OFFICIEEL BEDEELTE. N°. 921. Donderdag 23 Juli. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad- Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementtprijt per S maanden Voor din Bubs 80 Ct«. Francper pest door ge- hosl NnwBULNO U Cti. Nur Ajubha an andera landan mot varhoocing dar porto'». AdvertentlSn vóór 19 nor op den dag der uitgave. Prii* der Adverteniiin Van 1 tot S ragola 80 Cta. - Ieder» rogal maar 6 Ots. Groot» lattar» an Vignattan worden naar plaatarnimto barakond. BewQannmmers 8 Cta. par nummer. ABONNEMENTEN en AJVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevert LANGEVELB DE ROOU, ParkstraatBuna op Tixil GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een koperen collier gevonden in de Warmoesstraat en een zak tarwe (pl. m. HL) gevonden op den Waal- derweg. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Donderdag, den 28 Juli a. s., 's morgens 91/. uur, in de daar voor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 20 Juli 1896. De Burgemeester van Texel, STRICK VAN-LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II Voordrecht Zetters der Dir. belastingen. III. Aanbieding rekeningen Gemeente en instellingen van weldadigheid, dienst 1895. IV. Voorstel B. W. tot verkoop stukje gemeente grond te Oudeschild aan R. G. Boom. V. Verzoek J. H. Moojen tot het onderhuren van het aan de gemeente verhuurde ged. strand. VI. Verzoek J, H. Meojen en J. P. Noordük om subsidie ten behoeve eener nieuwe stoomboot- onderneming. TEXEL, 22 Juli 1896. De aanvoer ter markt op Maandag jl. was al van zeer weinig beteekenis; ongetwijfeld is zulks toe te schrijven aan de vele land- bouwwerkzaamheden. Aangevoerd werden 1 koe en 3 nuchtere kalveren; de prijs voor deze laatsten wasf 10 A f 12. Bij zulk een aanvoer valt omtrent handel niets te vermelden. Van de Maandag gehouden aanbesteding voor de Straatverlichting op de verschillende dorpen op Texel, was de gunning als volgt Den BurgP. J. Bruin voor f 8.74 De Cocksdorp (dorp) G. Bakker - 6.45 (dijk) G. Bakker. 36.95 Den Hoorn J. Kil jan 4.75 De KoogH. Luitze 7.— OosterendG. Dros Sz. 5.95 Oudeschild(dorp) J. Burger 4.95 (bijSlaman)J.HammerMz. - 8.62 (haven) J. Burger - 8.50 De Waal, Jb. Bruin 8.75 Onze vroegere plaatsgenoot de heer C. Piaatsman, predikant te Doeveren c. s. heelt het op hem uitgebrachte beroep naar Hooge Zwaluwe aangenomen. De verloting, eerlang te houden, ten voordeele van hen, die door den storm van 27 Maart 1.1. zooveel schade beliepen, geeft na kans aan allen, die een lot kochten of van 't restje er zich nog een of meer wenschen aan te schaffen. Men heeft n.l. zooveel nieuwe voorwerpen toegevoegd aan 't aantal prijzen, dat 't nu eene verloting zonder nieten kan zijn, Gisterenavond hield de Texelsche IJsclub hare jaarvergadering in het logement „de Oranjeboom," alhier. De opkomst der leden was niet groot (geen ongewoon verschijnsel wanneer slechts prozaï sche onderwerpen aan de orde zijn) maar toch grooter dan anders wel eens de gewoonte is, hetgeen den Voorz. de opmerkiDg ontlokte, dat hoe vreemd het mogelijk moge schijnen om bij eene warmte als in deze dagen eene vergadering van de IJsclub uittescbrijven, tot bevordering van eene goede opkomst zulks nog niet zoo kwaad scheen te zijn. We waren al met al met ons zeventien, op het laatst van de vergadering met 18 leden. Na voorlezing van de notulen, werd rekening gedaan over het afgeloopen jaar waaruit bleek, dat voor de Vereeniging de ontvangsten hadden bedragen f 178.15' de uitgaven - 171.91 zoodat een batig saldo van 16.96s kon worden geconstateerd. Voor de afdeeling werkverschaffing waren de uitgaveB f 192.02,, de ontvangsten f 183.036, waardoor deze rekening een tekort aanwees van f 8.99aan dit tekort moet nog worden toegevoegd een post van f 65 voor opgenomen gelden. Hier tegenover staat evenwel, als dekking van het tekort, eene aanwezige voor raad bout. De rekeningen door eene commissie uit de leden nagezieD, werden in orde bevonden. Vervolgens deed de secretaris verslag van de werkzaamheden der Vereeniging over het afgeloopen jaar; een verslag waarin weinig vermeldenswaardig voorkwam de werkzaam heden betreffende, doeh dat overigens zoo hoogst aangenaam was, dat een luid applaudis- sement den verslaggever ten deel viel. De verkiezing van bestuursleden ter ver vanging van de heeren P. C. Koorn, Arn. LaDgeveld, C. Rab en G. J. O. D. Dikkers, (aftredend en niet herkiesbaar) had ten uitslag dat gekozen werden de heeren J. Dekker Jz., P. J. Bood, T. Timmer en C. M. Koorn, welke zich allen de keuze lieten welgevallen. Verder was niets meer aan de orde en werd door niemand iets ter sprake gebracht, waarop de vergadering werd gesloten, met een woord van dank aan de aftredende bestuurs leden en aan den Secretaris. Waal, 20 Juli. De Heer A. Dros Az. uit Tienhoven, leerling 4de klasse aan de Hoogere Burgerschool te Amsterdam, deed einde der vorige week met gunstig gevolg het overgangs examen naar de 5de klasse. Oudeschild, 21 Juli. De eigenaar van een der ijspakhuizen alhier, had gisteren het ongeluk met de hand tusschen de in werking zijnde ijsmolen te geraken. Een der vingers werd gegrepen en zoodanig gehavend, dat de hulp van den Heer Wagemaker moest worden inge roepen, om 't gekwetste lichaamsdeel gedeel telijk te amputeeren. Oostebênd, 21 Juli. Zaterdag werd eene vergadering, bijeengeroepen door de Haven commissie, gehouden ia het „Wapen van Amsterdam." Daar velen in de meening ver keerden, dat de vergadering, wegens afwezig heid van den Heer C. Mossel, niet zou doorgaan, was de opkomst slechts matig. De vergadering werd geopend door den Heer P. K. Bremer, de notulen voorgelezen, waarna Ontwerp-Statuten tot oprichting eener Ver eeniging tot stichting en instandhouding van eene haven nabij Oosterend ter tafel werden gebracht. Deze werden voorgelezen en na eenige besprekingen en ophelderingen, waarbij de contributie gesteld werd op f 1,50, goed gekeurd. Staande de vergadering traden ruim 50 per sonen tot de Vereeniging toe. Op de statuten zal goedkeuring gevraagd worden voor den tijd van 29 jaren. De minister van Oorlog heeft den datum van 15 Aug., aanvankelijk vastgesteld voor opkomst onder de wapenen van milicien-verlof- gaDgers veranderd in 17 Aug., daar de eerste datum op Zaterdag en bovendien op een R. K. feestdag Maria Hemelvaart valt. Eene veranderde regeling der herhalingsoefeningen gedoogt deze wijziging. Te Rotterdam is Zaterdag alweer een knaapje ontvoerd. Des namiddags kwam eene vrouw bij de politie kennis geven dat haar achtjarig zoontje ontvoerd was door een onbe kend man, wat haar door twee jongens was medegedeeld. Onmiddellijk nadat dit ter kennis van de politie gebracht was, werd naar alle omliggende gemeenten getelegrafeerd en waren de recherche en de gemeentepolitie in de weer ter opsporing van den ontvoerden knaap. Tegen 5 uur mocht het aan twee recher cheurs gelukken, het ontvoerde kind met zijn ontvoerder te vinden en aan te houden op den Groenendijk, een eenzamen weg tusschen Delftshaven en Schiedam. Het weekblad „patrimonium" doet uit komen, dat niets meer verkwisting en koop- lustigheid kweekt dan het leven op krediet, en daartegen staat, dat niets zoo tot zuinigheid dringt dan zijn loon in geld te ontvangen en zijn benoodigdheden dadelijk contant met klinkenden munt te betalen. „Leven op krediet, zegt het blad, is altijd schadelijk, maar hoe zal de arbeider aan de schadelijke werking ervan ontkomen, zoo hij na zesdaagschen arbeid den winkel van zijn baas betreedt en wel winkelwaren, doch maar weinige centen tot ztjne vrtje beschikking in banden kan krijgen I Verder merkt het blad nog op „Het geschikste middel om den arbeider gedwee en aan zich meer ondergeschikt te houden dan een vrijen arbeider voegt, is hem te gewennen aan leven op krediet, door die gedwongen winkelnering, die nu al acht jaren laDg af en toe in 's Lands Raadzaal ter sprake kwam en door den heer Domela Nieuwenhuis in een wetsontwerp, hoe ongaarne anders ook, bestreden werd, doch waarop toen van de Regeering afdoening werd toegezegd, waar naar nog altijd tevergeefs wordt uitgezien," TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1