N°. 925. Donderdag 6 Augustus. A0. 1896, Nieuws- en A.dvertentieblacL OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voui- din Bubo 80 Ct«. - France per pest door go- heel Nidiblanb 45 Cti. - Maar Awibtka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiin vóór 18 uur op den dag der uitgave. Prijs der Mvertentiin Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Greato letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB ft DE ROOIJ, Parkstraat, Bona op Tito Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met belagen van de Firma van dek Kloot Co te DeCockadorp, om vergunning tot vergrooting der smedery, plaatselijk gequoteerd Wijk E N°. 139, kadastraal bekend Sectie A N°; 488. Op DINSDAG, den 18 Augustus 1896, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize der Gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel ce verzoekers als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen stukken. Texel, den 4 Augustus 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C^ninck Westenberg, Loco-Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 5 Augustus 1896. De verjaardag van Neerland's Koningin- Regentes, Zondag 2 Aug., bezorgde hier geene extra drukte of feestelijkheden. Slechts enkele vlaggen van openbare gebouwen en bij parti culieren uitgestoken, duidde aan dat deze dag eene uitzondering maakte op de gewone dagen. - Toen de boerenknecht W. H. Zondag morgen met paard en driewieldekar langs den dijk der P. H. Polder reed, schrikte het paard waarschijnlijk ten gevolge van het opvliegen eener vogel uit de sloot en sprong op zijde. De voerman hierop niet verdacht, viel van de kar en kwam in de sloot terecht, terwijl een der wielen van de kar hem over den arm ging waardoor deze brak. Niet ver van zijne woning, Alexandershoeve, verwijderd zijnde begaf hij zich te voet daarheen terug en maakte hij daar zijn ongeval bekend. Het paard was niet ver van de plaats des onheils met de kar blijven staan en daar paard noch kar geen van beide iets gedeerd waren, werd hetzelfde voertuig eenige oogenblikken later weder gebruikt om W. H. naar den Burg te vervoeren, waar de hulp werd inge roepen van dr. Wagemaker die kon consta- teeren, dat de arm gebroken maar gelukkig niet verbrijzeld was. - Ter markt werden Maandag jl. aangevoerd 8 koeien, 5 kalveren, 136schapeD,81 lammeren, 1 paard, 1 Muildier, 3 korven kippen. Prijzen waren als volgt: koeien van f 120 tot f 190; nucht. kalveren f 4 f 14schapen f 12 f 19lammeren f 6 f 10 25. De handel was stug. - De aanbesteding tot verbetering van den Waalderweg, Maandag 27 Juli gehouden, en Waarvan wij in ons voorlaatste nummer den uitslag vermeldden, heeft tot geene bevredigende uitslag geleid. Het werk is niet gegund; eene herbesteaing is uitgeschreven tegen Donderdag 13 dezer. Een brandje van de helmbeplanting in de duinen nabij den Hoorn, arbeiders daar werkzaam, vluchtende voor de kogels bi) 't schijfschieten uit de richting geraakt, is een bericht dat in onze bladen de rondte doet. Dit moet hebben plaats gehad in de vorige week en behoort zeker niet tot de onmogelijk heden, want wanneer wij ons goed herinneren deed voor eenige jaren zich het verschijnsel voor dat bij het beproeven der reddingboot achter den Hoorn, zoon'n uit de richting geraakte kogel vrij wat ontsteltenis bij de aldaar aanwezigen veroorzaakte. Dat ge-pif-paf is dus nog niet zoo geheel zonder gevaar. Oostèrend, 4 Aug. Tot onderwijzer aan de Gemeenteschool No. 3 te Helder is benoemd de heer J. J. Bouma, alhier. Zondag jl. hadden aan den Helder onder begunstiging van schoon weder de aangekondigde hardrijderijen met paarden onder den man plaats. Voor het eerste nummer: Harddraverij door paarden, b6hoorende aan ingezetenen der gemeente Helder, waren 11 paarden ingeschreven. De prjjzen f 40, f 15 en f 5 werden gewonnen door: le de zwarte merrie .Martha" van Gebrs. Roodt, pikeur J. Roodt. 2e den bruinen ruin „Paul" van G. Slijkerman, pikeur J. Poth. 3e den zwarten ruin „Prins" van P. de Bruin, pikeur J. Zander. Voor nummer 2; Harddraverij door paarden van zessen klaar, waren slechts 4 paarden aan gegeven, doch de bovengenoemde Heldersche harddravers wist men te bewegen zich mede aan den kamp te wagen. Het bleek echter, dat ze niet tegen de vreemde paarden waren opgewassen, ofschoon de prijswinner van daareven tot het laatst mede in de baan bleef. De prijs van f 200 werd gewonnen door den zwarten hengst „Sador" van den stal „Trio" te Soest, pikeur A. F. de Boer. De le premie van f 75 behaalde de zwarte merrie „Augusta" van J. P. Maters te Mijdrecht, berijder de eigenaar, terwijl de 2e premie weggelegd was voor den bruinen bles „J. Will. HI" van C. Broers te Benningbroek, pikeur C. Bier. Het vierde vreemde paard „J. Tabor II", schimmelhengst van A. de Ridder te IJpolder, deed eenmaal een' prachtigen rit, doch weigerde verder mede te draven. De toeschouwers waren velen, de orde uitstekend. Bij het departement van koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen het volgende telegram betref fende de krijgsverrichtingen in Atjeh: „De toestand in de XXV Moekims is gunstig; in de XXVI Moekims is het rustig. „Bij een excursie in de XXVH Moekims is de banting BlaDg-Biltan genomen. „Doorgerukt werd tot het verblijf van den pretendent-sultan N. Ping. Hier werd een bivak opgeslagen en vervolgens de kampoDgs langs de Atjeh-rivier tot Lambada getuchtigd. Uit eene put bij den heer K. te Groote broek (N. H.) heeft men dezer dagen vrij zuivere petroleum opgepompt. Falbs weervoorspelling 1 Terwijl de eerste helft van Augustus op weinige uitzonderingen na, een droog verloop heeft, is de tweede helft rijk aan regens, meestal met onweders. Ook is de temperatuur in de eerste helft betrekkelijk koel, in de tweede doorgaans warm. Uit Stavenisse schrijft men aan de „Tel." „De varkensziekte is er weer!" De vlek ziekte onder de varkens is een schrikbeeld maar vooral voor arbeiders. Zij zien in de naaste toekomst zich beroofd van hunne voor naamste winterprovisie, met recht „de spaar pot van den arbeider" genoemd. Immers, het varken groot en vet te maken, daarvoor doen ze maanden aaneen al hun best. Wat ze voor hun „keu" kunnen afzonderen, wordt dezen niet onthouden. Het is alzoo duidelijk, dat „de ziekte; „die ook hier al in meerdere plaat sen van ons eiland, zich wederom vertoont, de schrik van den arbeider is. En,wilden zij slechts voorbehoedsmiddelen gebruiken, die, ik weet het bij ondervinding, probaat zijnMaar, daartoe zijn slechts zeer enkelen te bewegen. Dat noemt men „den Heer verzoeken", even als de inenting tegen de pokken, die alleen hierom op de kinderen wordt toegepast, omdat de schooldeuren anders voor hen gesloten moeten blijven. Naar men uit Noordwijk meldt, zijn daar 12 bunders helm, hooi en wat zich daar meer in bevond, verbrand. Aan water tot blussching viel niet te denken, zoodat men zich met de tegenwoordige droogte kan voorstellen welk een snelle uitbreiding de vlammen namen. Nog geen drie jaren geleden zijn er wel driehonderd roeden verbrand. Toen was het vuur door jongens aangestoken. Een bouwmanswoniDg te Woubrugge met ruim 54 hectaren bouw- en weiland, die jaren geleden ongeveer f 90.000 gold, is nu bij verkoop afgeslagen tot f 53.000, en opge houden. Wel een bewijs, dat de lagere prijzen der producten en andere invloeden den grond minder waarde toekennen. Een niet onvermakelijk staaltje van sluwheid, hoewel voor den betrokkene minder aangenaam, is in de afgeloopen week te Delft in praktijk gebracht. Bij een bakker in de Choorstraat komt een net gekleed heer, besteld 100 kadetjes, geeft een adres op voor h6t bezorgen en betaalt contant. Daarna begeeft hij zich naar een in dezelfde straat wonende kleedermaker en koopt een costuum voor f50, het geld was niets, dat kwam 's avonds terecht, want, en hier werd de naam van den bakker genoemd, „dien heb ik zooeven f100 geleend, die ik van avond terugkrijg." De kooper verdwijnt, het gekochte costuum medene mende. De kleermaker, die niet geheel en al tevreden is, wil zich toch overtuigen en gaat naar den bakker, doch nauwelijks daar komt ook de onbe kende kooper en zegt tegen den bakker: „Geef hem fop den kleermaker wijzende) van avond er maar 50 van, dat heb ik afgesproken," De kleermaker in de vaste meening dat hier sprake is van guldens gaat tevreden weg en wordt 's avonds aangenaam verrast door het bezorgen van 50 kadetjes. H(J naar den bakker, doch toen bleek de oplichterij TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1