Buitenland. Ia den Gemeenteraad van Alkmaar werd omtrent het bestaande tekort in de gemeentekas ten gevolge van de handelingen van den vorigen gemeente-ontvanger door burg. en weth. voor gesteld om nogmaals de tijdelijke leening van f 60.000 bij de Ned. Bank te verlengen. De heer de Groot vroeg of dit tekort niet door burg. en weth. uit eigen beurs zou worden aangevuld, hetgeen hun moreele plieht zou zijn, daar toch eigenlijk het kas-tekort een gevolg is van hun nalatigheid. De burgemeester antwoordde daarop, dat de Raad zoowel als de Ged. Staten van alles af wisten en dat het wel gemakkelijk was om de schuld op anderen te schuiven, maar niet zoo gemakkelijk zou zijn om het bedrag van het tekort te voldoen. Na dit incident werd het voorstel van burg. en weth. aangenomen. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van het Hoofdbestuur der Holl. Maatseh. van Landbouw, hebben B. en W. van 's-Gra- venhage aan den gemeenteraad voorgesteld om ten behoeve der in 1897 in Den Haag te houden nationale en internationale ten toonstelling van land- en tuinbouwproducten enz. een gemeentelijke subsidie van twee duizend gulden toe te staan. (Het bestuur heeft f 8000 gevraagd.) In het Oldambt (Groningen) zijn bijna tegelijk de gerst, de rogge, de haver, het kool zaad en de erwten rijp geworden en nog wordt over gebrek aan werk geklaagd, in plaats dat er handen te kort schieten. De landbouwers worden telkens lastig gevallen door arbeiders, die soms uren van huis gaan om werk te zoeken en hun diensten tegen steeds lager prijzen aanbieden. Voor het zichten en binden per halve H.A. wordt zelfs f 2.25 totf 3 betaald, zoodat er nauwelijks een daghuur mee verdiend wordt. En juist van dezen tijd moet zooveel betaald worden, huis- landhuur, turf, enz. In de omstreken van Deventer is de aardappelenoogst ongekend groot en de hoeda nigheid uitmuntend. De prijs daalde Vrijdag tot op 10 cent per 5 liter. Ter waarschuwing voor anderen. Terwijl de moeder enkele oogenblikken afwezig was, geraakte Dinsdag op de Baangracht bij de Lindegracht te Amsterdam een driejarig meisje in een kuip met kokend water. Met ernstige brandwonden werd de kleine per rijtuig naar het gasthuis gebrachtmen vreest voor haar leven. Uit Assendelft schrijft men: Als doorslaand bewijs, dat lang niet alle boeren en landeigenaars tegenwoordig, hoe noodig het ook moge zijn, hun voordeel begrijpen en dit dikwerf aan persoonlijke belangen opofferen, diene het volgende; Onder deze gemeente liggen de polders de Kaag en de Buitenlanden, allerpuikste kwaliteit IJpolder- kleigrond, die echter veel last hebben van het dikwerf te hooge Noordzeekanaalpeil, zoodat het land drassig is en daardoor natuurlijk veel minder opbrengt. De naburige Zuidwfjkermeerpolder nu, die ook veel last van dit te hooge peil heeft, daar dit water tegen zijne dijken komt, heeft aangeboden hen in zijne stoombemaling op te nemen tegen eene vergoeding van slechts f 4 per hectare, met het recht, dat zfj te allen tijde hun water mochten aftappen tot een door hen zelf te bepalen peil en ook des zomers, zoo noodig, water inlaten. Een ideale toestand dus voor een polder, waardoor de waarde zeker 50 pCt. zou stijgen. Over dit voorstel is lang gesproken en ver gaderd met het resultaat dat men besloot, den bestaanden windmolen te vernieuwen en daardoor den ellendigen toestand te bestendigen. Zaterdagavond, pl.m. 8 uur, geraakte het 4-jarige zoontje van den heer F. Jansen te Valthermond in 't hoofddiep. Een hond sprong onmiddelijk het kind na, maar inplaats van te beproeven het kind te redden, deed hij zijn best het daarentegen telkens onder water te duwen. Geen der omstanders had blijkbaar den moed om tegen twee machten, het water en den hond, den strijd aan te binden tot redding van den kleinen drenkeling, tot eindelijk de heer B. Heerspink, hoofd der school, aange loopen kwam, zich zonder aarzelen te water begaf en 't genoegen mocht smaken het ventje te redden dat reeds bewusteloos was. Bij het warme weder van de laatste dagen zoo schrijft men uit Beilen was het volstrekt geen zeldzaamheid, dat men bijenzwermen vond en menigeen is dan ook geheel onverwacht bijker geworden. Doch een geval als Roelof Santing te Lieving Zondag avond trof behoort zeker wel tot de zeldzaam heden. Toen hij met zijn vrouw tegen het vallen van den avond te huis kwam, bemerkte zij eenig gegons in de woonkamer. Een onderzoek werd ingesteld en toen kwam men tot de ontdekking dat een bijenzwerm onder aan het bed hing. De bijen hadden door eene kleine opening deze schuilplaats, waar men ze minder gewenscht vond, opgezocht. Ze werden in een bijenkorf gedaan en naar buiten getransporteerd. Voor een jaar of 8 heeft zich een gelijk geval op dezelfde plaats voorgedaan. Amsterdam genoot Dinsdag het schouw spel van een illumminatie, die niet vooraf aangekondigd was, een verrassing dus waarvoor niemand te danken heeft. Maar zij was indrukwekkender dan menig kostbaar en met veel zorg voorbereid vuurwerk, dat even knettert, sist en drukte maakt, om na een oogenblik weer uitgedoofd te zijn. Van een brand aan de overzijde van het IJ, in het z. g. Buiksloter Ham, kon men een uur lang door geheel de stad een gloed zien. Prachtig en imposant was het schouwspel, dat de menigte genoot, die zich op De-Ruyter- kade, Prins-Hendrik-kade en overal aan deze zijde van het IJ opgesteld had. Fantastisch werd het watervlak, werden de schepen en tuigages verlicht. Een zonderling! In eene gemeente bij Dussen is een man gerechtelijk uit zijne woning gezet. Daarna heeft hij zich aan den openbaren weg, voor het huis, dat hij geruimen tijd bewoond heeft en als zgn eigendom beschouwt, neergezet en van een hoop hout, stroo, enz. eene woning gemaakt. Bg zijne familie wil hij niet wezen en voor ondersteuning kan hij niet inaanmerkingkomen, omdat hg werkelijk niet onbemiddeld is. Sedert eenige dagen bevind zich ten huize van den veehouder, A. Koole, te Nieuw koop, een heer uit Noorwegen, die van Staats wege daarheen gezonden is, om de zuivelbe reiding en meer speciaal de bereiding van kaas te bestudeer en, Tengevolge van de droogte. TeKlundert worden de slooten in de kom der gemeente door middel van een windmolen met polder water doorgespoeld. Het werk heeft ongeveer f6500 gekost. De gunstige uitwerking der waterverversching heeft zich in de jongste droge weken zeer goed doen gevoelen. Bij het fokken van kalveren dient men reeds van het begin af er op te letten met welk doel men kweekt. Wil men melkvee krijgen, dan moet men voeder geven, dat rijk is aan eiwit, maar betrekkelijk arm aan vet. Kweekt men voor vleeschproductie, dan moet het voeder veel vet en weinig eiwit bevatten. Melkvee mag dus niet zoo lang met de moedermelk gevoed worden als vleesehvee, omdat die moe dermelk veel vet bevat. Dinsdagnamiddag trouwde in de Nieuwe Kerk een paartje; op zich zelf niets bijzonders, doch nadat familieleden, kennissen en vrienden in de rijtuigen hadden plaats genomen, reed men door de Gravenstraat, den N.Z. Voorburg wal en de Mozes- en Aaronstraat den Dam over, waar het publiek merkte dat in de biuids- koets niemand zat. Men schreeuwde en gilde den koetsier toe om te stoppen. De koetsier van de bruidskoets begreep er niets van, maar toen hij van den bok sprong en in de coupé keek, was zijn gelaatsuitdrukking te zien wel de moeite waard. Dat de onaan gename fout spoedig hersteld werd, begrijpt ieder. Een aantal arbeiders uit Oosterhout, die naar Duitschland waren vertrokken om aldaar aan waterwerken te arbeiden, zijn plotseling te Oosterhout teruggekeerd. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een twist, welke aldaar, ei om welke reden is onbekend, moet ontstaan zijn tusschen Duitschers en onze arbeiders. Het gevolg hiervan wasdatdeOosterhoutenaren de vlucht moesten nemen, terwijl een hunner door de Duitsche politie werd ingerekend en zich nu voor den strafrechter aldaar zal hebben te verantwoorden. Uit Zevenwouden schrijft men dat de brand ia de hooilanden te Donkerbroek en te Makkinga, zich eerder uitbreidt in plaats van beperkt te wordenvan blusschen is geen sprake. Er zijn er die beweren, dat het wel gedurende eenige weken aaneen zou moeten regenen, zal de brand geheel gebluscht zijn. Het vuur toch is zóó in den grond gedrongen dat het graven van slooten of greppelsomde perceelen weinig baat, tenzij ze zóó diep worden gegraven, dat er een zandlaag te voorschijn komt waarop het vuur kan stuitenanders toch smeult het onder de greppels en slooten voort, omdat het land tot eene vrg aanzienlijke diepte is ingebrand. Intusschen wordt de schade voor de betrokken eigenaren zeer groot, omdat het land in de eerste jaren zoo goed als waardeloos is. Een lastig vrouwtje. De overhaalder Jan T., te Amsterdam, die met zijn vlet de ver binding onderhoudt tusschen Amsteldljk en Wees- perzijde ter hoogte van de Hoedemakersstraat, staat reed3 geruimen tijd op voet van oorlog met zekeren S. Deze laatste liet geen gelegenheid voorbij gaan om het den ouden vletterman lastig te maken en hjj werd hierin trouw bijgestaan door zijn vrouw, die in de wandeling „de kat" wordt genoemd. Dinsdag-avond kwam het tot een uitbarsting en T. en S, gaven elkaar eenige muilperen, die raak waren. Juffrouw S. trok zich dat sterk aan: muilperen uitgeven was iets, wat haar man toe kwam, muilperen ontvangen, anders dan van de liefkoozende hand zijner wettige huisvrouw, kwam in het geheel niet te pas, en juffrouw S. besloot wraak te nemen. Zt) ging gistermorgen naar de vlet van T., nam hierin plaats, haalde een stuk hout te voorschijn en begon op eene van groote bekwaamheid in het vak getuigende wjjze op den kop van den ouden Jan te timmeren. Jan, die eerst eenigszins onder den indruk verkeerde, begreep ten slotte eindelijk, dat aan deze beukerg een einde moest komen, en over de wijze waarop behoefde hg zich niet lang te bedenken. Hg pakte de juffrouw, ondanks haar geweldig tegenstribbelen en niet zonder een paar welge mikte opstoppers te hebben ontvangen, beet, en zet haar overboord. Aan den kant isdeAmstel niet diep, zoodat geen gevaar voor verdrinken bestond en de juffrouw alleen met een nat pak vrg kwam. Het bad kalmeerde haar echter niet; toen zg weer aan land kwam, begon zg een woordenwisseling, waaraan door eenige politie agenten een einde werd gemaakt. (Volksdagblad.) pgei r oort e< ur in jdei st an i Ven et 1 stei De 3 i: DUd eroi Niet alleen in ons land heeft Zondag een hevig onweer gewoed, ook in Pargs heeft het des middags zich laten gelden. Er barstte boven de stad een onweer los, zooals men zich niet kon denken ooit te hebben bggewoond. Terwgi onophoudeigk de bliksem flikkerde en de donder ratelde, viel de regen bg stroomen neer, alsof er een wolkbreuk heerschte, vielen er hagelsteenen als duiveneieren en woei er een verschrikkeigke storm. Er is een zeer groote schade aangericht, boomen zgn in groot aantal omgewaaid, de straten en wegen werden in stroomen herschapen, de wan delaars in het bosch en in de straten vluchtten naar alle kanten. Hoeveel vensterruiten er ge broken zgn, is niet te zeggen, en tal van zeldzame gewassen in den Plantentuin zgn vernield. Van persoonigke ongelukken heeft men nog weinig vernomen, behalve dat in de Rue Patay de storm een dak heeft weggerukt, waardoor een klein meisje verpletterd werd. De brouwergen in Duitschland schgnen niet genoeg bier voor de bierdrinkers voort te kunnen brengen. Er zal nu zelfs Amerikaanseh bier naar Duitschland ingevoerd worden. Het transport van het bier zou plaats hebben op dezelfde wgze als dat van petroleum, nameigk met tank booten. Een avontuurigke wiekjjder heeft weder eens getracht per water-rgwiel het Kanaal over te steken. Vele uren na zgn vertrek had men nog niets van hem vernomen, zoodat hg dood gewaand werd. Gelukkig had een Engelsche boot BMa—I—MB—H—MMi— im

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2