N°. 919. Donderdag 16 A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. OU bl»d verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Vour din Buaa 80 Ct». - Franc» per put door ge heel Nbdikland 46 Cti. Naar A nikte» en andere landen met verhooging der port»'». Advertentlën vóór 10 uur op den dag der nltgave. Prü» der Adverientièn Van 1 tot t regel» 80 Ot». Iedere regel meer 6 Ct*. Stroote letter» en Vignetten worden naar plaatirnimte berekend. Bewtjcmsnmer» 8 Ot». per nummer. ABONNEMENTEN ex ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB SE ROOU, Parkstraat, Bona or Txxii, TEXEL, 15 Juli 1896. Begunstigd door heerlijk zomerweder gaf het Fanfarekorps alhier, Zondag het tweede Volksconcert in het Park. Als naar gewoonte maakten velen gebruik van de gelegenheid om de muziek te gaan hooren en tevens het genot te smaken om eenigen tijd in ons aangenaam Park te ver toeven. Het mag gezegd zijn dat wij ten deze in den loop der tijden van veel gunstiger conditie zijn gewordenhet Park is meer dan vroeger de plaats geworden waar men gaarne vertoeft, waartoe de netheid welke er valt op te merken zoomede het aanwezig zijn van goede zitbanken zeker veel medewerkt. Voeg daaraan nog toe de welluidende toonen van een eigen fanfarecorps en men behoeft zich zeker niet te verwonderen, dat vooral op zulk 'n dag, als Zondag, tal van bezoekers ter plaatse aanwezig wareD. Het Fanfarecorps kweet zich ook thans weder naar genoegen van de vrij willig op zich genomen taak en verschafte ons eenen aangenamen middag. Dat meerdere concerten nog zullen mogen volgen, is zeker de wensch van menigeeD. Ter markt waren Maandag aangevoerd éO schapen. 7 lammeren, 4 koeien, 4 nucht. kalveren en 6 schrammen. De handel was traag; voor koeien werd besteed van f 100 tot f 190; nucht. kalveren f 4 f 17; schapen van f 11 tot f 20.— In de zitting der Prov. Staten van Noord-Holland zijn tot leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal herkozen de hee- ren G. van Tienhoven, Mr. H. J. Kist en H. F. Bultman. Oudéschild, 14 Juli. De werkzaamheden aan de z. g. Schildsloot zullen aan 't eind dezer week zoo ver gevorderd zijn, dat de waterbooten weer spoedig zullen kunnen varen. Ofschoon de weersgesteldheid zeer meewerk te, ondervond de aannemer door onvoorziene omstandigheden veel tegenspoed. Er zal nog al wat nawerk verricht moeten worden, alvorens de sloot geheel in voldoenden staat is. Voor de ingezetenen zal het eene uitkomst zijn, zoo ze weer geregeld en goed- kooper van drinkwater kunnen worden voor zien. Ter hoogte van het vuurschip der Haaks- gronden, werd in de afgeloopen week door een Texelsche blazerschuit een postduif ge vangen welk dier gemerkt was: „Rijksstation" Amsterdam 400. Waal, 14 Juli. Onze plaatsgenoot C. Kuiper Jbzn., leerling aan de Hoogere Burger school te Leiden, deed dezer dagen met gunstig gevolg het overgangsexamen van de tweede naar de derde klasse. Oosteeend, 14 Juli. Een visscher vanhier haalde in de vorige week in de Noordzee met zijn net op het in zeer ver gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een mans persoon, gekleed met gebreiden borstrok, blauwe bovenbroek, waarover los eene geoliede broek en zeelaarzen. Aangezien het niet gehanteerd kon worden, heeft men het laten ziDken. Een andere visscher meende goeden buit te bemachtigen, toen hij eene gesloten mand uit zee ophaalde. Bij onderzoek bleek zij te bevatten een' dooden aap. Men deelt mede, dat aan het oosteind van ons dorp een nieuw kerkgebouw voor de Ger. Gemeente zal gebouwd worden. Aange zien deze plaats minder dan 200 M. van het kerkgebouw der Doopsgezinden verwijderd is, zal er zeker, ingevolge de bepalingen der wet, naar een ander terrein uitgezien moeten worden. Het tegenwoordig kerkgebouw zal, naar men zegt, tot bewaarschool ingericht worden. Vlieland, 13 Juli. Den lOen Juli jl. werd alhier gehouden de eerste jaarlijkschealgemeene vergadering van aandeelhouders der naam- looze vennootschap „Zeebad Vlieland." Uit het verslag, uitgebracht door H.H. directeuren, bleek, dat de badonderneming, dank zij de lofwaardige inspanning der directie en de werk kracht, door haar ontwikkeld, in zeer floris- santen staat verkeert. De balans en de winst en verliesrekening, opgemaakt door directeuren en door commissarissen met hun praeadvies den aandeelhouders aangeboden, werd dan ook met algemeene stemmen goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer S. Boon, terwijl voorts door commissarissen, aan het eind der vergadering, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het tusschentijds aftreden van den heer Swartenburg, als tijdelijk directeur de heer A. Sap benoemd werd. In de „Tel." lezen wij: De burgemeester van Amsterdam, lettende op eene missive van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 4en dezer; Brengt ter kennis van de varenslieden, die het zeegat van Texel bevaren en in het kosteloos bezit wenschen te worden gesteld van eene teekening, aangevende de seinen, die van eene batterij gegeven worden, ter aanwijzing van de richting waarin gevuurd zal worden, dat zij zich daartoe, mits spoedig, moeten aanmelden bij den havenmeester alhier. Falb voorspelt voor deze week koel weer en regen. Dat hij het laatste raadt is wel te wenschen. Taxatie van huurprijs. De stad Dokkum is eigenares van eene zathe met landen, „Rodenterp" geheeten. Deze boerderij werd tot dusver publiek verhuurd en den meest biedende gegund. Met Mei a. s. heelt de tegenwoordige huurder zijn huur uit en de gemeenteraad heeft thans besloten den tot nog toe gevolgden weg te verlaten en een anderen in te slaan, als zijnde in het belang van verhuurder en huurder beiden. De raad besloot de pachteommissie der Friesehe Maat schappij van Landbouw uit te noodigen den huurprijs dier boerderij te taxeeren en de voorwaarden van huur vast te stellen, om hiermede bij verhuring rekening te houden. Het warme weder, hetwelk vaak uitlokt tot een verfrisschend bad, heeft daardoor zoo hier en daar weder ongelukken tengevolge. Te Hoorn verdronk een soldaat van het garnizoen aldaar bij het baden in zee, te Rotterdam een jongen van 12 jaar, bij Stompwijk een student uit Leiden en te Breda een veldartillerist; niet onmogelijk dat aan deze gevallen nog meerdere kunnen worden toegevoegd. Alvorens de Eeiste Kamer op reces ging verzocht de heer Geertsema den Minister van Koloniën of deze bereid was bij nota schriftelijk inlichtingen te geven omtrent den tegenwoor- digen toestand op Atjeb, en de voornemens der RegeeriDg, betreffende onder meer de terugroeping van Generaal Vetter, zijne voor stellen aan de Indische Regeering, de redenen van afval van Toekoe Oemar en het onver wachte ontslag van generaal Deykerhoff. Een buide aan de nagedachtenis van generaal De Moulin vlocht de heer Geertsema aan het slot zijner vraag in. De minister van koloniën, die zich aansloot bij die hulde aan wijlen generaal De Moulin, verklaarde zich bereid de verlangde openbaar heid te geven, waarvoor hij reeds bouwstoffen had verzameld. Reeds nu kon hij echter zeggen dat noch hem, noch den Gouverneur-Generaal, noch generaal Vetter iets omtrent de redenen van Oemar's afval bekend is. Dat generaal Vetter onverwacht zou zijn teruggeroepen is hem niet bekend: diens taak als regeerings- commissaris was afgeloopen en daarom kon hij naar Batavia terugkeeren. De minister meende dat slechts geduld noodig is om de Atjeh-quaestie op te lossen. Te Loosdrecht gevoelen de bewoners eener nette beerenhuizinge zich verplicht die woning te verlaten, omdat het er inspookt. In een kamer van het huis durft niemand van de familie komen. Daar spookt het buiten gewoon. Einde verlichte eeuw 1 Een curiosum. Te Rotterdam is tot en met aanstaanden Zondag in den Open atuin 16 eene verzameling van photographleën, afbeel dingen en schetsen tentoongesteld, welke zeer de aandacht trekt en een bewijs geeft van de groote vlucht, welke de photographie in de laatste jaren genomen heeft. Op deze tentoonstelling is een curiosum te zien. Onlangs werd van een établissement in Indië een photographie vervaardigd. Het geheele personeel is op de veranda gegroepeerd, terwijl de beide chefs op den voorgrond staan. Kort nadat deze photographie vervaardigd werd, ging een van de chefs op den loop met f 10,000, en werd zijn plaats door een nieuwen chef ingenomen. Van deze photographie is thans een aanzien lijke vergrooting tentoongesteld, waarop men echter de aardigheid heeft gehad den verdwenen patroon af te beelden, hard wegloopende met een zak met f 10,000 op den rug, terwijl op z(jn oorspronkelijke beeltenis de kop van den nieuwen patroon 1b geplakt. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1