di Marktberichten. Gemeentebelasting een fatsoenlijk DABMEISJE. een RAMLAM, PREDIKBEURTEN. - ADVERTENTIEN. OPROEPING. Vermist waren warm, zoo luidt het oordeel, sommigen meenen, al blazende en puffende, wel wat te warm. Volgens Falb hebben we kans dat ook die groote warmte wellicht spoedig zal wijken. Falb voorspelt toch: Van 14 tot 19 Juni. Tamelijk koud weer. De regens duren voort en zijn hier en daar zeer uitgebreid. Van den 20 tot 24 Juni. Veel onweder; de regen neemt plotseling zeer toe, wordt hevig en langdurig. Ook is het waarschijnlijk dat in deze dagen stormen voorkomen. Dé Cooksdorp, 16 Juni. Gisteren is een gedeelte der werklieden, werkzaam op het wrak der „Stanley", afgedankt en vervangen door werklieden van de „Berging-Maatschappij" te Maassluis. Het bergen der jute gaat nog steeds naar wensch. Met het oog op de vreemde werklieden van de „Stanley" heeft men de rijkspolitie alhier versterkt met een' brigadier. Oosterénd, 16 Juni. Gisteren werd te Helder aangebracht en heden naar hier vervoerd het lijk van P. van der Vis, schipper van de blazerschuit T. X. 128, verongelukt in den storm van 27 Maart j.l. Dit is het zevende lijk dat van de negen verongelukte aangebracht is. Nog worden vermist de lijken van B. Busselman en A. Vermeulen, beiden met de T. X. 128 vergaan. Het lijk, heden aangebracht, was nog geheel gaaf en duidelijk kenbaar. Bij koninklijk besluit van 11 dezer is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 Septem ber 1855, toegekend aan C. G. Bakker, 1ste- schipper der reddingboot op Vlieland, wegens de met levensgevaar, in vereeniging met anderen, verrichte redding van zeven opvarende van het op 27 Maart 1896 op de Eierlandsche gronden, nabij de hors van Vlieland, gestrande Engelsche viermastsehip „Stanley". Berichten uit Atjeh luiden: „Onze marine onderzoekt de mogelijkheid van een landing bij Lepong. Het weder begint slecht te worden." „Men zegt, dat Toekoe Oemar te Lam Pisang is teruggekeerd. Door de algemeene opinie worden de on bedachtzame politiek, door generaal Vetter gevolgd door het ter zijde stellen van luitenant kolonel Van Heutsz, en de ruwheid van kolonel Stemfoort afgekeurd." „Alle beschikbare troepen zijn naar Mantassik opgerukt. Uit Bergen-op-Zoom schrijft men: „Nu de ansjovis-vangst hier zoo goed als geëindigd is, ondervinden de visschers, dat de vangst zoo gering is geweest, als bij menschen- heugenis nooit is voorgekomen. Eon men in gewone jaren op ongeveer 200 ton rekenen, thans zal de vangst niet meer dan 10 ton bedragen. „De pachten zijn duur, zoodat de visschers op zware lasten zitten en niet in staat zijn om in hun onderhoud te voorzien." De garnalenvisschers van Ouddorp (Flakkee) hebben het visschen gestaakt, daar er in Engeland te weinig voor betaald wordt. In den IJpolder heeft wegens de lang durige droogte en tengevolge van worm en rups de karwei zoodanig geleden dat op vele plaatsen dit gewas voor de helft als verloren beschouwd kan worden. Uit Gramsbergen wordt van 11 Juni aan de Zw. Ct. gemeld: Een verschrikkelijk ongeluk is Donderdag namiddag onder het Erim gebeurd. De bliksem is geslagen in een keet, waarin een 15-tal arbeiders tijdens het onweder geschuild waren. Vijf personen werden doodelijk getroffen en wel drie vrouwen en twee mannen, in deze en naburige gemeenten te huis behoorende. In de Drentsche Veenkoloniën, waar veel compost voor den aanleg van klaverlanden gebruikt wordt, kwamen in de laatste jaren herhaaldelijk gevallen van loodvergiftiging voor bij het rundvee, dat iu die klaverlanden graasde. Hoewel de aandacht der direction van stads reinigingen reeds meermalen op dit feit geves tigd en het verzoek gedaan is om bij de bereiding van compost te waken voor ver gif tigingsstoffen, waarvan door sommige be sturen toezegging is gedaan, komen nog telkens zulke gevallen voor. Te Drouwenerveen, gem. Borger, is thans weer eene koe gestorven, die na onderzoek is gebleken alweer aan loodvergiftiging te zijn gestorven, terwijl nog twee andere koeien van denzelfden eigenaar, vermoedelijk aan diezelfde ziekte, welke vaak een langzaam verloop heeft, lijdende zijn. Onlangs waren de eigenaars van paarden opgeroepen hun dieren te Purmerend te laten keuren voor den krijgsdienst; op den bepaalden dag waren zij op het Doelenplein aanwezig, doch de keuringscommissie verscheen niet. Later werden zij opnieuw opgeroepen. Zij hebben nu per adres der Regeering verzocht hen te gemoet te komen in de kosten (tijd verzuim, enz.) voor den onnut besteden dag. Aan de „N. R. Ct." deelt men het volgende mede: „Aan den weg van Groningen naarPaters- wolde, bij het Cluvinghsche bosebje, was een wagen in de sloot geraakt. De boer staat er bij, alleen kan hij 't spul niet weer op het droge krggen. Daar nadert een wielrijder, een hupsch, welwillend man, die gaarne een handje uitsteken wil, om den boer te helpen. Er wordt hard getrokken en geduwd, eindelijk staat de wagen weer op den weg. „Mijnheer wordt wel bedankt", zegt de boer op hartelijken toon. En dan, met een lachend trekje op 't leuke gezicht: „Maar is mijnheer niet advocaat?" „Ja, wat dan, hoezoo?" „Nou, dat het al een heel bijzonder ding is, dat een advocaat een boer uit de sloot op den wal helpt, in den regel „Zoo, jawel, goeie morgen." Slechter kan het haast niet In de vorige week ontmoette iemand op 't Amstelveld te Amsterdam den bode van zijn begrafenisfonds, aan wien hij zeide, dat hij juist van plan was naar diens woning te gaan daar zijn vrouw den vorigen avond over leden was, en hij hem wilde spreken over de begrafenis. Er werd afgesproken dat de bode 's avonds 97> uur aan 't sterfhuis zou komen Na nog eerst over de ziekte zijner vrouw gesproken te hebben, vroeg onze maat den bode, hem voorloopig f5 te willen voorschieten op de uitkeeriogspremie groot f100, hetgeen de laatste deed. 's Avonds vervoegde zich de bode aan 't sterfhuis en was niet weinig verbaasd, toen de aan hem opgegeven overleden vrouw zelve de deur opendeed, en hij van haar vernam, dat haar welwillende echtgenoot reeds 2 dagen afwezig wasl Eoolteerdistilleerderijen. Muskusfabrieken wil, zooals bekend is, niemand gaarne in zijne nabijheid hebben. Met de koolteerdistilleerderijen schijnt het denzelfden weg op te zullen gaan. In de „Leeuw. Ct." toch wordt gezegd dat de nabijheid van de koolteerdistilleerderij „Perse verentia" te Harlingen voor het nabijgelegen land schadelijk is. Het grasgewas vertoont een aanslag als van bruine teer en nu men zal gaan hooien, weten de eigenaars niet wat ze moeten, daar het uitgedroogde gras waarde loos blijkt en men zelfs niet zeker is, of de beesten zonder gevaar zulk voedsel kunnen tot zich nemen. Op een stuk land staat het met de veldgewassen al even slecht ge schapen. De benadeelde personen zinnen nu op middelen tot schadeloosstelling. Formerend, 16 Juni. Aangevoerd 331 vette kalveren 45 a 65 ct. per kg.; 187 nucht. kalv. f 8 a 18387 vette Varkens 30 34 ct. per kg. 72 magere Varkens f 9 14.00; 362 Biggen f 4 a 7,00; 921 Schapen en 160 Lammeren; 326 Runde ren en 16 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 10c Vette koeien, prijshoudend, handel matit f 0.50 a f 0,64 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f801 f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f in ik f 190. Vette kalveren, prijshoudend handel levendig Nuchtere kalveren, lager in prijs handel stug, Vette varkens, prijshoudend handel stug. Magere varkens en biggen, lager in prjjs handel matig. Slachtschapen, lager in prijs, handel stug f ij H f 24 per stuk. koi Overhouders lager in prijs, handel stug f l| nPT 25 per stuk. uul Lammeren, prijshoudend, handel matig f 6 l f 13 per stuk. Zondag 21 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazurè. Den Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffëf. Oudeschild. Voorm. tien uur de Hr. Niéssink, Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden, Coeksdorp. Voorm. half tien de Hr. Ba rends, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Eupebus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 10 Juni tot 16 Juni. ONDERTROUWD- 1 GETROUWD GEBORENWeene- OVERLEDEN1 ve op JO vc ei vc in Dl in zc er zt CORRESPONDENTIE. Hef ingezonden, onderteekend ,Sunitram," zal in een volgend nummer worden opgenomen. ^e ondergeteekenden betuigen hunnen innigen u dank aan allen, voor de vele bewijzen van belangstelling bij de ziekte en het overlijden van hare innig geliefde Echtgenoot en der Kinderen zorgvolle Vader ondervonden. Wed A. LAGERVELD—Vlaming en Kinderen. Eierland, Texel, 16 Juni 1896. Allen die iets te vorderen hebben van, of borgtochten onder zich hebben of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen den Heer BIEH VLAMING Gzn., in leven koopman te Oosterend op Texel en overleden den 21 April j.l. aldaar, worden verzocht hiervan opgaaf of betaling te doen vóór of op 20 Juni aan GERRIT B. VLAMING, Oosterend op Texel. Ter voorkoming van vervolgingskosten worden de belastingschuldigen dezer gemeente verzocht, de nog openstaande posten in de Roofdeli/jken Omslag, Rondenbelasting en Schoolgelden, binnen 8 dagen na heden aantezuiveren. De gemeente ontvanger van Texel, C. RAB. Texel, 16 Juni 1896. l\ R HF" Wordt gevraagd aan den BURG, in een klein burger gezin, Adres te bevragen Bureau Tex. Courant. marktmerk: teerstreep achter de ooren. Veldmerk: blinde teerstip op 't kruis. Inlichting wordt verzocht op de hofstede Vooruitgang ot Tijdgeest, EIERLAND. 01

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2