Zittini van den Gemeenteraad te VLIELAND, Bnitenlandc Nieuwe haring. Donderdag naderde het paleis Soestdijk een met vlaggen en groen versierde wagen, waarop twee Vlaardings6he vissehers gezeten waren, die een vaatje, versierd met de nationale kleuren en de eerste nieuwe Hollandsche haring bevattende, big zich hadden, ten einde deze aan H. M. de Koningin-Regentes aan te bieden. Na bekomen verlof reden zfj binnen, en mochten zij het genoegensmaken, dat deze eigenaardige hulde door H. M. wel willend en onder dankbetuiging werd aanvaard. Uitstekende maatregel! De landbouwers te Beerta (Groningen) laten hun melkvee door inenting onderzoeken, of er exemplaren onder zijn welke lijden aan tuber culose. Deze zullen dan worden afgezonderd, om zoodoende niet-tuberculose melk te kunnen leveren. Een wielrijder met één been. De heer B. te Helmond, die een zijner beenen mist, heeft het door volhardende oefening zoover gebracht dat hij thans even vlug fiets rijdt, als iemand die zich in het bezit zijner beide onderdanen mag verheugen. In Friesland zijn van 1 Aug. tot 31 Dec. van Regeeringswege 38 monsters boter in winkels onderzocht, waarvan 11 margarine bleken te bevatten, n.l. 6 uit Leeuwarden, uit Sneek en 1 uit Harlingen. Uit deze cijfers kan afgeleid worden, dat zelfs in het „boterland" nog vrij wat margarine voor kunstboter wordt verkocht en gebruikt. Een vreemde voorwaarde. Eene onder wijzeres, die solliciteerde in een Gelderseh dorp, werd bij hare benoeming als voorwaarde gesteld, dat zij genoegen moest nemen met de uitbetaling van haar salaris halfin Hollandseh en half in Duitsch geld! Dat is een voorwaarde, die niet gesteld mag worden. Veevoeder? Men schrijft aan de Ned.: Dezer dagen kwam in uw blad voor eene advertentie van C. Remkes te Groningen, waarbij veevoeder aangeboden werd. In het belang van onze veehouders wensch ik de aandacht er op te vestigen, dat in het „Politieblad" van 23 Januari 1896 de navolgende bekendmaking voorkomt „De Officier van Justitie te Groningen waar schuwt tegen Carolus Remkes, zich noemende graanhandelaar, wonende te Groningen in de Barestraat. Hij biedt in vele bladen granen ten verkoop aan, tracht gegadigden over te halen tot vooruitbetaling van het gewenschte en blijft nalatig in de levering of zendt in plaats van het bestelde eenig kaf en onkruid, waarin slechts enkele graankorrels. Overneming in de dagbladen is gewenscht." Men zal dus wijs doen op die aanbiedingen geen bestellingen te doen. De overvloed van Meikevers is dit jaar in- de omgeving van Zevenbergen ongekend groot. Gedurende dag en nacht vliegen zwermen dier gevleugelde torren over velden en akkers en hechten zich bij honderden aan boomen, heggen en struiken. Bij voorkeur vallen zij op doornenheggenzoodat men, wanneer men deze passeert, aan alle zijden door die diertjes wordt omringd en deze zich vasthechten op de kleeren enz. zoodat men in enkele oogen- blikken als het ware bezet is. Het rapport van de commissie tot onderzoek of de schelpvisscherjj langs de Noordzeekust nadeelig kan zijn voor het weerstandsvermogen van het strand en het behoud der duinen als zeewering, luidt meer uitvoerig als volgt 1°. Eene beschouwing van den toestand der kust heeft niet doen blijken, dat er eenig verband bestaat tusschen haar achteruitgang enden omvang der uitoefening van het schelpenvisschersbedrijf. Zijn er kustvakken, waar verlies en uitoefening van het bedrjjf beide plaats vinden, er zijn andere vakken, waar geen achteruitgang is waar te nemen en veel meer schelpen wordt gevischt, en er zjjn ook, waar niet wordt gevischt en toch de kust verlies lijdt. 2°. De hoeveelheid, die door menschenhanden wordt weggehaald, is gering en onbeduidend in vergelijking met de aanzienlijke grond- en schelpen verplaatsingen, die voortdurend door het strand en de banken ook onder zee wordt ondergaan, onder de werking van stroom en wind. 8°. Verreweg het grootste gedeelte van de hoeveelheid zou door de zee zelve worden terug gehaald indien zij niet werd opgevischt; 4°. Het luttele, dat bleef liggen indien het visschen gestaakt werd, zou geenszins den voor- deeligen invloed op strand en duin oefenen, die er van wordt voorgespiegeld. Van het staken der schelpenvisscherfi is geen verhooging van het strand, geen meerdere aanstuwing van het duin en ook geen verharding van den duinvoet te verwachten. 5°. De uitoefening van het bedrijf, zooals dat tot nog toe plaats had en beschreven werd, brengt geen schade van eenige beteekenis aan het strand toe. Van den nadeeligen invloed, die in den laatsten tijd door enkelen schijnt gezien te worden, is ook eeuwenlang niets gebleken. Daar gelaten de vraag, of het verbieden van het schelpenvisschen met strafbepaling tegen overtreding zou kunnen plaatsvinden zonder medewerking van de wetgevende macht, moet zoodanige maatregel worden afgeraden, omdat hfi geen terrein zou doen winnen en zeker geen behoedmiddel zou z(jn tegen verder verlies. Vee-uitvoer naar België. Ter aanvulling van hetgeen reeds is medegedeeld, volge hier de lezing, die de Belgische „Moniteur" van de nadere voorschriften geeft. „Zoodra het gewone geneeskundig onderzoek van 't vee is afgeloopen, zullen de dieren op kosten van de invoerders onderworpen worden aan de tuberculineproef. Tot dit doel zullen zij ten minste acht en veertig uur onder toezicht geplaatst worden in stallen, in de nabijheid der bureaux opgericht. „Van de tuberculine-proef kunnen worden vrijgesteld de dieren, die naar het oordeel van den keurmeester zich bevinden in een toestand van vetheid, waardoor hun onmiddelijke bestem ming voor de slachtbank niet twijfelachtig is. Deze dieren zullen binnen uiterlijk veertien dagen na hun invoer geslacht moeten worden. De over zee ingevoerde koeien, die reeds gekalfd hebben, hetzij voor doorvoer, hetzij voor gebruik bestemd, zullen bij haar aankomst in de invoerhavens (Antwerpen, Gent en Osten- de) eveneens aan de tuberculineproef onderwor pen worden." Dat onkruid op den akker kwaad doet nu ja, dat weet iedereen. Maar niet algemeen bekend is het, hoe groot dat kwaad wel zijn kan. Een natuuronderzoeker deelt dienaangaande het volgende mede. Hij had twee evengroote perceeltjes met evenveel korrels zomerrogge bezaaid. Uit het eene had hij zorgvuldig alle onkruid verwijderd; in het andere had hij alles laten staan. Van het stukje land zonder onkruid oogste hij 528 gram korrels en 1077 gram stroo; van het stukje met onkruid 180 gram korrels en 339 gram stroo, dus in het laatste geval slechts een derde gedeelte van het eerste, ■Waarlijk wel een aansporing om het land zoo zuiver mogelijk te houden! Onder het opschrift: „Oprecht gemeend" vindt men te Amsterdam in een der daar verschijnende bladen de volgende advertentie Een fats., net jongm., van nette familie, 28 j. wenscht in kennis te komen met een jong, liefst gebrekkig of ongelukkig Meisje met eenig fortuin, wier leven bepaald oplettendheid en eene liefderijke verzorging eischt, om later na wederzijdsch goedvinden een Huwelijk aan te gaan, enz. enz. Hoe kiesch De regeering van de republiek Venezuela heeft met een zekeren dr. Gala vis, een Venezu elan, een contract gesloten, waarbij deze zich verplicht binnen zeven jaren zestigduizend land verhuizers van beiderlei kunne in de republiek in te voeren. Naar aanleiding van dit bericht in de Duitsche bladen, merkt de „Köln. Ztg." op, dat met het oog op het klimaat een verhuizing naar Venezuela niet aan te bevelen is. Te Kreuzlingen, bij Thurgan, heeft een droevig ongeluk plaats gehad, dat algemeen groot opzien heeft gebaard. Zes mannen, leden van het comité der tentoonstelling van pluimgedierte, die aldaar gehouden wordt, waren, uit hoofde van hun betrekking, veel in de tentoonstellingszalen. Onder de tentoon gestelde papegaaien bevond zich een exemplaar, dat behept was met een ook voor mensehen aanstekelijke ziekte. De zes leden van het comité, die den zieke nogal dikwijls in de hun handen namen, kregen hierdoor een bloedver- aa giftiging, tengevolge waarvan z(j allen bezweken, dc Wanneer groeien de planten, overdag of 's nachts? Volgens de waarnemingen van een Yi geduldig naturalist, meegedeeld in de „Revue jj, Scientifique", groeien de planten voornamelijk st 's nachts. Meer dan 90 van den groei heeft di plaats nadat de zon is ondergegaan en meer alge- te meen uitgedrukt kan men zeggen, dat de planten bfjna uitsluitend in grootte toenemen, wanneer st de zon zeer laag staat of geheel is ondergegaan. 01 De planten, die voor deze proefnemingen gebruikt werden, waren vrjj talrjjk en de eene soort groeide vlugger dan de andere. i0 Te Weenen is een geheele familie waan- hi zinnig geworden. Zoowel de 66 jarige vader, die zi weduwnaar is, als zijn 25 jarige zoon en drie dochters lfjden aan grootheidswaanzin. De vader waande zich eigenaar van het huis, waarvan hfi een gedeelte bewoonde, en zegde den anderen bewoners de huur op. De zoon werd eenige dagen 0] geleden naar het krankzinnigengesticht gebracht. ei Toen de vader en zijne dochters uit de woning R zouden gezet worden, vielen zjj, met bfjlen ge- M wapend, den deurwaarder en zijn helpers aan en b verwondden deze. De brandweer en de geheime politie moesten er bij te pas komen om hen te overweldigen. Zfi werden naar een psychiatrische ®- kliniek gebracht en daar bevonden lijdende te zfjn t( aan grootheidswaanzin- t< Uit Aalst (België) wordt bericht: Daar er dit jaar buitengewoon veel meikevers zjjn, spoorde v de onderwijzer te Borsbeke de leerlingen zijner school aan, die schadelijke insecten te vernielen; belooningen, bestaande uit boeken en kleine geld- Z premiën (welke laatste op de spaarkas worden geplaatst) zouden worden toegekend aan hen, die er het meest vangen. Ofschoon het seizoen v pas begon, heeft de onderwijzer er reeds meer dan 10.000 gekregen; op 13 Mei alleen 6250. Er bestaat vrees, dat de Afrikaansche olifant spoedig zal uitgeroeid zijn. Met het oog daarop stelt de Heer D. N. Buxton voor maatregelen te nemen, om het g6heele verlies van dit nuttige i dier tegen te gaan; Hij wil in het Britsche pro- f tecteraat Somaliland, ten zuiden van Zeila, eene 1 inrichting vestigen, eene soort stoeterij, waar men een zekere hoeveelheid dezer schoone dieren zou r bewaren, evenals door de Regeering der Kaap kolonie geschiedt in het Knysna bosch en door f de Indische Regeering op Ceylon en vele punten van Indië. Ook wordt voorgesteld in Uganda zulk eene in richting te vestigen. gehouden op Vrijdag 22 Mei 's av. 8 uur. Voorzitter de heer J. H. W. Veenhoven, burge meester. Aanwezig de h. h. Meijer, Bakker, Kooreman, Sap en Zeylemaker. Afwezig de h.h. Molenaar en Visser. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige voorgelezen en goed gekeurd. Intusschen is de heer Molenaar ter vergadering gekomen. De Voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn de goedgekeurde kohieren H. O. en Hondenbelasting en doet vervolgens voorlezing van de volgende inge komen stukken: lo. Verzoek van T. Rgkeboer, kooiker, om vrij stelling van betaling van schoolgeld, aangezien hij zijn dochtertje in het dorp in den kost moet laten gaan, om haar het onderwijs te kunnen laten ge nieten en hi) zich daardoor al reeds zeer zware financieele offers moet getroosten; (in handen gesteld van B en W voor praeadvies. 2o. SchrQven van h.h. Ged. St., mededeeling be helzende, dat over het jaar 1896 een bedrag van f 600 door het Rtjk benevens een som van f 100 door de Prov. is toegestaan als ondersteuning in de huishouding der Gemeente. Vervolgens brengt de Voorz. rapport uit omtrent het jongste, door B en W gehouden schoolbezoek. Hjj verklaart, dat orde en tucht voorbeeldig zijn, dat de onderwijzers met (jver en ambitie werkzaam zijn en dat met de completeering der leermiddelen geregeld zal worden voortgegaan. Voorts merkt hij op, dat er het volgend jaar veel onderhoudswerk aan de school zal zijn te verrichten en dat de tafelbladen in de hoogste klasse dezen zomer nog vernieuwd moeten worden. Vervolgens deelt hfi mede, dat in overleg met den Distr.-Schoolopz. in den morgenschooltijd een vr(j kwartier is ingesteld, om den kinderen de gelegen heid te verschaffen, zich een weinig te ontspannen en dat door de onderwijzers is verzocht, in plaats van „School en Studie," hetgeen ze naast „Het Nieuwe Schoolblad" op kosten der Gem. lezen, het paedagogisch tijdschrift onder redactie van De Raaf en Geluk te mogen ontvangen. Geen der raadsleden heeft hier iets tegen.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2