OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 916. Zondag 5 Juli. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementspryt per S maanden Vour din Burs SO Ct». Franco per peet door ge heel Nhdkblanb 46 Cti. - Naar Anmnra en andere landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 19 uur op den dag der uitgave. Pry i der Adverienlièn Van 1 tot 6 regels 80 Ots. Iedere regel meer 6 Ots. Groett letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BewtJsnummers 9 Ots. per nnmmsr. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANQEVELB DE ROOU, ParkstraatBuna op Tixn, JACHT. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat by hem is ontvangen, de navolgende kennisgeving De COMMISSARIS DER KONINGIN in de provincie Noord-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 17 dezer no. 48; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden- dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend als volgt: in den kring begrepen binnen den Westfrieschen Omringdyjk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 18 Juli 1896, met zonsopgang; op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eyjerland, op Zaterdag 15 Augustus 1896, met zonsopgang en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eyjerland op Texel, op Zaterdag 1 Augustus 1896, met zonsopgang. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 22 Juni 1896. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, den 2 Juli 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. OPROEPING voor de KA-INSPECTIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Militie Commissaris in het 3de District van Noordholland, op Maandag den 27 Juli aanstaande, des voormiddags te li1/» uur, in het Raadhuis te Alkmaar eene na inspectie zal houden voor de miliciens verlofgangers, die by het op den 13 Juni 1896 gehouden onderzoek zonder geldige redenen niet z(jn opgekomen, alsmede voor hen, die, hoewel opgekomen zijnde, echter zonder geldige redenen niet waren voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, zakboekje en verlofpas, of deze voorwerpen niet in voldoenden staat hebben opgeleverd. Bedoelde verlofgangers worden mitsdien opge - roepen, om, ter voorkoming van eene oproeping onder de wapenen, op gemelden dag en uur, ter aangeduide plaats te verschijnen, gekleed in uni form en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, het zakboekje en de verlofpas, hun met groot verlof van het korps medegegeven. Texel,, den 3 Juli 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 4 Juli 1896. De verdienstelijke poging (waarvan wy in ons vorig nummer gewaagden) door een der onder wijzers aangewend, om de noodige gelden bijeen te trachten te verkrijgen ten einde met de school kinderen een bezoek te kunnen brengen aan het accrobaten- en marionettentheater, is naar wensch geslaagd en kon aan dat voornemen gevolg worden gegeven. .Woensdagmiddag te kwart voor drie zoo luidt een verslagje, dat wij ontvingen en hier laten volgen vereenigden zich alle school kinderen in de lokalen en na ordelijke schikking werd eerst eene optocht door het dorp gehouden met de muziek van het spel voorop, 't Was inderdaad een verrukkelijk gezicht, die schare van hun Zondags uitgedoste kinderen met blijd schap en geluk op 't gelaat, hunk'rend naar 't geen zij zouden zien. 't Plaats nemen in de welingerichte tent geschiedde in volmaakte orde en weldra begon de voorstelling, die de verwach tingen verre overtrof. De leuke bewegingen der sieriyk aangekleeds marionetten, deden de jeugd uitproesten van lachen. De gymnastische toeren werden met eene bekwaamheid en zekerheid uitgevoerd, die getuigden van buitengewone kracht en vlugheid. En wat hadden ze genoegen by de opvoering van die koddige pantomime. De goochelaar met zjjn tours d' adresse, wekte aller verbazing, toen h(J uit een hoed van een der bezoekers tal van voorwerpen haalde tot zelfs pluimgedierte toe. 't Verslag zou te groot worden om alles naar waarde te noemen en te roemen. Een bezoek is het nette personeel in de goed ingerichte teDt met keurig decoratief overwaard." Met deze mededeeling meenen wy tevens vol doende te hebben gezegd omtrent de werkzaam heden in genoemd theatre; geeD wonder dan ook dat nu zulk een goeden klank, by de avond voorstelling de tent goed bezet was en de gunstige roep over de werkzaamheden ook toen, menigeen nog tot een bezoek zal aansporen. Donderdagmiddag werd met de kleinen van de alg. bewaarschool (40 in getal) een bezoek aan de wafelenkraamen vervolgens aan den draaimolen gebracht. Onder behooriyk toezicht werden zy daarhenen geleid en vervolgens weder naar het schoollokaal, alwaar alsnog aan ieder een sinaas appel en eenige noten en mangelen werden uitgereikt. Hebben vele kleinen mogelijk nog niet het rechte idee van het genot dat hen bereid werd, toch gevoelden zy zeer goed dat er iets buitengewoons geschiedde, hetwelk biykbaar was uit de vrooiykheid en hunne vaak fonkelende oogjes. Het bezoek aan de tooneelvoorstelling in de .Vergulde Kikkert" op Donderdagavond, mocht voor een eersten avond zeker zeer bevredigend heeten. De opgevoerde stukken vielen wel in den smaak. De prima-donna is een echt kermis- stuk, een waar lachsucces, en wanneer het waar is dat harteiyk lachen gezond is, dan werd op dien avond een goede dosis gezondheid opgedaan. De op voerders kweten zich in de resp. rollen met lof van hunne taak en die gunstige meening was eene goede entiée voor de nog te geven voorstellingen. Vrydagavond was het succes met het bekende biyspel „Janus Tulp" dan ook niet minder; het kan niet anders of het gezelschap Rentmeester Kinsbergen zal hier een goeden Daam achter laten. By de reeds genoemde kermisamusementen, kwamen alsnog een schiettent, zoomede een phonograafook al geen nieuwigheden meer, maar waarvan dan toch om het niet alledaagsche, door dezen en genen gebruik wordt gemaakt. De deelname aan de kermis is over het algemeen niet van groote beteekenis, en het is wel ietwat twyfelachtig of veler wenschen op een „goede kermis" vervuld zullen worden. Of 't er „niet au zit", of dat het onaangename schrale weder hiervan de oorzaak is, ofmogeiyk andere omstandigheden daartoe medewerken, biyve ter beslissing van den lezer. Versterking van politie, schijnt noodig, althans wenschelrjk te zijn op ons eiland, al is het dan ook maar tijdelijkde komst toch op Donderdagavond van een zestal agenten van elders, onder commando van een' hoogere, strekke daarvoor ten bewijs. Naar men wil zouden ongeregeldheden welke te de Cocksdorp zijn voorgevallen, met deze versterking in verband staan, te meer nu tengevolge de kermis de beschikbare politie alhier niet daar henen kan worden verplaatst. Laat ons wenschen dat de politie naar hier overgekomen, geen werk zal vinden, en daarom een lang verblijf op ons eiland niet noodig zal zijn. Wij zouden zoo waar gevaar loopen, dat ons eiland zijn goeden naam als „rustig plaatsje" zou verliezen en dat zou zeker te bejammeren wezen. De verloting der schilderij, voorstellende de visschersvloot, overvallen door den storm van 27 Maart zal, blijkens de mededeeling op de loten, gehouden worden zoodra alle loten geplaatst zijn. Bestond aanvankelijk het plan, dat genoemde schilderij de eenigste prijs zou zijn, daarin is verandering gobracht, doordien van Oosterend en Oudeschild ettelijke voorwerpen als prijzen zijn geschonken, bestaande uit schilderijen, kunstvoorwerpen, boeken, enz. Voor de koopers van loten is daardoor de kans om iets te winnen natuurlijk veel verbeterd. Loten zijn verkrijgbaar bij den Heer J. J. Kuijper, te den Burg, en zullen ook op andere dorpen in commissie worden gegeven. Later hopen wij op deze zaak in onze courant nog wel eens nader terug te komen. De Heeren Mossel en Brouwer van Oosterend zijn Vrijdag op audiëntie geweest bij den Crmm'ssaris der Koningin in Noord- Holland, betreffende de havenzaak bij de Kaap. De uitslag van hun onderhoud zou bekend gemaakt worden in eene vergadering, van de Visscherij-vereenigiDg te Oosterend, die daar Zaterdagavond wordt gehouden. De Cocksdorp, 3 Juli. De aangekondigde tooneelvoorstelling van het gezelschap „Door inspanning uitspanning" had Woensdag j.l. in de beste stemming plaats. Voor een zeer talrijk publiek werden opge voerd het tooneelspel „De Markies de Cercourt" en het kluchtspel „Een Oliekoop." De spelers kweten zich flink van hunne taak en verschaften daardoor den toehoorders een genoeglijken avond. Verder werd het genot van den avond nog zeer verhoogd door de heerlijke muziek van een zestal Duitsche muzikanten. Het bal, dat hierna volgde, schijnt evenwel niet zoo kalm te zijn afgeloopen als men dit hier gewoon is. De Duitsche regeer ine, die ar-n ankelnk van plan was, de grenzei weer open tstellen voor den in o r van Hollandsch 'S1, ''stians van dat plan teruggekomen, zoodat de verbods bepalingen voorloopig gehandhaafd bljjven. Hoe moet nu, na de tuchtiging door generaal Vetter toegediend, verder met Atjeh gehandeld worden, is een vraag, die by velen en ook by ons opgekomen is. Het Handelsblad heeft het antwoord daarop trachten te vernemen by een hooggeplaatst lands dienaar, die een eervolle carrière by het Indische leger achter den rug heeft. Van het onderhoud met dezen deskundige Is de hoofdinhoud het volgende; Op dit oogenblik valt er niets aDders te doen dan het volk de Afjehers een onge nadige tuchtiging toe te dienen, desnoods te vuur en te zwaard te extermineeren. Die meening klinkt wreed en hardvochtig, maar de Atjehera moeten voelen, dat we de baas zyn en willen biyven. Of wy dat met de zes bataljons, die er thans zyn, kunnen klaren, moet de tyd leeren, maar het volk van Atjeh zelf moet, 't koste wat 't wil, zoodanig in ïyf en bezittingen gestraft worden, dat het zich niet meer weet te verroeren. En dat zal duren? Wellicht nog etteiyke jaren. Mestvarkens willen in den zomertijd niet altijd dooreten. Ze zullen echter nimmer den eetlust verliezen, als men ze dagelijks twee handen vol gezouten haver toedient. Dergelijke haver, bekomt men door een paar dagen lang haver, telkens door een dun laagje zout afgewisseld, in een vat te leggen. Is het vat ongeveer voor drievierde gevuld geheel vol kan het niet daar de korrels zeer zwellen dan drukt men alles met de handen ineen en giet er een weinig water overheen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1