Marktberichten. Uitslag van gehouden Verkoopingen. 4 Buitenland. ••êMé 1 Mei li Vrijdag 2 en ÉT m PREDIKBEURTEN." ADVERTENTIËN. „Hbl." en „N. R. Ct." ontvingen het volgend telegrafisch bericht uit Batavia: „Toekoe Oemar heeft het hem gestelde ultimatum niet aangenomen. Lam Pisang wordt gebombardeerd met 50 stukken." Blijkens het regeeringstelegram van 18 April zocht Toekoe Oemar toenadering met ons en wenschte hij vertrouwden te zenden om met generaal Vetter te spreken. Die samenspraak schijnt gehouden te zijn, waarbij generaal Vetter zeer waarschijnlijk hooge eischen heeft gesteld aan een mogelijke onderwerping van den verrader aan ons gezag. Die voorwaarden zullen Toekoe Oemar te machtig zijn geweest, vandaar verwerping van het ultimatum. In de provincie Groningen zijn een groot aantal veehouders, die stellig verwachten, dat de Duitsche grenzen binnenkort voor ons vee opengesteld zullen worden, niet geneigd reeds nu hun vee te verkoopen. Laat die opening eehter op zich wachten, dan zullen de Groninger voorjaarsmarkten overvoerd wor den. De Friesche vissehers zijn zeer tevreden over de voorloopige resultaten der ansjovis visscherij. Met eiken dag wordt de vangst beter; er zijn vissehers, die reeds in circa 7 uren tijds bij de 5000 stuks vingen. De qualiteit van de ansjovis is dit jaar heel goed, terwijl de vischjes prachtig mooi van stuk zijn. Men verwacht dat dit jaar, in tegenstelling van vorige jaren, deze visscherij goede vruchten zal geven. De slooten en plassen in Zeeuwsch- Vlaanderen worden weder druk bezocht door de kikvorschvangers. Met stok en schepnet weten zij de arme kikkertjes te vangen, die, tusschen ijs verpakt, naar Parijs verzonden worden. Bij eene niet te slechte vangst kunnen de meestal vreemde arbeiders hiermee 2 3 franken daags verdienen. Waarom de Haagsche schutters op klompen ter exercitie verschijnen, wordt in de Haagsche kout van de „Pr. Gr. Ct." als volgt opgelost: Het schijnt wel, dat de bevelhebber der Haag sche schutterij beter met den degen dan met de pen kan omgaan, althans het reglement bepaald, dat de schutters uitsluitend ter exercitieplaats mogen verschijnen met schoenen uit een stuk. ,Het gebeurde menigmaal, dat de eene schutter bottines met knoop; es droeg, de andere zich vertoonde in schoenen met neusjes en een derde wederom een ander model aan zijne voeten had. De krijgshaftige kolonel, heeit aan die schoeisel fantasiën een einde willen maken en toen het bevel afgekondigd, dat de schutter slechts „schoenen uit een stuk" dragen mocht. Men begrijpt de bedoeling, al is de gekozen uitdrukking ook onnauwkeurig. Dat gaf echter den onwilligen vrij spel en vermoedelijk hebben zij geredeneerd, dat een klomp immers de onovertroffen oplossing van een houten „schoen uit een stuk" is." Te Amersfoort schijnt men moeite te hebben om de Gemeenteraad compleet te krijgen. In een der plaatselijke bladen ver scheen de volgende advertentie: GEMEENTERAAD. Oproeping. Sollicitanten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad worden beleefd verzocht, zich direct aan te melden bij besturen der Kies- vereenigingen. Op innige dankbaarheid van bestuursleden, alsmede van de kiezers kan men staat maken, terwijl de verzekering gegeven wordt, dat een benoeming tot ge meenteraadslid bij den heerschende schaarschte zeer zeker zal volgen. Watersnood binnenshuis! De bewoner van een bovenhuis in de Keten straat te Rotterdam zou Zaterdagavond voor moeder de vrouw in de keuken een paar spijkers slaan om er het helder geschuurde keukengerei aan op te hangen. Nu wilde het ongeluk, dat hij een spijker door de pijp der waterleiding sloeg. Een straal water spoot den man in het gezicht, hij probeerde nog het gat met den vinger dicht te houden, maar daar was natuur lijk geen denken aan, zoodat het niet lang duurde of in de keuken konden wel eenden zwemmen. De vrouw liep naar het pakhuis beneden, waar de hoofdkraan is, maar een ongeluk komt nooit alleen dat pakhuis was gesloten. In de radeloosheid van het echtpaar, dat het water in de keuken al meer en meer zag stijgen, daagde eindelijk toch huipop.De heer W. kwam juist voorbij, liep naar boven en sloeg met een hamer de pijp onder het gat dicht. Voor de vrouw kwam toen het zwaarste werk nog aan. Uit Rome wordt bericht, dat zich in Italië een sterke strooming tegen Engeland begint te vertoonen. Er wordt beweerd dat door de intri gues van Engeland de vredesonderhandelingen met de negus zijn afgesprongen en men vreest, dat het er wordt op toegelegd om Italië in een voortdurende strijd te wikkelen, die nog veel men- schenlevens zal eischen en waarvan men de zeker heid mist, dat hij in het voordeel van Italië zal eindigen. De Berlijnsche correspondent van de „Daily News" verzekert, dat Duitschland, indien het mocht komen tot een oorlog tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche Republiek, den Boeren z(jn zedeljjken steun zal verleenen. Duitschland zou dan zijn diplomatieken invloed niet alleen gebruiken ten gunste der Transvalers, maar overal, waar Engeland zou kunnen worden tegengewerkt: in Egypte, Oost-Azië, Venezuela en op het Balkan- schiereiland. Een verschrikkelijke brand heeft Donderdag nacht te Antwerpen gewoed. Het vuur ontstond in de vernisfabriek van den heer Resseleers in de Vlaanderenstraat. Deze fabriek bestaat uit twee perceelen het magazijn en het kantoor; het eene perceel stond reeds in lichtelaaie eer het alarm gegeven werd, en de vernis en andere lichtont vlambare stoffen, die er aanwezig waren, deden de vlammen reeds tot het tweede gebouw over slaan voordat de brandweer ter plaatse was. Aan blusschen viel niet te denken; uit dak en vensters stegen reusachtige vlammen omhoog, die door den sterken wind voortgezweept, weldra de geheele breedte der straat besloegen, zoodat in de huizen aan de overkant de hitte onuitstaanbaar was. Spoedig stonden ook drie belendende perceelen, waaronder 'n suikerpakhuis, in brand; in de fabriek stroomde de brandende vernis door deuren en vensters, terwijl ontploffende bussen met vernis het effect maakten van een peletonvuur en steeds nieuw voedsel aan de vlammen gaven. In het pakhuis smolt de suiker door de hitte en mengde zich op straat met de brandende vernis, die als een lavastroom over de steenen vloeide, de kelders binnenliep en zelf een brandende stroom vormde langs de Plantjjnkaai,en daarzjjn vlammen tot de eerste verdieping van de huizen opjoeg. Het was een angstwekkend schouwspel; het scheen dat de geheele straat ten ondergang gedoemd was. Om halfdrie stonden in de Vlaanderstraat zes huizen in lichtelaaie, in de Kloosterstraat drie gebouwen, en heel veel moeite kostte het om het te verhinderen dat de huizen der Plantijnkaai ook vlam vatten. Eerst tegen halfvier, toen er van de vernisfabriek niets meer over was en de wind een weinig was gaan liggen, kon het gevaar als geweken worden beschouwd. De schade is ontzaglik, men raamt haar op 2 millioen francs. Gelukkig is er geen verlies van menschenlevens te betreuren. Over eenige jaren zal de noordelijke arm der Hudson rivier, de z. g. North River, door eene brug worden overspannen, die tot de grootste bruggen der wereld behoort. Het zal een z. g. hangende brug worden; de stalen pijlers zullen eene hoogte hebben van 557 voet. Zij rusten op een fundament, dat tot 125 voet onder den water spiegel in den grond wordt gebouwd. De brug zal 125 voet breed zijn en door twaalf kabels gedragen worden. Het laagste der brug zal 150 voet boven het water liggen. De pijlers zullen 8100 voet van elkander verwijderd staan, zoodat de scheepvaart in het minst geene belemmering zal ondervinden. Een aantal spoorlijnen, die nu haar eindpunt in New Jersey-City hebben, zullen dan over de brug worden uitgelegd, zoodat dage lijks niet minder dan 1000 treinen heen en weer over de brug zullen loopen. De kosten zijn geraamd op 150 millioen gulden, de tijd, voor den bouw der brug noodig, is geschat op 6 jaar. Formerend, 28 April. Aangevoerd 318 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 802 nucht. kalv. f 6 a 18235 vette Varkens 82 k 85 ct. per kg. 206 magere Varkens f 11 18.00; 302 Biggen f 4 a 7,50; 1544 Schapen en Lammeren; 548 Runde ren en 19 Stieren. Kip-Eieren f 2,50 a f 3,— p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handel stug f 0.52 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien lager in prijs, handel stug f 80 A f 170 per stuk. Melkkoeien, lager in prijs, handel stug, f 130 f 200. Vette kalveren, prijshoudend handel matig. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel vlug. Vette varkens, prijshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend, handel matig. Slachtschapen, prijshoudend, handel stug f 18 a f 26 per stuk. Overhouders prijshoudend handel matig f 14 23 per stuk. Lammeren, prijzen als vorig jaar f 5 f 12 per stuk. Maandag 28 April ad Hoorn. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Een Huis en Erf, groot 2.90 aren. Eooper P. Jbz. Bakker f 500.— Zondag 3 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazübè. Den Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. tien uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. halftien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Küperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 22 April tot 28 April. ONDERTROUWD Arie Brans en Alida Catharina Eelman. Willem Jongeboer en Annaatje Platvoet. Teunis Dogger en Antje Duinker. GETROUWD: Geene. GEBORENTrijntje, dochter van Jacob Hartog en Cornelia Bakker. Jan, zoon van Jan Verhoeve en Reinoutje Bruin. Keeltje, dochter van Pieter Bakelaar en Keunje Wegman. OVERLEDEN: Biem Vlaming,73jaren,weduw naar van Antje Wuis. CornelisRab, 90 jaren, weduwnaar van Antje Wuis. Aris Jan Eelman, 25 jaren, zoon van Sijbrand Eelman en Neeltje EelmaD. Trijntje Daalder, 53 jaren, geh. met Jacob Bakker. Martje Groeneveld, 75 jaren, weduwe van Jan Eelman. "*5 hopen onze geliefde Ouders en Groot- 3** #3 ouders 3 C. P. DEKKER H M. DIJK SEN, g? ♦f? hunne 40-jarige Echtvereeniging te her- denken. i§A Uit naam hunner dankbare kinderen, behuwd- en kleinkind. ST Hoorn, Texel, 1896. Met groote dankbaarheid heb ik het voorrecht, te kunnen berichten,dat mtjDe geliefde Kinderen HENDRIK DOGGER en GUURTJE MEIJN, op ZONDAG, den 3 MEI a.s., hunne 12j.-jarige Echtvereeniging hopen te vieren. Oudeschild, 29 April 1896. Hun vader, MAARTEN DOGGER.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2