Binnenland* RIJKSKEURING VAN PAARDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bij hen ontvangen schrijven van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie aan de ingezetenen, die hunne paarden op den 2 Juni a.s. ter keuring moeten aanbieden kan worden toegestaan zulks op den 3en te doen en omgekeerd mits zij van hun verlangen hiertoe vooraf uitdrukkelijk kennis geven ter Secretarie der Gemeente en het aantal te keuren paarden op eiken dag onveranderd blijft. Met het oog op het groote ongerief, dat volgens de bestaande regeling de paarden uit den Hoorn te de Waal en een aantal uit Eierland te den Burg ter keuring moeten worden aangeboden, meenen zij goed te doen hierop in het bijzonder de aandacht te vestigen, opdat de ingezetenen van den Hoorn desverlangd, met die van Eierland onderling kunnen overeenkomen de dagen waarop de keuring van hunne paarden zou moeten plaats hebben, te verwisselen. Zij die van het vorenstaande wenschen gebruik te maken worden verzocht daarvan vóór of op 35 Mei a s. mededeeling te doen ter Secretarie der Gemeente. Texel, 15 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 16 Mei 1896. Texelsche belangen. De groote lammeren- markten zijn in aantocht; h6t is een tijd van beteekenis voor onze veefokkers. Het fokken van lammeren en gevolgelijk het verkoopen er van, is voor ons eiland eene levensvraag; immers de opbrengst dier producten is voor menigeen de basis waarnaar de verschillende zaken moeten worden geregeld. Gelukkig laat de toekomst zich niet zoo heel donker inzien; zullen de enorm hooge prijzen van vroegere jaren wel niet kunnen worden bedongen, 'tlaat zich toch ook niet aanzien dat tegen een minimum van prijs zal moeten worden verkocht. Gaarne wenschen wij, en zeker velen met ons, dat de handel een bevredigend resultaat moge opleveren; voor het bestaan van velen in het bijzonder, voor de welvaart van ons eiland in het algemeen, zou zulks zeer ge- wenscht zijn. De weinige bronnen van bestaan waarmede onze bevolking zich moet tevreden stellen (de landbouw en de visscherij), zijn aan zoo groote wisselingen onderhevig, hebben reeds menig- malen zulke groote teleurstellingen gebaard, dat de wensch naar een gunstiger uitzicht in beide zaken, zeker niet te veeleisehend is. Moge de toekomst een bevredigend ant woord geven. Een onzer oudste gebouwen, het voor malig raadhuis, zal weldra onder den moker des sloopers vallen. Het gebouw, waar voorheen de belangen der burgerij werden behandeld, doch dat in den laatsten tijd niet bijzonder de aandacht trok en thans werd gebezigd tot bergplaats van verschillende goederen, grenst aan het onlangs verkochte perceel van den heer Westenberg, en is door den nieuwen eigenaar van dat perceel aangekocht om ruimer terrein te be komen ten einde uitvoering te kunnen geven aan de plannen tot den bouw van een Hotel met annex gelegenheid tot ontspanningsplaats. Door de thans gedane aankoop bestaat de mogelijkheid dat het laatstgenoemde gebouw in zijn geheel (behoudens de noodige restau- ratië) zal kunnen blijven bestaan. Ook dat gebouw getuigt van den soliden bouw door het voorgeslachtde ruime vertrekken, gangen, kelders en wat dies meer zij, leveren daarvoor het bewijs en zijn wel bezienswaardig. Door den tegenwoordigen eigenaar wordt het gebouw (volgens achterstaande adv.) tegen een geringen toegangsprijs, op Zondag a.s. voor een ieder ter bezichtiging toegankelijk gesteld. Wij vestigen daarop bij deze de aandacht. Tot toelichting. Wij meenen goed te doen om, ten opzichte van de Rijkskeuring van paarden, de aandacht te vestigen op het geen hierboven door B. en W. wordt mede gedeeld. De keuring zal op twee dagen worden ge houden, n.l. te den Burg en a/d Waal. Aangezien nu voor de bewoners van den Hoorn, Oude- schild en Koog, die hunne paarden aan de Waal ter keuring moeten aanbieden, het mogelijk meer gewenscht zoude zijn dit aan den Burg te kunnen doen en voor de bewoners van Eierland het wenschelijker zoude zijn de keuring aan de Waal te doen plaats hebben, wordt de gelegenheid opengesteld voor de eigenaren van paarden op de verschillende plaatsen, om met de dagen van keuring te verwisselen. Men leze hhrover de bekend making, voorkomende op de le kol. pag. 2 van dit blad. Juist genoegzaam leden waren tegen woordig om de vergadering der Yrijz Kiesver- eeniging van den Burg, tegen gisterenavond uitgeschreven, voortgang te doen hebben. De rekening door den Penningmeester gedaan wees een bevredigenden uitslag aan. Da her ziening van het reglement ondervond weinig moeielijkheden. De verkiezing van een lid voor het bestuur kreeg op deze vergadering niet haar beslag, doch werd uitgesteld tot later. De mededeeling dat het Kamerlid de heer Lieftinck, van Haarlem, zich bereid heeft ver klaard eene spreekbeurt te vervullen, was het dessert. Het verzoek zal tot genoemden Heer worden geriGht om in October voor de vereeni- ging optetreden. Waal. Van particuliere zijde wordt ons verzocht er de aandacht op te vestigen, dat Zondag 17 Mei aan de Waal in het hotel Belleveu door eenige heeren van Oudeschild voordrachten zullen worden gehouden. Met het oog vooral op het goede doel hetwelk wordt beoogd, (de entréa's zullen komen ten voordeele van hen die door den storm van 27 Maart groote schade bekwamen) is eene ruime opkomst van het publiek ten zeerste gewenscht. Oudeschild, 15 Mei. Door een garnalenvis- scher van hier zijn in den loop der week niet minder dan drie pijlroggen in zijn net gevangen. Het koste heel wat moeite de gevaarlijke waterbewoners onschadelijk te maken. Dit geschiedde, nadat zij uit het net waren ver wijderd, door hen met een scherpen bijl den staart af te hakken. Een der pijlroggen woog naar gissing, wel veertig pond. Oosterend, 15 Mei. In den nacht vanjl. Woensdag op Donderdag is de blazerschuit T. X. 32 van F. Dekker tot op den waterspiegel afgebrand, terwijl zij, zonder dat er volk aan boord was, nabij Oost vertuid lag. Niets was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Door de marine wordt eene belooning van f250 uitgeloofd voor het vinden en terug bezorgen van een ongeladen vischtorpedo, die ter reede van Texel bij het lanceeren door Hr.Ms. pantersGbip Korten aar verloren is gegaan. Het verloren instrument vertegen woordigt eene waarde van ongeveer f 5000. Evenzoo een bedrag van f250 voor een dergelijk, instrument van de torpedoboot „Habang" bij het lanceeren ter reede van Texel vermoedelijk gezonken. Atjeh. De „Tel." ontviDg Donderdag het volgende bericht: De toestand in Atjeh is onveranderd. Gisteren avond werd van Landjamoe uit eene verkenning ondernomen. De stellingen van Toekoe Oemar konden evenwel niet bereikt worden, daar tengevolge van de overvloedige regens de bruggen vernield zijn. De stellingen van Toekoe Oemar zijn nog bezet en ondervinden weinig nadeel van het ^bombardement. De regens houden aan en verhinderen de operatiën. Men schrijft van Terschelling: Nabij de kust van dit eiland levert de zee een eigenaardigen aanblik op, een woud van mas ten van Eogelsche kotters en stoomtrawlers, waartusschen onze politieboot „Dolfijn" stoomt, om de vreemde visschers op den bepaalden afstand van de kust te houden, en waarmede de boot veel werk heeft. Treurig is onder tusschen die aanblik voor onze kustvisschers, want na zulk een verblijf der Eagelschen kunnen ze weken lang thuis blijven, omdat er dan bijna geen vischje meer wordt gevangen. Op de veemarkt te Leeuwarden waren op de jongste marktdagen achtereenvolgens niet minder dan 284l, 3209, 8576, 4347 en 4992 stuks vee aangevoerd. Deze belangrijke aanvoer is een gevolg van de omstandigheid, dat in Friesland de boeren algemeen tegen half-Mei hun half-jaarlijksche pacht moeten betalen en veehouders, om aan geld te komen, tegen dien tijd een deel van hun vee ter markt brengen. Eet Kiesrechtontwerp. By het algemeen debat over het kiesrechtontwerp verklaarde de heer van Kerkwijk zich daarvoor; evenzoo de heer Michiels, mits eenige bezwaren werden op geheven. De heeren Bool en Basterd reserveerden zich hunne stem. De heer Hart zal een amen dement voorstellen omtrent den stemplicht. De heer Borgesius verklaarde namens vele politieke vrienden het ontwerp niet aannemelijk, tenzij men door voor te stellen wijzigingen aan te nemen en door den nood gedwongen zich er bü kan nederleggen. De heer Veegens was sterk tegen; de heer Hesselink evenzoo, doch deze be hield zich z(Jne stem voor. De heer Rutgers verklaarde zich voor het kiesrechtontwerp, mits de overgangsbepaling ver- valle. Ook de heer Mees zou voor stemmen, daar de kenteekenen billijk zijn. De heer Karnebeek wenschte dat de wonicgeisch beperkt wordt. De heer Kuyper verklaart dat het ontwerp strijdt met het beginsel der anti-revolutionairen, dat zfj toch willen samenwerken, doch dat het ontwerp vele gebreken heeft. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver dedigde het ontwerp als historisch aansluitende aan het ontwerp-Tak en bevattende eene betere techniek. De Minister rekende op den steun van alle voorstanders der uitbreiding en van de Ca- tholieken in het bijzonder. Hij bestreed de ver minkende amendementen en het voorstel tot invoering van stemplicht. Ook achtte hij eene ingrijpende wijziging onmogelijk, doch was bereid tot nader overleg. Om vermagerde paarden weder ronde volle vormen te geven, voedere men de haver niet heel, maar gebrokeD, een weinig met water bevochtigd en met een toegift van een kleine hoeveelheid zout. Ook een pond lijnkoeken per dag zal zeer voordeelig zijn, om het haar glanzend te maken en het paard een welgedaan uiterlijk te geven. Falb voorspelt tot 23 Mei betrekkelijk koud weder met uitgebreide en sterke regens. Zekere R te Utrecht, een man die reeds allerlei betrekkingen bekleedde, doch deze bijna alle door eigen schuld heeft moeten verlaten, leefde sedert geruimen tijd uit den korf zonder zorg, doordien zijne vrouw, eene bekwame modiste, genoeg verdiende om in het onderhoud van het gezin te voorzien. Nu zou men denken, dat de man dit ten zeerste in zijne vrouw zou hebben gewaardeerd, doch het tegendeel is waar, want nog niet te vreden met hetgeen zij hem gaf, verkocht hij dezer dagen een aantal goederer, welke men zijn vrouw had toever trouwd om er costumes van te maken. Het gevolg hiervan echter was dat de vrouw de schade niet kunnende vergoeden, de benadeel den de hulp der politie inriepen, die al heel spoedig R. arresteerde en de door hem ver kochte en beleende goederen in beslag nam. Op Zuid Beveland doet zich de aanhou dende droogte op allerlei wijze gevoelen; was de groei van alle gewassen tot hiertoe over het algemeen uitstekend te noemen, gevolg van den zachten winter en den muilen grond thans beginnen op de lichte gronden de granen het te begeven. Op verschillende plaatsen in het Oosten beginnen zij reeds geel te worden. Het is niet zoo zeer de warmte dan wel de schrale noordenwind, gepaard met sterke nachtvorsten, die den toestand zoo bedenkelijk maakt. Ook het watergebrek bij overigens zeer groene weilanden begint zeer te nijpen. Uit Zaandijk wordt aan de „Zaanl. Ct". geschreven Zaterdag was er verkooping in „de Zwaan". Een 14-tal belangstellenden waren aanwezig. Zoo'n verkooping om 6 uur uitgeschreven begint gewoonlijk om 7 uur. Vijf minuten nè. 7 zei één der opgekomenen„zouden we dien ver koop maar niet ophouden, de heeren hebben al den tijd", en allen waren het oogenblikkelijk eens en verlieten de zaal. Daar verschijnt de afslager en roept„Heeren we zullen begin nen 1" „Te laat 1" wordt hem toegeroepen en de koopers verlieten de zaal, waardoor de verkoop niet doorging. Dit is zeker het eerste geval van dien aard in Nederland. Een perceel land van ruim 6 H.A. in den polder Varkensoord onder de gemeente Rotter dam werd ruim 25 jaren geleden pubiiek verkocht (destijds behoorde genoemde polder onder IJsselmonde) voor f2800 per H.A. Voor deze kaveling, die nu als bouwgrond dienst kan doen, werd de voorgaande week f 56,000 in massa geboden. Volgens de rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven over het jaar 1895, gedaan door de commissie ter onder steuning der nagelaten betrekkingen van de in den nacht van 5 op 6 December 1883 verongelukte visschers van Paesens en Modder gat, waren in dit jaar de ontvangsten f6.358 01 en de uitgaven f4.802,87 V« waaronder f 4.565,50 voor ondersteuning aan 48 weduwen en 37 kinderen, zoodat de rekening sluit met een saldo in kas van f 1.555.187a. Bovendien behoorde op 31 Dec. 1895 tot het fonds voor f61000 aan Nederl. effecten, by de Ned. Bank in bewaring gegeven, en had op dien datum het fonds nog te vorderen

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2