N°. 897. Zondag 26 April. AP. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 3 maanden Voof Das Bobs 80 Ct«. Franco per post door ge heel NxoaBLAxs 46 Gts. Naar Aotboea en andere landen met verhooging der porto's. Advertenties vóór 18 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Gts. Groot* lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Gts. per nummer. ABONNEMENTEN ea ABVERTENTIËN worde® aangenomen bij de Uitgevers LANGEVEL® DE ROOU, Parkstraat, Bubg op Tnxia TEXEL, 25 April 1896. Op de gisteren gehouden markt waren aan gevoerd 4 Koeien, 15 nucht. KalvereD, 2 Paar den, 20 Schaden, 2 Geiten, 5 Varkens, 106 Biggen. Van den handel valt weinig te gewagen, trouwens 't zal iedereen duidelijk zijn, dat kleine aanvoeren als bovengemeld, geen markt zetten. Betere raadpleging daarvoor vinden onze lezers in de rubriek „marktberichten" in ons blad. „April doet wat hij wil," zoo luidt de zegwijze in den mond van het volk. April bracht ons dan ook nog niet veel aangenaam weder; minder nog dan Maart; die maand toch kenmerkte zich door zoo schoone dagen dat alle hoop op een vroegen zomer gerecht vaardigd was. April leert ons evenwel dat -men zich ook te vroeg kan verblijden; kouds dagen, dat men hunkert naar een verwarmd vertrek, gaf April te over. Weiden, boomen en planten ze zijn maar langzamerhand win- nehde, het groeien gaat als met weerzin. En alsof het nog niet genoeg ware, voorspelt Falb voor de nog komende dagen in April toenemende regens met toenemende koude. Prettig als men in de schoonmaak zitl Laat ons hopen dat de voorspellingen van Faib, die wel eens meer falen, ook nu onver vuld zullen blijven. Oudescïïild, 24 April. Reeds sedert eenige jaren gaat het voor de bewoners van ons dorp met groote moeite gepaard, om in het bezit van drinkwater te geraken. Vooral in den zomer, als de sloot, die naar de pompen bij Brakestein leidt, door de droogte onbevaarbaar wordt, gevoelt men in verdubbelde mate het ongerief en de ontbering. Bereids werd hier en daar naar hulp uit gezien, om de sloot in beteren toestand te zien gebracht, waardoor aan alle ellende een einde zou komen, doch niets mocht baten. Regenten van het Alg. Weeshuis waren niet ongenegen mede te werken om in de drin gende behoefte te voorzien, en de bewoners van ons dorp, overtuigd dat 't „help u zeiven" hier in praktijk moest worden gebracht, heb ben nu een schitterend blijk gegeven dat te willen. Op eene circulaire, door eene voorloopige commissie rondgezonden, teekenden 175 ge zinnen in voor ruim f 180 per jaar, als bij dragen voor de verdieping van de Schildsloot. Mocht nu ook 't gemeentebestuur een weinigje kunnen doen, en Heeren Regenten van 't Al gemeen Weeshuis de voorwaarden wat ge makkelijk en aannemelijk willen maken, waar aan niet getwijfeld wordt, dan is er alle kans dat nog in Mei a. s. met het werk wordt aangevangen, om de sloot op behoorlijke diepte te brengen. Oosteeend, 25 April. De Synode heeft weder voor den tijd van een jaar dispensatie verleend aan de Ned. Herv. Gemeente alhier, voor de bediening door een Godsdienstonderwijzer. Den Hooen, 25 April. Den 1 Mei herdenkt de heer J. G. H. van Aken, alhier, den dag dat hij voor 40 jaren geleden als organist in de Herv. Kerk alhier, in functie trad; dat hem nog menig jaar gegeven zal zijn, om die taak te vervullen, is zeker veler wensch. Den 1 Mei 1856 bespeelde de heer v. A. zijn eigen orgel, later is een orgel in de kerk geplaatst; een bewijs zeker, dat de diensten door den heer v. A. verleend, door de gemeente op prijs werden gesteld. Door de Zuiderzee-politie wordt aan ieder visscher op de Zuiderzee in zijn belang aan bevolen, al zijn visschersgereedschappen, zooals; boot, netten, stokken, kubben, enz., voortaan te merken met de letterteekens en nummers, waarmede hunne vaartuigen zijn gemerkt. Wie daarin nalatig blijft, zal bij het ver liezen van bovengenoemde gereedschappen geen hulp bij de Zeepolitie kunnen verkrijgen. In Mei a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiraDten voor de betrek king van klerk der posterijen en telegraphie, om naar mate van de behoefte te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaar wedde van f 400, welke tot f 1500 kan klimmen. Aanmelding vóór 10 Mei a.s. bij het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. De Amsterdamsche afdeeling van de sociaal-democratische arbeiderspartij heeft zich tot den gemeenteraad van Amsterdam gewend met het verzoek, de voeding der kinderen van de scholen der le klasse „in eigen beheer" te nemen, en uit middelen der gemeente aan alle kinderen dier scholeü, die zulks behoeven, gedurende het gansche jaar eiken dag een maal warm eten te verstrekken. Te Nieuwe Niedorp in Noord Holland is een boerenbond gesticht, die zich blijkens de statuten ten doel stelt: „bevordering van de belangen der boeren en het platteland en daardoor die van de geheele gemeenschap door alle gewettigde middelen, waaronder in de eerste plaats wordt gerekend te behoorenhet (zonder nevenbedoelingen aan partijbelang ont leend) aanwenden van invloed op de verkie zingen opdat zooveel mogelijk worden gekozen „boeren" of zij van wie men weet dat zij met de toestanden ten plattelande volkomen bekend zijn en verbetering daarvan zullen voorstaan." Zoodra in eene gemeente 10 leden en dona teurs van den Bond wonen, kan daar eene afdeeling worden gevormd met eigen bestuur en huishoudelijk reglement, goed te keuren door het hoofdbestuur. Zoodra 10 afdeelingen van den Bond zijn gevormd, wordt op eene algemeene vergade ring, te Nieuwe Niedorp te houden, een hoofd bestuur gekozen, bestaande uit 9 personen, waarvan minstens 5 den landbouw practisch moeten uitoefenen. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag in zake de kieswet, door den Minister van Binnenl. Zaken aan de Tweede Kamer toegezonden, wordt door de groote bladen alreeds druk besproken enuitgekleed. Het oordeel van velen is niet byzonder gunstig en 'tlaat zich dus aanzien dat btj de behandeling in de Tweede Kamer, welke vermoedelijk den 19 Mei zal beginnen, (de Kamer is tegen 5 Mei bijeen geroepen) het er nog al weer warm zal toegaan. Dat de wet spoedig in het Staatsblad zal prQken, is voorhands nog wel twijfelachtig. BQ nota van wQziging is thans voorgesteld. Art. 1 te lezen als volgt De leden van de Tweede Kamer der Staten-Gen. worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des rQk8, tevens Nederlanders, die den leeftijd van v(Jf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zy over het laatst verloopen dienstjaar in eene of meer der r{jks directe belastingen zjjn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zjjn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrtJfs en andere inkomsten of naar een of meer der vfjf eerste grondslagen van de persoDeele belasting, zooals die is geregeld b(j de wet van 1 April 1896; of b. indien zQ niet overeenkomstig het bepaalde sub a z(jn aangeslagen, voldoen aan een der volgende voorwaarden 1. dat zy ala hoofden van gezinnen of all alleen wonende personen op den Sisten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar bewonen, krachtens huur, eenzelfde huis, of een gedeelte van eenzelfde huis, waarvan, met of zonder bybe- hoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeènte, waar het huis gelegen is, vermeld in de by deze wet gevoegde tabel; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste SO kubieke Meter. 2o. dat zy op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar by dezelfde persoon, onderneming, openbare ofbyzondere instel ling in dienstbetrekking zyn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zy wonen is vermeld in de bil deze wet gevoegde tabel; of dat zy op den lsten Februari in het genot zyn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van geiyk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld; 3o. dat zy op den lsten Februari sedert een jaar den eigendommen met recht van vrye beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f SO, ingelegd in de Bykspostspaarbank 4o. dat zy hebben voldaan aan de eiscben van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedryf of beroep. 01 die schoonmoeders. Een bewoner van de West-Kruiskade te Rotterdam werd het leven zuur gemaakt, alleen omdat hij het met schoonmama maar niet vinden kon. Zoo was het een dezer avonden alweer „hommeles" en de vrouw, die bang was dat haar man zijn woorden tegen haar moeder met „krachtige" argumenten zou ondersteunen, nam haar mee naar buiten en draaide de deur af, zoodat de man opgesloten zat. Hiermee was de twist echter niet ge ëindigd, want de man schoof het raam op en schreeuwde zijn schoonmoeder, die op straat stond, allerlei liefelijkheden toe, waarop zij het antwoord niet schuldig bleef. Ten slotte wierp hij de petroleumlamp uit het raam, gelukkig zonder schoonmama te raken. De politie, die vond dat het nu wèl was, ging daarop naar boven en maakte een eind aan het kabaal. De schutterij moet het ontgelden. Na de verschijning van schutters op klompen, waarvan de aardigheid echter al spoedig af schijnt te geraken, had men Dinsdagmiddag te 's Hage het voorrecht schutters bij de exereitie te zien verschijnen, gezeten op ezels. Voor de oefening was gezorgd tot goede afzetting van het terrein, door een peleton huzaren, waardoor de kijkgrage menigte op een eerbiedigen afstand werd gehouden. Toch kon niet worden belet dat met steentjes werd gegooid. De oefeningen konden evenwel geregeld plaats hebben; na afloop daarvan werden de twee schutters, welke op ezels gezeten gekomen waren, als helden, op een wagen door den stad gereden. 's Avonds werd een protestmeeting tegen de schutterij gehouden. Eene motie van den anti-schutterij bond werd aangenomen, n. 1.: „verschaffing van schoeisel aan de arbeidende klasse bij schutterlijken dienst en billijke vergoeding van de werkuren, die arbeiders verzuimen gedurende de verplichte oefening. Even over onze grenzen, een paar uren van Roermond, houdt zich weer een bende Zigeuners op van niet minder dan 61 personen. Zij hebben 20 paarden en wagens bij zich. Een eindverder is een kamp van 100 Zigeuners. Het lijkt wel of die schuimers ons land willen omsingelen 1 De marechaussees houdt ze nog op een behoorlijken afstand, TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1