Buitenland, In de afgebrande berk te Asperen heeft men bij het wegruimen der puiuhonpen onder meer rechts van den preekstoel een grafsteen r' gevonden, waarop een bisschop in zijn gewaad gebeeld staat, terwijl men uit de letters tot heden alleen kon ontcijferen Jan van Polanen. Op de muren der kerk hebben thans ooievaars hun nest gebouwd. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de rechtbank te Amsterdam de zeven bootwerkers, die tijdens de werkstaking te Rotterdam getracht hebben vakgenooten te bemoeieïtjken, welke werkzaam waren op de „Derwent Holmes," liggende aan de Riet- i landen te Amsterdam, ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. Men schrijft aan de „Tel.": De meeste arbeiders uit het Oldambt, die in de venen in het zuidelijk deel van Groningen en Oost-Drento werkzaam waren, zijn thans een deel al geruimen lijd weer tot hunne haardsteden teruggekeerd. Tot den langsten dag duurde de campagne voor hen dus niet. Enkelen hebben haar, wat, althans het aantal dagen betreft, ook nog verkort, omdat ze dan nog gelegenheid hadden, om naar Friesland als maaiers en hooiers te gaan. Om hun put uit te komen is daarom de vorige week en vooral tegen het einde er van, heel wat gewerkt. Eenige arbeiders uit de gemeente Midwolda, die onder Weerdinghemond werkzaam waren, liepen zelfs onafgebroken een g09de 32 uur iu 't gareel als men de reis van daar tot hun tehuis, hoofdzakelijk een vermoeionden voetreis, be laden als ze waren met werktuigen, laarzen en blauwen zak, ton minste meetellen mag. Vrijdagmorgen, 1 uur na middernacht, waren ze reeds aan het werk en tosn ze er eindelijk mee klaar gekomen waren, hadden ze aanstonds ook den wandelstaf ter hand genomen. Zaterdag morgen tusschen 9 en 10 uur waren ze te huis. Aanvaring bij mist! Naar men verneemt moet bet aan den heer D. G. Steenkuyl, fabrikant van pneumatische en mechanische orgels te Amsterdam gelukt zijn een instrument uit te vinden, waardoor aanvaring op zee bij zwaren mist ban voor bomen worden. Is men wel ingelicht, dan zijn eergisteren in tegenwoordigheid vanonderscheideneingenieurs op een der booten van de Maatschappij „Zee land" uitmuntend geslaagde proeven genomen met een viervoudige stoomfluit, waardoor op zeer verren afstand zeer duidelijk seinen werden gegeven, welke den koers van het schip volgens vastgestelde code duidelijk aan gaven. Octrooi is reeds aangevraagd. Ia verband met het bericht, dat men ook te Oldeboorn brongas heeft ontdekt, vindt men vermeld in Witkamp's aardrijkskundig woordenboek „Toen men hier (te Olieboom) in 1513 een put groef, steeg daaruit een zóó giftige damp op, dat 18 menschen daardoor omkwamen, weshalve men den put dempte." Volgens de „Amst. Cfc." is een wet be treffende do belasting der rijwielen door de Regeericg ontworpen en voltooid. Niet de rijwielen, maar de wielrijders zullen worden belast. Iedere wielrijder zou in het bezit moeten zijn van eene vergunning, waarvan de prijs waarschijnlijk f 3 bedragen zal. Door de werkstakende glasslijpers te Maastricht is een circulaire verspreid, waarin zij er onder meer op wijzen, dat niet, zooals de heer Regout voorgeeft, het ongepast optreden van het bestuur der glasslijpers vercenigicg, dat zich hiervan niet bewust is, tot hut ontslag van dat bestuur heeft aanleiding gegeven, maar dat dit ontslag voornamelijk ten doel heeft het vereenigingsleven der werklieden te dooden. Aan het slot van die circulaire zeggen de stakers „Waar u meent, dat eene goede verstand houding tusschen u en ons niet mogelijk is, daar bieden wij u de volgende proef aan. Erkent ons recht van vereeniging door weder- aanneming van alle stakers, erkent de billijk heid onzer overige eischen, en in ruil voor deze rechten zullen wij toonen, dat wij ook weten wat als arbeiders onze plichten zijn." Te Paaptil (Uithuizermeeden) heeft ten huize van den heer B. een vogeltje een nestje gemaakt en eieren gelegd in eene brieven bus, die iederen dag minstens eenmaal gelicht wordt. Uit Harlingen schrijft men aan „De Tel.": Hier ter stede, waar tot heden ieder wette lijke pensioenregeling voor de gemeente-amb tenaren ontbreekt en waar aldus het al- of niet-verleenen van pensioen van verschillende omstandigheden afhankelijk is, worden thans pogingen aangewend aan dioa toestand een einde te maken. Van wege oene desbetreffende maatschappij worden namelijk de noodige gegevens ver zameld omtrent leeftijd, salaris en dienstjaren van de verschillende ambtenaren, ten einde aan den gemeenteraad de noodige voorstellen te kunnen doen, om den gemeente-ambtenaren tegen betaling eener jaarlijksche contributie het uitzicht op pensioen te opener. Het gelukken dezer poging zou niet alleen zeer ten goede komen aan die ambtenaren maar het gemeentebestuur, dat in de laatste jaren sommige gemeente-ambtenaren pensioen verleende, en anderen een jaarlijks opzegbare toelage toekende, zou, indien het op deze wijze voortging met het pensionneeren der ambte naren, wellicht meer uitgeven dan de jaarlijksche contributie zou bedragen, te meer daar ieder belanghebbende zeer zeker gaarne iets zou bijdragen ter bereiking van het beoogde doel. Bij de eerste steenlegging van een te Soest te bouwen boerenhofstede word aan de ambachtslieden als naar gewoonte een ruim drinkgeld uitgereikt. Er werd echter zoo over matig jenever gedronken, dat één persoon nog 's avonds en een tweede das nachts overleed, terwijl een drietal anderen slechts metgroote moeite door geneeskundige hulp in 't leven mochten behouden blijven. Daar men vermoedt, dat de janever vergiftige deelen heeft bevat, is van de overgebleven drank een gedeelte tot nader onderzoek naar Utrecht opgezonden. De twee slachtoffers waren ongehuwd en 25 en 26 jaar oud. Te Utrecht schijnt men veel last te hebben van de oefeningen van h9t Leger des Heils. Althans in een ingezonden stuk in het U. D. leest men het volgende Een ware plaag voor de bewoners Maliebaan, Maliestraat en Weistraat z(jn de avondorkest- oefeningen van het Leger des Heils. Zooals tegenwoordig daar .geoefend" wordt, maakt het het leven voor de buren ondragelijk. Met valsche tonen van trompetten enz., voortgebracht in een bovenkamer waar de ramen uitgenomen zjjn, wordt de rust tot zeer laat in den avond, soms lang na 10 uur, verstoord. Naar het schijnt is de politie in dezen niet by machte de burgers dezer stad de noodiga rust te verzekeren. Wen- scheiyk is het, dat burgers zicli aaneensluiten om, door het onthouden van steun aan dit gezelschap, te toonen dat men niet met zulke rustverstoringen instemt. Aan de goedheid der stad dankt het Leger een lokaal in een meer afgelegen gedeelte der gemeente, doch hierheen deze muziekoefeningen over te brengen schijnt de leiders der oefeningen te lastig te zijn. Op hen, of hun voorgangers, zjj a ten minste tot nog toe alle directe of indirecte verzoeken afgestuit. Welwillendheid, denken om anderen, die ook moeten werken of rusten, schijnt men daar Diet te kennen. De Globe, een der conservatieve Londensche avondbladen, valt de Nederlanders zeer heftig aaD, op grond, dat op onzen kusten garnalen worden gevangen en ingemaakt, die dan lator alsEngel- schen garnalen naar Engeland worden gezonden en verkocht' De garnalen van Southport zjjn beter en daarom klagen de inwoners van South port, dat do goede naam hunner garnalen in gevaar komt, wanneer minder goede Nederland- sche onder hun vlag in Engeland ter markt wor den gebracht- Het Londensche blad vindt in deze klacht aan leiding om heftig te keer te gaan tegen de „Hol landers, die nog niet tevreden zijn, dat zij den Engelschen in Zuid-Afrika zooveel mogelfjk kwaad berokkenen, maar die nu ook den eeuwenouden roem der Engeische garnalen ondermijnen." Innemende gasten. Twee vreemden, waarschijnlijk Duitschers, kwamen een dezer dagen te Hulst in het logement van den heer V. logeeren. Denzelfden dag, dat ze waren aan gekomen, trokken ze weer stilletjes weg, medene mende een gouden dames-horloge, een zilveren heeren-horloge, oorbelletjes, een broche en eenig geld, alles toebehoorende aan den logementhouder, die den diefstal eerst 's avonds, toen hjj door het wegblijven der lieve gasten argwaan kreeg, ontdekte. Tot heden weet men nog niet, wie die twee dieven zijn; een ervan wordt vermoed ook onlangs te Middelburg bij een dergelijken diefstal betrokken te zijn geweest* De ramp te Moskou. Het laatste woord over de oorzaken tot deze ontzettende ramp is nog niet gesproken. Er zijn bijzonderheden aan het licht gekomen, die een schel licht werpen op de ellendige toestanden in Russische administratie. Schandelijke winzucht is één der grootste aan leidingen geweest tot een voorval waardoor meer dan drieduizend menschen het leven verloren. Geconstateerd Is,dat van de geschenken vele honderduizenden stuks ontbraken, in plaats van 400.000 waren er slechts 150.000 aanwezig! Twee derden van den biertonnen waren leeg opgesteld. De catastrophe moest den schuldigen welkom wezen om de sporen van hun bedrog uit te wisschen ,La Chronique" weet te verzekeren, dat er ernstig sprake is van de oprichting te Spa van een monument tor oere van de veizoeuiDg van België en NedorlaDd. Men beweert, dat de Bel gische regeering tot dat doel tien duizend francs heeft toegezegd en dat de gemeente Spa, gesteund door een openbare inschrijving, de overige benoo- digde vijftien duizend francs zal verschaffen. Wat de grond waard is in de City van Londen, bewees een dezer dagen gehouden ver- kooping, waarbjj een perceel tegenover de Bank of ËDgeland gelegen verkocht werd voor een bedrag dat gelijk stond met 2,452,023 pd. st. per acre (40 are). Een zonderling geval. Een Engelsch- man vermaakte by zyn dood aan een zyner ver wanten zyn huis en huisraad en voegde b;1 het testament een codicil, waarby aan 'n ander het recht werd gegeven uit het huisraad ter herinnering eenige stukken, die hem 't best aanstonden, te kiezen. De man koos, maar hy vond alles zoo naar zyn zin, dat hy den wensch te kennen gaf alle meubelen en andere stukken mede te nemen als een aandenken aan den overledene. De erfgenaam protesteerde natuuiljjk, maar de rechter stelde den andere in het geiyk. De uitspraak luide, dat het recht om te kiezen tevens het recht in zich sluit om alles te kiezen, mits slechts zoovele meubelen worden achtergelaten, dat het huis een „gemeubeld" huis kan genoemd worden. Een aanschouwelijk voorbeeld van het ver schil tusschen socialisme in theorie en socialisme in de practyk werd Zaterdag in het East-end van Londen vertoond. Liebknecht, die in Engeland eene reeks voordrachten houdt, sprak in Assem bly Hall, in Mile End. De zaal was vol. Juist kwam voorby gereden de Prins van Wales, op weg naar een tentoonstelling in het Volkspaleis. En leeg stroomde de zaal, wat er ook van het platvorm tot de schare gezegd werd. Toen de Prins voorby was vulde zich weer de zaal en het gehoor kreeg opnieuw eene bestraffing! De Nooren zyn ons alltn vooruitOp voorstel van den heer Stang, oud-Minister-President, heeft het storthing besloten, dat zeelieden ook hun stem mogen uitbrengen, wanneer zy op zee zyn. Zy zenden dan hun biljet per brief aan het kiesbureau van het district, waartoe zy behooren. De Zweedsche reiziger Andrée is Zondag vertrokken naar Spitzbergen, vaD waar hy zyn tocht per ballon naar de Noordpool zal aan vangen. In de New-Yorksche bladen wordt door personen van den Joodschen en van den Christe- ïyken gc dsdienst er op aangedrongen om in Cen tral Pare een standbeeld van baron Hirschopte richten, „ter eeuwige gedachtenis aan den grooten philanthroop." Te West- Hampstead, eeDe voorstad van Londen, stond dezer dagen een dame terecht, Minnie Howard genaamd weg6ns het stelen van juweelen en andere kostbaarheden. Deze dame, die een jaariyksche rente van 2000 pd. st. genoot had de eigenaardige gewoonte om zich zelve te noodigen by alle bruiloften, welke in de hoogste Londensche kringen werden gevierd. Telkens werd er iets vermist, nu een diamanten haarnaald, dan een kostbare waaier, dan weer een ander stuk van waarde. Einde'yk werd de politie verwit'igd. De zon derlinge dame werd in hechtenis genomen en in haar woniDg werden verscheidene der vermiste voorwerpen gevoDden. Alvorens iets verder te doen, achtte de politierechter het wenscheiyk eerst een ondorzoek in te stellen naar den toe stand van mevrouw Howards geestvermogens, In de .Medical Record" geeft dr. Whitehead een studie van den menscheiyken duim als voertuig van beschaving. Hy toont aan, dat de ontwikkeliing van den mensch slechts mogeiyk is geweest door de eigenaardige vorming van den duim, die hem in staat heeft gestelt wapenen te maken en te hanteeren en allerlei arbeid te verrichten. De wilde volkeren in Afrika en Australië zyn van de beteekenis van den duim zoo doordrongen, dat zy hun overwonnen vyaüden dien vinger afsnyden om hen weerloos te maken. Een nieuwe vermakeiykheid, die men .spoor weg-sport" zou kunnen noemen, is dezer dagen te Columbus, Ohio (Ver. St.), door een groot publiek genoten. Daar werd nameiyk een echt spoorwegongeluk vertoond, om den toeschouwers een voorstelling van zulk een ongeluk te geven. Er waren ongeveer 800.000 menschen, die ieder 75 cents (i 1.877i) entrèe betaalden, om de kosten te dekken. Twee treinen van oude locomotieven en kolen wagens, opzetteiyk voor de vertooning gekocht, reden in volle vaart tegen elkaar in nadat de machinisten er afgesprongen waren en ver pletterden elkaar nagenoeg geheel. Als men maar pleiaier heeft I

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2