OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 928. Zondag 16 Augustus. A0. 1896. Nieuws» en Advertentieblad. en; Binnenland, en EN m. et i all KEN parti wen ■koo] Dr, TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor nas Bubo SO Ct*. France per pest door go- haal Nbmrlawb 48 Ct». Kaar Ahbbika an andere landan mat verhooging der port»'*. AdvertentiSn vóór li nor op den dag der nitgave. Prijs der AdvertcntiSn Van 1 tot I ragals SO Cta. ledara regel maar 6 Cta. Öroote lattara an Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BawQsnommars 3 Ctt. per nommar. ABONNEMENTEN en ABVKRTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgtvers LANGEVELD Ss BE EOOIJ, Parkstraat, Btjrg op Tixil ikjei .80 .20 .15 .15 .50 PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd ec aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt het voljaars kohier n°. 1 voor de belasting op het personeel van het dienstjaar 1896/97, en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver- 7 plicht is, zjjn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 13 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, Stbick van Linsohoten. kens ,tsch g&ei om )IJ. JACHT. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat by hem is ontvangen, de navolgende kennisgeving. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 29 Juli jl. n°. 44; Gelet op art. 11 der wet van 18 Juni 1857 Staatsblad n°. 87; Brengt ter kennis van belanghebbenden: le. dat in Noordholland de jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, zal „,,roIworden geopend op Zaterdag 5 September 1896 net zonsopgang; 2e. dat de jacht op fazanten zal worden geopend ip Donderdag 1 October 1896, mede met zons opgang; 3e. dat de korte jacht dagelijks met uitzondering '8 nolvan den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uit- reoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden hetïjfeeplaatst en voorts in elke gemeente van Noord- holland worden aangeplakt. Haarlem, 5 Augustus 1896. De waarnemende Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, P. B. J. PERF. Texel, 13 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. hee: n ooi ing. ouw derif adde doo oude stJn t BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt ekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Beer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt vel*%et voljaarskohier n". 1 der bedrijfsbelasting voor let dienstjaar 1896/97 en dat ieder daarop voor- :omende verplicht is, zijn aanslag op den b(J de ifekicfcet bepaalden voet te voldoen. ar va Texel, 14 Augustus 1896. irdigi De Burgemeester voornoemd, "Jfl STRICK VAN LINSCHOTEN. aldail»—..«■■■ui...— moes TEXEL, 15 Augustus 1896. atsim Donderdag had de herbesteding plaats voor wuatjje te verrichten werkzaamheden tot verbetering den Waalderweg. Hiervoor waren inge- men 11 inschrijvingsbiljetten, en wel: D. Lap, Texel f 7775.- R. Daalder, 7700.— R. P. Ketjser, 7500.— J. Schuurman, Medemblik 7500.— J. Spruit, Helder 7460.— J. Burger, Texel 7196.— A. Bos, Helder 7138.— L. Klein, 7030.— echt tv h. -Wijker 7010.- togaj J. Gütjes, 6900.- J. Oldenburg, Bergen 6890.— Het werk is aan den laagsten inschrijver Bgund. Volgens bestek en voorwaarden van dat ?erde) erei d.) werk, zal hetzelve in den tijd van negentig dagen moeten zyn afgewerkt, en kan dus by geen tegenspoed, vóór den a.s. winter de weg in gereedheid zijn. Zeker zullen veien zich verheugen wanneer dit werk naar wensch is geschiedt; de klaag- toonen over dezen weg waren zeer velen en den slechten toestand er van was als het ware spreekwoordelijk. Een bron van ergernis, zal alsdan weder van de agenda zijn afgeschrapt. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. S. Ponger, onderwijzer te Buiksloot, deed dezer dagen met goed gevolg, te Amsterdam examen voor hoofdacte. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft 9 dezer in de kapel van het Seminarie te Warmond de Tonsuur en de mindere Wijdingen toegediend, o. m. aan een onzer vroegere plaats- genooten den heer M. A. Pieper. De Theologische student M. Zijm, onze vroegere plaatsgenoot, is geslaagd voor het overgangs-examen van het Seminarie Hageveld naar Warmond. Oüdesohild, 15 Aug. De aanvoer van schuimaarde, die ook op Texel zoo gewaar deerde meststof, duurt nog geregeld voort, niettegenstaande dit jaar reeds meer dan zestig tjalkladingen werden aangebracht. Yoor velen op dit dorp levert het lossen der vaartuigen een biliyke verdienste op en ofschoon 't nu wel niet bepaald tot de prettigste werkjes behoort, toch is 't ook in dit geval geld verzoet den arbeid. Vlieland, 12 Aug. Zondag 9 Aug. j.l. werd ons door de badgasten, wier aantal op 't oogenblik ongeveer honderd en vijftig bedraagt, een zeer aangename avond bezorgdeen soirée musicale, waarvan de opbrengt ten goede komt aan bet Koninginnefeest, hetwelk door den Edelachtb. Heer Veenhoven, onzen burgemeester, en het onderwijzend personeel der o. 1. school voor Vlielands jeugd wordt georganiseerd. Vooral de dames Kylstra van Harlingen hebben ons door haren schoonen zang zeer aan zich verplicht, doch vooral ook droeg de jongeheer H. van Hasselt door zijn meesterlijk vioolspel veel by tot het succes van den avond. Toonde by zich, ondanks zyne jeugd, een uitstekend violist, hy bleek in den loop van den avond ook een goed gymnast te ziju. Verrassend waren de toeren, door hem en zyn broeder, den heer N. van Hasselt, aan het trapeze verricht. Zeer viel ook in den smaak het komisch duet, door laatstgenoemde en mejuffr. Van Buren Schele voorgedragen, terwijl voorts mejuffr. Top van Arnhem en eenigo andere dames in ruime mate den dank van het talryk publiek inoogstten voor bare schoone voor drachten, die, aangehoord onder ademlooze stilte, door een enthousiastisch applaudissement werden gevolgd. Een gezellig bal besloot den avond. Heden, Zaterdag 15 Augustus, herdenkt Z. D. H. Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, den dag van zijn gouden priesterfeest. De Kathedrale Kerk is in feestdos; toepas- seiyke opschriften over het priesterschap zyn in een tropée tusschen elke pilaar opgenomen. By het Departement van Koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen het volgende, van 10 dezer gedagteekende, telegram betreffende de krygs- verrichtingen in Atjeh: „Eergisteren werd de vyand verdreven voorby Seneng in de heuvels ter weerszyden van het dal van Lamteh. „Toekoe Oemars benden werden verspreid. „Vooral by Tjagoe werd tegenstand onder vonden. „Gesneuveld is een Amboneesche fuselier, gewond zijn twee Europeesche fuseliers en veertien Inlandsche militairen. „Toekoe Oemar is gevlucht naar Lehong. een landschap op de N.-W.-kust van Atjeh, ten zuiden van Lepoug, waarheen kolonel Stemfort zich gisteren met een bataljon in scheepte uit de Retiënbaai. „De gezondheid en de geest der troepen zijn uitstekend." Maandag kwam een koe van den land bouwer V. d. L. te Roosteren, los en at circa 22 kilo's meel op. Niet lang daarna was ze dood. Zo was gebersten, aldus meldt de „L. Koerier»" Vóór eenige jaren begonnen de landbouwers in het zuidoostelijk gedeelte van Gelderland alwaar de tienden in hoofdzaak werden geïnd door of van wege den Vorst van Hohenzollern Singma- ringen, zich tegen deze inning te verzetten. Op allerhande wijze trachtte men z(Jn rogge, tarwe, etc. binnen te halen zonder tienden af te geven. Dan weer haalde men zyn oogst onmiddeliyk by het maaien naar huis, dan weer bracht men de schoven direct over op het land van zyn buurman. Natuuriyk wilde by de tiendverpachtingen, die in het openbaar werden gehouden, niemand koopen, want het was zoo goed als onmogeiyk om zonder onaangenaamheden het gekochte machtig te worden. Van wege den vorst van Hohenzollern werden toen de tienden met den sterken arm geïnd en per as naar 's Heerenberg gevoerd, waar deze werden gedorscht. Thans hebben de landbouwers (het zyn in hoofd zaak de kleine landbouwers) een nieuwe manier bedacht om hun oogst zonder de tienden af te staan binnen te krygen. De rogge, welt haver en alles waarvan tienden moeten worden afgestaan, wordt by het maaien aan hoopen gezet van hoogstens 200 schoven, doch geen vaste getallen, dan eens 160, dan 175 enz., zoodat het onmogeiyk is de tienden te kunnen nemen zonder zich bloot te stellen aan .diefstal" als men het zoo wil noemen. De tienden, welke vroeger voor den vorst een vrij groot kapitaal opbrachten, zyn door deze ontduikingen weinig meer waard. Er zal dus iets aan moeten gedaan werden. De Haagsche correspondent der „N. Gron. Ct." schrijft: Maanden geleden werd mij door iemand die uit den aard van zijn ambt op de hoogte kon zgn, verteld, dat de Regeering naar Indië had geschreven om de op Lombok buitgemaakte sieraden en edelgesteenten naar Nederland op te zenden en dat het plan bestond daarvan een schitterend voorworp te doen vervaardi gen, dat ter gelegenheid van de trocns-beklim- ming van Koningin Wilhelmina aan haar of, dat wist myn zegsman niet volkomen zeker of aan de Koningin-Regentes zou worden aangeboden, als een herinnering aan de schitterende heldenfeiten, in Indië onder haar regeering voorgekomen. Oprecht gespro ken hechtte ik aan dit verhaal, hoe vertrouw baar overigens de bron scheen, weinig waarde, maar nu ik in de dezer dagen ontvangen dag- bladen uit Indië bevestigd vond, dat de Minister van Koloniën werkeiyk bevolen heeft de kost baarste kleinodiën naar Nederland te zenden; meen ik het medegedeelde niet onder my te moeten laten. Ongedierte by kanaries! Om kanaries te bevryden van de insecten waarvan deze vogels veel last hebben, legt men des nachts eenige versche pynboomtak- ken in de kooi en over deze een witten doek. Het ongedierte, dat de lucht van denpyn- boom niet verdraagt, kruipt gewooniyk in den doek en veelal vindt men dezen des ochtends met kleine roode stipjes bedekt, die by nader onderzoek insecten blijken te zyn.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1