Marktberichten. Verpachting van JACHT en KONIJNENVANGST De jacht en konijnenvangst op het eiland Vlieland PREDIKBEURTEN. ADY ERTENTIËN Dagelijks verkrijgbaar Met de tijdelijke waarneming van het kan toor der directe belastingen, enz, alhier, is belast de Heer Martens, surnumerair uit de directie Arnhem. Een diflnitief opvolger voor den Heer Muller is nog niet benoemd. Oosteeend, 23 Juni. Een zeker dichter zong eenmaal ■„Was muziek en zang er niet, 't Leven had geen waarde, Kommer, zorgen en verdriet Speelden baas op aarde. Als deze regels volle waarheid bevatten, dan hebben we hier Zondag j.l. het leven in dubbele waarde kunnen genieten, door te luisteren naar de degelijke en opwekkende muziek van het Fanfarecorps. Ruim 27s uur klonken de tonen, (die nog krachtiger hadden kunnen zijn, wanneer eene tribune ten dienste gestaan had) over ons dorp en lokte velen op de been. Vooral de stukkenPour toujours, Le petit Major, Le Prince Tom en het Volkslied werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Het is bQ de bevolking alhier geene gewoonte om luid te applaudiseeren of in gevoelvolle bewoordingen dank te betuigen, doch de leden van het korps mogen bij deze de verzekering ontvangen, dat er met lof gesproken wordt, over hetgeen ten beste is gegeven. Gaarne worden ze hier spoedig en dikwijls terugver wacht. Moge het Fanfarekorps te Texel, onder leiding van zijn ijverigen directeur, bloeien tot in lengte van dagen De Cocksdokp, 24 Juni. Een der duikers, werkzaam op de „Stanley", had gisteren het ongeluk met zijn' blooten voet in een' bijtel te trappen, waardoor eene snede ontstond van 12 c.M. lang en 3 c.M. diep en waardoor veel bloedverlies veroorzaakt werd. De wonde werd geheeld door dokter Van der Vegt, die constateerde, dat noch pezen, noch hoofdaders waren getroffen. Een ander werkman kreeg eenige dagen geleden eene baai jute zoo hevig tegen den arm, dat hij vooreerst niet in staat is zijn werk te doen. Berichten uit Atjeh melden dat Generaal Vetter van zijn post is ontheven en Kolonel De Maulin benoemd is tot gouverneur van Atjeh. Verder wordt bericht dat Toekoe Oemar het hoofd van Lampagar gevangen nam en dat vier bataljons naar die kampongs trekken. Daarin zou dan de beteekenis liggen opgesloten, dat Oemar zijn gezag in de VI Moekims, het gebied zijner vrouw Nja Din, weder aanvaard heeft en vijandig is opgetreden tegen het hoofd van de kampong, ten westen onzer linie dicht aan zee gelegen. Enige dagen geleden werd door een boot der stoombootmaatschappij „Alkmaar Packet" op de Zaan bij Zaandam een roeiboot over varen met het gevolg, dat de maD, die daar in was, verdronk. De directie heeft thans naar gemeld wordt aan de weduwe f4 's weeks toegezegd tot haar jongste kind, thans 8 jaar, den leeftijd van 28 jaar heeft bereikt. Het oordeel van eenige bladen over de de aanneming der kieswet: De „N. Amsterdammer" oordeelt dat de aanne ming der kieswet een soort van rustpunt heeft gegeven, een verademing voor alle partyen. BjJ de natie zelve zal men geen spoor van bevredi ging er over, vinden. Het „N. v. d. D." meent dat men thans bevrijd van de remmende kieswet-quaestie, rustig zich kan wijden aan de behartiging van menig gewichtig volksbelang- ,De Tijd" voorziet dat de Eerste Kamer haar zegel wel aan het wetsontwerp zal hechten, door dien de meerderheid waarmede de wet is aangenomen groot genoeg is, doch niet groot genoeg om van de kieswet te kunnen gewagen als van een nationale wet. ,Het Centrum" beweert dat de Katholieke afgevaardigden het ontwerp van Houten hebben gered en meent dat de hoop mag worden gekoes terd dat de beweging binnenkort tot stilstand zal ztjn gekomen en wel voor geruimen t(jd. De .Maasbode" betreurt de gevallen beslissing. De „Standaard" zegt dat de uitslag door geen der leden en ook niet door de tribune met verrassing werd ontvangen. Men bleef absoluut koud er voor. Het „Volksdagblad" is van meening dat nu de kiesrecht agitatie eerst recht zal beginnen. Op de werklieden dia voor het kiesrecht in aanmer king komen rust een zware verplichting. Doch dat recht zal hun geld kosten. In het „Handelsblad" en de „N. R. C t." wordt de Minister gehuldigd nu de Tweede Kamer de kieswet heeft goedgekeurd. De „Arnh. Ct." meent dat de nieuwe kieswet tot meer ontevredenheid leiden zal dan de onvermomde census van 1848 of de gemaskerde census van 1887. Uit de „Lutine" heeft men de vorige week opgehaald een goudstukje, een zilveren horloge en de borstplaat van een marinier, en een groote hoeveelheid kogels (roest). De Spaauscbe matten komen nog maar niet 1 Door de Alkmaarsche tramvereeniging is aan de verschillende gemeentebesturen con cessie aangevraagd voor het leggen van rails voor een paardentram van Alkmaar naar Oud- Karspel, langs de dorpen Oudorp, St. Pankras, Broek op Langendijk, Zuid-Seharwoude en Noord-Scharwoude. Schoolmeesters van den kouden grond 1 De heer M. Barndregt te Numansdorp, heeft dit jaar een proef genomen met de „Schoolmeesters," een soort van aardappelen uit het Westland. Hij pootte ze op 10 April en dolf ze (van den kouden grond) op 9 Juni jl. Hoewel het loof klein was, waren de aardap pelen heel groot. Uit de Betuwe wordt geklaagd over het geriDge getal zwaluwen dit jaar. Bij hunnen tocht over de Middellandsche Zee zijn waar schijnlijk groote menigten van deze nuttige trekvogels omgekomen, hetgeen zeer te be treuren is voor den land- en tuinman, wijl de zwaluwen behooren tot de ijvorgste insecten- verdelgers. Falb voorspelt van den 25 tot 30 Juni: „De regens nemen eerst snel af, maar in de laatste dagen nemen zij weer tamelijk toe in uitgebreidheid, tegelijk met de onweders. In het eerst is de temperatuur koel, in de laatste dagen warm. Dan is er storm te verwachten." Karweirups. Te Wieringerwaard en in het naburige Anna Paulona heeft de kar- weibouw belangrijk van de rups te leiden. Sommige verbouwers zullen het stroo onmid- delijk na het dorschen verbranden. Eene uitstekende maatregel zeker, die op alle kar- weistroo moest toegepast worden. In dit stroo toch zitten de poppen, uit de rupsen voortgekomen. Ontwikkelen die zich later dan kunnen de vlinders vrij ronddartelen en eieren leggen, waaruit de rupsen voortkomen, die dan wel zullen zorgen, dat de schrale kas van den landbouwer niet gevuld wordt. Zijn vrouw kon hem ook al niet helpen Een onderwijzer solliciteerde naar de betrek king van hoofd oen er school in een Groninger gemeente. Zonder dat manlief het wist, bracht zijn vrouw een bezoek aan de raadsleden. Of de vrouw zich niet goed heeft „gepresenteert", dan wel of iets anders er de oorzaak van is, valt niet te zeggen, maar een feit is hst dat de man, trots de bemoeiingen zijner vrouw, niet op de voordracht kwam. Een gevaarlijke stier. De landbouwer J. M. te Hoornsterzwaag (Schoterland) te zijne huize bezig zijnde met het verplaatsen van een stier, werd door het dier op zoo ver schrikkelijke wijze mishandeld, dat het in roepen van geneeskundige hulp onverwijld noodzakelijk was. 't Bleek dat M. zeer ernstige verwondingen had bekomen; eenige ribben waren naar binnen geduwd, terwijl op onder scheidene plaatsen het lichaam zwaar was gekwetst. De stier had M. tot driemalen toe in een hoek geduwd en ten slotte op de horens genomen en over een schutting geworpen. De man is aan de gevolgen overleden. Formerend, 23 Juni. Aangevoerd 334 vette kalveren 45 a 65 ct. per kg.; 176 nucht. kalv. f 8 a 18 449 vette Varkens 28 33 ct. per kg. j 57 magere Varkens f 8 14.00; 219 Biggen f 3 a 7,00; 800 Schapen en Lammeren; 344 Runde ren en 19 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 8,25 p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handel matig f 0.52 a f 0,64 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f 80 f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel stug, f 120 f 180. Vette kalveren, prijshoudend handel matig. Nuchtere kalveren, lager in prfjs handel stug. Vette varkens, prijshoudend handel vlug. Magere varkens en biggen, lager in prijs, handel stug. Slachtschapen, hooger in prijs, handel vlug f 18 a f 25 per stuk. Magere Schapen prijshoudend, handel stug f 14 18 per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel stug f 6 f 15 per stuk. Zondag 38 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. 's Avonds halfzevon Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazuhe. Den Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffëf. Ondeschild. Voorm. tien uur de Hr. Niëssink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. I Cocksdorp. Voorm. half tien deHr. Babends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 17 Juni tot 23 Juni. ONDERTROUWDBernardus Lahnstein en Antje Vermeulen. GETROUWD: Geene. GEBORENArnhold Cornell8, zoon van Feike Witlam en Jacoba Zwart. Beinetta Martha dochter van Leendert Daalder en Neeltje Wuis. Jannetje, dochter van Cornelis Kooger en Tetje Timmer. Agatha Margaretha, dochter van Gerrit Z(jm en Antje Hin. Cornelia, dochter van Sacom Timmer en Antje van der B(jl. OVERLEDENGeene. Ambtshalve ingeschreven, Pieter van der Vis, 28 jaren, gehuwd met Johanna Busselman. Levenloos aangegeven, een dochtertje van Willem Cornelia Re(j en Anna Maria Margaretha Moorman. op VLIELAND. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te TEXEL zal op VRIJDAG DRIE JULI 1896 des middags om 2 uur, te zijnen kantore aan den Burg publiek by inschrijving verpachten: ln vier perceelen, op het terreiD uitgebakend, voor één jaar ingaande 1 Juli 1896. BOEKJES, bevattende de voorwaarden en per- ceelsbeschry ving zyn tegen betaling van 10 cents verkrygbaar by de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Texel, den Helder en Harlingen. By hen en ter secretariën der gemeenten Vlieland en Terschelling liggen de voorwaarden en perceelsbeschryving ter lezing. ROOKVLEESCH per 5 ons 40 ct. ROOKWORST 40 GEROOKTE HAM 35 GEROOKT SPEK 25 Aanbevelend, E. PEREBOOM.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2