Buitenland. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat onze plaatsgenooten, A. de Rooij en Echtgenoote, vroeger Vader en Moeder in het Algemeen Weeshuis alhier, tot eene dergelijke betrekking zijn benoemd te Zaandam. Vlieland, 22 Juli. In de alg. Vergadering van aandeelhouders der naaml. vennootschap „Zeebad Vlieland," alhier gehouden den 20sten Juli j.l., is met 164 van de 201 uitgebrachte stemmen tot directeur verkozen de heer J. W. Luber, notaris te Amsterdam. Falb voorspelde voor deze week: koel weer en weinig regen; de eerste dagen der week beantwoordde aan deze voorspelling gedeeltelik zeer weinig. Naar men verneemt, is de samenstelling van een ontwerp van wet tot voorziening in den financieelen nood van tal van gemeente besturen, m. a. w. tot het tot stand brengen eener betere verhouding tussehen het belasting stelsel des rijks met dat der gemeenten, in zoover gereed, dat het eerstdaags de bureaux van de daarbij betrokken departementen van algemeen bestuur zal kunnen verlaten en wellicht nog in deze zittiBg, zoo niet dan in het begin der volgende, aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd. Altijd weer die vuurwapens' Te Deil (Gelderland; klom het 7-jarig zoontje van L. Bron bij een kast, waar hi het geladen pistool van zin vader bemachtigde. Ongelukkig viel de stoel omhet schot ging af en trof den knaap in den buik, waardoor hi weldra aan de gevolgen bezweek. Graaf von Bensdorff, de eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, heeft, volgens de „Pr. Gr. Ct.", te Berlijn een leening gesloten, groot 2 millioen mark, verdeeld in 40 aandeelen, ieder groot 50.000 mark, die alle geplaatst zin. Het plan is nu het fraaie eiland geheel in te richten als Borkum en Norderney. Er zal allereerst een vaste aanlegplaats worden gemaakt, voorts een enorm groot hötel aan de westzide, terwijl ook het bestaande bótel nog zal worden uitgebreid en verfraaid. Ook zullen aan het strand tal van villa's ver razen, zoodat Schiermonnikoog binnen een niet al te ver verwiderd tijdstip een zeebadplaats van beteekenis zal gaan worden. Te Rotterdam stapte dezer dagen een jeugdig paartje in het huweliksbootje. Zij was 16 jaar en hij was 18 jaren oud. In Hollands Noorderkwartier wordt dit jaar ruim hooi geteeldook is het van uitmun tende kwaliteit. Er zijn veehouders, die ruim 10 wagens per bunder hebben geoogst. Het grasland is in 't algemeen zeer dor; men moet overleggen en bijvoederen om de koeien geen gebrek te laten lijden. Regen is voorde landerijen hoogst noodighet grasgewas is zoo ten achteren, dat er van nahooigewin weinig zal komen. In eene weide, gelegen op ongeveer 20 minuten afstand van de Nederl. grens onder Gendringen, is in de Duitsche gemeente Millingh het mond- en klauwzeer in eenigszins ernstige mate onder het rundvee uitgebroken. De Nederlandsche regeering is met de uit breiding dier gevreesde ziekte langs onze grens onmiddellijk telegrafisch in kennis gebracht. Van den landbouwer F. van Embden te Spijk, gem. Herwen en Aerdt, bij wien dezer dagen mond- en klauwzeer onder het rundvee uitbrak, zijn Vrijdag 10 beesten onteigend en afgemaakt. Van den landbouwer Th. Peters op den Ossenwaard bij Lobitb, van wien reeds vroeger ten gevolge van mond- en klauwzeer 13 run deren werden afgemaakt, zijn wederom een groot aantal beesten onteigend, die Zaterdag zijn geslacht. Het vleesch wordt steeds publiek verkocht. De vorige week deden zich te Beusichem, eenige ongeregeldheden voor bij het verkoopen van tiendgewas. De oorzaak hiervan was deze dat de meeste boeren het zoogenaamde „inzet- geld" wilden doen ophouden. Enkele echter, de oude sleur volgende, verklaarden zich hier tegen en zetten werkelijk een perceel in. Maar daar had je de poppen aan 't dansen. De inzetter werd teruggedreven, evenals zij die hem voorspraken en zoodoende hadden zich in de gelagkamer, waar de verkoop plaats had, twee part^en gevormd, die zich zoo goed mo gelijk met de handen trachtten te verdedigen; zelfs werd een enkel mes getrokken, hoewel dat niet gebruikt werd. Dit duurde eenige uren voort en de verkooper, notaris Van H. uit Tiel, kon er niet in slagen één perceel aan den man te brengen, zoodat de verkooping tot Vrijdag werd uitgesteld. De remonte-commissie heeft, evenals verleden jaar toezegging gedaan de nieuwe paardenmarkt te Schagen te zullen bezoeken, die dit jaar den 24 dezer zal gehouden wor den. Ook is bericht ontvangen van groote paardenfokkers, dat zij met hunne dieren de markt zullen bezoekeD, terwijl vreemde koop lieden van hunne komst hebben kennis gege ven. De markt belooft dus dit jaar weer even belangrijk te zullen worden als de eerste was. 't Kan schikken! Alleen in Utrecht wordt jaarlijks f 85.000 uitgegeven voor slootwater, dat, bij melk ge voegd, als melk aan den man wordt gebracht. Voor hoeveel duizenden gulden aan sloot water zouden de Amsterdammers en Rotterdam mers jaarlijks wel te slikken krijgen? (NB) Tijdens het onweder in de vorige week, onstond nabij Rijsen een windhoos. Haar weg kiezend vrijwel van het oosten naar het westen, richtte zij op bouwland en akkers weinig of geen schade aan. Toen evenwel eenige wonin gen door haar werden getroffen, toonde ze hoe ontzettend een kracht zij kon doen gelden. Van de naburige huizen werden een groot aantal pannen als 't ware afgezogen. Een man met paard en wagen met plaggen beladen werd ter zijde geslingerd. Een matig dikke kastanjeboom werd letterlijk afgedraaid. Hooi schelven werden opgenomen enz. Een dametje, netjes gekleed, jong, vroolijk, maar met een of ander op haar jeugdig ge weten, werd te Breda onder geleide van een paar marechaussees in den ge van gen wagen van het Huis van Bewaring naar het spoor wegstation vervoerd. Daar aangekomen verliet zij den celwagen lachte vrooiyk den koetsier toe,nam een kwartje uit haar portemonnaie en gaf dit den koetsier, die waarschijnlijk niet heel dikwijls eene der gelijke attentie van zijne passagiers zal onder vinden. (N. B. Ct.") De aardappelziekte vertoont zich weer Op de bouwakkers in Frieslands zandhoek komt de aardappelziekte voor, wat duidelijk aan het loof te zien is. Nu we een drogen zomer hebben en de ziekte gewoonlijk geweten wordt aan nat broeiig weer, informeerde men eens bij landbouwers. Volgens hen dauwde het te sterk, gevolgd door zonnige dagen. Is eenmaal de plant aangetast, dan volgt de vrucht gewoonlijk na 9 dagen. Sommigen gaan nu het aangetaste loof afsnijden, om te trachten op die wijze de knollen vrij te houden. Donderdagnacht heeft te Schiedam een 64-jarig man, die reeds eenigen tijd niet goed bg het hoofd is, de kleeren, die hg aanhad, met petroleum begoten en in brand gestokeD. Zóo kwam hij bij zyn vrouw voor het bed staat. Deze slaagde er in de vlammen zóo vlug te blusschen, dat alleen zijn aangezicht een weinig geblakerd was. De looppas In de door den Minister van Oorlog uitgevaardigde voorschriften over den looppas leest men „Training oefeningen" in het loopen, met verschil lende snelheid, mogen nooit dan minstens één uur na de twee hoofdmaaltijden gehouden worden, en van 1 Juni tot 1 Sept., bfl warm weder, niet tussehen 10 en 3 uur, terwfll als maximum van temperatuur, waarop deze oefeningen mogen gehouden worden, 20° Celsius moet worden aangenomen. „Deze oefeningen zullen gehouden worden, nadat de troep reeds Va a 1 uur in bewegiDg is geweest; daarbij moet steeds een gegradueerde van een der hospitaal-compagnieën tegenwoordig zQn, om c, q, bij ongevallen een doelmatige eerste hulp te verleenen. Ook is bepaald, dat de oefeningen zullen gehouden worden zonder te veel knellende halsdas en liefst niet met het ondoelmatige hoofddeksel (sjako), maar met de politiemuts, Vooral moet er op gelet worden, dat - terwijl de noorden- en oostenwind vermeden wordt men de oefening houdt in met den wind meegaande richting" Het „Hbl." merkt hierbij op Niet te gauw na den eten loopen, beste jongens, anders wordt de spijs verteering te veel verstoord. En denk er om, dat je altijd een thermometer in je zak draagt, Jantje, want als het meer dan twintig graden is, mag je niet hard loopen. En pas op dat je nooit uitgaat zonder den hospitaal-sergeant, hoor, want anders is er niemand om op je te passen. - O en dan nog vooral dit, Jantje: Als het noorden- of oostenwind is, mag je niet hard loopen, want als je dan bezweet bent, vat je wellicht een kou en je mag trouwens nooit tegen den wind inloopen anders wordt je misschien omvergeblazen, Onthoud dat alles nu goed, Jantje, alsdan ben je een zoete jongen van vader Schneider. Het komt ons voor, dat deze voorschriften nog wat onvolledig zijn volgens de opvattingen van den minister van oorlog. Wij geven de volgende aanvul lingen in overweging 1. De houdiDg van het lichaam b(j het beoefenen van den looppas wordt bepaald door een teekening, geplakt op den rug van den voorman 2. na den looppas zal steeds eeu millitaire arts met een stethoscoop den toestand der ademhalings organen van de manschappen onderzoeken; 3. Elk detachement op marsch zal steeds worden vergezeld door eene hospitaal-compagnie om de vliegen weg te jagen. 4. Het is verboden, den looppas te doen beoefenen op een al te harden grond (bQv. op keien, klinkers, asphalt, kleiwegen enz.) of op een al te zachten (bQv. zand of gras). 5. Telkenmale zullen, vóór het uitrukken van den troep, langs telegrafischen weg inlichtingen worden ingewonnen by professor Falb omtrent een te ver wachten wind. 6 Het is verboden, de manschappen den looppas te doen beoefenen in achterwaartsche richting. „Indien men, op marsch zQnde, eenigen wind ont moet, zal de troep zich onmiddelQk neerleggenen wachten tot het niet meer waait." In ernst, wjj gelooven dat de minister van oorlog de goede zaak, die ook wQ voorstaan een behoor lijke behandeling van den soldaat niet meer kan schaden dan door dergelQke kinderkamer-voorschrif ten. Hbl. Cornelius Vanderbilt heeft zjjn zoon onterfd) omdat deze jongen van 22 jaar getrouwd is met de 33 jarige dochter van een der grootste concur renten van de Vanderbilts en omdat miss Wilson's vader „maar" 15 millioen dollars bezit. De Humber-ry wielfabriek Coventry, een der drie fabrieken van de bekende „Humber Company" is geheel door brand vernield, welke uitbrak Donder dagnacht tussehen twee en drie uur in een berg plaats van hout, dat diende ter vervaardiging van pakkisten. Een hevige wind, die sedert Donderdag namiddag niet opgehouden had te waaien, wak kerde het vuur aan, dat zich aan de geheele fabriek heeft meegedeeld. Er was volslagen gebrek aan water en binnen één uur tjjds bleef er van de geheele inrichting nog slechts een rookende puin hoop over. In de fabriek bevonden zich ongeveer 4000 afgewerkte ry wielen, die evenals de boeken, orderbrieven, enz. verloren zyn gegaan. De schade wordt op 100,000 pond sterling (1.200,000 gulden) geschat, terwyi door de ramp omstreeks 700 menschen werkeloos zyn geworden, De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het smeulen van vuur onder een aschoop op de bin nenplaats. Iets buitengewoonsDe commissie van be lastingstaxateurs te Coblenz ontving dezer dagen een schrfiven van twee brave burgers, die zich beklaagden, dat zy te weinig belasting betaalden! Aan de „Voss. Ztg." wordt geschreven, dat de beperking van den verkoop van bier en bran- dewyn in Noorwegen geheel en al haar doel mist. Wel is het verbruik van brandewyn verminderd, maar er wordt des te meer bier gedronken en het resultaat is, dat het aantal inhechtenisne mingen wegens dronkenschap op den openbaren weg steeds stygt. In de afgeloopen 6 maanden van dit jaar werden door de politie te Christiania niet minder dan 8650 personen voor dronkenschap of misdryven tengevolge daarvan in verzekerde bewaring gebracht. Vergeleken by het eerste halfjaar van 1895 is dit een vermeerdering met 3360 gevallen, d. i. 73,5 percent. De Japansche regeering geeft tegenwoordig een aantal arme ouders verlof hun dochters te verkoopen, opdat het huisgezin niet van honger omkome. De hongersnood is in Japan zelfs zoo hoog gestegen, dat de regeering dezen handel aanmoedigt. Den ouders elk offer te brengen is iü Japan zeer gewoon. De minimum ouderdom van een meisje moet 12 jaar zyn, de prfis is thans slechts 12 gulden. In gewone omstandig heden bedraagt deze 480 gulden.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2