OFFICIEEL CEDEELTE. N°. 906. Donderdag 28 Mei. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad Binnenland Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnemenltprü* per 8 maanden Voor din Bubo SO Cts. Francper potl door ge heel Nbdibland 46 Cti. Naar Amiwea en andere landen met verhooging der porto's. AdvertentlSn vóór 19 nor op den dag der nltgave. Prpi der Adverteniièn Van 1 tot 6 regels 80 Ots. Iedere regel meer 6 Cts. Street» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen b$ de Uitgeven LANGtEVELD SE ROOU, Parkstraat, Borg op Tixxl GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize, een rozenkrans gevonden op den Schilderweg. RIJKSKEURING VAN PAARDEN. De BURGEMEESTER van TEXEL vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat van de rijkskeuring van paardenzijn vrijgesteld: drachtige merriën in de laatste maand van haar drachttijd en veulenmerriën in de eerste veertien dagen, nadat zjj hebben geworpen en dat aangaande deze paarden, evenals aangaande paarden, welke wegens ongesteldheid niet voor de commissie kunnen worden gebracht aan dezen eene desbe treffende verklaring van een gediplomeerd veearts moet worden vertoond. Belanghebbenden, die eene dergelijke verklaring wenschen te hebben, worden uitgenoodigd zich daartoe ter Secretarie der Gemeente mondeling of schriftelijk aantemelden vóór of op Vrijdag, 29 Mei a.s. des namiddags 1 uur. Texel, den 26 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 27 Mei 1S96. Eet elk wat wils, voor den tweeden Pinksterdag, werd ietwat minder in keuze, doordien het eerste nummer, eene bijeenkomst van het Leger des Heils, niet plaats had. Wat de reden daarvan was, vermogen wij niet te zeggen, doch niet onmo gelijk had het weinig uitlokkende weder daaraan wel eenigen schuld. Er valt dan ook niet op te roemen dat het weder met de Pinksterdagen zeer aangenaam was, eene schrale wind deed het vertoeven in de vrije natuur minder gewenschtzjjn. Toch waren op den tweeden Pinksterdag reeds vroeg velen opgegaan naar de plaats waar de bijeenkomst van het L. d. H. zoude plaats hebben, terwijl vele anderen, niet zoo haastig, op den uitkijk stonden en wachtten op de dingen die komen zoudende dingeD, in deze de manschappen van het Leger des Heiis, lieten echter op zich wachten en voer velen bleef eene wandeling tot nabjj de Koog, alzoo gespaard. Eet Volksconcert in het Park, had, trots het gevaar tot het opdoen van eene verkoudheid, waaraan de uitvoerders op hunne verhevenheid zich blootstelden, op tjjd plaats. Niet slechts van hier ook van andere dorpen was men opgekomen om naar de muziek te luisteren. Vrij eenstemmig was het oordeel goedkeurend over het optreden van het Fanfarecorps; met lust en opgewektheid werden tal van nummers ten gehoore gebracht en werd door de menigte, al wandelende door ons eenig lief Park, of gezeten op een der geplaatste zitbanken of staande in de nabijheid der tribune, geluisterd naar de vaak opwekkende toonen der muziek. In ledental is het korps er niet op verzwakt en bij eenige vasthoudendheid van hen, welke thans een werk zaam aandeel nemen, laat het zich aanzien dat het Fanfarekorps ons nog menig aangenaam oogenblik zal verschaffen. Be Liefdadigheidsuitvoering, des avonds in de Vergulde Kikkert", mocht niet klagen overeen onbevredigend bezoektoch misten wij er velen, welke wij anders bij dergelijke bijeenkomsten gewoon zijn aan te treffen, waaruit wij meenen te moeten afleiden, dat van de b(j inteekening geplaatste kaartjes, niet door den persoon zelve gebruik was gemaakt, doch die aan anderen waren uitgereikt. Toch was er dezen avond wel te genieten: de muzieknummers door „Trinitas" (welk gezel schap weder versterkt schijnt te z(jn) de schoone zang van den heer Haak, de komische voordracht door den heer VlessiDg, gevoegd bij de voor drachten door eenige heeren van Oudeschild, boden eene rijke afwisseling en gaven ook hier den bezoekers „elk wat wils." Zijn ook de ondernemers van dezen avond tevreden over de ontvangen entrée's, dan mag deze uitvoering zeker wel geslaagd heeten. De Pinksterdagen zijn thans voorbij en met hen de toegezegde gelegenheden tot leering, ontspanning of genot. Moge de herinnering aan een en ander eene aangename herinnering zijn. Bat de tweede lammerenmarkt een grooten aanvoer deed verwachten, bleek reeds den vorigen dag uit de toebereidselen welke werden gemaakt, door het plaatsen van hokken voor het te ver wachten vee. De aanvoer was dan ook nogal beteekenend, reeds tijdig werd er mede begonnen en wellicht ook tengevolge van dien, begon de handel reeds spoedig. Dat het niet noodig is om wat laat ter markt te komen, ten einde (te oordeelen naar den verkoop van „buurmans" lammeren) eene goede prijs te trachten te bedingen, bleek wel uit het feit dat van de eerst aangevoerde al reeds spoedig een partijtje voor f 13.00 werd verkocht. De handel was goed, ofschoon de verkoopers naar aanleiding der geruchten dat de Leidsche markt „goed" was geweest, niet altijd even bescheiden in hunne eischen waren. Het „wat je niet vraag, zal je ook niet krijgen" is in den handel dan ook nog al eens van toepassing. Gemiddeld werd verkocht voor f 10.00; de hoogste prjjs was f 13.00 de laagste prijs f 8,00. Niettegenstaande den grooten aanvoer werden geene beteekenende belemmeringen ondervonden, hadden mogelijk sommige afladingen iets vlugger plaats kunnen hebben, ook ten dezen opzichte zal zoo langzamerhand wel op verbetering en medewerking mogen worden gerekend. Dat het marktterrein gedurende de grootste drukte rijk gestoffeerd was met het vrouwelijk deel onzer bevolking, is niet zoo'n bijzondere nieuwigheid maar schijnt zoo langzamerhand gewoonte te worden, doch maakt het aanzicht niet minder aangenaam. De jongste nieuwigheid op het marktterrein, was het plaatsen van groote nummers, ter ge makkelijker onderscheiding van de plaats waarheen de aanvoerder van vee zich met zijn rijtuig moest begeven. Het mag gezegd zijn dat ons Dag. bestuur alles aanwend om het den marktbezoekers zoo gemakkelijk mogelijk te maken en de markt regeling zoo goed mogelijk te doen zijn. Aangevoerd werden 5683 lammeren, 23 koeien, 2 paarden, 9 nucht. Kalveren, 24 schrammen, 46 biggen en 1 varken. Voor koeien was de prjjs f 60 tot f 175; nucht. kalveren f4 tot f 15. Oostebend, 26 Mei. 't Was geen onaardig groepje, dat gisteren en Zaterdag voor Pinksteren door ons dorp en door Oost zich zingende hooren liet. Eenige meisjes van ODgeveer 13 jaren hadden zich uitgedoscht op de wijze van de echte ouder- wetsche TexelBche Pinksterblom, gekleed met volledig kapstel en omhangen met goud, tulpeD en seringen. Eene der meisjes droeg op de borst het opschrift„Voor de ramp van 27 Maart" en presenteerde onder het zingen een taschje tot het ontvangen van bijdragen voor hen, die op dien datum zoo veel hebben moeten missen. Gezongen werd: „Vergaan" en wanneer wee moedig zacht de slotregel van ieder couplet „Rust zacht, rust zacht, gij zonen van de zee" gehoord werd, dan zag men meermalen tranen blinken in de oogen van hen, die met droeven blik terugzien op den storm van 27 Maart jl. Door „de Pinksterblom" werd op deze manier een aardig bedrag bijeenverzameld, waarmede de meisjes haar doel bereikt hadden. Ook z(j zullen zeker in stilte den dank ontvangen van degenen, die zoo veel hebben moeten verliezen. Atjeli. Bij het departement van koloniön is het volgende telegram van den gouverneur - generaal van Ned.-Indië dd. 24 dezer ontvangen: Gister tegen Toekoe Oemar opgerukt. Eerste colonne nam positie Pantai Abee tot gebergte, om toeloop van volk uit de IX moekims tegen te houden. T weede colonne, die bergrug beoosten Lam Pisang bezet had, zag den vijand Lam Pisang en Bines kroeng ontruimen en veel volk zuidwaarts aftrekken. Derde colonne, van Djempit tot Enking, met de reserve versterkt, heeft Lam Asan genomen en vijand uit dit gedeelte der VI moekims geheel verdreven. Vierde colonne heeft Lam Tengah en Lam Manjang genomen en vocht bij afzending tele gram tegen Lam Isi, om zich daarna met de derde colonne te vereenigen. Onze verliezen nog onbekend, doch niet onbelangrijk. Veroverd terrein blijft bezet. Een nader telegram meldt dat éen officier gesneuveld en éen zwaar gewond is, en dat vijf officieren licht gewond zijn. Laatste bericht: „Boekit SeboeDg genomen. Eerst vrij veel tegenstand. Toekoe Oemar aanwezig. Vijand door oostelijke omtrekking verdreven, vluchtte in groot aantal. Voortgerukt naar Djirat. Generaal Vetter wilde na vernieling bentings en eigendommen van Toekoe Oemar teruggaan tot Lam Pisang." De boterprijs in Friesland daalde al weder tot f82 per kwart-vat voor beste boerenboter. Fabrieksboter was vrij wat lager in prijs. De fabrieken verlagen den prijs van de melk geducht, sommige betalen niet meer dan 2 cent per liter. Door de justitie te Rotterdam is aange' houden en naar de strafgevangenis aldaar overgebracht een werkman, inwoner dier ge meente, verdacht van medeplichtig of schuldig te zijn aan den moord op den jongen Hoog steden. Zijn handschrift zou tot deze arrestatie hebben geleid. Men schrijft uit de residentie aan de „Tel.": Naar ik bij geruchte in doorgaans welingelichte kringen verneem, moet in de clubvergadering der Katholieke Kamerleden besloten zfln, ern stig vast te houden aan de indiening van een stemplicht-amendement. i TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1