Buitenland, j Bfl de heden morgen aan de Waal gehouden paardenkeuring, werden 5 paarden goedgekeurd, n. 1. de nummers 66, 87, 91, 99 en 111 voorkomende in de tabellen, vermeld in onze nummers van 14 en 17 Mei. Nummer 99 werd goedgekeurd als rijpaard de overige als trekpaardenin het geheel zijn 22 paarden goedbevonden. De schade, veroorzaakt aan de T. X. 19, schipper Kronen, door het aanvaren van een Eng. trawler, zal, naar bericht wordt, voor 3/« worden vergoed door den reeder van bedoelde trawler. De rietschermen, verleden jaar nabij de reddingbaak op Onrust geplaatst, met het doel een zandheuvel om die kaap te doen aanstuiven,hadden het gewenschte resultaat bewerkt. De hevige stormvloeden van December evenwel, vernielden het geheele werk weer. Nu z(jn andermaal riet- schermen rondom de baak geplaatst, in de hoop dat zich weer een zandheuvel vormt, ter bescher ming van de reddingkaap. Atjeh. Telegram van 30 Mei bij het Dep. van Koloniën ontvangen: „Gisteren machtsvertoon in m Moekims, Darok en IX Moekims. Bentings waren onbe zet en vijand vuurde weinig. „Drie mindere militairen gewond. Eenige bentings opgeruimd. Volgens geruchten zijn 270 gesneuveld en 130 zwaar gewond, alleen b^ Toekoe Oemar's eigen volk." Kieswetontwerp. Door den afgevaardigde van ons district, den heer Staalman, is een amendement voorgesteld om aan het slot van art. 5 een alinea toe te voegen, volgens welke de schorsing van de uitoefening van het kiesrecht moet worden toegepast ten aanzien van de militairen, voor zooverre zij kiesge rechtigd zijn krachtens bedoelde Rijks directe belasting of krachtens huur. De bedoeling is slechts, de vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier toe te laten, die in den regel gehuwd, hunne woning niet aan boord of, in de meeste gevallen, niet in de kazerne hebben. Gefopt. Zaterdagavond vond iemand te Rotterdam op straat een loterijbriefje met een begeleidend schrijven, waarin de wed. v. O. aan haar dochter verzocht, met dit nummer naar het kantoor op de Vlasmarkt te gaan, om de premie van f 80,000, die er op gevallen was, te ontvangen. De gelukkige vinder snelde naar de Vlasmarkt, om het nummnr aan te bieden en als een opfrissching te vernemen, dat het al een paar dagen geleden was uitgekomen meteen krats! De wonderen zijn de wereld nog niet uit! Bjj een daggelder in den IJpolder worden biggetjes gezoogd door een kat. De mama der biggetjos weigerde haar kroost voedsel te ver strekken. Naar men beweert heeft eene Duitsche visschery-maatschappij op onze Noordzee- eilanden niet minder dan driehonderd personen aangeworven, om aan de haringvissckery deel te nemen. De veehouder S. te Zaandam verkocht onlangs eene koe voor f120 aan den veehande laar B. Deze verkocht die koe te Amsterdam aan een slager. Bij opening bleek, dat het beest aan pokziekte leed. De verkoop aan den slager ging dientengevolge niet door en nu eischte B. schadevergoeding van den oorspronkelijken eigenaar S. Deze weigerde en een rechtzaak volgde. Het slot is, dat S. door den kantonrechter te Zaandam veroordeeld werd tot betaling eener schadever goeding van f 76 en het volle bedrag der kosten. Uit Volendam en Marken zijn deze week meer dan honderd visschers naar verschillende zeedorpen in Zuid-Holland vertrokken, waar zy zich op de loggers hebben doen aanmonsteren. Omtrent de zware concurrentie die de gevangenisarbeid aan de particuliere nijverheid aandoet, geeft de „Volksbanier" het volgende staaltje Een meubelmaker te Arnhem werd onlangs by een dame ontboden, die hem naar den prys vroeg waarvoor hij een door haar ont worpen kastje kon maken. De meubelmaker, die altijd voor haar werkte, gaf haar de vereischte inlichtingen, maar ging zonder opdracht naar huis. Toen hij eenige dagen daarna bp dezelfde mevrouw werkzaamheden ging verrichten, liet deze hem het kastje zien, kant en klaar, volgens haar plan afgewerkt en liet hem raden, wat ze daarvoor betaald had. De meubelmaker hield zich aan den reeds door hem opgegeven prijs, omdat hij dien voor zijn cliënt toch al tamelijk laag gesteld had. De dame verzekerde hem toen, dat het kastje in de gevangenis vervaardigd was en zij het voor den halven prijs ontvangen had. Uit de IJpolders zijn de laatste dagen honderden hectoliters aardappelen naar Amster dam vervoerd en daar afgeleverd tegen fl,25 k f 1,50 de H. L. Nu de nieuwe in aantocht zijn, moeten de oude tegen eiken prijs van de hand. In de omstreken van Deventer schijnt de hooioogst te mislukken. Er staat tot nog toe zeer weinig gras in de landen, en reods de volgende maand vangt de hooioogst aan. Ook het weivee groeit weinig. Er heerscht overal gebrek aan regen. Men schrijft uit Borculo: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het hier zoo sterk gevroren, dat vele aardappel velden daardoor erg hebben geleden. Zelfs waren de jonge bladeren der eikeboomen door de vorst ineengekrompen. Bij de droogte van verleden week gingen twee broers op een Galdersch dorp aardappelen hakken op hun land, doch waar zg werkten, nergens was een spoor van aardappelplanten te ontdekken. Eindelijk vroegen beiden tege lijk „Heb jij ze gepoot?" en beider antwoord klonk: „Ik niet! dat zou jij immers doen?" Gedachtig aan het spreekwoord„late haver komt ook op," zijn zij nu nog beginnen te poten. Een stuitend bericht. Het was Zaterdag een recht treurige dag voor een arbeidersgezin te Noord wij kerhout. Een verkoop bp executie heeft altijd iets treurigs en deze oppassende arbeidersfamilie, bestaande uit een man, vrouw en nog vier zeer jeugdige kinderen, zag haar geheele inboedeltje onder den hamer komen, terwijl de opbrengst nauwelijks voldoende was tot delging der schuld aan den fiscus, waarvoor de verkoop plaats had en die met waarschuwingen, enz. was gestegen tot ongeveer dertien gulden of de verdiensten van twee weken van het hoofd des gezins, dat vorige jaren geen belasting behoefde te betalen. Gelukkig waren eenige goedgezinde buren aanwezig, die het boedeltje kochten en aan het gezin wedergaven, zoodat het enkele dekentje, dat de kinderen den geheelen winter tot dekking bad gediend, tot aller vreugde denzelfden avond weer dienst deed. Schraal weder. Op vele landbouw akkers in Friesland moeten de boeren voor de tweede maal de suikerbieten zaaien, omdat het vroeger uitgestrooide zaad door het schrale weder niet ontkiemd is. Welk een arbeid men zich al niet getroost om een beetje voordeel, kan daaruit blijken, dat te Venlo een tientje is aangetroffen, waar van de voorzijde en de achterzijde echt waren, maar dat in het midden een waardelooze stof inhield. De valsche munter heeft dus een gou den tientje eerst moeten doorzagen en in twee dunne plaatjes verdoelen; deze plaatjes heeft hij afgevgld, toen heeft hij de dunne plaatjes weer op een derde plaatje moeten bevestigen en als loon voor dat werk hield hij het beetje goud over, dat bij het dunner maken der plaatjes was afgevallen. Men schrgft van Schiermonnikoog;'' Het is bekend, dat op afgelegen plaatsen oude gebruiken en gewoonten het langst bestaan blpven. Zoo ook hier Tegelijk met dePin- steren wordt ook het Meifeest gevierd. Den eersten nacht, Pinksteren voorafgaande, name- lijk den nacht van Zaterdag op Zondag, wordt door de inwoners van dit eiland precies te twaalf uur middernacht, een Meiboom opgericht. Deze Meiboom bestaat uit [3 4 stuks groote sparren, aan elkander verbonden met stevige touwen, t, zoodat deze ongeveer een hoogte van 20 30 [0 meter bereikt. ,e Bovenaan den top bevestigt men een Meitak oi die daarbg nog versierd wordt met allerlei ia soorten bloemen, in bossen gebonden; daaron der wappert de nederlandsche driekleur, eenigel,£ meters lager is een mand bevestigd, waarin een haan, die bij tusschenpoozen zijn,, kukulukulo eers laat hooreD, nog iets lager zit een dwars- stok of ra, aan welks beide einden een flesch !1! is opgehangen. Ziehier de geheele „kallemooi" zooals de eilanders die noemen. Drie dagen blijft deze Meiboom staan, den derden dag wordt ze weggehaald. - Een feestelijkheid met treurigen afloop, ia het Kroningsfeest te Moskou. Qi Om 87, uur, Zaterdag, telegrafeerde de minister at van het Hof aan de .Regeeringsbode," dat het schitterende verloop der kroningsfeesten werd 'n. verduisterd door een treurig voorval. LaDg voor den aanvang der volksfeesten drong de menigte, bestaande uit honderd duizenden, zóó onstuimig op de plaats, waar de giften op het Chodynky-veld ei zouden worden verdeelt, op, dat met onweerstaan- fr baar geweld honderden menschen werden dood gedrukt. De orde werd spoedig hersteld. Volgens opgave der politie telde men tot vier P, uur des namiddags 831 dooden en 419 gewonden. De keizer, die door het ongeval diep getroffen is, beval dat, zooals reeds gemeld is, 1000 roebels ai zal worden geschonken aan elke familie, waarvan ai de ouders zjjn omgekomen en neemt eveneens vi de begrafeniskosten voor zfjn rekening- oi De omgekomenen zpn verreweg voor het mee- rendeel boeren en arbeiders, slechts enkelen behoorden tot andere volksklassen. ,0' Op het kerkhof van Wagankoff liggen 1282 a lyken. Het kerkhof is gevuld met groepen wee- «i nende menschen, die zoeken naar hun familiele den. Men spreekt van 2700 dooden. De sultan van Turkije ligt thans weer eens overhoop met zijn Christelijke onderdanen op Kreta. Sedert den 25sten dezer, wordt aan de Times gemeld, heerscht er te Kanea volslagen - regeeringloosheid, Turksche soldaten moorden en plunderen de Christelijke bewoners, zoodat alle e: consuls hunne regeeringen om oorlogschepen:v hebben verzocht. De Engelsche vloot van Malta is onmiddelijk naar Kreta gestoomd, terwijl ook 1 uit de Piraeus een Grieksch oorlogschip naar i Kanea is vertrokken. De Turksche gouverneur schijnt geheel machteloos. :a Over de cycloon, waardoor in de vorige week Missouri geteisterd werd, schrijft men meer uit- voerig het volgende: „Amerika, het land waar alles op groote schaal 61 plaats heeft, ongelukken en rampen niet uitge zonderd, is in den laatsten tijd het tooneel van 0 een geweldigen strijd der elementen. Woensdagmiddag omstreeks kwart over vij ven - werd St. Louis aan den Mississippi (Missourri) plotseling b(j vrij helder weer en windstilte, ln een onbegrijpelijke, onheilspellende duisternis ge huld. De inwoners der stad hadden geen tijd, zich van dit vreemd verschijnsel rekenschap te geven, want in hetzelfde oogenblik kraakte en donderde het boven hunne hoofden, alsof al het a hun omringende door onzichtbare machten werd uiteengerukt en verpletterd; Een cycloon, een ontzettende alles vernietigende 1 wervelstorm, zooals niemand ooit had bijgewoond, 1 had de groote stad aangegrepen en schudde haar, dat al het door menschenhanden gemaakte als j speelgoed werd verbrijzeld en neergesmakt. Men zag by het angstwekkend flitsen van den bliksem, 1 die onophoudeiyk met knetterende slagen de - lucht doorkliefde, dat een door niets te weerhouden macht de straten schoonveegde. Daken werden opgetild en vlogen als snippers door het lucht ruim, dan bogen de muren onder het gewicht 88 van den storm en stortten met donderend geraas, 6 overstemd door het loeien van den storm, ineen. In enkele seconden lagen grootsche gebouwen, enorme fabrieken, prachtige monumenten, in puin. De wateren van den Mississipie kookten en bruis- oi ten tot op den bodem en de schepen, die voor de stad geankerd lagen, werden van hun kettingen gerukt, tegen elkander verbryzeld en naar de diepte geslingerd; spoortreinen stortten met de verbrij zelde bruggen te water. De geheele groote zeestad aie 451,000 inwoners telt en 20,000 hectare beslaat was één tooneel van verdelging. In een oogwenk was op verscheidene plaatsen der stad brand uitgebroken. Met een snelheid van tachtig mjjlen per uur joegen de vonken en brandende

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2