N°. 905. Zondag 24 Mei. A0. 1896 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voui* dsn Bubo SO Cti. Franc» per put door ge heel Nsdsbland 46 Cts. Naar Aotbh* en andere landen met verhooging der porto's. AdvertentlSn vóór li nor op den dag der nltgave. Prij* der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groet# letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Boeq op Tnxnt GEVONDEN VOORWEBPEN. Gedeponeerd by den Gemeenteveldwachter te de Waal een band van een wagenwiel. LAÈMERENM arkten. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de alhier te houden lammerenmarkten, op 18 en 26 Mei, 1 en 8 Juni a. s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het Marktplein, en dat het verlaten van dat "plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten; dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is, stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege z,al roorden verstrekt. Voorts noodigt hy de ingezetenen beleefdeiyk doch dringend uit, om vroegtydiger dan tot nog toe het geval was, de lammeren ter markt aan- tevoeren. Texel, den 8 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. RADASTER. De BURGEMEESTER van Texel doet te weten, dat volgens ontvangen mededeeling door den landmeter van het kadaster, eerstdaags zal worden aangevangen met de opnemiDg der Kadastrale veranderingen in deze Gemeente. Texel, 23 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 23 Mei 1896. De eerste groote verzending van lammeren van hier naar de Leidsche markt, had Donderdag morgen plaats. Uitlokkend was het weder niet bovenmate en de nog jonge diertjes zullen ongetwijfeld veel van haar fleur hebben verloren, eer zij op het verkoopterrein zjjn aangekomen. Die omstandigheid, zoomede het voortdurend min gunstige weder, zal niet onmogelijk op den verkoopprijs ongunstig werken en waar onze veefokkers op den laatsten marktdag zich mochten verblijden met goede prijzeD, bestaat het gevaar dat deze wel ietwat terug kunnen loopen. „Het weêr is de koopman", hoorden wij wel eens zeggeü, en gaat die stelling op, dan is het uitzicht niet zoo bemoedigend; niet alleen toch hier, doch ook buiten Texel wordt geklaagd over kou en droogte. Gelukkig luiden de berichten omtrent de Leidsche markt nog al niet onbevredigend. Met deze eerste verzending werden ver scheept 4336 lammeren, waartoe van 3 vee booten en 3 tjalkschepen werd gebruik gemaakt. Elk wat wilszal de 2de Pinksterdag alhier opleveren, wanneer de voorgestelde plannen allen tot uitvoering zullen kunnen komen. 's Morgens 10 uur zal dan eene bijeenkomst worden gehouden van wege het Leger des Heils, op een open veld nabij de Koog. De nieuwigheid zal het aantrekkelij ke er van moeten wezen, doch het uur is anders wel wat storend voor de gewone kerkelijke diensten. Een milder temperatuur dan we in de laatste dagen gewoon waren, is voor een bezoek aan die bijeenkomst ook wel gewenscht. Des middags te half vier zal het Fanfarecorps zich in het Park laten boorende herinnering aan vroegere dergelijke volkconcerten ligt zeker nog genoegzaam in het geheugen om tot een bezoek uit te lokken. Des avonds zal in de „Vergulde Kikkert" een liefdadigheidsconcert plaats hebben, alwaar, benevens voordrachten, muziek en zang ten beste zal worden gegeven. Ter wille ook van het goede doel zij hier een ruime opkomst gewenscht. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het restaureeren van het gebouwtje op de Vischmarkt, waren ingekomen 5 inschrij vingsbiljetten, n. 1.: A. Dalmeijer f 300.— J. Dalmeijer - 333.— M. Dalmeijer - 347.— G. Breman - 351.— J. J. Bruin - 354.— Het werk is den laagsten inschrijver gegund. Naar men ons mededeelt hebben de entrée's voor de bezichtiging van het huis, voorheen bewoond door den heer Westenberg, een netto bedrag van f 13.10 opgeleverd. Deze gelden zijn afgestaan aan het Admiraal de Ruijterfonds te Oudeschild. 't Is reeds eenige jaren geleden dat wij in ons blaadje melding maakten van het ver toeven van Stephoenders op ons eiland; die beestjes werden in dien tijd gezien namelijk in den polder Eierland, dicht bij de duinenrij, na dien tijd hoorden we daarvan niet meer. Gisteren kwam ons evenwel iemand mede- deelen dat hy eenige dergelijke vogels had gezien op den weg tusschen Burg en Oudeschild; deze waren volstrekt niet schuw. wy hebben geen reden om aan de waarheid van dat bericht te twijfelen en deelen het alzoo onze lezers mede. Oosteeend, 23 Mei. In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier ligt een oude grafsteen met het volgende geschrift: Die hier begraven is Was oud of nieuw Regent Tot hij op zijn versoek Wierd van de Prins vrtjkent met Lof: door Ouderdom Was 't Hem te swaren last, Stierf boven tachtig jaar Met naame Simon Kwast. den 17 December 1766. Gisteren verkreeg de heer J. J. Bouma, zoon van het hoofd der School, alhier, te Amsterdam acte als onderwijzer. Oudeschild, 23 Mei. Het geepvisschen, dat door eenige booten van hier langs de kust wordt uitgeoefend, leverde in de afgeloopen week niet veel vangst op. De geep gold in de vorige week f 7.25 per tal. Heldek, 22 Mei. In den afgeloopen nacht heeft zich hier een luitenant van het corps Mariniers, door een revolverschot van het leven beroofd. Niet ver van het loodskantoor vond men den ongelukkige dood, nog met het wapen in de hand. De aanleiding tot de wanhopige daad schijnt nog in 't duister te liggen. Atjeh. De laatste berichten luiden: „De vijand deed een aanval op Lamkroet, binnen onze linie gelegen. Hij ontsnapte zonder dat hem nadeel werd toegebracht." „Twee bataljons verbrandden de bezittingen van Toeke Tjoet Lamtengah. Een mindere werd gedood en acht gewond. „De bevolking binnen onze linie tusschen Lam Djamoe en Oleh-leh verlaat de kampongs. Men beschouwt dit vertrekken als niet ge noegzaam vertrouwen op onze kracht, wellicht door opruiers aangemoedigd. Volgens een bericht in de „Schager Courant" zal door de Algemeene Ned. Wiel- rijkersbond op 19 en 20 Juli een wielerfeest worden georganiseerd te den Helder. By die gelegenheid zou Maandag 20 Juli 9 uur 15 miD. per stoomboot een tocht van den Helder naar Texel worden gedaan en aldaar van de landingsplaats naar den Burg een tocht per wieier worden gemaakt. „De commissaris van politie te Alkmaar vestigt de aandacht op een persoon, die, valsche- iyk voorgevende reiziger te zyn voor H. A. Brunklaus, manufacturier te Alkmaar, de provincie Noord-Holland bereist en tweede qualiteitstoffen van de hand doet tegen hoogen prys en contante betaling, onder bepaliDg dat genoemde heer Brun klaus zich verbindt voor den kooper van die stof een compleet costuum met byievering van voering en verschotten te vervaardigen voor slechts f2,50. Deze persoon, ongeveer 20 jaren, is gekleed in bruin fantasiepak met fantasiehoed." Daar de mogeiykheid niet uitgesloten is dat bedoelde persoon ook ons eilaDd zou kunnen komen bezoeken, meenden wy goed te doen dit bericht overtenemen. De werkstaking van bootwerkers te Rotterdam is geëindigd; met groote meerder heid van stemmen is daartoe besloten. Vooral de Rotterdamsche bladen maken met groote ingenomenheid melding van dit feit, omdat de belangen van Rotterdam, tengevolge deze werkstaking ten zeerste in gevaar werden gebracht. Heel Rotterdam zuchtte er onder en heel de burgerij gevoelde er den terugslag van, zoo luidde het oordeel. Wegens besmetteiyke veeziekte zyn op een bouwhoeve in den Prins Alexanderpolder onder Kralingen door den Staat onteigend 147 varkens en 57 biggen, waarvan het vleesch Rotterdam publiek verkocht werd. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1