Buitenland. Marktberichten. Door een achttal leden van de Prov. Staten van Noord-Brabant is aan dat college toegezonden een ontwerp-adres, waarbij zij „verontrust door den steeds stijgenden nood van den landbouw en door de kwijning van vele takken van industrie" aan de hooge regeering willen verzoeken: „onverwijld ter hand te nemen eene matige uitbreiding van ons tarief van invoerrechten, en zoomogelijk te bevorderen de opheffing der belemmerende bepalingen van invoer in het buitenland." Van wege de „inrichting voor spraakge- brekkige en achterlijke kinderen," te Amsterdam, is het 36e openbaar jaarverslag uitgegeven. Het doel van deze openbaarmaking is om de aandacht op deze inrichting te vestigen ten einde haar nog meer bekend te doen worden en de belangstelling van het publiek er voor te winnen. Daartoe zijn in dat verslag opgenomen eenige „mededeelingen aangaande herstellingen van patiënten." In die inrichting werden in 1895 behandeld 36 achterlijken door spraakgebrek, 8 hoorendstommen, 38 zwakhoofdigen en 39 stame laars. Eene opwekking om een gift, legaat of schenking, ten einde de kosten te kunnen steunen voor behoeftigen patiënten uit de provinciën, wordt in dat verslag ten slotte opgenomen. Aan de buitenmuren der openbare school te Tjum (gem. Franekeradeel) hebben dezen zomer 29 paren zwaluwen hunne nestjes ge bouwd. Beschermd door de schooljeugd, onder leiding van het onderwijzend personeel, gaan deze vogels ongestoord hun gang en storen zij zich niet aan de spelende kinderschaar in hunne nabijheid. Wanneer een jong vogeltje uit een der nesten valt, wordt hij onmiddellijk weer in het nestje gebracht. Dat is anders en beter dan het spannen van electrische draden zooals in Zuidelijk Frankrijk. Te Antwerpen zal op 23, 24, 25 en 26 Augustus een Nederlandsch Congres worden ge houden, waartoe vele mannen en ook vrouwen van naam, uit Nederland, hunne medewerking hebben toegezegd. In drie af deelingen zal zitting worden gehouden, en alsdan worden behandeld„Nederlandsche Taal- en Letterkunde," „Nederlandsche Geschie denis, Oudheidkunde en Beeldende Kunsten," „Nederlandsch Tooneel-, Muziek- en Boekhandel." Een goed werk. In het toevluchts oord voor bedelaars en landloopers, het Hooge- land te Beekbergen, zijn thans 30 personen opgenomen. Voornamelijk worden deze kolo nisten met het ontginnen van heidegrond en met landbouwarbeid bezig gehouden en om de uitgaven voor voeding te doen verminderen zijn proeven genomen met den verbouw van bruine boonen en groene erwten. Om de exploi tatiekosten tot een minimum te brengen, tracht men heide- en woeste gronden aan te koopen, met het doel om deze geschikt te maken voor den verbouw van veevoeder, rogge, boekweit, aardappelen enz. Ter bereiking van dit goede doel komen vele giften in. Men schrift aan de „N. R. Ct." De invoer van Duitsche turf in ons land is thans een feit, en wel langs den waterweg van Haren a/E uit de Ems langs het nieuwe kanaal naar Ter-Apel en van daar langs het Ter-Apel- en Stadskanaal naar de Groninger Veenkoloniale steenfabrieken; de 6e punter passeerde Ter-Apel. Het zijn echter geen Duitschers die aldaar de vervening hebben ter hand genomen maar twee verveners van Ter-Apel hebben in het Oost-Loustanger moerasveen (Hannover) nabij het genoemde Emskanaal tot lagen prijs veen gekocht en dit jaar een begin gemaakt met turfgraven. De qualiteit moet zeer wel voldoen, en de prijs kan conGurreeren tegen die der turf welke in de veenkoloniën van Groningen en Drenthe wordt gegraven. Hoewel dit een klein begin is kan er eene belangrijke concurrentie uit voortvloeien, n.l. wanneer de Duitsche veeneigenaren de oogen geopend krijgen voor de waarde hunner gronden en deze op Hollandsche wijze eveneens aan de snede brengen. In de vorige week had te Amsterdam een trouwstoet meer dan gewoon bekijk, 't Was een paartje uit het verst gelegen deel van het voormalig Nieuwer-Amstel, dat zich ten stadhuize in den echt kwam laten verbinden. Aan het oude landelijk gebruik was men ge trouw gebleven: bruid en bruidegom, ouders, familie en getuigen waren in een achttal sjeezen gezeton, alle met versierde tuigen, leidsels en zweepen. Uit Stiens wordt aan de „Leeuw. Ct. ge schreven Enkele onzer grootste aardappelverbouwers hebben sedert eenige dagen een aantal vrou wen op hunne velden, om de aardappels van hunne bloesem te berooven. Dit is zeer juist, gezien, want voor de vorming van bloemen vrucht wordt natuurlijk (vooral bij jammen; veel voedingsstof vereischt. Dat deze maat regel geen windeieren legt, blijkt hieruit, dat een landbouwer op de naburige de Leije voor eenige jaren van het pondemaat (367« are) beplukte, 40 halve hectoliter aardappels meer oogstte dan van onbeplukte. Misschien goed gemeend, doch wat al te kras. Toen de onderwijzeres van zekere school te Amersfoort, na eenige dagen van ongesteldheid, haar taak weer had opgevat en met blijdschap door ouders en kinderen was begroet, sprak de moeder van een harer leer- leerlingen: „O, u zoudt eens gezien hebben, hoeveel bloemen en wat een groot getal kin deren en menschen er op uw graf gekomen zouden zijn, als u werkelijk gestorven waart" (Historisch.) Tegen vliegen. Op vele plaatsen vertoonen zich nu reeds groote massa's kamervliegen, die het de men schen lastig genoeg makeu. Behalve de be kende en meest gebruikte middelen tegen dit brutale en vieze goedje, nl. vliegenpapier en vliegenglazen, bestaat er nog een ander, minder bekend, en dat tamelijk snel werkt. Een af kooksel van gemalen kwassiahout, dat men heel goedkoop bij apotheker en drogist krijgen kan, zet men maar ergens in de kamer neer. Voor de vliegen is dit vocht doodelijk; voor den mensch levert het geenerlei gevaar op. Als reclame voor het Crescent Wiel (rijwiel) werd onlangs door de heeren Johan Koopmans Co. een plaat verspreid: „de Faust legende of de vlucht op het Crescent Wiel," waarin de voortreffelijkheid van bedoeld wiel duidelijk werd in het licht gesteld. Thans hebben dezelfde heeren als reclame voor hun rijwiel eene lieve novelle, getiteld „Leve de Crescent Cycles" de wereld in gezonden, waarin wordt aangetoond dat door de snelheid van dit wiel het leven van een kind wordt gered. Een en ander heeft natuurlijk geene andere bedoeling dan om de aandacht op dit rijwiel te vestigendat die reclame het beoogde doel zal bereiken, is voor genoemde firma zeker te wenschen. Te Utrecht is weder een slachtoffer ge vallen van het doorslikken van pitten bij het eten van kersen. Een dochtertje van v. L., wonende op het Visschersplein, kreeg het, na eene groote hoeveelheid kersen met pitten verorberd te hebben, zoo benauwd dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen, wat eGhter niet baatte. Als laatste redmiddel werd het meisje naar het stedelijk ziekenhuis over gebracht om eene operatie te ondergaan, zij is twee dagen na de operatie overleden. Bacteriologie en landbouwkunde. Volgens de waarnemingen van Dr. Calmette, Directeur van het Institut Pasteur te Lille, ontbinden de microben in den grond de doode plant in hare samenstellende deelen: koolzuur, water, ammonia of koolstof, water stof en stikstof, welke bestanddeelen dan weder kunnen dienen, om nieuwe gewassen te voeden. Alle dierlijke of plantaardige organismen ontstaan uit enkelvoudige aan de lucht ontleende elementen. Het koolzuur geeft koolstof aan de planten, die het aan de dieren verschaffen ,- het water geeft waterstof en zuurstof; vlseschetende dieren vinden destiksfof in het vleesch der plantenetende dieren, die het aan de planten ontnemen. Maar op welke wtjze krflgen deze het van de lucht en nemen het in hare weefsels op De bacteriologie geeft op deze vraag het antwoord. Dank zfl den navorschingen van verschillende geleer den, z(Jn wö te weten gekomen, dat de microben de stikstof in de lucht in salpeterzure zouten omzetten. De vruchtbaarheid van den grond hangt af van de meer of mindere gemakkelijkheid, waarmede de gist- stoffen (zoogen. fermenten) deze zouten voortbrengen. Een humus, die geen salpéterzuur vormend ferment bezit, blijft steeds onvruchtbaar. Hoe kan men nu de toeneming van die fermenten bevorderen? Door kunstgrepen van de cultuur, welke reeds langen ttJd in praktijk zfjn gebracht, zonder dat men er een verklaring aan wist te geven. Sommige peulge wassen, erwten, klaver, wikken, maken den grond zeer vruchtbaar voor het daaropvolgend jaar. Van waar die door de planten gevormde zouten ZIJ zijn afkomstig van de microben, krachtige ontwikkelaars van stikstof, die zich van de plant voeden, maar haar in ruil zelfs meer dan de stikstof, die z(J noodig heeft, verschaffen. Sterft de plant, dan wordt de haar omringende aarde daardoor vruchtbaar. Slaagt men er in, willekeurig de microben te ver meerderen, die de organische stof opbouwen, dan zal het mogelijk zijn, de voor elke cultuur passende mest soort te bereiden. Men zal dan in een akker de kiemen zaaien van de microben, dis de stikstof van de lucht vastleggen, en de grond vaD dien akker kan dienen om andere gronden vruchtbaar te maken. Deze bewering moge gewaagd schijnen, zQ berust nogthans op wetenschappelijke gronden. (M. t. v.) Eene gevaarlijke dorpsgenoote. Een hevige brand, veroorzaakt door de kwaadwilligheid eener vrouw, verwoestte dezer dagen in het Fransche dorp La Sauvetat een tiental huizen, waarna de wind aanwakkerde en de bjjna uitgedoofde vlam men zoodanig opjoeg, dat drie vierden van het dorp in de asch werden gelegd. Drie personen kwamen in de vlammen om. Vischwedstrijden. In de Kempen, een Belgische landstreek, waar echte liefhebbers van hengelen wonen, wordt meermalen vischwedstrgd gehouden. Deze wordt als volgt ingericht; Ieder deelnemer legt 20 ets. in, voor welk geld de prijzen gekocht worden. Ten 8 ure 's morgens begint de wedstrijd en te 11 ure is het sluiting! Vooraf wordt om de standplaatsen geloot. Wie de meeste visschen vangt, heeft den eersten, wie de zwaarste zoo vangt den tweeden, wie den eersten visch vangt den derden en wie den grootsten visch vangt den vierden prijs. Inderdaad niet onaardig, zegt H- A. N., die deze wedstrijden, vooral in onze dagen van sport, als navolgingswaardig aanbeveelt. De patroon van een groot modemagazijn te Parijs hield er een kashouder op na, over wien hjj al bijzonder tevreden was. Hoewel de man aan de Vésinet (een buitengemeente) woonde, was h(j altoos 's morgens de eerste, en 's avonds was hjj de laatste: een en al toewijding. De kashouder had voor dat lange toeven ten bureele zijn bijzondere redenen. Hij verdiende slechts 4500 francs per jaar, en zoo dat voldoend had kunnen zijn voor het eenvoudige leventje 't welk h(j te Parijs scheen te leiden, aan de Vésinet was h^ een groot heer en dat kostte minstens 30,000 francs per jaaraan z(jn patroon. De oneerlijkheden van den model-kashouder zijn natuurlijk weer door een kleinigheid uitgelekt. Hg heeft trouwens nog juist de plaat weten te poetsen. De patroon bleek vier en twintig jaar bestolen te zgn. Men vraagt of hg misschien niet iets beter had kunnen toekgken. Niet zonder reden bleven dezer dagen in het Hydepark de wandelaars in stomme verba zing stilstaan. De paarden voor enkele rgtuigen waren voorzien vaneen strooien hoedje, waar de ooren onder uitstaken en dat als zonnescherm dienst moest doen Het leverde waarigk een allerzotst schouwspel op; en sommige Engelsche bladen staken er wel een beetje den draak mede door te vragen, of er ook nog verschil bestond in den vorm van hoeden voor hengsten en voor merries. De nieuwe .mode" is niet door deEngelschen zelf uitgevonden, maar overgebracht uit de badplaatsen aan de Middellandsche Zee. Te Cannes en te Nice is een paard zonder hoofddeksel een uitzondering. Maar de Engelschen weten nooit hoe ver ze moeten gaanwant nauweigks zgn er paarden met strooien hoedjes gezien, of een veearts denkt er over om de regeering hier opmerkzaam op te maken en voor te stellen om alle paarden voor den openbaren dienst door een dergeigken maatregel tegen de felle zonnestralen te bescher men. De lezer stelle zich voor; een escadron huza ren paarden getooid met strooien hoedjes. Amsterdam, 13 Juli. Aangevoerd 269 Run deren, le kwal. 67 ct., 2de kwal. 58 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. Melk- en kalfkoeien f 100 a 190; Graskalveren fa; 49 nucht. kalv.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2