irdri e Zondag 11 October. A0. 1896. L leiiw^ en Advertentieblad- nummer beslaat uit twee bladen. Vag I Eerste Blad. 'EI Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprys per S maanden Vout dsn Bubo 80 Cts. France per peet door ge heel Nhdkblahb 45 Cts. Naar Ambbika an anders landen met verhoozing der perte's. Advertentiën vóór li nnr op den dag der uitgave. Prijs der Adeerttniién Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Croste letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. (NNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD BE ROOU, Parkstraat, Buna of Tixsl IVER omtri SJ. CiU ge In of an TEXEL, 10 October 1896. lweer een begin van brand" hoorden wij csdagavond zeggen, teen men vertelde, weer iets dergelijks had plaats gehad en den drogist K. Wel mocht die opmer- worden gemaakt, want hadden wij in jn tijd alhier niet van brand of iets van aard gehoord, nu was bovenstaand geval en een week het derde wat ons ter oore m. aren de twee vroegere gevallen, door ons in een vorig nummer vermeld, van dien dat de schade zekei van weinig of geen ekenis kon worden genoemd, de thans ebracbte schade schijnt iets, hoewel ge- O Aig niet zeer veel, grooter te zijn. Naar Oons mededeelde waren de gordijuen van ledikant, benevens de kleeden van den r gedeeltelijk verbrand, terwijl ook eenig itwerk door het vuur moet zijn aangetast het vrij wat moeite had gekost om den id in den aanvang te stuiten. In alle kreupelboschjes ziet men ze weer Iken, de helderroode bessentrosjes.- lokaas voor tentii rgelooze lijsters, waarvan weer een groot aan- rerschalkt zal worden in de bijna onzichtbare denharen strikken. Is de vangst nog niet d, straks als de wind naar het Oosten rt, dan ziet men ze uit oostelijker streken duizenden tot ons komen in verschillende ten, als daar zijn: de zwarte lijster, de glijster, de kranslijster, de dubbel grauwe ;er, de veldjakker en de koperwieklijster, twee eerstgenoemden, die ook in onze cbjes broeden, staan van 1 Jan. tot 1 Oct. er bescherming van de Wet, doch in de laatste maanden van het jaar worden ze vervolgd, dat ze in den broedtijd zelden voorkomen. Langezien de lijsters in bosch en beemd 1 nut stichten, ware het te wenschen, dat lijstervangst werd verboden of zeer beperkt. artikel 21 van de jachtwet leest men: et is verboden lijsters op gronden van den te vangen anders dan met schriftelijke gunning of in gezelschap van den eigeriaar rechthebbende." hetzelfde artikel wordt verboden de strikken het vangen van lijsters lager te stellen dan istens één meter boven den grond. (Ingez.) - Woensdag, den 14den October a. s. ivonds te half acht uren zal van wegehet tsdepartement alhier de eerste lezing in seizoen worden gehouden. De zeer begaafde spreker, die al-dan zal treden is de bekende heer D. Stigter, Leeraar n de Openbare Handelsschool te Amsterdam, inoemde heer heeft den 26 Maart 1891 hier anJ k gelezen, en bij die gelegenheid heeft by getoond, dat hij zijne hoorders op zeer onder houdende en populaire wijze over een hoogst belangrijk onderwerp weet bezig te houden. Als bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat aan het einde der lezing gelegenheid tot debat zal worden gegeven. Daar niet-leden tegen betaling van 15 Gents worden toegelaten, laat het zich verwachten, dat velen van deze gelegenheid om iets goeds te hooren zullen gebruik maken. Van wei-ingelichte zijde wordt verzekerd dat vau eene sluiting der Belgische grenzen voor het Hollandsche vee, althans dit jaar, dus in de eerstvolgende maanden, geen sprake is. Bijna onder het stuifzand bedolven! De bewoners van de Vuurbaakstraat te Scheveningen hebben zich tot den Haagschen gemeenteraad gewend, met het verzoek, de zand verstuiving van de afgegraven duinen tegen te gaan, want enkele woningen waren zoodanig bestoveD, dat de bewoners hun huis slechts door het dakvenster konden verlaten. Storm-waarschuwings-dienst. De waar schuwingen zullen uitgaan van het Eoninkl. Meteorologisch Instituut te Utrecht, dat ze zal seinen naar de verschillende waarschuwings stations langs de kust op te richten. Deze stations brengen de waarschuwing ter kennis van de omgeving door het hijschen van seinen, waartoe op de geschikte plaatsen nabij de kust of haven masten worden opgericht. Voor het geven van stormseinen zijn o.m. de volgende plaatsen gekozen: Schiermonni koog, Harlingen, Vlieland (Vuurduin), Vlieland (Posthuis), Terschelling (W. van den Brandaris) Terschelling (dwars van Oosterend), Ameland (W. van lichttoren), Ameland (dwars van Nes,) Eijerland, Koog, Kamperduin, IJmuiden, Helder, Nieuwediep, enz. De bediening der seinrichtingen zal geschieden door het personeel der kustwacht, dat daarvoor extra belooning zal genieten. Ons vee in trekl Sedert eenige dagen bevindt zich in Friesland een commissie van Italianen, onder geleide van den heer Philippo Vignola, adjudant des konings, welke, gesteund door de Italiaansche regeering, in opdracht heeft om voor rekening van de coöperatieve landbouwvereeniging te Piacenza, aan te koopen 100 stuks Friesch fokvee, uitsluitend stamboekvee of volbloed afstammelingen daarvan. Aan de commissie is mede als deskundige toegevoegd dr. Angelo Motti te Reggio. In het „Volksdagblad" wordt omtrent den uit de preventieve hechtenis ontslagen de Vos gemeld: De Vos die als brandweerman verbonden is aan brandspuit no. 15, heeft gedurende zijn gevangenschap de meest mogelijke sympathie en steun van den brandmeester, spuitmeesters en spuitgasten van spuit no. 15 ondervonden. Zij hebben door geregelde bijdragen in het levensonderhoud van zijne echtgenoote voorzien. De Vos schijnt zich wegens zijn kordaatheid, betoond bij de redding van een persoon uit een bovenverdieping van een perceel waarin brand was ontstaan, de sympathie van zyn makkers te hebben verworven. Waar dus de wet in te kort schiet, daar zijn de Rotter- damsche brandweermannen in. de bres ge sprongen. Het Comité tot wederinvoering der doodstaf, gevestigd te Rotterdam, deelt per circulrire mede, dat het een gewijzigd adres alom ter teekening zal aanbieden, waarin de regeering eerbiedig zal worden uitgenoodigd een verscherpte rechtsrege ling vast te stellen. Het comité stelt zich namelijk voor in over weging te geven «doen instellen naast de gewone rechters, jury's samengesteld uit oude, verstandige de bevelen Gods eerende maDnen. Dezulken, die tegen het verleenen van volstrekt recht aan een verslagene, een ook voorde veiligheid der maat schappij onmisbaar gebleken strenger rechtsbetoon waarvan de doodstraf voor den moordenaar den grondslag uitmaakt zich niet zullen keeren. Wijl het uitgesproken oordeel van sommige rechtsgeleerden in deze belangrijke zaak, voldoende geeft te verstaan, hoe over het algemeen in hun kringen over de doodstraf wordt gedacht, meent het comité dat de tijd gekomen is om by het oprichten van jury's, de rechtskundige hulp van pleitbezorgers onder contröle te stellen van voor noemde lichamen". Als „Huibert en Klaartje." Zekeren de B. te Ottoland werd verleden week naar het „Utr. Dagbl'" meldt, door een binderloos echtpaar te Rotterdam f 20.000 aangeboden, als hij een zijner kinderen wilde afstaan. De B. sloeg het aanbod af: hij kon geen van zijn kinderen missen. Men meldt uit Doetichem d.d. 5 October: Tengevolge van overmatig gebruik van ster ken drank had gisteravond by het naburige dorp Silvolde een treurig ongeval plaats. Zekere Ten P. kwam met zyn vrouw van de kermis te Terborg en kocht onderweg nog een brood mes, hetwelk in den binnenzak der jas gebor gen werd. In de duisternis kwamen beiden te vallen. Het mes drong den man tot in het hart, zoodat hij spoedig daarna overleed. Toen een derde persoon passeerde en toevallig beiden zag liggen, de man badende in zyn bloed, de vrouw in zwijm, en van beiden geen gehoor verkreeg, haastte hij zich de politie met de zaak in kennis te stellen, die, nadat de vrouw tot bewustzijn teruggebracht was, het bovenstaande constateerde. De ongelukkige laat een weduwe met een aantal kinderen achter. In de „Amst. Ct. komt een klacht voor over de fouten in de offlcieele trekbingsiyst der Staatsloterij. Vroeger was het eene zeld zaamheid, maar nu komt het dagelijks voor, dat fouten moeten worden geconstateerd. Te Amsterdam is, waarschynlijk ten gevolge van 't gebruiken van ongekookte melk, iemand aangetast door „tongblaar", een ziekte, die dikwijls bij rundvee voorkomt. Eerst was hij eenige dagen lusteloos, toen begon zijn tong en verhemelte hem pijn te doen en ten laatste werd dit zoo hevig, dat hy slechts voedsel in vloeibaren staat gebruiken kon. Mond en tong waren geheel met blaren bezet. COURANT. lafdi

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1