa worden Atjeh te onder werpen en het land, zoo noodig, aan de Batakkers ter bewoning te geven. Aan het „Hbl." werd geseind: „Al onze versterkingen zjjn door den vijand omsingeld, doch goed voorzien van ammunitie en levensmiddelen. Toekoe Oemar heeft Olehleh, de havenplaats van onze Atjehsche stelling, omsingeld met twee duizend Pedireezen, in loopgraven. Vier onzer oorlogschepen beschermen Oleh-leh. Men meldt uit Hoorn aan de „N. R, Ct.": Dat de ontdekking van het brongas op de boerenplaatsen in Noord-Holland nog niet ter stond heeft aangebracht de noodige voorzichtig heid bij het gebruik-maken er van is onlangs gebleken. Toen namelijk de loodgieter W., van hier een gashouder te Avenhorn had gesteld, en met een paar knechts daarop gezeten een boterham nuttigde, kwam iemand met een lucifer eens onderzoeken of er zich reeds gas ontwikkelde. De ontploffing, die toen volgde, wierp geheel het toestel omhoog, zoodat de drie mannen zeer onzacht neerkwamen, en éen knecht zelfs vrij ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Men schrijft aan de „Tel". In de Vrijdag te Arnhem gehouden vergade ring van Nederlandsche steenfabrikanten werden door eenigen de resultaten van de proeven, met Engelscho steenkolen genomen, medegedeeld. Deze piooven zija alleszins gunstig uitgevallen. De heer Van Poelgeest te Deventer constateerde, dat de Engelscho kolen ongeveer 10 pc. voordeeliger waren dan de Duitsche. De proefnemingen zullen door verschillende fabrikanten gedurende de geheele aanstaande campagne worden voorgezet, en vallen deze even gunstig uit, dan zal daarmede aan het Duitsche syndicaat govoelig afbreuk worden gedaan, te meer nuookdeTwentsche nijverheid zich niet langer de willekeurige prijsbepalingen van onze oostelijke naburen wil laten welgevallen. Zondagavond jl. trokken drie karren aan de Clinge over do grens teneiudo oonige daarop aanwezige balen tabak te smokkelen. Nauwe lijks op het Belgisch grondgebied gereden, sprongen een aantal kommiezen te voorschijn, die, op hun „balt" goen gehoor ontvangende, dadelijk begonnen te schieten. In woesten galop ging het er van doorde paarden waren door zoogenaamde harnassen beschut. Don twee eersten gelukte het door te rijden, maar de wagen van den laatste was finaal stukgeschoten. De voerman daarvan, ook geen uil, sneedras de strengen van het paard los en vluchtte daarmee dadelijk op het Nederlandsch grond gebied. „M C." Hoe onvoorzichtig. Een kind te Leiden, dat, in een tafelstoel gezeten, waarin een test met vuur, eenige oogenblikken door demoeder was verlaten bekwam in dien tijd, doordat een doek met het vuur in aanraking kwam, zulke brandwonden, dat de opneming in het academisch ziekenhuis werd noodig geacht. Aan de verkoop van vee, dat uit Holland over de Duitscho grenzen was gesmokkeld, was tot dusver de voorwaarde verbonden, dat het door den kooper onmiddellijk moest geslacht worden. Deze voorwaarde is nu opgeheven, daar het den kooper vaD gesmokkeld vee vrij staat, dit als fokvee verder Duitschland in te voeren, wanneer het door oen Duitschen keur meester is goedgekeurd. Het aardige van dit nieuwtje is, volgens onzen berichtgever, dat er uit blijkt, dat de sluiting der Duitsche grenzen voor het Hol- landscbe vee, uit vrees dat het aan mond- en klauwzeer lijdt, denkbeeldig is, daar men du het gesmokkelde vee, dat toch ook uit Holland komt, toelaat. („U. D.'V De „Bakk. Ct." schrijft Men vraagt ons, of wij ook kunnen veron derstellen wat er met de natte krenten ex- Nellie zal geschieden, nu er zoo weinig van verkocht is geworden. Vermoedelijk zullen deze winddroog ge maakt worden en dan als gezond goed wr er in don handel komen. Zijn onze nasporingen juist, dan is er reeds zulk goed aan de markt. Deskundigen kunnen het goed herkennen als zij een handje krenten nat maken, over zadigd van water, en dan het monster in de open lucht laten drogen. Door het dan verkregen monster te verge lijken met gezonde krenten, kan men het verschil spoedig leeren kennen. Britsch-Indië wordt bedreigt door een grooten hongersnood. De oogst van dit jaar zal naar verwachting bijna geheel mislukken. De over heid neemt alle mogelijke maatregelen om een ramp te voorkomen. In Amerika droogt ipen thans het hout dat gekapt en gezaagd is, in daartoe ingerichte ovens, die 30 kub. meters inhoud hebben en waarin het hout met latjes er tusschen wordt opgestapeld. Men stookt den oven met zaagsel waardoor eene hitte van 50 tot 60° Celcius wordt onderhouden; de ontsnappende waterdamp wordt gecondenseerd en vloeit door openingen weg. De zwaarste blokken zijn aldus in 6 dagen volkomen droog, zoodat het hout later niet meer .werkt" of splijt. De kosten zjjn nog geen l'/3 gulden per kub. meter. Te Weenen werd dezer dagen eene 76jarige weduwe verkoold op haar kamertje gevonden. Zjj woonde in huis bjj een winkelbediende, die, toen hjj eene sterke brandlucht waarnam, jjlings toesnelde. Hij zag een smeulend vuur in de kamer der oude vrouw en wierp er eenige emmers water op. Toen hij hiermede het vuur gedoofd had, zag hjj tot zjjne ontzetting, dat, wat hij voor een hoopje brandende kleederen had aangezien, de oude vrouw was, die nu als verkoold ljjk voor hem lag. Men vermoedt, dat de weduwe, die reeds drie weken bedlegerig was, is opgestaan om eene kaars aan te steken en dat hare kleederen toen vuur hebben gevat. Een grappige bijzonderheid omtrent de reis van don president der Fransche republiek wordt uit Aries bericht. De president had het gemeen tebestuur verwittigd, dat hij bjj zijn bezo6k ook het ziekenhuis wilde bezoeken. Daar er echter toevallig geen enkele patiënt was, deed het bestuur een beroep op de bereidwilligheid der burgers, van wie eenigen zich genegen toonden, ter eere van den president de rol van zieken op zich te nemen. De president moet zeer verheugd geweest zijn, dat de patiënten in het ziekenhuis van Arles er zoo goed uitzagen. Donderdag 2 April a/d Burg. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 4 perceelen bouwterrein (het Houtstek) Opgehouden in massa voor f 1010. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Maart: Ingelegd f 1911015 Terugbetaald f 6163.52 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1407. Zondag: 5 April. (Eersten Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazure. Ben Room. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. tien uur de Hr. Niessink. Oosterend. Nam. 3 uur de Hr. Bakends. Oocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupebüs. Den Hoorn Nam. 2 uur Ds. Heep. Maandag 6 April. Tweeden Paasclidag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. baiftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Oocksdorp. Voorm. balf tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Schagen, 2 April. Aangevoerd8 paarden f 50 a 150, Stieren f af 18 Gelde- koeien f 120 a f 170,— 20 Kalfkoeien f 140 a f 180Vaarzen f af 140 Nuchtere Kalveren f4, a 15220 Schapen f 16 a f 25,00; Lammeren f Af Bokken en Geiten f af gld.30 Varkens f 9.00 a f 12.00 15 Vette Varkens 30 A36 cent per kilo; 80 Biggen f 4,00 a f 8,00; Kippen - a - Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,42 a 0.47 Kaas per kilogram a ct. Kipeiren per 100 f 2.50 a f 2.75. Eendeieren per 100 f 3.10 a f ct. Ondertrouwd: PIETER GERSSEN en LIDA DOROTHEA HELENA BATKE. Beverwijk, g A 1898 Amsterdam, v «■tos-tta' m u n -.uw u - - l sa. ~r j.. jl—-L -als >1—i

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2