N°. 892. Donderdag 9 April. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voui" dim Brae 30 Ct». Francper peet door ge heel Nedbblamd 46 Cta. - Naar Ambima en andere landen met verhooging der porto's. AdvertentiSn vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pr\jt der Advertentiên Van 1 tot S regels 80 Ots. - Iedere regel meer S Ctts. öroete lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBorg op Tinna SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter algemeene kennis, dat op den 8 April 1896 en zoo noodig volgende dagen, van het fort Erf prins, schietoefeningen zullen worden gehouden in de richting van den Razende Bol. Op de dagen, dat er gevuurd zal worden, zal van af genoemd fort minstens één uur vóór den aanvaDg van het vuur een roode vlag worden geheschen en groote waarschuwingsborden worden geplaatst aan den ingang van de haven en op het buitentalud van de batterij Vischmarkt, waarop vermeld zal zjjn van waar en in welke richting dien dag gevuurd wordt. Zeevarenden worden geacht zich en hun mate rieel moedwillig aan gevaar bloot te stellen, wanneer zjj zich gedurende bovenvermeld vuur bewegen of ophouden in een strook lang 8000 M. van af het fort Erfprins en begrensd ten Noorden door het Molengat en ten zuiden door het Schnl- pengat. Gedurende den tijd, dat er geschoten zal worden, zal, in het belang van het publiek, aan een ieder, niet behoorende tot het personeel, dat bi) het schieten is ingedeeld, verboden zjjn zich op te houden op het gedeelte der zeewering, dat op den schietdag door een wacht vaD het 4de Regi ment Vesting-Artillerie is afgezet, of, zonder vergunning van de aldaar opgestelde posten, te loopen langs die zeewering van den eenen post tot den anderen post, De bedoelde posten zullen echter, zoolang het publiek de noodige medewerking verleent, in last hebben het doorloopen te vergunnen van af het oogenblik, dat een of meerdere schoten gevallen z(Jn, tot dat, waarop spoedig schoten zullen valleD, zoodat de passage telkens niet veel langer dan 5 minuten gestremd zal zjjn. Texel, den 7 April 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 8 April 1896. De aanvoer ter markt, op gisteren, bepaalde zich tot 3 Koeien en 1 Nucht. Kalf. Wederom is een lijk van een der ver ongelukten tijdens den laatsten storm, opge- vischt; n.l. dat van C. Vermeulen, een der opvarenden van de T.X. 108; het werd giste ren avond naar hier overgebracht om heden middag ter aarde te worden besteld. Wij willen er aan herinneren, dat heden avond te half acht, in het Höfcel „de Linde boom" een liefdadigheids-concert zal worden ge geven door het Kinderkoor „Galin-Paris Cheve", met welwillende medewerking der Vereeniging „Trinitas." Naar men weet zal de netto opbrengst van dit concert ten voordeele zijn voor de nagelaten betrekkingen van de bij den jongsten storm verongelukte Texelsche visschers. Oosterend, 6 April. De alhier bestaande afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van de Ned. Visscherij hield j.l. Zaterdag eene vergadering, hoofdzakelijk tot afdoening van huishoudelijke zaken. Slechts 22 leden waren aanwezig, waarom de Secretaris, die bij afwezigheid van den Voor zitter den moker des gezags hanteerde, voor stelde, de vergadering uit te stellen. Met 20 stemmen tegen 2 werd echter besloten tot afdoening van de zaken. De heer Mossel bracht alstoen verslag uit van de werkzaamheden der afdeeling in 1895. Hieruit bleek, dat er in het verloopen jaar niet veel kracht van de vereeniging was uit gegaan en dat dit jaar niet kan concurreeren met voorgaande jaren. De heer J. K. Brouwer, Penningmeester der afdeeling, deed rekening over het verloopen boekjaar. De kas sloot met een batig slot vanf 13,68. Derekeningopnemers concludeerden tot goedkeuring der rekening en teekenden haar voor gezien. Tot lid van het Bestuur werd met algemeene stemmen herkozen de heer J. K. Brouwer. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering, te houden op 13 April a. s. te Amsterdam, werden gekozen de heeren C. Mossel en J. K. Brouwer. Aan hen werd opgedragen aldaar te pleiten vóór een ton op het wrak van de „Pollux" en voor afschaffing van de verpachting der mosselenbanken. Hierna sluiting. Hedenmiddag werd alhier plechtig graf waarts gedragen het stoffelijk overschot van Arie Bakker, die in den storm van den 27sten Maart jl., als schipper van de blazerschuit T. X. 108, den dood in de golven vond. De kist werd gedragen door een tiental zijner vrienden, jongens van zijnen leeftijd, voorafgegaan door een dertigtal jongelingen en gevolgd door familieleden en ongeveer honderd visschers. Deze allen namen plaats om de geopende groeve op den akker des doods, terwijl zich daarnaast eenige honderden belang stellenden en nieuwsgierigen bevonden. Een woord van opwekking en troost werd gesproken door den heer R. Barends van De Cocksdorp. Plechtig was voorzeker de aanblik, zoovelen daar geschaard te zien met ongedekte hoofden om het graf, dat het overschot ont vangen had van hem, die zoo plotseling op zoo'n jeugdigen leeftijd uit zijnen kring was weggerukt. Menige traan zag men dan ook biggelen over de gebruinde wangen van die stoere visschers, die, niettegenstaande de droevige gebeurtenissen der laatste dagen, toch weder met moed den helmstok zullen grijpen om brood te zoeken voor zich en de hunnen op het element, dat ook hen misschien eerder of later zal ontvangen in zijn killen schoot. Arme bedroefde visschers 1 gij behoeft U die tranen niet te schamen. Allen, die tegen woordig waren bij de begrafenis van Arie Bakker, hebben diep gevoeld het gevaarlijke en moeitevolle van uwen werkkring en dat iedere golfslag U als het ware het „Gedenk te sterven" toeroept. Moge God U steeds beschermen, wanneer gij in uwe brooze vaar tuigjes brood tracht te verkrijgen van de voedster die U straks wellicht zal verzwelgen! Waal, 7 April. Zaterdag jl. sloegen 2 paar den, ieder bespannen voor een driewielde kar, in tegenovergestelde richting, op hol. Het eene raakte spoedig in de boomtakken vast, het andere echter holde het dorp in en werd later tot staan gebracht. De voerman van de laatste kar kreeg eenige niet onbeduidende hoofdwonden, overigens gebeurde er gelukkig geene ongelukken. Oudèschild, 7 April. Het mannenkoor „Ami- citia" hield gisteren de laatste buitengewone bijeenkomst in dit seisoen. Voor tal van ge- noodigden werden met veel opgewektheid een veertiental zangnummers ten gehoore gebracht. Onder de flinke leiding van den Heer G. Klazinga, die van de oprichting af reeds „Ami- citia's" directeur is geweest, wordt met even veel ijver als lust den zang beoefend. Met een dansje werd het eenigszins feestelijk avondje besloten. Bij den Heer H. alhier heeft een schaap het leven geschonken aan vier lammeren, die, even als de moeder, in Wakenden welstand verkeeren. De Cooksdorp, 7 April. Tevergeefs heeft men van hier weer eenige malen getracht iets uit het gestrande schip „Stanley" te bergen. Daar twee der masten zijn gebroken en over het schip heen hangen kan men het niet zonder gevaar naderen. Het helt naar de zeezijde over en is thans zoo diep in het zand gezakt, dat slechts ééne zijde boven water uitsteekt. Een gouden echtpaar te Amsterdam heeft de laatste veertig jaren in eene kelder op het Weesperplein gewoond. Getuigt dit niet van verbetering hunner maat schappelijke positie, er blijkt ook uit dat die kelderwoningen niet zoo ongezond zjjn als men meent. De vereenigiDg tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier hield Woensdag haar gewone voorjaars-ver- gadering te Avenhorn. Voornamelijk werd besproken het rapport der commissie in zake het pachtstelsel. Volgens dit rapport achtte de commissie het zeer wen- schelijk, dat het pachtstelsel dadelijk herzien werd en er op de wjjze als in Engeland, pachtcommissies in 't leven werden geroepen, die de pachtwaarde der hoeven opgeven. Na eenige discussie nam men de conclusie van het rapport aan. —In de vorige week stortte in de in aanbouw zijnde R. K. kerk aan de Molenstraat te Nijme gen een zoogenaamd stergewelf in, groot 12 M. bij 12 M. Men was bezig de formeelen weg te nemen en als vermoedelijke oorzaak wordt gegist, dat door het losmaken dier formeelen wellicht ook een steen losgeraakt is, waardoor de 144 M'. steen door vier verschillende steigers heen naar beneden stortte. Onder den steen werden drie werklieden bedolven, waarvan een reeds overleden is, een tweede zwaar gekwetst, terwjjl de derde met schrik en wat pQn in den rug vrij kwam, TEXEISCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1