.Buitenland, Te Amsterdam heerschen volgens berich ten de mazelen vrij sterk. Op dit oogenblik wordt het aantal besmette huizen op 1000 geschat. De ziekte is van het Linnaeuskwartier overgesprongen naar de Israëlietenwijk en van daar naar den Jordaan, waar zij thans het hevigst door woekert. Nog al meer schade. De nachtvorst van Zaterdag op Zondag heeft aan sommige veldvruchten ontzettend veel nadeel toegebracht. Op de meeste plaatsen van Overijsel zijn de boekweit en de aardappelen, die in weerwil der aanhoudende droogte uitmuntend te veld stonden, totaal afgevroren. Door de Vereeniging het „Friesch Rundvee stamboek" is de vraag behandeld wat tot bestriding der tuberculooze bi het vee behoort te worden gedaan. Na uitvoerige bespreking waarbi bleek, dat tot bestriding dier ziekte bi het rundvee een krachtiger optreden der Regeering werd noodza- kelik geacht is besloten aan de Koningin- Regentes een adres in te dienen, waarin wordt verzocht: le. dat de tuberculine alleen van riks- wege verkrigbaar worde gesteld; 2e. dat de regeering de gelegenheid opene, om de inenting kosteloos te laten verrichten bi de veehouders die dit verlangen, echter niet voor een enkel dier, maar steeds voor het geheele beslagSo. dat zoowel de dieren die niet, als die welke wel hebben gereageerd, van een merk worden voorzien4o. dat op den veehouder de verplichting wordt gelegd, de gezonde dieren en die welke hebben gereageerd, zoo goed mogelik van elkaar af te zonderen. Watergebrek. Men meldt uit Harlingen: Hoe groot de behoefte aan drinkwater hier is, kan blijken uit het feit, dat er rondgebeld werd dat aan zeker adres tegen 26 ets. per gang nog water is te bekomen. De Engelseho booten brengen uit Londen ook drinkwater aan en houden gratis uitdeeling, en de stoomboot „Prins van Oranje" voerde eenige voorraad aan uit Leeuwarden van de waterleiding. Waar de droogte goed voor is. Een hoogbejaard ingezetene van Goes heeft van de langdurige droogte geprofiteert om zijn regenbak schoon te laten maken. 't Was 42 jaar geleden ook eens gebeurd 1 Sommige boeren te Zevenwouden zijn met maaien begonnen in hunne binnenlanden. Over 't geheel valt de snede niet mee en on derscheidene boeren hebben dan ook orders gegeven aan de maaiers, als de aangevangen stukken afgemaaid zijn, het werk voorloopig te staken. Er is in de landen geen ondergras en dit vormt voor een goeden hooioogst het grootste en beste contingent. Afjehl Met hoeveel kracht tegen de stelling Toekoe Oemar is geaeerd, onze kolonnes schijnen niet bij machte geweest te zijn, haar zoodanig te omsingelen, dat de leider bij het verlaten daarvan in onze handen moest vallen. En dit maakt dat er reden is, om slechts van een matig succès te spreken. De guerilla schijnt nu eerst begonnen, in plaats van geëindigd. Het zal de vraag zijn, of men raad weet met de verwoeste kampongs en stellingen, die even snel als zij door de Indische flora worden overgroend, ook weer door de ouce „kwaadwilligheid" worden be- heerscht, zoolang de „kompanie" in de buurt is. Wij hebben Atjeh nog nietl schrijft „het Centrum." Toepassing der Arbeidswet. Voor den Hoogen Raad werd Maandag behandeld het beroep in cassatie, door den Procureur-Generaal bij dien Raad in het belang der wet ingesteld tegen een vonnis van den kantonrechter te Schagen, betreffende de toepassing van de Arbeidswet. Een baasmaker te Anna-Paulowna was door gemelden kantonrechter veroordeeld wegens het doen verrichten van arbeid op Zondag door zijne echtgenoote en het niet in zijne werkplaats aanwezig hebben van een naamlijst der personen in zijne fabriek werk zaam. Adv. gen. mr. Patijn achtte dit in strijd met de wet, omdat z.i. de wetgever met arbeid door vrouwen niet heeft bedoeld arbeid door de echtgenoote van het hoofd eener fabriek of werkplaats verricht, maar veeleer alleen gedacht heeft aan door ondergeschikten ver richte werkzaamheden. Hij concludeerde dus tot vernietiging van 's kantonrechters vonnis in het belang der wet. Aan het vertrek der haringvloot, wijdt de „Vlaard Ct," de volgende regelen. De haven van Ylaardingen leverde de laatste weken een rjjk schouwspel op, zooals zelden te voren alhier gezien was. Ruim 100 loggers, sloepen en kotters, benevens een aantal bom- schepen, behalve nog de stoombooten en vracht schuiten namen hare ruimte van het eene tot het andere eind in, en de beide voorgaande Zondagen prijkte de haringvloot in feestdos, met nieuw of vernieuwd want, vrooljjk opgeschilderd en het eene schip meer, het andere miuder met vlaggen en wimpels getooid, terwijl tal van wandelaars zich verlustigden in dien schoonen aanblik. Even als de Natuur zich gereedmaakt om haar aanvallig lentekleed te verwisselen met hare weelderige zomersierselen, zoo ook de vloot, die zich voorbereidt om naar de Noordzee te stevenen om uit hare diepte het vischje op te halen, dat in vroeger tjjd als de rijkdom van Holland werd beschouwd, en thans nog in het onderhoud van duizenden voorziet en hen allen welvaart verschaft. Niet alleen voor Vlaardings ingezetenen is de haringvisscherij een bron van bestaan, maar ook voor honderden vreemdelingen, die op hare sche pen een gezond werk, een degeljjken kost en een buidel met zilver kunnen verdienen. Een juffrouw moest Dinsdag voor öe rechtbank te Amsterdam den eed als getuige afleggen. Zij verzocht daarvan ontheven te worden, „want ik hecht niet aan den eed", zeide zij. Dat ging natuurlijk niet. Dus legde ze den eed af. „Wilt gij geiuigengeld?" „Oh, ja", was 't antwoord. „Daar hecht ge dus wel aan", merkte de president droogjes op. Wees op uw hoede voor gouden regen. In tuinen en parken staat thans de gouden regen in voile bloei. Dit jaar vooral trekt de sierboom de aandacht door een bijzonder rijke bloesempracht, diemi3schien ook dit jaar evenals alle jaren verscheidene slachtoffers zal maken. Want de gouden regen is een gevaarlijke boom, waarvoor men niet te vroeg en niet te dikwijls kan waarschuwen. AUe deelen van den boom, namelijk de bladeren, de bloesems, maar vooral de peulvruchten, die hij draagt, bevatten een hoogst gevaarlijk en snel werkend vergift, dat vooral in het teedere organisme van kinderen doodelijke verwoestingen aan richt. Men schrijft uit Sleeuwijk: De geneesheeren, die hier patiënten behan delen, verwonderden zich de laatste weken zeer, dat ze telkens voor verdere geneeskundige behandeling bedankten, hoewel zij nog lang niet genezen waren, en wat blijkt nu? Een zekere P. Hazenberg, vroeger predikant in de Transvaal, geneest tering- en allerlei andere lijders door middel van gebed. De medicijnkunst zegt hij openlijk, is geene goddelijke instelling; de H. Schrift schrijft nergens het gebruik van die vergiffen voor en het is eenvoudig onheilig medicijn te gebruiken en daarvoor 's Heeren zegen te vragen. Dat is den Heer bidden om zegen op vergiftgebruik. Neen, een zieke moet geen arts halen maar een ouderling, en die moet bidden. Voorloopig doet de dominee het zelf en geheel kosteloos, ja, hij vraagt niet naar den naam das lijders voor wien hij bidt en informeert ook niet naar de vrucht van zijn gebed. Dit laatste mag niet volgens een of andere tekst. De Regeering heeft eene regeling voorgesteld om te komen tot de wettelijke eenheid van tijd. Z|J heeft daarbij den Midden-Europeeschen tijd aangenomen, maar een weinig .gepanacheerd", precies als 't tegenwoordig ook in de politiek behoort. De zuivere Midden-Europeesche tijdreke ning ware eene vervroeging van 40 minuten voor alle bezigheden. De Regeering neemt acte van hetgeen dikwijls gezegd is omtrent de voordeelen van zulk eene vervroeging; zij schrikt blijkbaar voor deze omwenteling in het maatschappelijk leven terug, maar vindt het grootste bezwaar in de omstandigheid, dat door de internationale spoorwegverbindingen de uren van aankomst en vertrek der treinen en als gevolg daarvan ook die der meer locale treinen feitelijk niet gewij zigd kunnen worden. We zouden dus den „geamendeerden", den gezuiverden Midden-Europeeschen tijd krijgen en daartoe wordt de wettelijke fictie in het leven geroepen, dat alle thans in wetten enz. genoemde tijdstippen geacht worden een half uur later te zijn gesteld. De „Arnh. Ct" verwacht dat het pas ingestelde wetsontwerp tot invoering van een wettelijken tijd nimmer haar doel zal bereiken. Ten eerste is het tijdstip van indiening ongun stig. Dö kamerleden hebben het thans te druk met de kieswet, dan dat zij lust zouden hebben over dit nieuwe wetje veel te denken. Wordt de kieswet aangenomen, dan zijn er veel belangrijker onderwerpen, die om afdoening dringen, en wordt zij verworpen dan zal het jongste wetje met de ministrieele crisis wel geheel verdwijnen. Wy vervelen ons zonder die eenheid vantijd niets minder, zegt het blad. Het publiek is gewend aan den Greenwichtyd voor spoor, post en telegraaf, en voor de rest houdt het zich aan den Amsterdamschen tjjd Noodzakelijk is een tijdregeling dus niet. Aardvlooien! Geen lastiger gasten bij pas opkomende plan tjes dan aardvlooien. Zij vertoonen zich vooral bij schraal, droog weer en ondermijnen dan niet zelden zoodanig de tuinbouwgewassen dat deze gaan kwijnen en sterven. Heeft men planten op een kweekbed, die verpoot moeten worden, dan verdient het alle aanbeveling om het bed goed vochtig te houden want van nat houden do aardvlooien niet. Heeft men er toch last van, dan vermenge msn 4 liter zand met 1 liter petroleum en strooie dat mengsel uit over een uitgestrektheid van 25 M2. Door de onaangename lucht der olie zoeken de aardvlooien beslist een goed heen komen. Ea komen ze later terug, dan kunnen ze weinig sehade meer aanrichten omdat de planten midderlerwijl zoo groot en krachtig zijn geworden dat ze tegen een aanval der vlooien alleszins bestand zijn. Volgens de .Jewish Chronicle" heeft baron Edmond van Rothschild een nieuwe Joodsche kolonie in Palestina gesticht. Deze ligt in Galilea, niet ver van Damascus, en beslaat 3000 acres land met talrijke bronnen. De Jordaan ontspringt op het gebied der kolonie. Voorloopig zullen 60 bekwame boerenarbeiders op de kolonie gebracht worden. Baron Edmond wil op zijn jongste stich ting een proef nemen met zelfbestuurzjja overige koloniën staan onder leiding van zQn ambtenaren. Ernstig spoorwegongeluk in Engelsch-Indie. Een vreeselijk ongeluk had eenige dagen geleden plaats in den mailtrein naar Bombay nabjj en ten zuiden van Ghaziabad. Een kist vuurwerk ontplofte in een derde-klasse waggon, zoodat door de geweldige gasontwikkeling het rijtuig uiteen sloeg en de passagiers op den weg geslingerd werden. Het volgende rjjtuig en de postwagen geraakten vervolgens in brand de reizigers zaten dicht opeengepakt, zoodat een vreeseljjke paniek ontstond. De inboorlingen sprongen met brandende kleeren uit de portieren, terwjjl de trein in ont zettende vaart voortsnorde. Drie hunner werden gedood en elf personen bekwamen ontzettende brandwonden. Verscheidene reizigers moeten ernstig verbrand zjjn. daar men, toen de trein door een gebrek aan de noodrem eerst een paar myien verder stopte, verkoolde en tot asch verbrande beenderen In het verbrande rjjtuig vond. Opnieuw heeft een cycloon in Amerika gewoed, ditmaal te Seneca, in Missouri, Er is groote schade aangericht en 30 personen zjjn er bjj omgekomen. Bjj het Engelsche departement van koloniën zijn reeds geruimen tijd plannen aanhangig om een kabel van Canade naar Australië te leggen. Deze week wordt eene vergadering gehouden van de koloniën om aan deze plannen uitvoering te geven. De kosten zullen ongeveer de kleinigheid van 1,750,000 pd. st. bedragen. Het mijnplaatsje Crippe Creek in Colorado is door een geweldigen brand totaal vernietigd. Men stelde pogingen in het werk, den door een hevigen wind aangewakkerden brand te stuiten, door een aantal huizen met dynamiet in de lucht te laten vliegen. Deze pogingen bleven niet alleen zonder eenig resultaat, doch hadden ook een ernstig onheil tengevolge. Door het te vroeg ontploffen van een lading dynamiet, werden nameljjk vier personen gedood en 27 zwaar gewond. Van het gehe6le mijnstadje bleef geen huis gespaard, zoodat de bevolking ter sterkte van eenige duizende personen in de open lucht kampeeren moest; De dienstboden in onzen tijd. Het volgende is gebeurd in Kopenhagen en wekt daar grooten lachlust op. Een dame uit de voornaamste kringen, had, per brief, een kamenier gehuurd, die haar o. a. vroeg, haar „machine" te mogen meenemen. De dame in de veronder stelling, dat het meisje een naaimachine bezat, stemde er gaarne in toe. Hoe groot was echter haar verwondering, toen ze den volgenden dag haar kamenier op een tweewieler zag aankomen. Een koelbloedig acteur. Eenige dagen geleden had in de Londensche lyrische opera tijdens de opvoering van een vaderlandsch drama getiteld „Flora England" een incident plaats, dat, zonder de tegenwoordigheid van een der acteurs, nood lottige gevolgen had kunnen hebben. Omstreeks tien uur geraakte plotseling het achterdoek in brand en in een oogwenk was het geheele achter - tooneel in vuur en rook gehuld. De toeschouwers sprongen verschrikt op en wilden reeds in een wilde paniek naar de uitgangen vluchten, toen een acteur luidkeels riepWeest niet bevreesd; dat hoort by het stukI Op het zelfde oogenblik liet de brandwacht het yzeren scherm zakken. Nauw6iyks twintig menschen hadden de zaal verlaten en de overigen hernamen, toen het scherm zakte, bedaard hun plaatsen. Door één oogenblik van kalmte was hier een ramp voorkomen. Reeds gedurende eenige dagen vielen groote aardmassa's van de bergen, dicht by den straat weg Brienz-Neiringe, in den Lambach(Zwitser- land). Doze beek, door de smeltende sneeuw reeds een breede stroom geworden, zwol aan tot een méér, dat zich van uur tot uur uitbreidde. Zondagmorgen braken de dyken plotseling door,

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2