Buitenland. Naar aanleiding van een vroeger gemeld bericht, dat bij gelegenheid van een Wielerfeest op 16 en 20 Juli te Helder te houden, door de deelnemers een bezoek aan ons eiland zou worden gebracht, deelen wij thans mede, dat naar gemeld wordt, bedoeld Wielerfeest niet zal doorgaan en mitsdien het bezoek aan ons eiland ook wel zal achterwege blijven. Bij het Ned. Landbouw Weekblad van 4 dezer, is als bijvoegsel gevoegd het Verslag van eene Meeting, den 20 Mei 1896 te 's Graven- hage gehouden, ter nadere bespreking van de door het Nederlandsch Landbouw Comité vastgestelde conelusiën, opgenomen in het rapport in zake „Heideontginning en grond verbetering als middel tot verbetering der sociale toestanden. Het verslag dier Meeting beslaat niet minder dan 12 kolommen druks, te groot om over te nemen, doch is zoo belangrijk dat wij meenen goed te doen met daarop de aandacht te vestigen. Te Kralenwinkel-Geleen (L) heeft Maan dag een brand plaats gehad, waarbij drie kinderen den dood in de vlammen vonden een oude vrouw werd met moeite g6red. Alle handen aan het werk. In een hooiland te Jubbega (Fr.), zoo wordt gemeld, kon men Zaterdag j.I. met hooien aan het werk zien een godsdienst-onderwijzer, een onderwijzer der openbare school, een brieven besteller en een winkelier-koopman. Het gold hierden boer een handje helpen in den drukken tijd, in het Friesch „ongetiid" genoemd. Donderdagavond is de bliksem geslagen in de protestantsche kerk te Sas-van-Gent. Het gebouw is geheel afgebrand. Nette huurders. Bij het verhuizen liet een huurder te Arnhem zijne woning in zulk eenen verregaanden toestand van vervuiling achter, dat de eigenaar de trap zelfs meest afbreken. In de kelders was afval geborgen, ook vergane overblijfselen van geiten en schapeD, die, volgens deskundigen, wel een kwart-eeuw daar moeten gelegen hebben. Door den Nationalen Zuiderzee-Bond is een geschrift uitgegeven, waarin „een kort woord" wordt gericht tot het Nederlandsche volk. Daarin wordt het doel van den Bond uiteengezet en tevens de gesehiedenis van de plannen tot droogmaking van den uitgestrekten waterplas beschreven. De voordeelen dier droogmaking worden in een helder licht ge steld en ten slotte wordt opgewekt zich bij den Bond aan te sluiten. Wordt het ledental aanzienlijk, dan zal de regeering, sterk in den steun der natie, het werk ter hand nemen, en ook voor den vreemdeling opnieuw worden bevestigd, dat in het land der kleine Koningin van Holland nog kracht aanwezig is tot groote daden. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct. Deze week passeerden 4 booten, door het Noordhollandsch kanaal stoomende, de gemeente Purmerend. De feestvierenden (vereenigingen van socialisten, die een uitstapje hadden gemaakt) werden door een troep bengels uit Purmerend begroet met een bombardement van steenen en andere projectielen. De woede der opvarenden was begrijpelijk, daar de booten een eind vervolgd werden en er door honderden handen geworpen werd met alles wat onder het bereik kwam. Eenige opvarenden sommeer den den kapitein naar den wal te varen, doch hij stoomde door, want dan waren de ongeluk ken niet te overzien geweest. Het was een waar schandaalde steenen kletterden tegen de booten als hagel. 't Heeft gesneeuwd 1 In de nabijheid van Twelloo heeft het naar men aan de „Zwolsche Ct" meededeelt, Don derdag 2 Juli jl. gesneeuwd. Dat de ijk van gewichten alleen geen voldoende waarborgen oplevert tegen bedrog indien ook balans en schalen daaraan niet onderworpen worden, is te Loosdrecht gebleken. Daar bood een koopman dezer dagen kersen aan voor 25 cent de drie pond. Deze lage prjjs lokte vele ingezetenen tot koopen uit. En wat bleek later? In plaats van drie pond leverde de koopman er maar twee, niettegenstaande zijne gewichten behoorlijk geijkt waren. Alleen had hij den eenen arm van zijn balans een weinig langer laten maken dan den andere. De nieuwe visschershaven en de daarbij staande rijksvisGhhal te IJmuiden is officieel opengesteld en in gebruik genomen door vis- schers en vischhandel, hetgeen een groote verandering brengt in dezo nijverheid. Voor het transport van levende zeevisch is een nieuw ingerichte spoor waggon uit Valentie ane gekomeD. De reglementen der kaden en der vischhal schijnen goed geregeld, waardoor de toestanden bij vroeger veel verbeterd zijn, en daarbij behoeft voor 't gebruik van haven en kade niets betaald te worden. Drie Amsterdamsche knapen, van 8 tot 12 jaren, woonachtig in het Hemelrijk, echte zwer vers, bevonden zich Vrijdag te Schellinkwoude. ZQ hadden daar in de buurt gebedeld. Na een poos langs den IJkant gezworven te hebben, maak ten zij zich meester van een visschersschuitje, om een poosje te gaan spelevaren. Veel pleizier hadden zjj evenwol niet van hun tochtje, want de hevige N.-W. wind joeg het schuitje nabij de Oranjesluizen op het droge. Daar zaten zy nu. Aan wal te komen, daar was geen denken aan, want tusschen het schuitje en den wal lag een dikke laag onbegaanbaar week slib, waarin zy bh hun pogen, om hun vaartuigje te verlaten, zonder twijfel den dood zouden gevonden hebben. Zoo waren zjj genoodzaakt in hun schuitje te blijven, den ganschen avond, den geheelen nacht, zonder eten of drinken, blootgesteld aan weer en wind. Eerst des Zaterdags kwam er redding opdagen. Het bedienend personeel van de Oranjesluis werd hun hachelijke toestand gewaar. Doch gemakkelijk waren zjj niet te helpen. Met trotseeriDg van eigen levensgevaar, door een eind door het slik te baggeren, wisten zjj de jongens met touwen en dreggen naar zich toe te halen, waarna de knapen ten huize van den rijks-opzichter Te Nuil liefderijk werden opge nomen en van het noodige voorzien. Daarna werden zjj naar hunne woning te Amsterdam getransporteerd. Zoo gaat het meerTwee hengelaars, die in niet al te normalen toestand verkeerden kregen op een der steigers aan de Weesper- zijde te Amsterdam twist over de gevangen visch. Van woorden kwam het tot daden en zij werden ten laatste handgemeen, nadat de gemoederen wat gekalmeerd waren, kwamen zij tot de ontdekkingdat de zakdoek met visch in den Amstel was geraakt, zoodat beiden platzak huiswaarts keerden 1 Een petroleumbron Toen dezer dagen de pomp van den heer F. de Hoo te Buitenpost geen water meer gaf, openbaarde zich het verschijnsel, dat zij een mengsel van petroleum en water opleverde, ongeveer om de helft. Liet men het mengsel eenigen tijd staan, dan dreef de petroleum boven. Met deze petroleum vulde men de lampen, die daarmee zeer goed brandden. Ook op de volgende dagen is de pomp petroleum blijven leveren. Of men hier met eene petroleumbron heeft te doen, is niet zeker. Naar men verneemt, zal er een onder zoek worden ingesteld. NR. Ct.) Scherpzinnige postambtenaren. Ten postkantore Loosdrecht werd dezer dagen van een Duitsche firma een pakket ontvangen, geadresseerd aan mevrouw„Nieuws van den dag." Daar van een dergelijk huwelijk niets bekend was en 't pakje klaarblijkelijk niet voor mijnheer bestemd was, kon dit natuurlijk niet aanstonds besteld worden. Toch gelukte het aan de postadministratie er achter te komen, welke dame met dat pseudoniem bedoeld kon zijn en werd het pakje dan ook uitgereikt. De firma bad den naam der dame verward met dien van het dagblad. Op de markt te Zuidbroek, denlaatsten Woonsdag in Juni gehouden, werden door Duitsche handelaars een aantal paarden men spreekt van een 50-tal aangekocht, om over de grenzen te worden gezonden. De dieren zijn echter niet op Duitsch grondgebied toege laten, maar na door de autoriteit te zijn onderzocht, welk onderzoek geregeld te Weener, niet ver van Nieuwesehans, plaats heeft, aan- v stonds alle weer teruggezonden. Het heette, I dat bij een of twee der paarden kwade droes s geconstateerd was. Volgens den districtsveearts, die aanstonds 1 uit Groningen ontboden werd, is echter van kwade droes bij de verdachte dieren geen J sprake. Wel is het waar, dat in het Oldambt j door vele landbouwers geklaagd wordt, dat hunne paarden waarschijnlijk tengevolge van i de groote hitte omtrent midden Juni, eenigs- i zins lijdende zijn en verschijnselen toonen, i die aan droes zouden kunnen doen denken. Vele dieren hoesten scheiden veel slijm af. De geweerde paarden loopen thans in de omgeving van Winschoten in ettelijke weiden. Donderdagmiddag jl. zijn ze opnieuw door Duitsche veeartsen onderzocht, zonder dat tot een bepaalde conclusie gekomen werd. Over een week zal het onderzoek nu nogmaals plaats hebben. Slechte manierenHet was een donkere nacht. De wind huilde over de vlakte. En met stroomen viel de regen 'neder. Men zou geen hond de deur hebben uitgejaagd. Daar wordt opeens by den dokter in eene plattelandsgemeente in Noordbrabant gescheld. „Wie is daai?" „Och dokter, zou u gauw mee willen komen? Mijne vrouw is zoo gevaarlijk ziek. Zjj ligt al drie uur buiten kennis." De dokter bromt wat in z|jn baard. Geen wonder.! Het plaatsje, waar hfi heen wordt ontboden, ligt drie uur verwijderd. Hy schelt zijn koetsier op en laat inspannen. En een minuut of tien later is h(j met den man van de zieke vrouw op weg. Vlak bij het dorp klimt de om hulp smeekende, onder een licht te begrijpen voorwendsel, even uit. Maar wie terug komt, de man niet. De dokter roept en de koetsier roept. Doch de hevige storm dooft hun stemgeluid. En het blijkt maar al te spoedig, dat in het bewuste huis niemand een dokter noodig heeft. Een dag of wat later wordt het raadsel opgelost. „Wil mijn besten dank aannemen, dokter," zoo schreef een onbekende, „voor uwe vriendelijke welwillendheid. Immers het was my onmogefijk een ander rijtuig te krijgen. Niemand wou my door dat hondenweer voor een beetje geld zoo'n eind rijden." Woensdagnamiddag woedde boven Beriyn een zwaar onweder, dat eenige personen het leven heeft gekost; Op een kerkhof buiten de stad waren vele personen byeen, die door een bliksemstraal werden getroffen. Allen werden bewusteloos 6n drie konden niet in het leven worden teruggeroepende vyf overigen zyn allengs weder bygekomen, eenigen eerst na geruimen tyd, en zullen vermoedeiyk geheel herstellen. Een orgineele, doch gevaariyke reis. Twee Zweedsche zeelieden, Samuelsen en Harbrö, zyn Zaterdag j.I. van New-York naar Havre vertrok ken in een vaartuigje van 18 voet lengte. De koene zeerobben zullen, om hun doel te bereiken den geheelen, langen zeeweg moeten roeien. Zy hebben leeftocht voor 60 dagen meegenomen, daar volgens hun berekening de reis niet langer zal duren. Een ingenieur te Baltimore heeft een boot vervaardigd, die onder water kan duiken en dus geschikt is om wrakken te onderzoeken. Zy heeft den vorm van een sigaar en beweegt zich boven water door stoom, er onder door elektriciteit. Zy kan tot 50 M. diepte zinken en 40 uren onder water blyven, met een bemanning van 6 man en duikers, die langs zyopsningen het vaartuig kunnen verlaten en er in terugkeeren. Weer wat nleuwsi Iedere dag brengt iets nieuws; de uitvindingen en ontdekkingen staan niet stil. Nu is er weer iemand op het denkbeeld gekomen, dat een parapluie heel goed is voor den regen, maar het nadeeloplevert.dat de persoon, die er onder loopt, niet zien kan en daardoor wel eens met zyn medemenschen in botsing kan komen, die eveneens onder een parapluie loopen; of wat nog erger is, tegen boomen, hekken oi lantaarnpalen aan wandelen. Het aangewezen middel hiertegen is natuuriyk een doorzichtige parapluie. Een Engelschman heeft er een uitgevonden. Ze beschermt evengoed tegen regen en sneeuw als de zyden of gloria- parapluie maar de stof is transparant gemaakt. In eenige plaatsen van Bulgarye hebben zich vele gevallen van zwarte pokken voorgedaan. Men veronderstelt, dat de ziekte uit Mustafa Pascha, het eerste spoorwegstation aan gene zyde

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2