Buitenland. Marktberichten. Zondag 17 Mei a. s. '"PBEDIBBBUBTEN. A DVKBTENTIËN. Op Maandag 4 Mei maand in aantocht was, doemde ten vure al wat door haar was opgezameld. 0/ 't Waren de van ouds hier bekende Meier- 'blitsen, door enkelen vreugdevuren geheeten, welke men op den laatsten dag van April, des avonds op verschillende punten kon op merken. De gewoonte, om vóór de maand Mei hare intrede doet, te vernietigen 't geen niet meer bruikbaar is, wordt bij de jeugd alhier nog steeds in eere gehouden. Met Mei komt het nieuwe leven, Mei is immers de Bloeimaand; och, waren het niet enkel de afvallertjes van vloer- of muur bedekking of andere stoffelijke onbruikbare artikelen, welke der vernietiging werden prijs gegeven om plaats te maken voor betere wanneer de Meimaand in het land komt, doch mochten het even zoo zijn de gedachten en werken welke den mensch niet sieren, en deze evenzoo plaats maken voor beterer en edeler werkingen, tot heil der menschheid. Het Fanfarekorps. Na de September feesten des vorigen jaars, toen het fanfarekorps alhier zulk een schitterend aandeel had in het welslagen onzer feesten, hoorde men van dat korps weinig meer; slechts de vermelding van een paar vergaderingen bewees dat het korps nog steeds bestond. Voor de winter-amusementen was een optre den van het korps niet zoo dringend noodig, doch al ware zulks wel het geval geweest, de wisseling van werkende leden, waarmede dit korps van den beginne af heeft moeten worstelen zou een optreden in den verloopen winter zeker zeer moeielijk hebben gemaakt. Dank evenwel de toetreding van eenige nieuwe leden na het verlaten van het korps door enkelen, dank de vasthoudendheid van sommige oude leden, doch niet het minst dank den ijver en de toewijding van den Directeur, maakte het Fanfarekorps zich dezen winter gereed om in den a. s. zomer meermalen in het publiek te kunnen optreden, en dit is toch zeker het meest gewenscht. Zoo zal, naar wij vernamen, op een der oefeningsavonden (vermoedelijk Dinsdag 12 Mei) het korps eene promenade door den Burg maken; is het voornemen om op den tweeden Pinksterdag een Volksconcert te geven in het Parkvervolgensdoch neen, we mogen niet alles uit de school klappenwel mogen we nog zeggen dat die concerten meermalen zullen worden herhaald en dat ook andere dorpen op het eiland daarvan een behoorlijk deel zullen krijgen. Oüdeschild, 1 Mei. Naar aanleiding deroproe ping om iets te doen tot leniging der enorme materieele schade, door een deel onzer visschers- vloot geleden in den Storm van 27 Maart 1.1., is door eenige ingezetenen van hier besloten, om die goede zaak door 't houden van lezingen en voordrachten te steunen. De Heer T. Zwanenburg, Conducteur bij de Vestingartillerie te Helder, heeft eene goed geslaagde teekening vervaardigd, voorstellende de Zeeramp van 27 Maart, waarop behalve tal van visschervaartuigen, op den achtergrond ook de viermaster „Stanleij" te zien is, wor stelende met storm en branding. Deze schilderij zal worden verloot a 25 ct. per lot. De opbrengst is geheel voor 't goede doel bestemd. Oosteeend 1 Mei. Werd er in vorige jareD geklaagd over gebrek aan woningen op ons dorp, zoo zelfs, dat meermalen gewenscht werd, dat er iemand zou komen die eens eenige huizen liet zetten; thans schijnen de bordjes langzamerhand verhangen te worden. Eenige eigenaars van woningen kijken reeds te vergeefs naar huurders uit en wat in jaren niet gebeurd is, vanaf heden big ven eenige huizen onbe woond staan. Atjeh. Bij het dep. van Koloniën is het volgende telegram van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië ontvangen: „Tjoet Toengkoep en Nja Makam met benden naar VI Moekims om Toekoe Oemar te steunen. Gisterennacht benting van Tjoet bij Toeng koep door een detachement genomen en ver nield. Een fuselier licht gewond. Vijand had zeven dooden. Wij maakten vijf gevangenen. Wat is een landlooper? In een dorp van Zuid-Holland werd eenige dagen geleden proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die het strafbare feit had gepleegd bedoeld bij art. 461 Wetboek van Strafrecht, (het „loopen" over iemands „land"). Door den burgemeester werd dit proces-verbaal door gestuurd naarden OfMer van Justitie in Den Haag met begeleidend schrijven, dat een proces-verbaal wegens „landlooper^" tegen bedoelden persoon was opgemaakt. In eene vergadering der Haagsche afdee- ling van de Holl. M. v. Landb., werd door den heer van Kerkwijk aan het einde der vergadering gewezen op het feit, dat men in Engeland, waar de toestand van den landbouw ook slecht is, geen beter middel heeft weten te vinden ter tegemoetkoming aan de land bouwers dan de grondbelasting te verminderen. Hij wenschte dat middel ook hier te lande te zien toegepast. Dinsdagnacht zijn bij een veehouder onder Hillegom, 29 stuks vee, lijdende aan of ver dacht van mond- en klauwzeer, afgemaakt. Vele regenbuien en een snelle wisseling der weersgesteldheid karakteriseeren de maand Mei, voorspelt Falb. In het tweede derdedeel vooral regen, maar over 't geheel heeft deze maand een droog verloop. Van 1 tot 3 Mei: De eerste dagen zijn koel. Tamelijk veel regen, misschien een enkele maal sneeuw. Eene begrafenis op het platteland! Maandag werd te Bavel (bij Breda) begraven de overleden landman C. Embrechts, vader van zes kinderen. Het lijk werd, toen het naar zijne laatste rustplaats gebracht werd, gevolgd door niet minder dan 146 familieleden, die volgens het gebruik, na afloop verzocht werden op koffie, brood en kaas in de naastbijzijnde herberg Na goed gegeten te hebben, speelde eenige mannelijke familieleden zeer gezellig een partijtje biljart! —Een dronkaardsrecord schrijft de „N. Gr. Ct." Zekere Wiert W. S., zonder beroep en zonder bekende woonplaats, is in den tijd van Maandag morgen 9 uur tot Woensdagavond half negen te Groningen viermaal wegens dronkenschap opgebracht. Wat dat zeggen wil, beseft men eerst recht, ais men weet, dat deze kampioen in het jenever drinken in die kleine drie dagen ongeveer 80 uur op het politiebureau heeft doorgebracht, om zijnen roes uitte slapen. Een inwoner van Hengelo, Nieuwenburg, gaf dezer dagen zijn dochtertje bij den burger lijken stand aan onder de namen Derkje Anar- ehistine. Eenige dagen later werd hij door den ambtenaar ontboden, en werd hem mede gedeeld, dat hij zijn kind den tweeden naam niet mocht geven de minister wilde het niet hebben. Uit Montreal in Quebec wordt gemeld, dat ver scheidene steden in Oost-Canada door zware over stroomingen zijn geteisterd, waardoor een schade van ruim f 2 500.000 is geledeD. De stad Richmond en een gedeelte van Sherbrooke zfjn overstroomd en honderden gezinnen werden genoodzaakt, hun woningen te verlaten. Een groot aantal molens en fabrieken aan de oevers van de St. Francis- rivier werden weggeslagen, terwijl fjzeren viaducten werden vernield. Het verkeer op den Quebec Central-spoorweg en op de Ifjnen van het district Richmond is gestaakt, Te Stannes en Isle-de-Grace werden eergisteren 24 huizen door het water meegevoerd. In Zuid-Afrika richt de veepest nog altijd groote verwoestingen aan. De ziekte breidt zich naar het Noorden uit. De inwoners van Vrijborg hebben bijna al hun vee verloren. Een Zwitsersch jager maakte zich onlangs in de Alpen meester van een adelaarsnest. In het nest vond hg, behalve een jongen arend, een pas gedooden haas, 27 pooten van gemzen, 4 pootjes van duiven, 30 pooten van fazanten, 11 koppen van kippen, 18 koppen van andere vogels en de overblijfselen van een aanzienlijke hoeveelheid konijnen, marmotten, eekhoorntjes enz.l 11 April en de beide volgende dagen zfja aan Ellis Island bij NewYork meer dan achthonderd immigranten gearriveerd, die allen ongeschikt zjjn bevonden om in de Unie te worden toegelaten. .Wij hebben genoeg menschen, die lezen noch schrijven kunnen, in het land", schrijft de .New- York Herald." ,En niet alleen de tendollar pauper moet geweerd worden, ook personen die eenvoudig hierheen komen om den militairen dienst te ont- loopen, zonder de bedoeling te hebben zich hier te vestigen en zonder de verplichtingen en ver- antwoordeiy kheid van hun burgerschap te begrfjpen. Ook op dezulken, van wie niet te verwachten is dat zjj iets voor hun aangenomen vaderland zullen gaan voelen, moet de wet van uitsluiting streng worden toegepast." Het chronisch geldgebrek van de Turksche Regeering is tegenwoordig erger dan ooit. Vooral aan het Departement van Marine heeft men daar mede te kampen; niet alleen dat de officieren en manschappen geen soldij ontvangen, maar de menage ïgdt er ook onder; vleesch krijgen zij niet meer, want de leverancier heeft nog 15,000 Turksche ponden van de Regeering te vorderen. De Sultan heeft nu bevolen dat aan de troepen boter moet uitgereikt worden, totdat de leverantie van vleesch weer geregeld plaats heeft. De Telegraaf ontving het volgende bericht- De Shah van Perzië vermoordOp den Shah is heden een moordaanslag gepleegd. Met een vuurwapen werd hem een wonde toegebracht, waaraan hg binnen korten tijd bezweek. De geneesheer van het Duitsche gezantschap, wiens hulp werd ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. Een verschrikkelijk tooDeel is dezer dagen afgespeeld in eon nabij Napels gelegen woning. Een wolf was het huis, bewoond door een zekere vrouw Maria Mari, binnengedrongen. Toen de bewoonster, die eenige oogenblikken was uitge weest, naar huis terugkeerde, bemerkte zij vol schrik den gevaarlijken gast. Op haar hulpgeroep snelden de buren toe en een hunner, zekere Pietro Magala, loste een geweerschot op den wolf dat het dier slechts kwetste. Daardoor tot razende woede gebracht, wierp de wolf zich op een der aanwezigen, den jeugdigen Giordano Biagio, die vreeselük in het gelaat en den arm gebeten werd. Zjjn zoon in levensgevaar ziende, viel de vader van Biagio daarop het dier aan, dat hg na een vreeseigke worsteling, waarbij hem een stuk vleesch uit den arm gescheurd werd, met mes steken wist af te maken. Vader en zoon werden naar het Pellegrinihospitaal te Napels overge bracht. Lelden, 1 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 121 af 258 22 Stieren f 57 a f 200; Veulens stuks; f af 603 kalfkoeien f 120 a f 262; Melkkoeien f 120 a f 262; 362 Varekoeien f 91 a f 220; 246 Vette koeien f 121 a f 258; 78 Vette kalveren f 27 a f 70, 200 Magere kal veren 4,50 a f 18, 24 Graskalveren f 15 a f 47 225 Vette Schapen f 17 a f 28.00; 415 Schapen weide) f 14, a f 25,00 1 Paarden f 40 a f 230 Magere Varkens f 15 a f 37 Vette Varkens a. 376 Biggen f 3.50 a f 13. 692 Lammeren f 6 S, f 11.—. Zondag 3 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazurë. Den Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffëf. Oüdeschild. Voorm. tien uur de Hr. Niëssink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. halftien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL, en de, daaronder ressorteeronde, hulpkantoren werd gedurende de maand April Ingelegd f 1816.57, Terugbetaald f 2882.18. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1411. «2 hopen onze geliefde Ouders M W. DE WIJN Éi •m «-fi- en A. KOOIMAN, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. |jV jÉ TJit naam hunner dankbare kinderen, Éfc Den Burg. 1896. hopen onze geliefde Ouders A. SCHAGEN en C. MOLESTEEG, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner dankbarekinderen, WILLEM SCHAGEN. JAN SCHAGEN. NEELTJE SCHAGEN. GRIETJE SCHAGEN. CORNELIS SCHAGEN. ADRIAANTJE SCHAGEN: CORNELIA SCHAGEN. ANTJE SCHAGEN. Paterson N. J., Noord-Amerika. Ondertrouwd: J. J. BAKKER en A. MANTJE. Qotterend op Texel, 8 Mei 1896.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2