Buitenland. De Eerste Kamer behandelt de volgende week de kieswet; het laatste van de nog aanhangige ontwerpen. Voor de nog deze maand komende dagen voorspelt Falb veel regen en onweer. In de gemeente Oost-Dongeradeel heeft voor een paar dagen een net gekleed heer, die met een huurrijtuig de dorpen afreisde, zich bezig gehouden met het verkoopen van Servische loten, die bij onderzoek zijn gebleken oud en waardeloos te zijn. Voor zoover bekend heeft hij een achttal tegen f 15 per stuk verkocht. Hi) is nu spoorloos verdwenen, om elders waarschijnlijk zijn geluk te beproeven. Men zij op zijn hoede. Te Rotterdam werd een beschonken Engelsche zeeman door de politie gearresteerd daar de man zich hevig verzette, moest een agent van zijn sabel gebruik makeD, waarbij hij den arrestant een levensgevaarlijke wonde aan het hoofd toebracht. Zijn schedel was nagenoeg gespleten. Ooggetuigen, waaronder burgers en politie-agenten, beweren, dat de arrestant reeds was geboeid, toen hij den sabelhouw bekwam. Een streng onderzoek is ingesteld. D. Ct. De „Vlaardingsche Ct." geeft de volgende proeve van een gewijzigd „Wien Neêrlandsch Bloed": Wien Neêrlandsch bloed in d' ad'ren vloeit, Wiens harte fier en vrij Van geestdrift voor Oranje gloeit, Verheff' den zang als wij Hij zing' met ons vereend van zin, En onbeklemde borst, Voor Vaderland en Koningin, Die thans den schepter torst. Bewaak, o God, bewaak den grond. Waarop onze adem gaat, De plek, waar onze wieg eens stond Wellicht ons sterfuur slaat. Wij smeeken van Uw Vaderhand, Met diepgeroerden zin, Bescherming van ons Vaderland, En Neörlands Koningin. Vergoeding aan miliciens! Het Katholieke .Huisgezin" acht vergoediDg aan miliciens een volksbelang bij uitnemendheid; Willen de Roomsche afgevaardigden de sympathie winnen der nieuwe kiezers, dan moeten zjj er met'alle macht voor in 't krijt treden. De .Grondwet" (Katholiek) is er vooral voor, omdat aldus een brug zou kunnen worden ge slagen tusschen voor- en tegenstanders van persoonlijken dienstplicht. Volgens den Haagschen correspondent der .Zaanlandsche Ct." (liberaal) is er niet aan te denken om zulk een principe (vergoeding aan miliciens) in ons Staatsrecht op te nemen. Wel echter noemt hij het een schreeuwend en stuitend onrecht, om van den een diensten, per soonlijke offers te eischen, waarvan men den ander vrijstelt; onbillijk en onrechtvaardig is het de minvermo0 enden alleen te dwingen zelf voor hun vaderland de wapens op te vatten en des noods hun leven te wagen voor de onafhankelijk heid des lands, terwijl men den meer gegoeden toestaat dien last of plicht voor een zak rijks daalders door een ander te doen dragenonrecht is het om in de eene gemeente schuttersplicht op te leggen en in de andere niet. De melkafnemers te Veendam (Middenste verlaat) hebben strike gemaakt, tengevolge van den verhoogden prijs. Zij hebben zich vereenigd en besloten alleen dan weer melk van de boeren te zullen koopen, wanneer die hun waar weer op den ouden prijs brengeD. Spaarbankwezen! De heer M. M. Rutten, uit Utrecht, geeft in het .Sociaal Weekblad" eenige opmerkingen over het Spaarbankwezen. Hij wijst er op, dat hoe gelukkig de aan vankelijke resultaten, door de Rijkspostspaarbank tijdens haar 18-jarig bestaan verkregen, ook mogen genoemd worden de deelneming van den eigenlijken werkmansstand in 't algemeen nog te gering is. Een stelling, welke zeker niemand weerspreken zal, al mag het betwijfeld worden of de schrijver den omvang der spaarzaamheid te onzent niet ietwat te veel onderschat. Niet alleen, zelfs niet bij voorkeur toch wordt in verschillende streken van ons land door den werkman gebruik gemaakt van de Rijkspost spaarbank. De particuliere bloeiende spaarkassen van verschillende werkliedenvereenigingen, zijn daar om dit te bewijzen. Maar een andere bijzonderheid in het bedoelde artikel trekt de aandacht, daar waar gesproken wordt over middelen, elders met name in Zwit serland, beproefd om het sparen te bevorderen. Daar heeft mm by den gewonen interest nog gevoegd eene interest van 20 percent voor de eerste 5 franken, van 15 percent voor de tweede 5 franken, van 10 percent voor de derde 5 franken. Waaraan deze extra-toevoegiDg haar oorsprong te danken heeft, is duidelijk. De groote moeieljjkheid bjj het sparen is de eerste storting. Zoodra iemand maar de bezwaren van den eersten inleg heeft weten te overwinnen, zal spoedig het verlangen naar den tweeden ontwaken. De gehechtheid aan den eigendom, de lust om dien te vermeerderen, zal den inlegger spoedig tot een tweeden en derden en vierden gang naar de spaarbank nopen; Wy meenen, dat in doze richting nog te weinig in ons vaderland is beproefd en hebben de over tuiging, dat een proefneming kans heeft op succès. Men schrijft uit Groningen Geheel eenig in ons land wellicht is het bewijs van kracht welke door werklieden wy bedoelen de vereeniging van Typografen en aanverwante vakken in deze stad wordt geopenbaard. Van hun over het geheel niet al te hooge loonen wordt door letterzetters enz. van de gezameiyke drukkeryen uit eigen middelen een ziekenfonds onderhouden, dat, naar de eindeyfers uitwyzen, ieder jaar met een batig saldo sluit. Uit dit fonds ontvangen de deelnemers by ziekte 7* van hun weekloon, terwyi vele patroons de goede gewoonte hebben het overige 7s aan te vullen. Maar waar wy op wilden wyzen is het op te richten Pensioenfonds door deze Vereeniging. Voor dit fonds is reeds f25,000 byeen. Om den tyd te verhaasten, dat men zal kunnen trekken, stelt ,de vereeniging althans de meerderheid zich voor om het kapitaal zoo spoedig doeniyk op f52,000 te brengen. Men hoopt alle middelen in het werk te stellen dat met tien jaren het Pensioenfonds dat kapitaal zal bezitten, en men alsdan zal kunnen trekken. Ten dien einde hebben velen zich verbonden iedere week nog iets van hunne verdiende penningen by te passen. Het fonds zal dus wellicht zonder Staatshulp tot stand komen. Men staat vaak verlegen bij de beant woording der vraag, welk veevoeder men zaaien zal op onvruchtbare, min of meer zandachtige gronden en kiest dan meestal maar lupinen of serradella. Het beste is echter een meDgsel van veel vlinderbloemigen en weinig grassen. Een der uitstekende mengsels voor genoemd doel iswitte klaver, gele klaver, zandluzerne, esparcette, zand wikke, zander wt, gele lupine, bastaardklaver, hoornrolklaver, weidevossestaart, kamgras, Engelsch raygras en timotheegras, van elk 6 h 7 kilo per heet. Een artist-kiezer. Men schrift uit Win schoten aan de „Telegraaf" Bij de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten had een Meedener kiezer zijn stembriefje met een werkelijk zeer aardige penteebening voorzien. Bedoelde teekening stelt voor een heer met een cylinder-hoed op, houdende in zijn rechterhand een met de tanden omhoog gekeerde hooivork, waaraan een wimpel is bevestigd met het opschrift: „Protectie". Om zijn midden draagt de heer een koppel, waaraan een lange sabel, een strijdbijl en een zaag en zoo toegerust treedt hij een troep verwonderd opziende menschen, gewapend met hark, vork en vlegel, tegen. Aan de rechterzijde van de teekening leest men„Zeker burge meester tot de Oldambster boerenOlie in de lampen en de lendenen omgord." Het handelsmerk van het „Voltakruis" is in de „Staatscourant" beschreven tegelijk met dat van „„Sybille's Elixer"; beide kwak- zal versproducten van N. P. Heskier, te Kopen hagen. Nu, de man heeft gelijk; het is wel ver leidelijk zoo'n kruisje, dat nog geen cent waarde heeft en aan de goedgeloovige menigte voor f 1 en f 1.50 wordt verkocht, na te maken. M. t. d. Kw. In de omstreken van Vlachtwedde liggen nog duizenden hectaren zoo goed als waarde loos die, als eenmaal de oude heerlijkheid Westerwolde gekanaliseerd zal zijn, met wei nig moeite en kosten ontgonnen kunnen wor den. Hoe dankbaar de grond voor elk middel ter verbetering is, mag uit het volgende blij ken. De landbouwer Veldhuis aldaar, is de laatste jaren bezig zijn met heide en slechte grassen begroeide natuurweiden te ontginnen, door eenvoudig de korst van heide en gras om te ploegen en met kaïniet slakkenmeel en chili te bemesten. Het eerste jaar ver bouwt hij dan al zeer goede haver, zooals thans weer te zien is. Het tweede jaar groeit er al goede klaver. Bedoelde grond wordt door het geprojecteerde kanaal doorsneden. De veiligste plaats bij een onweder. Een algemeene regel is, niet onder boomen te schuilen, als men buiten door een onweder wordt overvallen, 't Is b9ter doornat te worden dan gevaar te loopen, van door den bliksem te worden getroffen. Maar, gesteld dat men in een onweder in een bosch is, dan komt het er op aan voorzichtig in zijn keuze te zijn, omdat de eene boom er vatbaarder voor is dat de bliksem er inslaat dan de ander. Uit waarnemingen in eene boseh- rijbe streek, gedurende een tijdsverloop van elf jaar, is gebleken, dat de bliksem is inge slagen in zesenvijftig eiken, twintig sparre- boomen, drie of vier dennen, maar in geen enkelen beuk, hoewel er op de tien boomen zeven beuken aan het onweder blootgesteld waren. Gier is een eenzgdig werkende meststof zij bevat betrekkelijk veel ammoniak en weinig of geen phosphorzuur. Om haar te verbeteren voegt men langzaam een mengsel van 2 kilo zwavelzuur van 50 pCö. sterkte en 1 kilo superphosphaat van 12-18 pCt. bg de gier. Deze bruist daardoor op. de ammoniak wordt aan zwavelzuur en phosphorzuur gebonden en men verkrijgt daardoor een meer volledige en snel werkende meststof, die nu ook niet meer blootstaat aan het verlies van belangrijke plantenvoedende stoffen en evenmin de planten verbrandt, zooals enkel gier. (R. N.) Over een rywiel-brandspuit schryft de .Kampioen" het volgende Een toestel, dat men het best kan beschryven al3 een dubbele tandem met vier wielen, als die van een wagen geplaatst en met zitplaatsen (zadels) voor vier personen en met zich voerende een rotatiepomp, slangen en straalbuis, is onlangste Parys tentoongesteld. Deze machine is niet anders dan een nieuwe brandspuit. Zoodra op het geven van het alarmsein, na het afleggen van den afstand, die het spuithuis van de plaats van den brand scheidt, de machine stilstaat, stelt men de vier pedalen in verbinding met de machi nerie van de pomp, rolt de slang af en brengt de zuigbuis in het water. De vier ryders nemen weer plaats op het zadel en trappen er lustig op los. Het resultaat is een ferme, krachtig water stroom die direct op den brand kan gericht worden. Men beweert dat de pomp sneller ter plaatse kan zyn dan eenige stoomspuit en dat de ryders minstens evenveel effect kunnen verkrygen met hun trappen als de beste der nu gebezigde handbrandspuiten in kleine plaatsen. By de spoorwegramp in Henegouwen zyn 35 personen gekwetst, van welke 21 zeer ernstig. Zooals gemeld wordt waren 't meest koopvrouwen uit Cosselies die in den trein zateneen der reizigsters is aan hare wonden bezweken. De hoofdconducteur van den trein van Jumet was stervend. De stoffeiyke schade is nogal aanzieniyk. Naar uit Viesville gemeld wordt, is de schuld der ramp te wyten aan een baanwachter, die dienst deed by het station in plaats van den zieken wisselwachter. Hy was op zyn post, maar haalde, in een oogenblik van verstandsverbyste- ring het gewicht verkeerd over, zoodat de trein in volle vaart op den wachtenden trein van Luttre stoomde. Hy begreep, by ondervraging, zelf niet wat hy gedaan of waarom hy zoo gehandeld had. Men denkt dat hy overwerkt was door te veel verschillende diensten. - Er zyn ongeveer 4000 millionairs in de Ver- eenigde Staten, die naar schatting van de 76,000 millioen dollars, die den nationalen rykdom 'uit maken, te zamen omstreeks 40,000 millioen be zitten. De Vanderbilts zyn volgens een schryven in het „Cornhill Magazina" ongeveer 400,000,000 pd. st. ryk. Het is juist een eeuw geleden, dat

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2