Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Van wege de Vereeniging tot Ontwikke ling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier zullen ter verbetering der Veefokkerij in Noord-Holland keuringen plaats hebben van Stieren, op 7, 8, 9, 11, 12 en 18 Mei, resp. te Sehagen, Hoorn, Alkmaar, Halfweg, Purme- rend en Weesp. Toegekend zullen worden 12 subsidiën elk van t 150 voor tweejarige of andere stieren en 24 aanboudingspremiën van f 50 elk voor één-jarige stieren. Tegen de helft van September dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Die leerliDgen genieten van het Rijk huis vesting, voeding, verpleging en onderwijs ge durende twee jaren. Bovendien kunnen eenige uitwonende leer lingen aan de lessen deelnemen. Aanmelding bij den voorzitter van den geneeskundigen raad van den dienstkring, waarin zij hare woonplaats hebben. De ontginning op de grootste schaal in ons land is die van het Staatsdomein op de heiden bij Cbaam en Gdze, (Noord-Brabant) onder leiding van den boschbouwkundige van Schermbeek. Op het oogenblik vinden daar ongeveer 120 menschen werk. In weinige jaren tijds werden ongeveer 300 H.A. tot bosch I aangelegd. Voor de provincie Noord-Holland is een Rijkskeuring van paarden uitgeschreven, aan- vangende 18 Mei en eindigende 26 Juni. Daaraan i zal worden deelgenomen door 126 gemeenten, op 50 keuringsplaatsen, verdeeld over drie c districten, in elk van welke achtervolgens 3757, 1 1101 en 1201, samen 6050 paarden voor de commissiën moeten worden gebracht. Enkele J gemeenten hebben slechts één paard te doen keuren. Het grootste aantal leveren Haarlem mermeer met 1004, en Amsterdam met 1061 paarden. Ter opbeuring van den landbouwl Een commissie van vijf leden uit de Provin ciale Staten van Groningen, zal in de komende i zomervergadering hebben te rapporteeren over de oorzaken van het verval van den landbouw, en de middelen ter verbetering. Deze commissie klopte ook om advies aan bij de Maatschappij van Nijverheid in het Wes terkwartier, die onder meer de volgende reme dies aanbeval: In de eerste plaats acht de maatschappij het wensehelijk, dat invoerrechten op granen en meel, en uitvoerpremiën worden ingevoerd. Hierin is, meent zij, het zwaartepunt van de quaestie gelegen. Verder acht zij hetwensehelijk een progressive grondbelasting in te voeren; zij wil de grondbelasting niet afgeschaft hebben. Zy acht het wensehelijk, dat de voor den land bouw schadelijke accijnzen, de wegtollen en de tollen op de binnen wateren worden afge schaft. Omtrent eene uitgevonden melkmachine, deelt men aan de „Arnh. Crt." mede: De machine, laktator geheeten, weegt in het geheel 14 pond. Zij ligt by een trekriem, welke de koe omspant en zich kunstig naar de uiers richt. Het aanbrengen van een riem duurt slechts eenige seconden. Het werk, dat dit gereedschap verricht, is precies het nabootsen van hetgeen het kalf bij het zuigen doet, dus afwisselend zuigen en drukken. De melk komt uit de uiers zorgvuldig in eene kleine buis en van daar door een tegen stof beschutte leiding in een groot melkvat. Naar wordt medegedeeld is de Neder - landsehe Cacaofabriek te Helmond door Z. M. den Koning der Belgen gebrevêteerd voor hare artikelen Helm-Cacao en Chocolade, met het recht tot het voeren van het Koninklijk Wapen en den titel van Hofleverancier. Gelukkig, dat paardenvleesch gezond is. By een proces wegens dierenmishandeling, dat dezer dagen te Londen voor den politierechter kwam, bleek uit de verklaringen der getuigen, datjaar- ïyks wel 26000 oude en onbruikbare omnibus- paarden uit Londen naar Rotterdam en Antwer pen verscheept werden, om daar verwerkt te worden tot .rundvleesch in blikjes" met Ameri- kaansche etiketten- Eet smakelyk. Eenige dagen geleden ontdekten een aantal landbouwers te Thames Dittan by het afbreken eener oude schuur onder den vloer de schuilplaats van legioenen ratten. Meer dan 500 stuks werden gevangen, Een paar dozyn der vetste ratten werden doodgesla gen, waarop men van de achterboutjes een groote spekpastei maakte. Den volgenden dag werd dit overheeriyke keukenproduct door de boeren, welke in een bierhuis expresseiyk daarvoor byeenkwa- men, met graagte verorbert. Waar biy ven de oude schoenen? In Amerika maakt men er kunstleder van, door ze uiteen te halen en er eerst een pap van te bereiden. Nog practischer handelt men in de militaire strafgevan genis te Montpellier. Daar worden van oude schoe nen nieuwe gemaakt, zoo meldt „l'Ingénieur Civil." Het naaisel wordt losgemaakt en de spykers er uit gehaald. Dan weekt men het leder in water en snydt er zolen en bovenleder van voor kin derschoentjes. De kleinere stukjes gebruikt men voor de hakken of schoentjes van zuigelingen. Wat er dan nog overblijft, koopen de boeren gaarne als uitstekende mest. Ook de spijkers worden niet weggeworpen: met een magneet schift m6n de yzeren van de koperen, en die laatste leveren ook nog een aardige winst. Aan het beroep van medicus zyn in Marokko allerlei onaangenaamheden vorbonden. Gerhard Rohlfs verhaalt, dat hy op zekeren dag in zyne hoedanigheid van ïyfarts van den sultan aan het paleis ontboden werd. In een behooriyke veranda zat de sultan, die gemakkeiyk aan zyn grooten, zwarten baard herkenbaar was met de beenen onder het lichaam gekruist. In een nis lag op een matras een zieke jongeling, Mulni Himae, de zoon en vermoedeiyke opvolger van den toenma- ligen sultan. Deze is ziek, heette het, behandel hem! Rohlfs zag spoedig, dat de kranke jongeling aan een overladen maag laboreerde en een weinig koorts had. Ik schreef hem daarom „milha inglese" En- gelsch zout, zooals de Marokkanen magnesia aulp- hurica noemen, voor en wel een eetlepel vol, benevens chininepillen. Daarna werd ik by den sultan gebracht en hy vroeg my hoe ik zyn zoon bevonden en wat ik hem voorgeschreven had. Op mijn antwoord zeide hy; Thaib, thaib goed, goed. liet my het bittere zout brengen, en beval my, er de helft van te gebruiken, hetgeen ik natuuriyk doen moest. De chininepillen kende hy, daarvan werd ik dus verschoond en het on derhoud was afgeloopen, Dit is het onaangenaamste by de behandeling van voorname Marokkaansche patiënten; zy verlangen altyd dat men de helft der voorgeschreven geneesmiddelen zelf inneemt. Ik, die het in't geheel niet noodig had, ondervond den ganschen dag de werking van het middel! Wat een pret. Nauwelijks zyn dit jaar in Spanje de stierengevechten begonnen, of men hoort reeds van ongelukken. Te Barcelona stierf o. a. een picador aan een hersenscudding, in de arena gekregen. Te Sevilla werd by een stieren gevecht een picador in de lucht geworpen en zwaar gewond. In het zelfde stierengevecht ontsnapte de beroemde matador Guerita ter nauwernood aan den dood. De stier, die een degenstoot had ontvangen, bezat nog de kracht, om zich op den Espada te werpen en hem met zyn hoorn omver te stooten. Men meende, dat hy doodeiyk gewond was, en overal gingen kreten van ontzetting op, vele dames vielen flauw maar de kwetsuur bleek van weinig beteekenis te zyn, want de kamp kon vervolgd worden. Dat maatregelen tot beteugeling der dron kenschap niet altyd baten, leert het voorbeeld van Christiana. Ofschoon daar met 1 Januari jl. scherper bepalingen op de drankhuizen zyn in werking getreden, is het getal personen die in de eerste drie maanden van dit jaar wegens openbare dronkerschap moesten worden opge bracht niet minder dan 8616 of ongeveer 600 meer dan in het eerste kwartaal van 1895 geweest. Men was in Amerika reeds lang beducht, dat de wilde buffels spoedig zouden uitsterven, en had hun daarom in het National Park een toevluchtsoord gegeven. Het schynt evenwel, dat de hoofdopzichter van dit park niet over de noodige middelen beschikt om te waken tegen de talryke wilddieven, die, op de grenzen van het Park wonende, jacht op de buffels maken. Deze jacht is zeer loonend, daar men grof geld betaald voor een buffelhuid of een buffelkop. Voor 2 jaar liepen er 200 buffels in het National Park en nu zyn er nog slechts 50, die aanhoudend door wilddieven vervolgd worden. Men denkt er nu aan, de dieren naar eene andere streek te vervoeren, waar zy werkeiyk beschermd zyn en zich, onder de natuuriyke levensvoorwaarden, kunnen voortplanten. Het National Zoölogial Park te Washington zou daarvoor de aangewezen plaats zyn naar men hoopt, daar men anders bevreesd is, dat de Amerikaansche buffel totaal zal worden uitgeroeid. Vergadering Dinsdag 5 Mei voorm. 91/, uur. Voorz. Jhr Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de heeren Coninck Wes tenberg, F. KeOser, Dros, ZQm, Roeper, Koorn, Koning, Bakker, Mets, en Lap. Afwezig de heer C. KeQser Pz. met kennisgeving. Secretaris J. A. Wesstra. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd, Mededeeling wordt gedaan van gehouden kasopname b(j den Gameenteontvaugerkassa was f 278.21, achterstallig ongeveer f 125 van é8ne missieve van Ged. Staten, houdende afschrift van een Kon. besluit, waarby aan de gemeente Texel als buitengewone subsidie voor het onderwijs, wordt toegestaan eene bijdrage van f 6350. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding Gemeenteverslag over 1895. Goedgevonden wordt dat bedoeld verslag by de leden van den Raad ter lezing zal circuleeren. Benoeming Amtenaar van den Burgerlijken Stand. Dit punt wordt niet behandeld. Door den Voorz. was het aan de orde gesteld op grond dat hy in de tweede helft dezer maand vermnedeiyk veel afwezig zal zfcn en ook op den heor Westenberg wellicht niet zou kunnen worden gerekendde heer C. Keyser Pz. zou alzoo de eenige ambtenaar zyn, en waar deze verhinderd zoude zyn als zoodanig opte- treden, zou zulks voor het publiek ongerief kunnen veroorzaken. De heer Westenberg deelt thans mede dat op hem wel zal kunnen worden gerekend; eene nieuwe benoeming wordt alzoo niet noodig geacht. Verzoek telefonisten Hoorn, Oosterend en Oude- schild, om verhooging van jaanvedde. Dit verzoek voor eenige dagen geleden ingekomen is by B. en W. nog niet in behandeling geweeBt. Wenscht de Raad ten deze een praeadvies van B. en Wdan stelt de Voorz. voor om het adres te ronvoyeeren naar B. en W. om praeadvies. Dienovereenkomstig wordt besloten. Voorstel Burg. Weth. nadere regeling, inzake bouwen veldwachterswoning te den Burg. Het voorstel is dat hiervoor do ir den Raad een crediet worde toegestaan van f 1300. De Voorz. herinnert er aan dat in de vorige raadsvergadering hiervoor een crediet van f 1100 werd toegestaan, hetwelk voor het primitieve plan door den Gemeente-opzichter aangeboden, voldoende zou zyn geweest. De byvoeging van andere werk zaamheden, aan dat plan, later, (welke worden medegedeeld) zoomede de omstandigheid dat er tegenwoordig nog al veelvuldig bouwwerk is, waren niet onmogeiyk redenen dat de inschryvingssommen die der begrooting overtroffen. Na eenige toelichtfngen door den Voorz. welke vereenvoudiging zal worden aangebracht, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Idem, tot het bouwen eener kamer aan het Post kantom-, aldaar. De Voorz. brengt het betrekkeiyk plan ter tafel, waaruit biykt dat de bedoeling is eene kamer by te bouwen tegen het bestaande gebouw, zoomede het verzetten van een schuurtje, en de muur aan de straat te vervangen door een yzeren rasterhek; hiervoor zal benoodigd zyn een som van f 1000, Volgens bekomen inlichtingen bestaat er gegronde verwachting dat de Regeering bereid zal worden bevonden om jaariyks f 50 huur meer te betalen wanneer deze werkzaamheden zyn uitgevoerd. Enkele leden meenden het wenscheiyker om de kamer aan de straat te doen bouwen tegen het bestaande gebouw, anderen gaven in overweging om een nieuw postkantoor te bouwen en het bestaande voor woning in te richten. Beiden plannen zouden volgens den Voorz. evenwel te kostbaar zyn. Het voorstel van B. en W., om voor het voorgestelde plan eene som van hoogstens f 1000 beschikbaar te stel len, werddaarop met algemeene stemmen aangenomen, Idem tot restauratie van de Vischmarkt, aldaar. Het voorstel van B. en W. is dat de Raad daarvoor een crediet zal toestaan van f 300. Het ter tafel gebrachte plan tot restaureering van het gebouwtje op de Vischmarkt, zal eene uitgaaf vorderen van f 300. Het gebouwtje zal met yzeren staven worden afgerasterd en worden ingericht om daarin de veebascule te plaatsen, zoomede tot berging van de markthekken, waarvoor thans eene gelegenheid wordt gehuurd tegen f 15 's jaars. Het voorstel, uitvoerig toegelicht, vond geene bestryding en werd aangenomen met algemeene stemmen. Idem, tot het aangaan eener geldleening. Als gevolg van de aanneming van de drie laatst- gemelde punten is eene geldleening noodzakeiyk.' B. en W. stellen daarom den Raad voor eene geldleening aan te gaan (met intrekking van het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aangaan van eene geldleening van f 1100) tot een bedrag van f 2600, tegen eene rente van 4%, met jaarltlksche afbssing van minstenR f 100; de eerste aflossing zal plaats hebben in 1897 Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Idem, tot het huren van een gedeelte strand aan de Koog. Dit voorstel is een gevolg van een schryven van den heer Ontvanger der Reg. en Domeinen alhier, waarby deze, te kennen gevende dat door den Heer J. H. Mop jen aanvraag is gedaan tot het huren van een geoeelte strand tot het oprichten van een bad huis, de gemeente in overweging geeft om, in navolging van zooveel andere gemeenten, een gedeeite strand te huren. De Voorz. zegt dat B. en W. hiervan aanvankeiyk weinig voordeel verwachten, doch in overweging nemende dat het wellicht in het belang van het publiek kan zyn dat de gemeente als rechthebbende optreedt, waardoor willekeur van particulieren kan worden uitgesloten, alsook dat de gemeente de preferentie van huur heeft, wordt door B. en W. voorgesteld dat de Gemeente in huur zal aanvragen het gedeelte strand tusschen kilometerpaal 19 en 20, voor dsn tyd van vyf jaren, tegen niet hoogere huur dan f 6 per jaar, en met het recht om het terrein aan anderen te mogen verhuren. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Goedkeuring bestek en begrooting verbetering Waal- derweg. Zonder eenige discussie wordt door den Raad de vereischte goedkeuring verleend. Vaststelling instructs voor den marktmeester. Het concept voor de bovenbedoelde instructie, (voor het publiek weinig wetenswaardigs bevattende) wordt artikel8gewyze voorgelezen en behandeld en

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2