Oosteeend, 17 Juli. Vele blazersehuiten ondergaan tegenwoordig nogal verandering, doordat zij van open schuiten in dekschuiten veranderd worden. Door deze schuiten een vast dek te geven, wordt er meer stevigheid aan gegeven en bestaat er ook minder gevaar van vol water te gerakeD. Sommige visscherlieden, zijn evenwel de meening toegedaan, dat eene dekschuit eerder op zijde geworpen wordt en daardoor het gevaar weder grooter wordt. Verschil van meening zal ook in deze, als in zoovele zaken, wel blijven voortbestaan. Falb heeft het dezen keer niet geheel misgeraden met zijne voorspelling dat voor deze week koud weder en regen in aantocht was. Waren de eerste dagen der week nog al warm, een meer koele temperatuur ken merkte de laatste dagen. Ook de regen bleef niet achterwege; elders viel ze in groote hoe veelheid, hier matigjes, maar toch was 't eene ware verfrissching. Op vele plaatsen heerscht- ten zware onweders, welke nog al onheilen deden ontstaan. Het moet nog onzeker zijn, of de behan deling der kieswet door de Eerste Kamer tot September zal worden uitgesteld. Kan de schriftelijke behandeling bespoedigd werden, dan zou er bij velen een wensch bestaan om de wet nog in deze maand of in de eerste dagen der volgende af te doen. De Eerste Kamer komt weder bijeen op 2 September. Levend begraven Jan Webrens, een oppassend gehuwd werk man van ruim 30-jarigsn leeftijd, was werkzaam in een mergelkuil nabij Jabeek (Limburg) toen eensklaps de bovengrond afschoof en hij daar onder bedolven werd. Ondanks da spoedig verleende hulp kon hij niet meer gered worden. Hij werd levenloos te voorschijn gehaald. Terwijl de hesmachine op het werk van den heer De Groot te Sleeuwijk in vollen gang was, en ongeveer een 20 personen er bij stonden, vloog plotseling een vliegwiel van de machine af, sloeg met donderend geweld tegen de daar liggende bazaltkeien aan, ging toen de lucht in, vloog met stukken hei boven de geheele heistelling uit, en kwam toen met stukken en brokken naar beneden, midden tusschen bet werkvolk in, waarvan, wonder bovea wonder niemand eesig letsel bekwam. De Raad van Schiedam hoeft aan de Regeeritg een adres gericht, in aansluiting aan dat van den Raad te Leiden, om te willen bevorderen, dat een wettelijke regeling tot stand kome van particuliere backen van lee ning en gelijksoortige, onder anderen naam optredende instellingen. Door een 30tal meelfabrikanten is een adres aan de Koningin Regentes gericht om verbetering te kragen in de voor hen ongunstige toestanden. ZIJ wjjzen allereerst op de hooge inkomende rechten in Frankrijk geheven en door België beantwoord met een verdedigingsrecht, waardoor de Nederlandsche markt wordt overstroomd met Fransch meel, hetwelk wordt aangaboden tot zóó lage prijzen, dat thans geen enkele Neder landsche fabriek zonder verlies kan werken. Adressanten wenschen dat de tusschenkomst van Hare Majesteit, by de Fransche regeering gunstige uitwerking zal hebben, mocht dat niet het geval zfjn dan kan de Ned; meel-industrie slechts worden gered door de heffing van een verdedigingsrecht van f 1 per 100 K.G. meel. De bedoeling is om bij de Fransche regeering te doen aandringen op wijziging van het ministe rieel besluit, in dier voege dat voortaan in Frankrijk het inkomend recht verschuldigd voor den invoer van 100 k. Tarwe, slechts worde teruggegeven bjj invoer van 75 k. meel, en voor het geval, dat de Fransche regeering tot dien maatregel ongeneigd blijkt, het daarheen te leiden, dat in Nederland ter verdediging der inlandsche meel- industrie tegen buitenlandsche uitvoerpromie's een inkomend recht worde geheven van f 1 per 100 k. meel. Te Rhenen vierde da heer M. W. van de Waal den 15 dezer zijn honderdsten ver jaardag. De geheele gemeente deelde in de feestvreugde. Uit tal van huizen wapperde de nationale driekleur en een fraaie eoreboog was opgericht voor de woning van den jubilaris, die vele blijken van belangstelling ontving. Te Luiujeberd, gemeente iEagwirden, heeit men niet minder feestelijk den honderdsten verjaardag gevierd van den veenarbeider Jan Hendriks ten Boom. Woensdagmiddag werd I. I. Samson te Amsterdam wegens huurschuld uit zijn woniDg gezet. Toen de inboedel op straat was gebracht, kon men een tafereeltje aanschouwen, doen denkende aan een troep zigeuners, kampeerend in 'topen veld: Samson en echtgenootezaten rustig aan een tafel koffie te drinken. Tusschen iedere hap in een stuk brood, sprak S. de omstanders toe, hun mededeelende, dat dit koffiedrinken slechts een voorspel was, van middag zou hij ook aan die tafel zijn middag maal gebruiken, terwijl hij vanavond onder het blauwe hemelgewelf zijn leger zou uit spreiden. Van dit voornemen is evenwel niets ge komen, daar door een vriend de i n boedel werd weggehaald en ia bewaring genomen. Ia den laaisten tijd hoort en leest men nog al dikwijls van bloedvergiftiging, nu ook weer te Boerta. De vrouw van den arbeider Edens aldaar kreeg d8 vorige week een puist op de wang, dis langzamerhand zóó in omvang toenam, dat men besloot geneeskundige hulp in te roepas, helaas te laat 1 de arme vrouw overleed weldra. Man schrijft uit Nieuwe Schans aan de „Pr. Gr. Ct. Nadat de invoer van paarden uit ons land naar Duitschland ongeveer 14 dagen geleden werd verboden, tengevolge van een door Duitsche veeartsen uitgesproken vermoeden, als zou de kwade droes heerschen ondereene zending van 16 paarden, die dan ook te Weacer niet zijn doorgelaten, is thans de grens weder opengesteld, nadat de dieren die iutusschen bij Winschoten in da weide mochten worden gebracht, omdat de districts-veearts te Gronin gen geen droes kon constateoren tot drie keer t.oe door Duitsche veeartsen zijn onderzocht en ten lange leste toch gezond bevonden, zoodat voor den invoer geen bezwaar meer bestond. Voor eenige dagen geleden werd door den Heer Mr. J W. 'J. de Vos van Steen wyk in het „Ned. Landb. Weekbl." de vraag aan de orde gesteld„Een Ministerie van Landbouw en door genoemden heer bedoelde vraag ontkennend beantwoord, omdat het voor den landbouw niet goed zou zfjn te komen onder telkens afwisselende midsïers, te komen onder den invloed dei politiek. De Volksstemvindt dit een zonderlinge redeneering en zegt „hoe is het mogelijk" dat iemand die de landbouwbelangen wil bevorderen, den toestand onzer financiën van dien aard acht, dat deze de instelling van een ministrieel depar tement voor den landbouw niet wenschelijk maakt Het landbouwbelang brengt toch, naar hij schat mede, dat deze nieuwe afdeeling onder één hoofd in één hand wordt gebracht, by hot ministerie van buitenlandsche zaken, omdat de uitvoer van onze zuivelproducten wel de kurk zal biyven, waarop de landbouwindustrie moet dry ven. De Volksstemia evenwel van oordeel dat de minister van buitenlandsche zaken minister van den handel en de ny verheid zou behooren te zyn, Het is zegt het blad zeker meer dan tyd dat wy byna geheel onze diplomatieke vertegen woordiging, voor een deel een luxe en voor een ander deel een papieren documenten departement afschaffe en hervorme tot een echt departement ter bevordering van onzen buitenlandschen handel. Een stukje landbouw departement, dat begroet wordt, zal zich voornameiyk moeten toeleggen op het beramen en toepassen van maatregelen, bevorderiyk voor de ontwikkeling van alle mogeiyke takken van landbouw. Een dwaze weddingschap. - Te Maarsen had een persoon met een zijner kameraden eon weddenschap aangegaan, om een zekere hoeveelheid sterken drank op te drinken. Hij won de weddenschap, maar, thuisgekomen, viel hij plotseling neder, en was na eenige oogen- blikken een lijk. Een nieuw gebruik van turf. Turf- strooisel verheugt zich reeds in groote bekend heid. Minder bekend is bet, dat men uit turf suiker, oxalzuur en spiritus winnen kan, en nu komt alweder een bericht tot ocs van een nieuwe toepassiug dezer zoo nuttige stof. Op sommige veengronden in Frankrijk spint men namelijk de turf tot draden uit, welke men dan als omhulling van verwarmingsbuizen of ook als opvulsel van de wanden van ijskelders gebruikt. Het warmtegeleidingsvermogen en het gewicht dezer uit turf gesponnen draden is zeer gering, haar taaiheid is voldoende en aankoopsprijs zeer laag. De draden worden mot bijzondere machines, speciaal voor dit doel geconstrueerd, bewerkt. De landbouwer Eodz te Zuidwending (Veendam) heeft een aantal muizen naar Leiden gezonden, om ze met het middel van den Duit- schen prof. Löfïler, te doen inenten. Deze dan door muizentyphus aangetaste dieren, zullen, hoopt mea, een epidemie onder de veld muizen verwekken, wat mogelijk is door de gewoonte der muizen, om doode kameraden aan te bijteD. Op verschillende stukken land beginnen ze zieh in ongelooflijk aantal te ver- toonen. De „N. R, Ct." ontving dato 15 Juli het volgende tulegram uit Batavia: „Gisteren zijn twee bataljons naar Gloempang getrokken op hun terugweg zijn twee min deren gedood en negen gewond. Vandaag zijn drie bataljons naar Kroeng Raba gegaanhet derde houdt Boekit Seboen en Kroer.g Raba bezet." Het Rotterdamsche blad toekent daarbij het voigende aan „Onverdroten marcheeren onza bataljons naar Oost, Zuid en West door het gezuiverde terrein, in wijdon kring gelegen ora onze linie. Ons komt het voor, dat het doel dier bewegiDgen is, do kwaal willigen daar voor- loopig uit verwijderd te houden en de rustige kampongbevolking aan het op ongezitte tijden verschijnen van troepen te gewennen, evenals dit vroeger geschiedde in de sectoren binnen de linie. Wil men daarvan een gunstig resultaat verwachten, dan zullen die troepen bewegingen nog tijden lang dienon te worden volgehouden en zal van onz s so'd -ton nog veel grooter iuspaniag worden gevergd dan de reeds zoo zware dienst der sector-patrouiles eischte." Dezer dagen is ia de Rijp een knaapje van 4 jaren verdronken onder droevige omstan digheden. De man had werk gekregen bij den hooibouw, de vrouw lag in hut kraambed. Een zusje zelf nog een kind, moest zoo goed en zoo kwaad als het ging het huishouden waar nemen en 't oog op broertje houdeneen baker kon er niet af. Een oogenblik ontsnapt dit aau het kinderlijk toezicht en weldra wordt het levenloos u;t hot water gehaald. Te Hilversum is een geval van verwaar- looziug bekend geworden, dat ergerlijk is. De politie heeft daar op aanwijzing der buren bij T. Kok, wonende ia de Schapenkamp, op den zolder een zesjarig zoontje van dezen in treuri- gen toestand gevonden. Het knaapje was daar door de ouders opge sloten, m'shande'd en zonder hot hoogst noodige voedsel en drinker. De politie had groote moeite om de ouder3 te beschermen tege.i de woede van eene over- talrijke menigte, welke hen niet alleen te lyf wilde, maar ook da woning wilde vernielen en in brand steken. Op Walcheren heeft zich weer de aard appel ziekte vertoond. Men maakt daar ook weinig gebruik van Bordeausche pap; en na de mededeelingon van een bevoegd Amerikaan, dat op velden waar die pap gebruikt is, een volgend jaar de oogst slecht aanslaat, is het zeer de vraag of men er ook wel zoo gemak kelijk too overgaan zal. Door het on weder. Een geweldig onweer trok Woensdag over Druten. De bliksem trof den mast der gierpont en sloeg hem te pletter. Bij een volgende slag werd de nok van het veerhuis zelf getroffen. Te Venendaal sloeg de bliksem in een huis het gebouw ging grootendeels in vlammen op. Te Deventer sloeg de bliksem in een hooi berg, waarnaast er nog 16 stonden, welke nagenoeg allen in de asch werden gelegd. Te Eek en Wiel sloeg de bliksem in eene kapitale boerenwoning, welke afbrandde. De regen viel bij stroomen neder. Te Kootwijkerbroek (gem. Barneveló) sloeg de bliksem in een schuur, en deed deze in vlammen opgaan, zoo snel dat er zelfs geen tijd was de levende have, acht varkens en een kalf, te redden. Uit eon paardenspel, dezer dagen te Epe vertoevende, ontsnapte een beer. Bruintje maakte ongemerkt, een kleine wandeling en stapte zonder zich te laten aandienen een villa, door twee dames bewoond, binnen. In de gang werd de onwelkome bezoeker tegen gehouden door de dienstbode, die hem cordaat de deur wees. Spoedig was Bruin in zijn woning terug. Door 6 zouterijen te Enkhuizen werden dit jaar in het geheel 2400 ankers ansjovis ingezoutenrekent men dat er 3000 visehjes in een anker gaaD, en dat gemiddeld f8 per 1000 stuks ansjovis werd besteed, dan heeft deze visscherij voor onze visschers 2400 maal 3 maal f 8 gelijk f 57,600 opgeleverd. Ter waarschuwing. - Te Haarlemmer- moer, rabij Halfweg, is afgebrand het huis bewoond door J. Kalter. De inboedel is mede een prooi der vlammen geworden. De brand schijnt ontstaan te zyn, doordat de vrouw de kachel met petroleum wilde aanmaken waarbij de vlam in de kruik sloeg. Het jongste kind werd met moeite gered. In de „Prov. Gr. Ct." wordt het volgende middel aan de hand gedaan tegen houtworm: Men neemt een vette spekzwoerd, doet daarop

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2