u Buitenland. r m Met de werkzaamheden tot verbetering van den Waalderweg is alreeds een aanvang gemaakt, zoodat, indien het niet al te veel tegenloopt voor den aanvang van wintermaand, het werk gereed kan zijn. Oudeschild, 18 Aug. Naar wij vernemen bestaat het plan om Koninginne-verjaardag hier door de schooljeugd feestelijk te doen vieren. Zelfs wordt gewaagd van een gondel vaart langs de pas uitgediepte sehildsloot. Ook bij den Texelschen Schippers- en Visschers- bond bestaat het plan om eene feestelijke bijeenkomst te houden, om den verjaardag der Koningin te herdenken. Zondagochtend brak te Rotterdam een geweldige brand uit in een woonhuis van vier verdiepingen in de Boompjes. De brand sloeg over op de achter het pand gelegen vlaspak huizen van A. Den Hoed, het voormalig entrepot. De brand nam steeds in omvang toe en ver spreidde zich over de geheele lengte tot aan de Scheepmakershaven. Alle stoom- en ver scheidene handspuiten werkten. De gezamenlijke schade wordt geraamd op f 120.000. Het gouden priesterfeest! Haarlem was Zaterdag in feestdos, ter gelegen heid van het 50-jarig jubileum van den bisschop mgr. C. J. M. Bottemanne. Uit tal van woningen zag men de vaderlandsche driekleur wapperen, benevens den bisschoppelijken wimpel. In de kathedrale kerk in de Jansstraat hadden groote kerkelijke plechtigheden plaats, bestaande uit een pontificale mis en weiding der priesters. De ingang van het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht was met groen en bloemen versierd. Te 2 uur ontving de bisschop de geestelijk heid van Haarlem en omstrekente 8 uur werd een audiëntie gehouden, die voor ieder toegankelijk was. De bisschop werd daarbij a- gecomplimen teerd door Haarlem's gemeentebestuur, vertegen woordigd door den wethouder De Kanter, waarne mend burgemeester en den loco-secretaris. Naar men weet, bestaat het geschenk, dat de Katholieken uit het bisdom Haarlem aan hun geestelijken herder aanbieden, uit een groote kathedraal aan de Leidschevaart, waarvan reeds een groot gedeelte is opgebouwd. De geachte jubilaris is bij Koninklijk besluit benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. -r De eerste proefneming met eene Zijper verloting zal, zoo goed als zeker, naar wensch slagen. Heden toch zijn er slechts een 700 loten over en 't is nog vier weken voor den dag der trekking, 15 September. (Zijp. Ct.) De directie der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft ontving dezer dagen een vermakelijk staaltje van de wijze, waarop sommigen meenen van anderer gastvrijheid te mogen profiteeren. Het was een brief gedagteekend van Scheve- ningen, waar de schijjver zjjn zomerkwartier schijnt te hebben opgeslagen en luidde aldus «Aangezien door onze vereenigde heeren bakkers dit jaar geen gebruik wordt gemaakt om, zooals eerst het plan was, Delft, of meer hoofdzakelijk, de gist- en spiritus-fabriek te bezoeken, waagt ondergeteekende met beleefde vrijheid U zijn voornemen mede te deelen, met zijne kinderen en drie kleinkindertjes aanstaande Woensdag van de gelegenheid eens te profiteeren, terwijl, indien niet te veel gevergd, ons dan per rijtuig uit Scheveningen te willen afhalen, 's morgens ongeveer 10 ure." In de onzekerheid, of een rijtuig met twee of met vier paarden werd bedoeld, heeft de directie aldus deelt zy in de „Fabr.b." mede, deze bestelling niet aanvaard, maar den schrijver verwezen naar een herberg of hötel, waar hij waarschijnlijk meer gastvrijheid zal vinden dan de directie ditmaal zich geroepen achtte en geneigd gevoelde te betoonen. De vorige week kwam een dienstmeisje bij mevrouwte Kampen in dienst. Onder de verschillende zaken als een linnenbastje, klapmandje enz. bracht zij ook een fiets mede en vroeg mevrouw, waar zij die een plaatsje mocht geven, want op haar kamertje zou niet al te best gaan. Mevrouw verlangde geen dienstbode die aan het fietsen deed, zoodat het dienstmeisje te kiezen had tusschen den nieuwen dienst of haar fiets. Zij koos de verstandigste partij en de fiets werd tot nadere order bij een tante gebracht, maar zij verklaarde, dat zij spoedig een anderen dienst zou zoeken, waar zij wèl een fiets mocht medebrengen De «Leeuw. Ct." schrijft: Sedert eenigen tijd maakten drie Amsterdam mers, H. P., likdoornsnijder H. S. en I. K. er hun werk van, zich niet tot dit «lage" beroep te bepalen, maar de lichtgeloovigen in den lande op ergerlijke wijze het geld uit den zak te kloppen. Het heette, dat zij allerlei buitenlandsche onder scheidingen konden bezorgen, ridderorden, consul benoemingen, bevretten als hofleverancier (meer in het bijzonder van den Koning van Belg medailles enz. Ze waren allen slechts voor het nemen, als men er maar wat voor wilde geven. Het diploma als Belgisch hofleverancier kostte maar het bagatel van f210. Verscheidene per sonen in het land, even lichtgeloovig als fidel, hadden reeds in het lokaas van hofleverancier gebeten. Spoedig echter bleek het hun, dat zjj wel een heel mooi verguld wapenbord hadden ontvangen, maar dat dit met het wapen als hofle verancier niets gemeen had van het Belgische wapen. Het was geheel eene «inventie" van het drietal; misschien ook dóArom stond onderaan «Brevet d'mvention". Vóór 400 jaren en nu. In een oud boekje getiteld «Narrenschiff" (Zottenschip) van zekeren Sebastiaan Brandt, dat vier eeuwen geleden, in het jaar 1494 gedrukt en in den handel gebracht werd, staat het volgende klaaglied te lezen, waarmede voorzeker ook nu nog menig een van ganscher harte zal instemmen «Geen ambacht heeft zjjn waarde meer, Alle vakken zijn overladen en gedrukt! Iedere knecht wil baas worden, Daarom zfin er thans zooveel ambachten op de wereld, Menigeen geeft zich voor baas uit, Die nooit een vak heeft geleerd. Als er een niet goedkoop wil leveren, Dan komen er dadelijk twee of drie, Die zeggen, dat z(j het er wel voor kunnen doen Maar dan is het werk niet zooals het behoort, Men flanst zQn waren haastig saam, Om ze goedkoop te kunnen leveren, En zoo boort men het ambacht in den grond." Men heeft moeite, dit alles lezende, zegt de „Volksbode" niet aan een drukfout te denken en 1494 in 1896 te veranderen. Het is of de oude Sebastiaan Brandt eens is komen kijken naar onze negentiende- eeuwsche huizen volgens een revolutie-bouw, naar onze boeken op goedkoep papier, in goedkoops banden en gevuld door goedkoops schrijvers, en naar meer van die dingen. (Zondagsbl. Amst. Cour) Door P. Sebiemenz werd een in de Mede- deelingen der Duitsche Zeevisscherijvereeniging gepubliceerd onderzoek ingesteld naar de wijze waarop door zeesterren de oesters worden be machtigd. Het bleek, dat zij door een aan houdend trekken aan beide schelpen deze ten slotte uit elkaar weten te rukken. De wijze, waarop dit geschiedt, wordt door S. in bijzon derheden medegedeeld. De vertering der oesters door zeesterren geschiedt betrekkelijk sneleen zeester van middelmatige grootte had een oester van 2 Va cM. middellijn, die geopend was, in 4 uren volkomen verteerd. Aan het slot van zijne verhandeling wijst de schrijver nog op de groote schadelijkheid der zeesterren voor de oesterteelt, en maakt hij er op opmerkzaam dat het wegens het sterke vermogen tot rege neratie der zeesterren niet genoeg is ze stuk te maken, maar dat vooral ook het middelstuk, dat zich gemakkelijkst regenereert, moet ver nietigd worden. Dit geldt echter ook voor de afzonderlijke armen, die weer tot een nieuwe zeester kunnen aangroeien. Het Fransche tijdschrift «La Nature" bevatte in een zjjner laatste afleveringen een vernuftig artikel over verkoudheid in het hoofd en keelpijn, en een middel om deze veel voorkomende onge steldheden zeldzamer te doen worden. In Arabië had de schrijver opgemerkt, dat deze ongesteld heden bijna niet voorkwamen bij Arabieren en Negers en wel by Europeanen. Hij verklaart dit uit de manier van liggen in den slaap. Een Arabier slaapt op een hard bed, waarin hy alleen op zjjn zijde kan liggen; slechts in een zacht bed hgt een mensch op zyn rugdat bewijst de ondervinding, zegt de schryver. Als men nu op zyn rug ligt, zullen de siymachtige stofien uit den neus naar de keelholte loopen en deze met de omliggende deelen prikkelbaar maken en ontvankeiyk voor de invloeden van tempera tuursverandering. Wie niet meer verkouden wil worden, slape niet op zfln rug en kieze daartoe een hard bedl ent Ri lc Jhale "age: he et ii ;en 'aai en 10de Ru: ird. oor tele e a; noc )e erm ten ha; ttms 1 gebleLp De hitte heeft te New-york weer 36 al; offers gemaakt, zoodat het aantal dooden dagen is gestegen tot 369. Ontelbaar veel paal' vielen in de straten dood neer. De tempera f daalde tot 92° in de schaduwmen voorr koeler weer voor de volgende dagen. Omtrent het verbranden der St. Piete Pauluskerk te Oostende meldt de IndépendSei de volgende byzonderheden. Om half een midd ig, toen de loodgieters, die aan een groote torens der kerk des Saints Pierre werken, waren heengegaan, steeg een rookkolom uit dien toren op. Onmiddeiyk alarm gemaakt, en men snelde toe om de baarheden uit de kerk te redden, kasuitels, quien, kruisen, schilderstukken enz. Een later stonden al de drie torens der kerk in bi En om 3 uur stortte aan drie zyden van gebouw het schip met wat daarby behoor in zyn val de stellingen der telefoon meesleep; Toen leek de kerk één groote vuurzee, waart onmogeiyk was te stryden. De orgels, de kappe de ruiten en de meeste schilderstukken totaal vernield. Het mausoleum, opgerich nagedachtenis van de eerste koningin der Bel Louise van Orleans, is gelukkig gespaard De kerk was gebouwd in 1717. Het scbynt uitgemaakt te zyn dat de b is veroorzaakt door een gloeiende houtskool door den wind uit een komfoor der loodgi; geblazen werd en het dak der kerk aanstak Eene dame te Gotha, mej. Th. G; vermaakte een som van 300,000 mark, bene een grondeigendom, aan die stad. Daarvan beste zy een kapitaal van 90,000 mark voor een bep doelvan de renten moet nameiyk aan behoe ouderlooze ongehuwde vrouwen, te Gotha wo de, van haar 35ste levensjaar af jaarlyks mark worden uitgekeerd. Gladstone is tegenwoordig bezig met in orde brengen en schiften zyner correspon ties, om zyn aanstaanden biograaf het wer vergemakkeiyken. Niettegenstaande een nigte brieven in het vuur geworpen zyn, bl er toch nog 60,000 over, die netjes in pakje bonden en van opschriften worden voorzien Andrew Cameron, die voor den ee: duiker ter wereld doorgaat, wil trachten de uit de «Drumond Castle" boven te brengen vaartuig ligt onder 180 voet water. Twee dui hebben reeds het waagstuk beproefd, doch resultaat. Cameron verteld echter, dat hy op 200 voet diepte gewerkt heeft. De gezinnen der kleermakers te New-: doorleven ontzettend moeiiyke weken. Gew lyk verdient een middelmatig werkman in vak, als het geluk wat meewerkt, 12 to dollar per weekdikwyis heeft hy maar geduri een halve week werk. Doch sedert de werkstafe^-- is uitgebroken zyn er ongeveer twintig duif menschen werkeloos, dat wil zeggen dat ii ellendige verbiyven der Hester en Essex str een honderdduizend menschelijke wezens de delen tot levensonderhoud missen en stri tegen den hongerdood. De buitengewone fc_ waardoor ook New-york nu bezocht wordt, is 9 plaag voor die gezinnen die zelfs een behoor ligplaats moeten ontberenopeengehoopt ze tegen 8, 10 of 15 dollar maandhuur, en -S hun tienen slapen ze in vertrekjes, waar na; esc ïyks lucht genoeg is voor één persoon. Men ze des nachts dan ook in de straten tegefcd, deuren der woningen liggen in treurigen sti maar in de buitenlucht tevreden dat ze altl uit de stikkend benauwde kamertjes zfin. kleine winkeliers geven geen krediet meer zoo leven zy van slechte vruchten, vleesch zeer twyfelachtige qualiteit en hier en gevonden of gekaapt brood. En als ze ziek wor en de geroepen dokter vraagt vóór hy meeg wordt er betaald? zo 6 sn, f 20; 11 U om Jvere a 2 ma 6; en 00. ett< 0,6 eld< 30 p elk etti ucb etti 'age Adel etti 24 P ami pe: O] Naar de eischen des tyds. Speciale voor minnebrieven wordt tegenwoordig te P vervaardigd. Het speciale bestaat daarin dat na vier weken van het schrift volstrekt j£' me6r te zien is 1 De Jodenkolonie, die baron Hirsch metCori goede bedoelingen in Argentinië had gestfloc) blykt volslagen mislukt te zyn. Uit Constantinopel wordt aan de Schlesêm Zeitung geschreven, dat veel Russische Jo 'uil die naar de genoemde kolonie werden gezon thans in de Turksche hoofdstad het Russifere consulaat bestormen om passen en geld vo; >tsl terugreis naar Rusland wat zy echter niet i 3 zoo kunnen krygen, omdat zy, toen zy faal 7,1. lur IEP RC tide OB Or in lla

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2