Buitenland. Een groot getal mindere militairen uit het garnizoen Utrecht heelt-, met het oog op de laatste gebeurtenissen in Atjeh, overgang bij het leger iu Oost-Iadië aangevraagd; vooral bij de veldartillerie hebben zich velen daartoe opgegeven. Ook te Leiden hebben zich vele militairen van ondergeschikten rang aangemeld om bij het leger in O.-I. te worden in dienst gesteld. Prettige ontmoeting in den nacht! Omstreeks half twaalf Dinsdagavond werd een bewoner van den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam uit zijn bed gescheld en toen hij beneden kwam, mishandeld door iemand, die beweerde een schuldvordering op hem te hebben. Na een kwartier lang te hebben geraasd kwam de levenmaker tot deontdekking dat hij aan een verkeerd adres was en koos deze het hazenpad! Men verzoekt ons mede te deelen dat het feest van do Vereeniging: Christelijk Nationaal Zendingsfeest D. V. zal worden gehouden op het landgoed „Waterland" onder de gemeente Velzen, op Woensdag 1 Juli a.s. Maandag kwam de monitor Matador, op weg van Amsterdam naar het Niewediep, bij de sluis in het Noord-Holiandsch Kanaal te Purmerend. Daar echter was de reis ten einde, want het oorlogsvaartuig was te groot en te breed voor do sluis. Gelukkig dat hst in vredestijd gebeurde. Onderscheidene landbouwers in Friesland hebben dezen zomer hun grasmaaiers iu Duitschland afgeschreven, omdat zij dit jaar het maaien van hun landen door eigen volk willen doen verrichten. Eene Athlete. Zaterdagmiddag komt eene vrouw bij den aardappelenschipper, die met zijn schuit aan de Oude Gracht te Utrecht voor de gesloten steen ligt, om een mud aard appelen. De schipper meet haar het mud toe en vraagt dan wie haar behulpzaam is om de vracht te vervoeren, ,,'k help mij zelf", zegt de vrouw. Dat kan de schipper nietgelooven en hij verwedt er een mud aardappelen om, dat zij er zonder hulp niet komen kan. De weddenschap wordt aangegaan en door de vrouw glansrijk gewonnen, want zoo flink dat de sterkste man het haar niet verbeteren zou, liep zij do trap op met het mud aardappelen en zoo verder naar huis. D j Een kanonnier gedetacheert op het fort Loevesteijn, beging de onvoorzichtigheid om petroleum in eene kachel te gieten, ter wij i er nog eenig vuur in aanwezig was. Plotseling sloeg een felle vlam naar buiten, den onge lukkige in het gelaat, waardoor hg zulke ern stige brandwonden bekwam, dat zijn toestand hoogst bedenkelijk is. Men meldt uit het Bildt: De werkloosheid is dit voorjaar groot in deze gemeente. Alleen te St. Auna-parochie is het getal werkloozen op 50 te schatten, onder welke vele jonge mannen. Er zijn er, die dit voorjaar nog niets hebben verdiend. Deze treurige toestand is vóór alles een ge volg van de omstandigheid, dat de landbouwers, wier financieels krachten over het algemeen sterk verminderen, slechts het hoogst noodige laten doen. Volgens het oordeel van menschen, die het kunnen weteD, zou in deze gemeente gemakkelijk een derde deel der veldarbeiders kunnen worden gemist. Eu dat zegt iets, waar dezen de meerderheid maken der be volking. Bij troepen van tien en twaalf ziet men de werkloozen den boer afloopen om hunne dien sten aan te bieden, natuurlijk zonder gevolg. Als een noodzakelijk gevolg der omstandig heden, nemen de aanvragen om onderstand bij het armbestuur toe. Als eeu curieuse bijdrage tot de Neder- landsche (militaire) administratie schrijft de Haagsche Sprokkelaar in het „U. D": Een jongen uit Den Haag kwam onlangs te Leiden, „voor zijn nommer" op, maar bleek alras, een gebrek te hebben, dat hem ongeschikt maakte voor den werkelijken dienst, en hij werd alsnog afgekeurd en huiswaarts gezonden, Maar hij was inmiddels, op voorschot, gekleed, zijn infanteriegarderobe lag hem te waGhten, splinternieuw, ongebruikt. „Majoor, wat moet ik met die spullen doen?" vroeg de jongen. Meenemen was het antwoord, en bewaren. „Waarom, majoor?" Dat weet ik niet. „Mag ik ze verkoopen?" Neenl „Maar majoor. Geen maren; die spullen zijn je door H. M. gegeven; ze zijn hier verantwoord, ik zou ze op geen enkelen staat weten terug te ver antwoorden; je neemt ze mee. En zoo ging onze afgekeurde milicien huiswaarts met een soldatenpak, waarmode hij liefhebberij-komedie spelen mag, en dat aan 's lands schatkist (i. e. aan ons, belastingbetalers) een f 20 of meer heeft gekost en waarin nooit een krijgs man den vaderlandschen grond zal bewaken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft beantwoord hot verslag van de Eerste Kamer, betreffende het wetsontwerp tot wijzi ging van de wot van 1876, betrekkelijk het veeartsenijkundig toezicht. De Minister zogt, dat het. aantal der vee ziekten, bij welke afmaking moet of kan geschieden, door de voorgedragen regeling niet wordt uitgebreid. Ook de bevoegdheid der Regeering om afmaking te bevelen wordt niet verruimd. De wijziging van den bestaanden regel zal in de practijk ten aanzien der afmaking geen verandering brengen, dan alleen bij mond» en klauwzeer. Bij de bepaling der vergoeding, niet alleen de soort, maar ook den ernst der ziekte in aanmerking te doen nemen, acht de minister niet geradenvoor doeltreffende toe passing van den maatregel van afmaking is het bovenal van beteekenis, dat de belang hebbende vooruit omtrent de te ontvangen schadeloosstelling zekerheid bezitten. Uit Duitschland komt een bericht tot ons, dat juist niet van zoo aaDgenamen aard ia. Reeds sedert eenigen tijd worden daar telandedezemeleD, die als by voeder voor melkvee o. a. zeer gezocht zjjn, tegenwoordig op groote schaal vervalscht. Daartoe gebruikt men de vezels van de aardappels of de aardappelpulpe, een afvalproduct van de aardappelmeelfabrieken. Gedroogd en daarna fijngemalen, heeft het zulk een gelijkenis met de roggezemelen, dat met het bloote oog een toevoeging van 50 60 pCt. niet kan geconstateerd worden. Om de natte vezels gemakkelijk te kunnen drogen en malen, worden zjj met gebluschte kalk behandeld, zoodat daardoor in de vervalschte zemelen ook nog een kleine hoeveelheid dier bijtende stof aanwezig is. Dat de landbouwer die zich bedoeld voedingsmateriaal aanschaft, op die wyze leefijke schade lijdt, is te begrijpen; de gekalkte aardappelvezels bevatten maar 4 tot 5 pet. eiwit en 0,5 tot 1 pet. vet, terwyl roggezemelen ongeveer 15 pet. eiwit en 3 pet. vet bevatten. In Saksen schjjnt vooral deze vervalschings- industrie gedreven te worden op uitgebreiden schaal. Mocht men dus van die zjjde aanbiedingen van goedkoope roggezemelen ontvangen, dan zy men op zijne hoede. Wat den landgenoot niet meer past, is zoo licht goed genoeg voor den buitenlander. Koud water is een zeer bruikbaar hulp middel om de lucht te zuiveren, vooral in versch geschilderde kamers; men behoorde daar eigenlijk, teneinde da giftige gassen, die versche verf van zich geeft op te zuigen, em mers of kommen met koud water neder te zetten en die telkens na eenige uren uit te gieten. Doch water, dat voor zulk een goed doel is gebruikt, is daardoor een doodelijk ver gift geworden en behoort zorgvuldig te worden weggeworpen op een plaats waar geen kinderen of huisdieren er van drinken kunnen. Roet. Aan roet ontbreekt het tegen woordig in den schoonmaaktijt zeker niet. Men make er dan maar een goed gebruik van. Een voortreffelijke stof ter bemesting verkrijgt men, als men 9 deelen roet met 1 deel zout vermengt, waarbg men ook nog asch kan voegen. Wanneer dit mengsel in herfst of winter op de plaatsen wordt uitgestrooid waar men groenten telen wil, dan zal men niet alleen krachtig ontwikkelde planten verkrijgen, maar ook ontdekken, dat de bedden van allerlei ongedierte, zooals aardvlooien, verschoond blij ven. Voor wortelen en rapen bestaat er geen betere bemestiDg dan roet. Waneer men bij regenachtig weer het gras met roet bestrooit, dan zal men daardoor een schoon, donkergroen gras verkrijgen. Ook bij vruchtboomen werkt een bemesting met roet in herfst en winter zeer voordeelig. Herman Zeitung, de man, die bij voorkeur in een kist reist, heeft zjjn kunstje nu weer eens uitgehaald in Spanje. Aan het grensstation Valen cia de Alcantara bemerkten de spoorwegbeambten dat in eene kist, die, volgens den vrachtbrief, gymnastische toestellen zou bsvatten, een gat was. Toen men eens in de kist keek, zag men daar een zonderling mannetje zitten, dat vrien delijk grinnikend, twee sleutels aangaf. Hiermede werd de kist geopend en bleek de inhoud uit Herman Zeitung te bestaan. Wegens ontduiking van den passage prjjs werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Men zal zich herinneren, dat Herman Zeitung eenige jaren geleden op dezelfde bedekte wijze te Amsterdam zijn intrede deed. Nadat Engeland ongeveer een jaar vrjj was gebleven van de besmettelijke longziekte, heeft deze plaag zich thans opnieuw daar te lande vertoond op eene hoeve onder Essex, onder een veertigtal runderen. Op last van den Board of Agriculture zijn zij alle afgemaakt. Volgens mededeeling van genoemden Board van 7 April bedroeg toen het aantal ziektegevallen 8; er waren toen in het geheel 87 runderen, als verdacht van besmetting, afgemaakt. Bij het feministich congres te Parjjs deed zich een moeilijkheid voor, waaraan men bij de vrouwen-quaestie niet gedacht had. Bfi een verkiezing kwam het aan op den leeftyd der dames die hiervoor in aanmerking kwamen en die .vrije vrouwen",wilden niet weten hoe oud z(j waren zoodat van de verkiezing van de oudste in jaren geen sprake kon wezen! Als de vrouwen gelijkstelling met de mannen vorderen, moeten z|j ook afstaDd doen van dergelijke kleingeestig heden, die de man beneden zich acht. 't Spreekt immers van zelf, zou de Schach van Perzie zeggen, dat de eene vrouw ouder is dan de andere. Maar dat wil er bij de dames niet in, wel wil ieder jonger zjjn dan de ander, maar ouder zjjn, neen dat willen er geen. Zaterdagnacht te 11 uur brak in het ruim van het Belgische stoomschip Clovis, dat te Ant werpen met 660 vaten koolteer, 750 zakken naph- taline en een hoeveelgeid ijzer en zout van Middles- bro was aangekomen en aan de Zuiderkaai (Station- kaai) lag te lossen, brand uit, doordat een groote petroleumlamp, die aan den mast was vastge maakt, in het ruim viel. De brandweer was spoedig ter plaatse en stroomen waters werden in het ruim geworpen, doch het hielp niets, de brand woedde hevig voort en tot overmaat van gevaar had te half twaalf een hevige ontploffing plaats, tengevolge der in het ruim verzamelde gassen, die vuur hadden gevat. Het dek, de dekhutten, een gedeelte van den mast werden weggerukt, van vele huizen werden de ruiten stukgeslagen en stukken van het schip werden honderd meters ver weggeslingerd, zoodat het een wonder mag heeten dat van de talrijke volksmenigte, die zich 1 op de kaai bevond, niemand gekwetst werd. Een proef in het belang der wetenschap wordt op dit oogenblik door professoren van de Wes- leyan universiteit genomen met een sujet, dat zich daartoe vry willig heeft aangeboden, den stu dent William Tower. De professoren willen onderzoeken, welk voedsel voor den mensch het best is en hoeveel voedsel voor het lichaam noodig. Zy beweren, dat menschen beter en zuiniger kunnen leven dan zy doen en daarbjj veel gezonder kunnen wezen, mits zeke re wetenschappelijke regelen in acht worden ge nomen. Nu hebben zjj in het gebouw der universiteit een kamertje laten bouwen, tien voet in 't vierkant en negen voet hoog, luchtdicht afgesloten, De wanden van dat kamertje zjjn zeer dik en sluiten volkomen in elkaar. Op menschenhoogte is in één dier wanden een glazen plaat aangebracht. Het kamertje bevat twee afdeelingen, één voor slapen en één voor werken, alles karig gemeubeld. Het is electrisch verlichten een telefoon-aansluiting met de aangrenzende universiteitszaal is aange bracht. Een krachtige pomp perst een bepaalde hoeveelheid zuivere lucht op v(jf-en-zestig graden warmte in het kamertje. De student brengt in dat kamertje reeds drie dagen door, met het voornemen er een geheele week te bly ven. Voor hy er intrad, werd hg ge wogen, zfin lichaamstoestand nauwkeurig waarge nomen en zijn bloed onderzocht. Toen werd hy op gesloten. Hg is daar dus vry van alle kwade in vloeden, heeft goed voedsel en zuivere lucht. Tower leest, studeert, doet wat hg wil en is te vreden. Door een luchtdichten koker wordt zijn voedsel in het kamertje geschoven, dat bereid ia onder toezicht van de professoren en waarvan hem een afgewogen hoeveelheid wordt gegeven. Zjjn spysverteering wordt geregeld nagegaan en zjjn temperatuur van tyd tot tyd opgenomen. De professoren verwachten, dat hun proef een verandering zal brengen in de kook-methoden en in de vaststelling van het dieet, wat voor den mensch van groot belang zal zyn. Er wordt te veel by het koken besteed, dat bewaard kon big ven. Tower zegt, dat hg zich nooit beter gevoelde dan nu, en reeds is een ander bereid gevonden Woens dag zyn plaats voor een week in te nemen. -- By notariëele akte heeft een Fransche dame, Audiffred genaamd, aan de .Académie de medecine" te Parys over een bedrag van f 800,000 de beschikking gegeven vooreen Fransch of buiten- landsch geleerde, die een afdoend geneesmiddel tegen longteering zal ontdekken. IJslandsche vischgronden. In een bericht uit Geestemunde van 4 dezer leest men: De laat ste reis van het visschery-stoomschip President Herwig naar IJsland, van waar het, na veertien dagen afwezigheid, hier is teruggekeerd, heeft velerlei belangwekkends en inzonderheid het be- wys opgeleverd, dat de vischgronden rondom IJsland een hoogst aanzieniyken rykdom aan visch bevatten. Wanneer de stoomboot haar net 1 2 uren had gesleept, was het zoo vol, dat de machine niet meer in staat was om het over den grond te sleepen en het schip stilstond. Natuurfijk was het dan ook een zware arbeid, het net aan boord te brengen. Het moest in afdeelingen over de reelings worden geheschen, doordien de toestel niet sterk genoeg was om het volle gewicht te dragen. Daarby kwam, dat men by de eerste af- deeling de visachen niet anders er uit kon krygen

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2