Dit nummer bestaat uit twee bladen. N°. 913. Donderdag 25 Juni. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL OEOEELTE. Binnenland. Eerste Blad. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. AbonnemenUpryt per S maanden Vooi din Bubo SO Ct«. France per put door ge heel Numbdan» 4t Ctr Naar Ainmnra en andere landen met rerhooging der porte'e. Advertcntlën vóór lt uur op den dag der uitgave. Prij» der Advertentién Van 1 tot S regel* 80 Ot*. Iedere regel meer 6 Cte. Groot* lettere en Vignetten worden naar plaatarnimte berekend. BewtJ*nummer» 3 Ote. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgeven LANQEVELD SE ROOU, ParkstraatBurg or Tnn GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een zwartlederen orteuonnaie (oud), inhoudende o. a. f 0.12, evonden op den Westerweg. HERIJK VAN RATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van nEXEL brengen ter openbare kennis, dat voor eze Gemeente de heryk van maten en gewichten al plaats hebben te Ondeschild, bij Wed. J. BIJL, op 7 Juli 1896, van 12 tot 4 uur; den Burg, zoomede voor de bewoners der dorpen de Koog, den Hoorn en de Waal, by J. BRUIJN, op 8 en 9 Juli 1896, van 's voorm. 8 tot 12 uur en van nam. 1 tot 4 uur. Oosterend, by W. KOPPEN, op 10 Juli 1896, van voorm. 8 tot 12 uur. Ie Cocksdorp, by Jb. BUIJS, op 10 Juli 1896, 's nam. 4 tot 6 uur. Voorts worden belanghebbenden er op gewezen: dat zy verplicht zyn hunne maten en gewichten, behooriyk schoongemaakt, by den IJker, tydens zyn verbiyf in de Gemeente, tot het ondergaan van de heryk te bezorgen dat zy, die zulks verzuimen of daarin ver hinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den 1 September 1897 nog aan den IJker ter standplaats van het IJkkantoor, waaronder hunne Gemeente behoort, ter heryking moeten aanbieden 3°. dat, na het eindigen van den termyn van den heryk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgeDS art. 29 der wet van den 7 April 1869 (Staatsblad No. B7) verboden en strafbaar is; 4°. dat volgens beschikking van den Minister van W. H. en N. van den 6 November 1895 No. 131, het goedk6uringsmerk gedurende dit jaar te bezigen by den yk en heryk der maten en gewichten zal zyn de letter g in den ge wonen schryfvorm. Voorts worden de belanghebbenden er nog bizonder op gewezen, dat de maten en gewichten op gevaar van straf, voorzien moeten biyven van de vereischte stempelmerken, en dat dus het laatst geplaatste goedkeuringsmerk voortaan gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Texel, den 24 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 24 Juni 1896. Naar wij reeds in een vorig nummer ver meldden, herdenkt de heer S. Keijser Pz. Vrijdag 26 dezer den dag dat hij gedurende veertig jaren de betrekking van Secretaris van het Waterschap de 80 gemeenschappelijke polders zich zag toevertrouwd. De heer Keijser is van hen, die zich met het Secretariaat van dit Waterschap zagen belast, het langst van allen als zoodanig in functie geweest; van zijne voorgangers bepaalde den diensttijd zich resp.tot 14,30 en 20 jaren; hierbij gevoegd de 40 jaren welke de heer Keijser in functie is, komt men tot het getal van 104 jaren, de duur van het Waterschap. Zeker niet misplaatst is hier de vermelding van het ontstaan van het Waterschap de 28 Gemeensch. polders, waaromtrent wij het volgende beschreven vinden: „Den 12 April 1792 arriveerde alhier in de Haven van Texel, de Commissie van Hun Ed. Mog. de Heeren Gecomm. Raden van de Staten van Holland en WeBtfriesland in Westfriesland en den Noorder- quartiere tot het formeeren eeDer Nieuw DQks Collegia van de Gemeenschap der 28 Dhkspolders op Texel. dezelve commissie bestond uit de Ed. Mog. Heeren K. de Vries van Enchuysen, Spaander van Medemblik, benevens den Secretaris Hendrik van Stralen JaDsz. den 13a daaraanvolgende Hun Ed. Mog. Com missarissen, alhier aan den Burg op het Raadhuys gekomen ztynde, hebben het volgende Dyke Collegia aangesteldtot Dykgraaf Jacobus Valk, Schout van Texel, enz. Vier Hoofdingelanden, voor den Burg Arie Kikkert. den Hoorn Pieter Albersz. Kikkert. Waal Arie Koger. Oosterend Biem Vlaming. Vyf Heemraden, voor den Burg, Jan Simonsz, Ran en Gerrit Jansz. Bakker, den Hoorn Cornells Jacobsz. List. Waal Willem Oom. Oosterend Arien Jacobsz. Dyksen. Secretaris Willem Romans. Penningmeester Matthys den Berger." Het waterschap bestond alstoen uit 28 Polders, n.l.: Wiedegeest, Hal, Oostergeest, 't Zeeuwland, de Waddel, Westergeest, Zuidhaffe), Noord- haffel, Elmerbuurt, 't Kleij, Operen, ODgeren, Binnenspyk, Buitendijk, 't Zoutland, den Aal, 't Wammes, Breem,Bakkum,Trijntte, Zuijdorp, Koog, Everstekoog, Gerritsland, de Waal, Tienhoven, Dijkmanskoog en Oosterend. In 1825 werd hieraan toegevoegd de Grie. In 1875 het Noorden. Als dykgraaf fungeerde van 1792 tot 1802 Jacobus Valk. 1802 1885 S. Keijser. 1835 1856 P. Keijser, welke echter reeds in 1830 tot adj.-dykgraaf was aangesteld. 1856 tot 1879 S. Keijser Sz. 1879 heden J. J. Roeper. De betrekking van secretaris werd bekleed van 1792 tot 1806 door Willem Romans. 1806 1836 Abr. Kikkert. 1836 1856 1856 De mededeeling door den Burgemeester in de Gemeenteraadszitting van Donderdag jl. gedaan, „dat het ryden met hondenwagens niet strafbaar is", heeft niet onmogeiyk ten- S. Keyser Sz. heden S. Keijser Pz. gevolge gehad dat een onzer ingezetenen zich Zondagmorgen met zulk een voertuig op den weg begaf, met bestemming naar de Koog. De eigenaar van het spulletje in quaestie, had voldaan aan de voorgeschreven verplich tingen, door zijn hond een muilkorf aan te doen en door bij het ontmoeten van rytuigen met paarden bespannen, van zyn voertuig te springeD, dit ter zgde van den weg te brengen en zich voor hetzelve te plaatsen. Ging zulks aanvankeiyk goed, niet echter voortdurend; want wederom een rytuig met een paard bespannen tegenkomende, bleek het al spoedig dat dit dier, zoo als men dit noemt nog al „kykerig", trots de voorzorg van den hondenwagenbestuurder, deze equipage zoo verdacht vond, dat bij op zijn schreden meende te moeten terugkeeren; zoo geschiedde het dan ook; de in den wagen zittende personen hadden evenwel den tijd om te kunnen uit stappen voor het dier den terugtocht aanvaarde; de bestuurder van den bondenwagen, die nog pogingen aanwendde om het paarn in te halen mocht daarin evenwel niet slagen, 't werd f later door anderen tot staan gebracht; de liefhebberij met de hondenequipage scheen intusschen door dit geval ook bekoeld te zijn, althans de verdere tocht naar de Koog had niet plaats. Het Fanfarekorps alhier bracht Zondag jl. het toegezegd bezoek aan Oosterend, en gaf aldaar een Volksconcert. Zeer tot teleurstelling zeker, mocht men bij deze gelegenheid niet rekenen op het gratis gebruik van rijtuigen, geiyk door enkelen was toegezegd, doch was het korps genoodzaakt zich daarvoor eene uitgaaf te getroosten. Nu, mogelijk dat by eventueel latere uitstapjes de gelegenheid gunstiger zal zijn. Intusschen blijkt hier weer de waarheid van het meermalen gezegde, dat „zeggen en doen" twee verschillende dingen zijn. Ter markt waren Maandag aangevoerd 301 lammeren, 68 schapen, 18 koeien, 5 nucht. kalveren, 13 schrammen, 9 biggen. De handel was matig; voor schapen werd besteed tot f 13.50; lammeren f 8 tot f 13; koeien f 100 tot f 165; biggen f 6 tot f 13. De kermis is in aantocht, wy hebben althans de bouwweek, zooals de jeugd gelieft te zeggen, een week voor het jongere deel van onze bevolking vaak meer intressant dan de kermisweek zelve. Zyn de aanschryvingen van hen die met tenten en dergeiyken de kermis willen bezoeken vaak legio, eer het zoo ver is trekt menigeen zich terug. Te verwachten is het dan ook niet dat thans de kermis veel zal opleveren; wij maakten reeds melding van de te wachten tooneel- voorstellingen in de „Vergulde Kikkert", voegen wy daaraan nog toe dat een aecrobaten- en marionettentheater wordt verwacht van de wed. Muller—Robert, een velocipèdetent van Slikker, dan hebben wy de grootste zaken genoemd en rest nog draaimolen, verschillende kramen, tentjes om te visschen en dergeiyken, tot completeering van het geheel. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1